PDA

View Full Version : Baikal enocevna prelamača



patriot
2. November 2009, 19:02
Kakšne so vaše izkušnje in vaša mnenja?
Lp in dober poogled!

jazbec
2. November 2009, 20:06
Nekateri so imeli težave v kalibrih .308win in 30.06 spr zaradi napačnih dimenzij cevi. Ameriški 7.62 ja namreč drugačen od ruskih 7.62.

patriot
2. November 2009, 20:55
Napačne dimenzije cevi? Ni mi najbolj jasno.
Kako pa je izdelana in precizna na tarčo?
Lp

Veper
2. November 2009, 21:00
Patriot v nobenem primeru ne kupuj te prelamače ker ni vredna nič ,pa čeprav je še tako lepa. Vsi prav vsi ki so jo imeli v kalibrih 308 w smo imeli same probleme in če ne polniš nabojev sam sploh ni uporabna za lov.

jazbec
2. November 2009, 22:09
Če povem po domače, če boš dobil krogle ki v originalu pašejo v 7.62x39 ali 7.62x54R bo stvar delovala. Če boš pa vzel krogle ki gredo v .308 in podobne bo pa katastrofa. 7.62 je "komercijalni" naziv, krogle so pa različne.

dolgin
2. November 2009, 22:17
A ni bilo govora,da je Barnaul v redu delal na teh puškah? Je pa res problem,da je samo SP in FMJ krogla na voljo od te firme....

lp

zober
2. November 2009, 23:16
Čim dalj stran od te puše!Da neboš živcev zgubil!Kakor sem jih jaz!Kupi si zastavo!

tikkat3
2. November 2009, 23:46
Ruski 7.62 je drugačen od .30 anglosaške mere. Krogla ima malo drugačen premer. Posledica je ne-točnost.

Krpan
3. November 2009, 07:45
Z Veprom sva doktorirala na njegovi 308. Nobeno standardno strelivo ni bilo dovolj natančno. Problem je dejansko v premeru cevi, ki je nekaj stotink mm večji kot pri ameriških standardih. Minimalni premer krogle mora bit 7,85 mm, večina streliva v 308 pa ima premer 7,83 mm. Drugi problem je v tem, da so v cevi samo štirje žlebovi,kar dodatno prispeva k nestabilnosti krogle. Večina pušk v 308 ima 6 žlebov.
Tretji problem pa je konstrukcija puške oziroma povezava med kopitom in cevjo. ki je premalo toga, zato domnevam, da ob strelu pride do premikanj, kar v praksi pomeni, da cev zaniha več kot je to normalno, kljub temu, da kopito trdno držiš v rokah.

Sicer pa če spremljate oglase, boste videli, da se teh pušk v 308 vsi hočejo čimprej znebiti. 7,62x39 (kalašnik) pa zlepa ne pride v oglas.

1248
3. November 2009, 07:51
Zdravo,

Če filaš sam naroči krogle .311(ruski 7,62) in ne .308(308Win). Večina proizvajalcev jih loči. Če ne filaš sam vzemi 7,62x54R pa ne boš imel problema z standardno municijo. Ni pa to puška za precizno streljanje. Je predvsem delovna lovska puška, ki je ni preveč škoda.

mugo
3. November 2009, 08:10
Poznam primer te puške, ki ima natančnost, da malokatera druga puška tako. Verjetno je potrebno imeti pri teh puškah nekaj sreče.
Ima kdo to puško v kalibru 223?

luka_k
3. November 2009, 08:39
V kalibru 308 popolnoma zanič, s polnjenim strelivom (303 british če se ne motim) pa je kolikor toliko natančna...prek muhe, ker je daljnogleda za tako puško škoda.

zlatorog
3. November 2009, 09:12
Poznam primer te puške, ki ima natančnost, da malokatera druga puška tako. Verjetno je potrebno imeti pri teh puškah nekaj sreče.

