PDA

View Full Version : Svetlobno odbojni trakovi



De_Tomaso
8. November 2009, 22:34
Mislim, da bom naredil najbolj prav, če kar tukaj zastavim to vprašanje. V lovski družini bi kupili svetleče trakove za na klobuk za skupne love. Gonjači pri nas nosijo tako svetlobno odbojne brezrokavnike, sedaj pa bi tudi tistim na stojiščih na vsakem skupnem lovu ponudili takšne trakove za okoli klobuka.

Prosil bi, če kdo ve kje je to mogoče kupit, saj bom za vsako informacijo zelo hvaležen.

jereb
9. November 2009, 22:45
Samo eno mnenje glede teh trakov. Ni potrebe po odbojnosti (saj ne jagamo ponoči z lučkami), naj pa bodo kar se da fluorestenčne rumene ali oranžne barve, da se kar svetijo.

Nekaj takega ima ena šivalnica lovskih oblačil in pripomočkov v Slovenski najmanjši občini v bližini prestolnice, njihova reklama (za oblačila) pa je večkrat v Lovcu.

ZR7
10. November 2009, 08:24
Med rumeno in oranžno barvo bi se jaz vedno odločil za oranžno.
Če pogledaš med pogonom po sogonjačih, ki imajo oblečene različne barve varnostnih brezrokavnikov, vidiš, da je oranžna bolj opazna.

mugo
10. November 2009, 08:33
Dodal bi še moje razmišlanje v tej temi.
Veseli me, da danes večina LD zahteva uporabo trakov in brezrokavnikov kričečih barv na pogonih. Ponavadi jih zahtevajo vsaj za gonjače. Kar je vse lepo in prav. Gonjač je lepo viden in ob tem, da se ga še sliši, je njegova varnost dobra. Na kar bi pa rad opozoril je varnost lovcev na stojiščih, kadar gonjači v pogonu laho streljajo. Na stojišču je lovec tiho, svoje prisotnosti ne izdaja. Dostikrat iz svojih izkušenj opažam, da kot gonjač lovca na stojišču hitro prezrem, tako da se ob takih priložnostih zamislim, kaj bi bilo, če bi pritekla divjad in bi az kot gonjač streljal nanjo. Kar hočem povedati je, da BI MORALI LOVCI NA STOJIŠČIH BITI ŠE BOLJ OPAZNI KOT GONJAČI, bolj bi bilo zanje potrebno, da nosijo signalne jopiče.

ostrostrelec.pero
10. November 2009, 08:43
Moje mnenje. Skoraj na vsakem pogonu sem brakir, seveda z mojim šarivcem in sem vedno oblečen v varnostni jopič. Sedaj je neki hit , da daš nase neke trakove v obliki jopiča,da ti ni tako vroče, ampak jaz še vedno trdim da se manj vidijo. Ko daš nahrbtnik nase in puško z širokim jermenom zakriješ ravno vse pasove, kateri bi se morali najbolj videti. Sedaj ko se pa začnejo malo bolj hladni dnevi, ko nase navlečeš vse bunde kar jih hiša premore, pa zelo malo ovira stojiščnika še en varnostni jopič na oprsju. Glede vidnosti pa ni primerjava ,kdo se bolj vidi ali trak ali jopič. Še tole v razmislek; kam boš pa pripel trak če ti pride na lov v kapi. Ne reci da za ušesa.:icon_redface:

ZR7
10. November 2009, 08:48
No, pa še moj dodatek, konkretno za določeno LD, katero dobro poznam.
Mnenje starešine je, da se uporabe teh jopičev ne more predpisati, temveč se lahko le opozarja na to. Mnenje dokaj lovcev, katerega so povzeli od enega najglasnejših je, da so z jopiči kot "cirkus direktorji".
Posledično se na prvi letošnji skupni jagi o tem ni govorilo nič in le nekateri gonjači smo samoiniciativno imeli te brezrokavnike. Niti eden od štantarjev, mimo katerih sem šel, ga ni imel. Za povrhu sem imel od enega od njih med pogovorom v trebuh usmerjeno šibrovko. Ko sem ga opomnil, naj jo obrne stran in prelomi, sem videl, da je bila še napolnjena. Je svež lovec in je bil pripravnik samega starešine. Žalostno a še kako resnično.

