PDA

View Full Version : točkovni sistem



vlcergg
25. September 2009, 20:20
zanima me kje drugje še uporabljate točkovni sistem za odstrel in opravljeno delo in na podlagi pridobljenih točk tudi izvajate lov?zanima me tudi mnenje o take načinu dela v LD

Sraka
26. September 2009, 08:58
zanima me kje drugje še uporabljate točkovni sistem za odstrel in opravljeno delo in na podlagi pridobljenih točk tudi izvajate lov?zanima me tudi mnenje o take načinu dela v LD
__________

Neumnost brez primere, ki le še dodatno dokazuje, da nam ni pomoči.

Huntersman
26. September 2009, 09:37
LD Gornji Grad ima res dober sistem točkovanja ( sem ga imel možnost videti),moje osebno mnenje pa je ,da kdor dela v lovišču naj tudi jaga!
Moti me,da imaš čane ki jih celo leto ne vidiš na nobeni delovni akciji,ko se začne pa jaga je pa prvi na zboru pa hajde po pujsih ali pa ,ko mi delamo ima on čas pa si poišče še nalepšega srnjaka v lovišču.
To je moje osebno mnenje?LD Gornji Grad kar tako naprej.:icon_confused:

De_Tomaso
26. September 2009, 10:38
Pri nas imamo tak sistem, gre se pa, da ti ob določenem opravljenem delu pripada odstrel trofejnega srnjaka, v primeru da pa ne zbereš zadostnih točk pa pač ne. Seveda obstajajo izjeme ob veliki starosti, boleznih itd in na podlagi izjav, ki jih lovci z nezadostnim številom podajo upravnemu odboru in nato ta določi kako in kaj.

Pri nas sistem zadnjih 20 let kar deluje in tudi daje nek pregled koliko dela je opravljenega vsako leto.

vlcergg
26. September 2009, 12:51
LD Gornji Grad ima res dober sistem točkovanja ( sem ga imel možnost videti),moje osebno mnenje pa je ,da kdor dela v lovišču naj tudi jaga!
Moti me,da imaš čane ki jih celo leto ne vidiš na nobeni delovni akciji,ko se začne pa jaga je pa prvi na zboru pa hajde po pujsih ali pa ,ko mi delamo ima on čas pa si poišče še nalepšega srnjaka v lovišču.
To je moje osebno mnenje?LD Gornji Grad kar tako naprej.:icon_confused:
a si že bil na jagi pr nam?če pa še ne te bom pa jaz na kak pogon povabu!jaz tut mislim da je ta sistem čist ok ker podpira tiste k delajo

vlcergg
26. September 2009, 14:50
Pri nas imamo tak sistem, gre se pa, da ti ob določenem opravljenem delu pripada odstrel trofejnega srnjaka, v primeru da pa ne zbereš zadostnih točk pa pač ne. Seveda obstajajo izjeme ob veliki starosti, boleznih itd in na podlagi izjav, ki jih lovci z nezadostnim številom podajo upravnemu odboru in nato ta določi kako in kaj.

Pri nas sistem zadnjih 20 let kar deluje in tudi daje nek pregled koliko dela je opravljenega vsako leto.
lej mi mamo vse dorečeno v točkovniku vsak odstrel trofejne divjadi ti določeno št točk odvzame ko pa upleniš karkoli mulastega pa točke pridobiš isto je z delom v lovišču vsaka opravljena ura ti prinese točke in sicer navadna ura 5 točk z traktorjem 20 z avtom 10 razne funkcije in podobno.....je pa res da ta sistem vsaj mladim ko tako ali tako moramo delat nekaj pomeni ker na ta način lahko tut dost lovimo razen omejitev seveda in če maš dost točk lahko kot nagrado za opravljeno delo dvigneš dovolilnico za odstrel trofejne divjadi in jo loviš poleg redne ki ti itak pripada

pumpa
27. September 2009, 10:43
pa še napiši koliko točk je vredena A trofeja, pa koliko kazni dobiš če odstreliš nepravega(A)jelena ,gamsa,merjasca...)pa koliko imaš potem še prepovedi lova.kolikor jaz poznam ta sistem deluje kar vredu vendar bi ga bilo treba izpopolniti,kajti za nepravilne odstrele so disciplinski postopki, ne pa da gdor veliko dela lahko veliko greši...:icon_confused:
to je samo moje mnenje.