Naš jager jo ima v cal, 308 win in mu 9,7g KS nese u piko! Je pa res da je eden izmed redkih ki nima težav z natančnostjo. LP

ZR7
3. November 2009, 09:33
Edino kar je bilo pri moji puški v kal. 308 dobrega, je bilo to, da sem jo kupil poceni v akciji, kar je bilo takratnih 36 tolarskih tisočakov.
In da sem pri prodaji malo izgubil. Še največ živcev in rukzak municije, ko sem iskal pravo. Prava municija je res nesla v piko, a jo je težko dobiti, da je kaj vredna v drugih ozirih, s polnjenjem pa se sam ne ubadam.
Tako da pri tej puški ne kupuj kalibra 30-06 in .308!

macane
3. November 2009, 09:50
Tudi eden izmed naših lovcev jo je kupil v cal. 308, pa je sprobal celo paleto nabojev vendar je na koncu obupal, snel optiko in jo postavil v omaro na stand bay. Očitno ameriški cal. ne gre skupaj z Bailkalom.

rws
3. November 2009, 10:58
kolikor se spomnem so govorili, da premer med žlebovi cevi ni enak, kot pri ostalih puškah istega kalibra. Predlagam da se kupi za tako puško ruska municija Barnaul...
mugo, za 223, vse kar je slabše od 1.5cm grupe 3 strelov je zanič:icon_smile:

muzikant
3. November 2009, 12:16
....... za 223, vse kar je slabše od 1.5cm grupe 3 strelov je zanič:icon_smile:


V 90% primerih je zanič tisto za puško. :icon_wink:

zlatorog
3. November 2009, 12:44
V 90% primerih je zanič tisto za puško. :icon_wink:
Se strinjam...

denis jež
3. November 2009, 13:39
Pri tej puški ni problem cev,ampak je problem v zaklepu,prijatelj puškar se je zelo trudil da bi puško uštimal kot je treba,menjal je cev,ki je nesla res vrhunsko na karabinu,ko pa jo je prešraufal na baikalko je enkrat nesla u nulo enkrat pa trosal po 20 cm,tako da cev tu ni problem,problem je v zklepnem mehanizmu. Vsekakor sem mnenja da dobre prelamače za manj kot 2000€ ne boš dobil,nove seveda. pred kratkim sem kupil Merkel Suhl,30-06 puška nese res vrhunsko,vendar tudi cena je z znižanjem 2900€, tako da moje mnenje jeda kolikor denarja toliko muzike.
lp

muzikant
3. November 2009, 14:21
.... pred kratkim sem kupil Merkel Suhl,30-06 puška nese res vrhunsko,vendar tudi cena je z znižanjem 2900€, tako da moje mnenje jeda kolikor denarja toliko muzike.
lp


Jež to si pa drago plačal, v Nemčiji so ji še pred kratkim dajali od 1.900 naprej.

trma
3. November 2009, 17:28
Pri tej puški ni problem cev,ampak je problem v zaklepu,prijatelj puškar se je zelo trudil da bi puško uštimal kot je treba,menjal je cev,ki je nesla res vrhunsko na karabinu,ko pa jo je prešraufal na baikalko je enkrat nesla u nulo enkrat pa trosal po 20 cm,tako da cev tu ni problem,problem je v zklepnem mehanizmu. Vsekakor sem mnenja da dobre prelamače za manj kot 2000€ ne boš dobil,nove seveda. pred kratkim sem kupil Merkel Suhl,30-06 puška nese res vrhunsko,vendar tudi cena je z znižanjem 2900€, tako da moje mnenje jeda kolikor denarja toliko muzike.
lp

denis jež, kako si zadovoljen s tem kalibrom v prelamači a brcne kaj:icon_lol:

rws
3. November 2009, 17:44
to da je v 90% odvisno od strelca me ne bo kdo prepričal. Z naslonom spredaj in zadaj lahk z dobro puško in daljnogledom vsak začetnik ustreli vrhunsko, mogoče malo slabše od izkušenega mačka....že večkrat dokazano:icon_smile:

tikkat3
3. November 2009, 17:58
muzikant: Jež ima model Karpatenbuchse, z jekleno baskilo. Primerki z aluminijasto se dobijo tudi pri nas po taki ceni....

