PDA

View Full Version : Uvoz puške iz Avstrije



Pinkfloyd
8. November 2009, 19:40
Pozdravljeni,
vem, da zadeva ni najbolj lovske narave, a upam, da mi bo znal kdo pomagat. Stvar je taka, gre pa takole:

Že zelo dolgo časa iščem avstro-ogrsko puško Mannlicher M95, ki je bila uporabljana v prvi svetovni vojni, že pred njo, pa tudi po njej. Ker jo je zaradi povojnih predelav zelo težko dobiti v originalnem kalibru, 8x50R, sem bil več kot navdušen, da sem končno eno tako izbrskal ven, in sicer v Avstriji.

Pojavil pa se je problem - ker sam ne posedujem orožne listine za zbiranje (vse orožje doma imam deko), puška pa je v strelnem stanju, me zanima, kako je z uvozom orožja v Slovenijo. Rad bi vedel, ali je možno, da orožje kupi puškar ("preko sebe"), potem pa mi ga onesposobi, da ga lahko posedujem?
(prosim, če se javite resni, ker se mi res ne da poslušat pripomb, ala "moniga, pojdi si naredit orožni list, če puški odrežeš zaklep, jo samo uničiš in ji vzameš dušo in podoben larifari,...")

Ali je kaj takega sploh možno?
Če je, me zanima, koliko me približno tak špas sploh stane (če seveda ne štejem cene orožja in poštnine)?
Export papirji iz Avstrije, Import za SLO, stroški predelave v deko? Imam prav?

Lako mi odgovorite tudi na ZS ali moj mail.
Hvala za pomoč
R.



Lahko pa kdo poenostavi celo stvar in mi pove, da bi se rad znebil "tadolge" M95 ;) (ne se jezit, Šef :-) )

teohafy
8. November 2009, 21:12
Pomoje je najboljše, da poiščeš puškarja v Avstriji, ki ti jo onesposobi in potem jo lahko brez vsakih papirjev pripelješ v Slovenijo.

Krpan
8. November 2009, 21:31
Bom opisal mojo izkušnjo če ti bo kaj pomagala.

Puško M95 sem kupil od lovca, ki jo je kupil v Avstriji. Bila je original vojaška letnik 1917, samo cev je bila povrtana za na 8x56R. Zanjo sem pridobil tudi orožni list. Z njo nisem ustrelil niti enega naboja. Čez nekaj let smo se v naši upriizoritveni skupini odločili, da potrebujemo takšne puške, ki bi bile onesposobljene pa bi vendarle pokale. Odločil sem se žrtvovati svojo M95. Z prijateljem, ki je bil kriminalist sva šla do predsednika komisije, ki ugotavlja onesposobljenost orožja, z seboj prinesla puško in smo predebatirali katere tehnične rešitve bi komisijo zadovoljile. Puško sem odnesel puškarju, ki je naredil posege na cevi in zaklepu in o tem napisal zapisnik. Potem sva puško z zapisnikom ponovno odnesla na komisijo. Čez nekaj mesecev sem dobil Potrdilo o onesposobljenem orožju, z katerim sem šel na UE, kjer so mi puško izbrisali iz orožnega lista. Potem smo se začeli z zastopnikom enega od kataloških prodajalcev dogovarjati za uvoz 12tih pušk, ki bi jih kasneje onesposobili. Ta pa nam je ponudil že onesposobljene puške po isti ceni kot tiste ki še streljajo. Zato smo vzeli onesposobljene.

Cene:

Nakup moje puške: 25 000 SIT
Predelava pri puškarju: 100€
Potrdilo o onesposobljenosti orožja: Kakor se spomnim 0€
Taksa na UE za izbris iz OL: cca 20€
Nakup onesposobljenih pušk: 199€ po kosu
Bajonet, najbojnik, okvir za patrone, pas za puško (vse original): cca 50€ po kosu.
Adapterji za signalne naboje 9x17(dali smo jih delati sami cca 500 kos): 250€
Stroški poti (2x v LJ, 2x v PO, 2x do trgovca)

V praksi pa izgleda takole (glej dragonce v rdečih hlačah in modrih suknjičih iz DR5) (http://studio.delo.si/20080928_3416)

Pinkfloyd
9. November 2009, 00:33
Krpan, hvala za napisano izkušnjo. Ko bi le našel enega takega lovca pri nas, ki bi mi tel prodat 8x50. Ampak je stvar precej zakomplicirana.

teohafy, saj veš kako je, težko je kar tako celo stvar dirigirat izza ekrana, sploh pa, nočem nekih posrednikov, ki jih sploh ne poznam...Vem pa, da bi bilo mnogo lažje...

Še kdo mi zna povedat kaj na to temo?
Hvala obema.