Zato v imenu vseh eventuelnih žrtev teh lahkomiselnosti hvala vsem, ki se obnašate odgovorno in o nabavi jopičev in trakov razmišljate ali jih že uporabljate.
Pogrešam pa zakonsko določbo, ki bi zapovedala uporabo teh jopičev na vseh skupinskih lovih. Lovci sami v večini niso dovolj zreli, da bi jih uporabljali samoiniciativno. Vsaj v naših krajih, ki jih opisujem kljub nesrečam z lovskim orožjem to še kako drži!

ZR7
10. November 2009, 08:52
In še rešplika Perotu.
Je tako! Trakovi so za cestarje, ko ponoči kaj delajo. Za lovca pa so brezrokavniki in še tu je treba paziti, ko čez natakneš nahrbtnik. Razmišljam da bi nanj prišil še eno plahto izrezano od odsevnega brezrokavnika.
Namesto traku okoli klobuka pa prakticiram flis kapo s ščitnikom, katera se odpre tako, da se obrne zgornji zeleni del in se pokaže oranžni.
In seveda pri nas takoj padejo vprašanja ali je detel še zaščiten. Seveda od onih, ki so brez vsega, tako zaščitnega brezrokavnika kot tudi trakov ali kap.

Prepelicar
10. November 2009, 08:54
Še tole v razmislek; kam boš pa pripel trak če ti pride na lov v kapi. Ne reci da za ušesa.:icon_redface:


Na rokav Pero, kaj se ne spomniš prizorov iz balkanskih vojn?! No malo za zajebancijo, drugače se pa strinjam, da je varnost na stojiščih enako pomembna kot v pogonu in nič ne bi bilo narobe, da tudi štantarji nosijo odsevne jopiče.

206
10. November 2009, 08:55
Pri nas imamo obvezno uporabo teh telovnikov ali trakov za vse.Starejši lovci so se po tradiciji upiral temu da odgovarja vsak zase,samo so na konc moral popustit.



Tole je pa slika iz Hrvaške,na jutranjem zboru
http://www.ogulin-info.com/images/stories/ogulin/otvorenje-lova-2009-1.jpg



pa mislim da smo malo zašli od prvega posta v tej temi :icon_redface:

ostrostrelec.pero
10. November 2009, 09:01
Kar naj se fantje( nevem če bi dekleta tudi štel zraven) zaje8avajo. Če mu bodo danes šibre letale (bog nedaj da krogle) okrog glave, bo jutri prišel tudi v odbojnih gatah na skupne love. Vsaka šola nekaj stane.

Prepelicar
10. November 2009, 09:13
Pogrešam pa zakonsko določbo, ki bi zapovedala uporabo teh jopičev na vseh skupinskih lovih. Lovci sami v večini niso dovolj zreli, da bi jih uporabljali samoiniciativno. Vsaj v naših krajih, ki jih opisujem kljub nesrečam z lovskim orožjem to še kako drži!


Na žalost je pri nas sistem obrnjen na glavo, tako da najprej kurativa potem pa preventiva. Za zgled samo dogajanja na naših cestah, tako da noben zakon ne bo nič pomagal. Preteklo soboto so 46 pivskih junakov plavi pospravli na hladno, kljub morijam na cesti in drakonskim kaznim. Tako, da če zadeve ne dozorijo v samih naših glavah, nobena zakonska uredba ne bo nič pomagala.

daco
10. November 2009, 09:55
Pri nas imamo v Poslovniku določeno, da je varnostni brezrokavnik obvezen za vse sodelujoče na lovu. Kdor pride brez njega na skupni lov, ga lovovodja pošlje domov.