main757
3. November 2009, 19:16
Spomladi sem na preizkusu streljal z njo v kalibru .223. Puška se mi je zdela zelo simpatična na prvi pogled. Potem, ko sem začel streljati pa sem spremenil mnenje. Puška ima zelo trdo proženje (vsaj ta). Lastnik te puške se vsako leto 3x-4x mantra, da spravi dva šusa v kroge.

jast
3. November 2009, 20:01
Bolj zaradi nizke cene kot potrebe sem tudi sam v kalibru 30-06 postal lastnik te prelamače.Prodajalec mi je svetoval da po njegovem vedenju puški najboljše leži krogla Geco v teži 11,0 g ,kar se je v praksi izkazalo za pravilno.
V začetku me je najbolj motil zaradi majhne teže velik odsun, puške po več strelih pa tudi to ni več problem.S puško sem uplenil že več kosov jelenjadi,pujskov in srnjadi rezultati zaenkrat glede na slab glas ki ga rusinje imajo rezultat nad pričakovanji.

Lp pa dober pogled

toma
3. November 2009, 20:58
Bolj zaradi nizke cene kot potrebe sem tudi sam v kalibru 30-06 postal lastnik te prelamače.Prodajalec mi je svetoval da po njegovem vedenju puški najboljše leži krogla Geco v teži 11,0 g ,kar se je v praksi izkazalo za pravilno.
V začetku me je najbolj motil zaradi majhne teže velik odsun, puške po več strelih pa tudi to ni več problem.S puško sem uplenil že več kosov jelenjadi,pujskov in srnjadi rezultati zaenkrat glede na slab glas ki ga rusinje imajo rezultat nad pričakovanji.

Lp pa dober pogled

Se podpišem pod tole!:icon_lol:

jereb
3. November 2009, 23:10
Kaj pa v kalibru 7,62 x 54R? Je kakšen lastnik take tukaj. Saj naj bi bil ta kaliber kar dober nadomestek za 30-06.

zober
3. November 2009, 23:16
Poznam primer te puške, ki ima natančnost, da malokatera druga puška tako. Verjetno je potrebno imeti pri teh puškah nekaj sreče.
Ima kdo to puško v kalibru 223?

Sem jo mel hvalabogu je nimam več,ampak če je nebi prodal bi verjetno ležala na dnu save!

muzikant
4. November 2009, 09:45
muzikant: Jež ima model Karpatenbuchse, z jekleno baskilo. Primerki z aluminijasto se dobijo tudi pri nas po taki ceni....


Karpatenbuchse je potem K4 z osemkotno cevjo in jekleno baskilo, cena se začne pri 4500. :icon_wink:

denis jež
4. November 2009, 10:23
Točno tako imam jaz,osemkotna cev,jagd gravura,polna cena take je okrog 3800 mogoče kak evro več,no jaz sem jo po akcijski ceni dobil za 2900€,zato nisem dosti razmišljal in jo takoj naročil.
lp

muzikant
4. November 2009, 10:36
Točno tako imam jaz,osemkotna cev,jagd gravura,polna cena take je okrog 3800 mogoče kak evro več,no jaz sem jo po akcijski ceni dobil za 2900€,zato nisem dosti razmišljal in jo takoj naročil.
lp

Super nakup, a pri nas ali v tujini ?

patriot
4. November 2009, 19:35
Hvala vsem, ki ste mi odgovorili. In me tudi prepričali o slabi kvaliteti baikalke.
Lp in dober pogled!

ZR7
4. November 2009, 20:23
Hvala vsem, ki ste mi odgovorili. In me tudi prepričali o slabi kvaliteti baikalke.
Lp in dober pogled!