Krpan
27. September 2009, 12:49
Kaj še bi kateri prilepil k temi konkretna določila tega sistema, da bi ostali videli kaj in kako.

vlcergg
27. September 2009, 14:31
pa še napiši koliko točk je vredena A trofeja, pa koliko kazni dobiš če odstreliš nepravega(A)jelena ,gamsa,merjasca...)pa koliko imaš potem še prepovedi lova.kolikor jaz poznam ta sistem deluje kar vredu vendar bi ga bilo treba izpopolniti,kajti za nepravilne odstrele so disciplinski postopki, ne pa da gdor veliko dela lahko veliko greši...:icon_confused:
to je samo moje mnenje.
A jelen 800 točk 4 leta pavziranja, B jelen 400 točk 2 leti pavziranja.A merjasec 800 točk 1 leto pavziranja,B merjasec 400 točk brez pavziranja.gams od 3+ dalje A 700 točk,B 350 točk.Srnjak 2+ A 600 točk velja do 5.8 B 250 točk.ni glih tako da kdor veliko dela lahko veliko greši ker ravno tako odgovarja za napačne odstrele k pa tist k ne dela tako veliko!!!!! tisti k pa ne delajo pa naj tut ne jagajo vsaj jaz tako mislim!!!!!!!!!kar se pa starejših tiče je pa itak tut dorečeno do katere starostne meje je delo obvezno

vlcergg
27. September 2009, 14:48
je pa res da je stvar še sigurno na katerem področju za izpopolnit ampak na nečem pač moraš gradit :icon_study:

206
27. September 2009, 14:53
V naši LD je na leto obveznih 25 delovnih ur na člana,razen pri lovcih ki so starejši od 65 ki imajo 12,5 delovnih ur.

Razlika do 25 ur se doplača,presežek do 50% se pa izplača.
Omejitev pri lovu nimamo pogojene z točkami ampak na prejšni odstrel.Če si uplenil trofejnega srnjaka 2+ ga lahko naslednjo sezono loviš 3 tedne po tistem ko se odpre za ostale člane,če ga imaš seveda pokritega.Za jelena 2+ se pa čaka 5 let ko si ga odstrelil.

capra ibex
27. September 2009, 16:33
tisti k pa ne delajo pa naj tut ne jagajo vsaj jaz tako mislim!!!!!!!!!

Pri vas zgleda da še niste tako daleč da bi smatrali za delo tudi odstrel divjadi. Pri nam nimamo nobenih problemov glede delavnih ur, narejenega je ponavadi še več kot je treba, problem pa je da imamo pri več kot 80 jagrih še kar plan 2+ srnjakov neizpolnjen. Enako tudi pri drugi divjadi.
Dobro da imamo sistem kateri omogoča da lahko vsako leto upleniš trofejnega srnjaka, gamsa, muflona, jelena in merjasca plus kolikor hočeš ušes in enoletnikov vseh vrst po planu.
Če bi še tu zaostrili sploh noben jagal nebi.

Jaz pravim tako da kdor hoče jagat, naj jaga. Tisti kateri ga hoče pri tem omejevat pač boleha za neozdravljivim virusom kateremu pravimo lovska foušija. :icon_wink:

Lp

vlcergg
27. September 2009, 18:51
lej sej tist ko jaga dobi tut točke zato pri mulasti divjadi seveda mu vsak kos prinese določene točke kar se pa dela tiče je pa tako;imamo lovišče ki meri 9434 ha in verjemi da je veliko dela sploh zadnje čase ko je dost škode zarad prašičev ter vzdrževanje vseh stez,prež,krmišč......!jaz na leto nardim cca 2000-3000 točk in te se prenašajo v naslednje leto in vsaj zame je ta sistem čist vredu.Ne trdim da je sistem ki lovcu nalaga opraviti določeno št ur da lahko izvaja lov napačen ampak pri nam mislim da to nebi šlo skoz,ker je od 80 članov cca 20 do 30 članov takih ki so opravičeni dela ali takih ki so lovci zgolj na papirju!in če bi vsi ostali naredili tiste obvezne ure bi ostalo še veliko dela neopravljenega.smo pa vsi enaki tokm k boš delal boš tut jagal in še enkrat ponavljam da se točke odvzamejo le odstrelom trofejne divjadi in tiste netrofejne ki je uplenjena v nasprotju z zakonom in družinskimi pravili

capra ibex
27. September 2009, 21:13
Ne sej nisem nič slabga mislil. To če mate točke za mulasto je že precejšen plus. A ta leta pavziranja so ne glede na te točke??
No sej če vam sistem odgovarja je to prav prima. Rever mate pa res ogromen pa kolkor poznam tiste konce je precej hribovit kar poj nanese še večjo površino :icon_confused:

Lp

vlcergg
27. September 2009, 22:56
Ne sej nisem nič slabga mislil. To če mate točke za mulasto je že precejšen plus. A ta leta pavziranja so ne glede na te točke??
No sej če vam sistem odgovarja je to prav prima. Rever mate pa res ogromen pa kolkor poznam tiste konce je precej hribovit kar poj nanese še večjo površino :icon_confused:

Lp
ja pavziranja so neglede na točke!kar pa se revirja tiče pa je res velik da morš kar dobr pogruntat kam boš na jago šel in je res jaga od d.petelina gamsa jelenjadi d.prašičev tut kak medved pade pa celo šakal se je zmotu da je mim nas prišel

pumpa
28. September 2009, 23:00
pol še pa napiši kako je če upleniš rednega srnjaka potem pa dvigneš dovolilnico za nagradnega srnjaka, potem upleniš gamsa in dvigneš še dovolilnico za gamsa,koliko točk izgubiš pa koliko kazni imaš za napačen odstrel trofejne divjadi ki si jo uplenin(na dovolilnico).l.p.

MC53
29. September 2009, 09:22
Pupma je zapisal: "koliko kazni dobiš, če odstreliš (A) jelena..." in še:" za nepravilni odstrel so disciplinski postopki..."
Točkovni sistem določa le za napačni odstrel A-kategorije posamezne vrste divjadi dodatno pavziranje (beri: "disciplinsko kazen") od najmanj enega do največ tri leta (različno za posamezne vrste). Ta ukrep je za vse člane LD popolnoma enak - ne glede na staž v LD, priljubljenost ali funkcionarski položaj, kar pa kot sam veš praviloma ne velja za disciplinske postopke. V disciplinskih postopkih se za manjše napake prevečkrat maksimalno kaznuje mlade lovce, priljubljeni dobijo le opomin, funkcionarjem pa se enostavno spregleda kršitev. Za nepravilni odstrel - npr. odstrel preko letnega načrta ali v nasprotju z načrtovano strukturo tudi točkovni sistem določa disciplinski postopek in to z jasno določenimi sankcijami.

Pumpa je še napisal: "kako je, če upleniš rednega srnjaka potem pa dvigneš dovolilnico za nagradnega srnjaka..."
Število letno izdanih nagradnih dovolilnic za člane je po LD praviloma omejeno, tako kot naprimer število trofejne divjadi, ki jo posamezna LD nameni za lovni turizem. Nagradno dovolilnico po točkovnem sistemu moraš in lahko dvigneš najkasneje do 1.5. v tekočem letu, tako da kasnejše špekulacije niso možne. In ta način je veliko bolj pregleden kot pa praksa v nekaterih LD, ko se dopušča, da posameznik na prikrit način upleni divjad A-kategorije na račun drugega člana LD.

wolf1
29. September 2009, 11:24
Točke, točkovanja...OBUP

Pri nas opraviš ure in plačaš članarino, potem lahko jagaš vse kar je odprto, do izpolnitve plana. Občutek imam, da nekateri postanejo sužnji sistema in točkovanja.

tica
29. September 2009, 12:09
Kakor jim paše. LD je samostojna organizacija in člani s takim sistemom, ki je tudi pravičen do aktivnih lovcev, vozijo že dolgo obdobje. Škoda bi ga bilo porušiti, še posebej, če z njim soglaša velika večina lovcev.
Sam sem bolj pripadnik urnega sistema in omejitev le za lenuhe.

pumpa
29. September 2009, 12:20
Pupma je zapisal: "koliko kazni dobiš, če odstreliš (A) jelena..." in še:" za nepravilni odstrel so disciplinski postopki..."
Točkovni sistem določa le za napačni odstrel A-kategorije posamezne vrste divjadi dodatno pavziranje (beri: "disciplinsko kazen") od najmanj enega do največ tri leta (različno za posamezne vrste). Ta ukrep je za vse člane LD popolnoma enak - ne glede na staž v LD, priljubljenost ali funkcionarski položaj, kar pa kot sam veš praviloma ne velja za disciplinske postopke. V disciplinskih postopkih se za manjše napake prevečkrat maksimalno kaznuje mlade lovce, priljubljeni dobijo le opomin, funkcionarjem pa se enostavno spregleda kršitev. Za nepravilni odstrel - npr. odstrel preko letnega načrta ali v nasprotju z načrtovano strukturo tudi točkovni sistem določa disciplinski postopek in to z jasno določenimi sankcijami.