Hmmm, ne prenagli se. Kolikor jaz vidim, je skupni imenovalec "slab" predvsem za ameriške .30 kalibre zaradi neustrezne municije, ki je na razpolago.
Kar se tiče proženja, menda na Hrvaškem neki mojster zamenja sistem in postane idealno. Je pa proženje stvar navade. Meni ni delalo težav. S primerno vojaško municijo sem na mehanske merke na 70m tolkel devetice.
Tudi meni so priporočili Geco municijo, a sem puško prodal preden sem to municijo preizkusil.
V kakšnem drugem kalibru bi znala biti ta puška priročno lahko in robustno delovno sredstvo.

Hubert.ctg
4. November 2009, 21:11
Cijenjeni kolege, Remington SPR18 = IZH 18MH
tako da stoga ne vjerujem u razliku u kalibru cijevi.
Ja koristim rusku kiplauficu u kalibru .30-06 od 2002., te sam njome zadovoljan.
Sa Tascom Titanom 1,25-4,5x26 je pravo rješenje za lov divljih svinja, kako prigonom, tako i dočekom. Da li je grupa 2 ili 5 cm na 100 metara, sasvim je malo bitno jer se u spomenutim lovovima rijetko puca na toj ili večoj daljini. Kad se navikneš na okidanje koje je malo tvr?e i neujednačeno sve je OK, a i to te može zasmetati jedino ako želiš precizno pucati po meti.
Meni sa Oryxom od 13g radi grupu od cca 3,5cm, dok kolega sa SST-om od 11,7g ima grupu od cca 2cm, ali i HeliuC 1,5-6x40.
Velika je prednost mala duljina puške unatoč cijevi od 60cm.
Uz naprijed navedeno, skrenuo bih pažnju i na činjenicu da repetirke renomiranih firmi tako?er ne rade iste grupe pogodaka sa različitim vrstama municije.

andrej50
5. November 2009, 20:00
Sam sem imel že tri prelamače Baikal v različnih kalibrih: 30-06 preizkušena na štirih znamkah nabojev-za lov na več kot 50 m praktično neuporabna, z 308 w so bili rezultati malenkost boljši, vendar za daljše razdalje od 100 m neuporabna saj puške nisem uspel nastreliti na manj kot 25 cm krog na 100m. Nazadnje sem kupil 7,62x39,ta puška pa je nosila odlično vendar samo z rusko municijo Barnual.
Prilagam tarčo od nastrelitve 7,62x39, to je tarča 17x17 cm .

Krpan
5. November 2009, 21:42
Teorije se potrjujejo v praksi.

tikkat3
5. November 2009, 22:17
Če bi upoštevali samo 4 strele, je kul. 5. strel je pa obupno odstopanje, tako da je to daleč od dobrega.

jereb
5. November 2009, 23:20
Morda pa je prvi ... ali pa potegnjen ven. Bo Andrej že navedel vzrok, ker drugače je res, da en tak strel lahko pomeni hude težave pri lovu ...

ZR7
6. November 2009, 08:36
... da en tak strel lahko pomeni hude težave pri lovu ...

No ja, glede na to da vsi zadetki izpolnjujejo kriterije za nastrelitev risanic in da ostali streli potrjujejo dobrega strelca, se mi ne zdi kritično za povprečno lovsko uporabo.
Je pa res hudo odstopanje glede na ostale 4 strele. Prav rad bi slišal Andrejevo razlago.


Take grupe, seveda brez onega zgoraj levo sem jaz delal z Argentinsko vojaško municijo. Niti en strel iz tiste škatle municije ni bil slabši. Z Normino tarčno municijo pa je bilo porazno. Razmetavanje 20 in več cm.

Franc
6. November 2009, 09:14
Močan piš vetra od desne proti levi ali pajčevina v cevi,od samevanja v omari !!??

rws
6. November 2009, 09:39
je možno da so natančnejše cevi bolj občutljive na razne delce(prah, dežne kapljice, olje, ...), kar se odraža pri prvem odstopajočem zadetku na tarčo?

andrej50
6. November 2009, 18:16
Če bi upoštevali samo 4 strele, je kul. 5. strel je pa
obupno odstopanje, tako da je to daleč od dobrega.


Da obrazložim: Ta strel,ki je izven črnega polja je bil prvi-kontrolni.Po tem strelu sem nastavil daljnogled in oddal še 4 kontrolne strele v zelo kratkem času brez popravka daljnogleda. Na splošno se je Baikal v tem kalibru odlično obnesel tudi pri lovu, vendar sem ga uporabil samo na srnjad in lisice.

g0zdar
15. April 2010, 20:27
Moj oče ima Baikalovo prelamačo v kalibru .30-06,pa moram reči,da se dobro odnese.Z njo je ustreliu več kosov jelenjadi,marjasca pa tudi nekaj srnjadi.V večini je vsaka divjad padla v ognju.Uporablja pa municijo geco 11.0g.Zdaj bo probal drugo municijo,čeha 11.7g,pa bomo videli kaj mo delala.

De_Tomaso
15. April 2010, 23:45
Torej drži, da Baikal v kalibru .30 (30-06 in 308) rabi ruske krogle malenkost večjega premera, da nosi dobro. Ker je 7,62x39 že v osnovi ruski kaliber, torej že s standardno monicijo nosi dobro.

Je kdo probal polnit 308 za Baikal z kroglami večjega premera? .311 se mi zdi, da bi naj bile tiste prave?

Krpan
16. April 2010, 00:19
Preizkusili smo krogle .311. Rezultati so bili pozitivni in o tem je Veper pisal tudi na tem forumu. Napolnili smo samo 20 nabojev, ostalih 80 krogel pa je še pri meni.

Problem cevi pri teh prelamačah so ruske tolerance, za kaliber 7,62, ki jih uporabljajo tudi za kaliber .308 ter samo štirje žlebovi, ki krogli ne omogočijo stabilnosti. Premer krogle za dobro delovanje mora biti, če se prav spomnim najinih preizkusov vsaj 7,83 mm ali več.

De_Tomaso
16. April 2010, 09:01
Zakaj naj 4 žlebovi ne bi stabilizirali krogle. Tekmovalni kalibri kot sta 6XC in 6,5-284 imata tudi samo 4 žlebove, kakor tudi prenekatera puška v kalibru .308.

kuglaabc
16. April 2010, 10:45
Krpan, Krpan zdele si pa mal u meglo brcnu, tole s štirimi žlebovi. Po tvojem bi morala "merlinka" s 16 žlebovi biti AAAAHHHHHOOOOOOOOO.

rws
16. April 2010, 15:02
tovarniške puške mislim da imajo bolj al manj vse 4 žlebove. V Borovljah so v kalbru 308win delali jagdmatch cevi z 6 žlebovi, dolžine 65cm (sigurno je kak % ali 2 bolj natančna kot navadna s 4:icon_wink:), . Zdej, da 4 žlebovi ne morejo stabilizirat krogle pa dvomim:icon_smile:

Krpan
16. April 2010, 23:46
Ste pa zapeli z temi žlebovi, kot da bi vam stopil na kurje oko.

Pri žlebovih bolj kot samo število šteje površina, robov, ki kroglo utirijo in zavrtijo. Površina pa je odvisna od višine robov in števila. Višina žlebov ne more biti neomejena, ker bi prišllo do prevelikega preoblikovanja krogle, zato si pomagajo z številom.

Večina standardnih vojaških cevi ima 4 žlebove. Te cevi so prilagojene vojaškim kroglam. Pri tem je pomembna dolžina krogle in trdota plašča. Krajša in mehkejša kot je krogla večjo površino za utiranje potrebuje. Okrogle svinčene krogle se streljajo iz cevi, ki imajo 10 ali več žlebov. Kolegi, ki streljajo z črnim smodnikom, svinčenke streljajo iz pušk z 13 žlebovi, pa še imajo probleme ker jim kroglo posname, če vsujejo preveč smodnika.

Število žlebov vpliva tudi na površino prereza cevi. Pri enakih dimenzijah premera cevi imajo tiste z več žlebovi manjši prerez in zato se mora krogla bolj deformirati (podaljšati) da lahko zdrsne skozi cev.

Sicer pa slike pove več kot 100 besed. Že pred časom sem se igral z tem in premeril in narisal boroveljsko cev, ki ste jo omenjali in cev iz baikalove prelamače. Ugotovil sem, da imata obe iste premere med brazdami in žlebovi. Matematika pa pove, da ima boroveljska približno za en procent manjšo površino prereza cevi, ter za 33% večjo površino naležnega roba, ki utiri kroglo.

Pri trših kroglah pravega premera, razlike med obema cevema nebi smelo biti, pri mehkejših kroglah, z manjšim premerom pa bi lahko prišlo do slabega utirjanja in z tem do puščanja plinov ob strani ( zadnja slika). ki ima za posledico manj stabilen let krogle.

Premeril sem tudi veliko krogel v tem kalibru. Zapiskov sicer ne najdem več, iz glave pa mislim, da se izmeril naslednje.

Vojaški naboj 7,62x39 7.85mm
Vojaški naboj .308 7.83
Lovski naboj Geco 7.79
Lovski naboj Norma 7.82

Pri preizkusi se nam je zdelo da debelejše krogle manj trosijo, vendar smo naredili premalo testov ta zaključek.

Sledil je zaključek, da v naboje .308 vstavimo krogle .311. Rezultat je bil manjši raztros.

Sumim pa da tiči vzrok za raztros baikalovih prelamač v spoju med cevjo in zaklepom.

Če povzamem: Ne trdim, da štirje žlebovi ne morejo stabilizirati krogle, vendar za določene pogoje (premer krogle, trdota krogle, hitrost) niso dovolj.

Krpan
16. April 2010, 23:57
Zanimivi so tudi tile dve slikici. Kot vidimo premer krogel (G1) pri ruskem 7,62 in ameriškem 7.62 če zdaleč ni enak, cevi na puškah pa povečini so.

Krpan
18. April 2010, 12:23
Sem računal, da bo sedaj ko bom pogledal to temo vsaj 5 odgovorov in negacij ali potrditev moje teorije, pa ste me razočarali.

Sedaj pa ne vem, ali sem tako brcnil v v meglo, da si mislite, da je za tega neumneža škoda izgubljati čas za debato, ali pa na napisano nimate pripomb.

Veper
18. April 2010, 12:54
:icon_mrgreen::BangHead::icon_mrgreen:

ZR7
18. April 2010, 15:25
...
Sedaj pa ne vem, ali sem tako brcnil v v meglo, da si mislite, da je za tega neumneža škoda izgubljati čas za debato, ali pa na napisano nimate pripomb.

Heh, da ne boš v dilemi.:icon_twisted::icon_wink:, javljam, da nimam pripomb in da tudi jaz čakam pripombe koga, ki je bolje podkovan na tem področju.
Iz tega, kar boste zaključili kanim potegniti novo vedenje zase.

Zate le eno vprašanje. Kje in kdaj nastane tisti "zrak" med kroglo in cevjo, ki ga prikazuješ na prvi sliki? Pred izstrelitvijo je krogla v prerezu okrogla, nakar žlebovi ustvarijo deformacijo. Zakaj bi bila ta deformacija večja od žlebu?

alojz1
18. April 2010, 20:18
Zato ker se krogla vrti
Res pa je, da je pretirano narisano

Krpan
18. April 2010, 20:49
Strojniki bi učeno rekli zaradi vztrajnostnega momenta krogle, in posledično sile, ki pri tem nastane. Za normalen razmere je narisano pretirano, v določenih primerih pa lahko kroglo posname po vsej površini. Predvsem pri svinčenkah.

hunterxxxl
18. April 2010, 21:19
Shema deformacije je narisana pretirano, prevelike špranje oz "zrak" žlebom.
Pri izstrelitvi izstrelka se žlebovi nikoli ne vrežejo tako globoko v izstrelek nema veze od materiala ( ali je svinčenka..) oziroma ni nobenega pretiranega lufta, ker bi le to povzročilo uhajanje plinov, posledično tudi manjšo izhodno hitrost izstrelka in še druge komplikacije:icon_lol: Vsaj takšno je moje razmišlanje in "torija":icon_lol:

Lovski zdravo

alojz1
18. April 2010, 22:41
Hunterxxxl tukaj imaš napačno teorijo. Zelo je odvisno od materiala krogle.
Pri svinčenih se pri močnejšem polnjenju navoji kar "postružijo" in jih ni več. Takšen izstrelek nima rotacije in je zato nestabilen. Pri trdih kroglah pa je manjši diameter, material iz žleba se iztisne v brazdo ali pa ima krogla razbremenilne žlebove.
Me pa zelo veseli, da je debata na tako visokem strokovnem nivoju. Pri tem se vsi lahko kaj naučimo, izmenjamo izkušnje, rezultati pa tudi sledijo. Če nič drugega vsaj ne kupujemo nekvalitetnega orožja in streliva.

Krpan
19. April 2010, 00:38
Mogoče bi bilo dobro še enkrat predelati članek o notranji balistiki, ki je bil pred časom objavljen na teh straneh:

http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=281&Itemid=71

ZR7
19. April 2010, 08:22
Mogoče bi bilo dobro še enkrat predelati članek o notranji balistiki, ki je bil pred časom objavljen na teh straneh:

http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=281&Itemid=71

Članek je že v redu in se namenoma ne spušča tako globoko kot ta debata.
Saj povprečen lovec še tistega članka ne bo "predelal".
Seveda pa bi bilo čisto fino, če se kdo spravi obdelati te podrobnosti iz te debate in napiše dodatni članek v smislu dogajanja s projektilom v cevi ob izstrelitvi.

hunterxxxl
19. April 2010, 15:59
Hunterxxxl tukaj imaš napačno teorijo. Zelo je odvisno od materiala krogle.
Pri svinčenih se pri močnejšem polnjenju navoji kar "postružijo" in jih ni več. Takšen izstrelek nima rotacije in je zato nestabilen. Pri trdih kroglah pa je manjši diameter, material iz žleba se iztisne v brazdo ali pa ima krogla razbremenilne žlebove.
Me pa zelo veseli, da je debata na tako visokem strokovnem nivoju. Pri tem se vsi lahko kaj naučimo, izmenjamo izkušnje, rezultati pa tudi sledijo. Če nič drugega vsaj ne kupujemo nekvalitetnega orožja in streliva.

Alojz 1 imaš prav, malo sem ga posral glede materialov ampak mislim da pri današnjih modernih izstrelkih do takih špranj nebi smelo priti, ker tudi to znatno vpliva na obnašanja in zmogljivosti orožja.
Svinčenke so zelo mehke nimam pa izkušenj z takim orožjem oz strelivom. Imam pa z svinčenimi diabolami za zračne puške ki so iz 100% svinca in ki ne vsebujejo drugih primesi da bi posledično bila diabola trša. Natančnost je bila porazna, in kot si rekel da izstrelek samo postrga.

Lovski zdravo

hunterxxxl
19. April 2010, 17:33
Ta post sem spet malo šlampasto napisal. :icon_redface:Seveda imam izkušnje z svinčenkami na MK puškah, amapk tudi tam nisem zasledil takšnega strganja izstrelka.

Lovski zdravo

alojz1
19. April 2010, 22:27
MK naboji imajo z neoplaščenimi kroglami vsi podzvočno hitrost in tudi žlebov je več. Tam pride do posnetja kanalov samo v primeru zapacanja žlebov s svincem.

hunterxxxl
19. April 2010, 22:59
Tola sem napisal zato, ker sem uporabljal naboje LAPAU MEDIAS 22 lr in prav ti so bili postrgani:icon_neutral: Mogoče zaradi zapacane cevi, ker je pač lastnik ne puca tudi z medeninasto krtačko, kar je priporočljivo da narediš po vsaki uporabi.

dolgin
20. April 2010, 10:45
LAPAU MEDIAS
Najbrž si mislil Lapua Midas?

hunterxxxl
20. April 2010, 11:29
:icon_lol: Ja:icon_redface:

lp