Pumpa je še napisal: "kako je, če upleniš rednega srnjaka potem pa dvigneš dovolilnico za nagradnega srnjaka..."
Število letno izdanih nagradnih dovolilnic za člane je po LD praviloma omejeno, tako kot naprimer število trofejne divjadi, ki jo posamezna LD nameni za lovni turizem. Nagradno dovolilnico po točkovnem sistemu moraš in lahko dvigneš najkasneje do 1.5. v tekočem letu, tako da kasnejše špekulacije niso možne. In ta način je veliko bolj pregleden kot pa praksa v nekaterih LD, ko se dopušča, da posameznik na prikrit način upleni divjad A-kategorije na račun drugega člana LD.

jaz bi rad povedal da v dotičnih družina na podlagi dovolilnice lahko upleniš vse trofeje A kategorije pa ne bo nobeden kaznovan..., in to se mi ne zdi niti malo gojitveno...
pa naj še pove vlcergg, ali ni tako,:icon_twisted:

capra ibex
29. September 2009, 12:25
in to se mi ne zdi niti malo gojitveno...


A pr vam še kar gojite?? :icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted:

MC53
29. September 2009, 13:17
Pumpa je zapisal: "na podlagi dovolilnice lahko upleniš vse A kategorije pa ne bo noben kaznovan".

Ni strahu in ni tako, sicer pa bi bilo v LD, kjer se to dogaja, takšno zlorabo zelo lahko omejiti. Pri nas imamo že kar nekaj let točkovni sistem in do zdaj je bil na podlagi dovolilnice uplenjen le en gams A-kategorije in še tega je na podlagi takšne dovolilnice uplenil v goste povabljen lovski tovariš. In verjemi, da kdor veliko dela in je veliko v lovišču naredi zelo malo napak pri odstrelu (zato tudi ne zlorablja dovolilnice v škodo divjadi), za razliko od "nedeljskih lovcev", ki bi radi imeli lovišče le za nabiranje dobrih trofej.

vlcergg
29. September 2009, 15:33
pumpa kar se tiče nagradnih srnjakov in gamsov je tako da jih ni na razpolago neomejeno šz tako kot je napisal MC53 in sigurno je primer ko lovec ki je dvignil dovolilnico ne izbira preveč pri odstrelu divjadi.Po drugi strani pa to števio ni tako veliko ker je vsaj pri nam treba za dovolilnico gamsa oz srnjaka dat točke v višini 1500 oz 1000 točk ali 300 oz 200 ur dela v lovišču in tist ki je v lovišču z delom prisoten toliko da lahko dvigne tako dovolilnico je po mojem mnenju tut malo bolj jagr in bo malo gledal kaj bo uplenil sigurno se pa najde kaka izjema.Jaz osebno mislim da je tak sistem dobr in bi ga blo treba vdrževati še naprej in ga po potrebi in z pridobljenimi izkušnjami tudi nadgraditi!mislim da je to veliko boljša rešitev kot pa primer ki je opisan v tej temi ko je obveznih 25 ur razlika do oz nad opravljenimi urami pa se doplača in izplača.To je pa pomoje tist tazadn stadij ko si bomo jago kupovali oz ko bo denar krojil lov!

JANEZ L
29. September 2009, 16:06
Lp!

Vsaka družina je avtonomna in si lahko pravila, ki niso skregana z zakonom o društvih in lovskim zakonom, piše sama. Dokler jih podpira večino članstva je to vredu in so takšna kot so, ko pa članstvu razne omejitve začnejo presedati to tako ali tako reši občni zbor in takšnih pravil ne sprejme. Sam imam to razčiščeno, zato me tudi tako radi karate, kakšen sem...nagrade, nagradni, prizadevni, zaslužni...mora biti gams ali srnjak vesel ko sliši, da je nagradni in s kakšno evforijo priskaklja pred cev...

Da Spoštovani Lovski Tovariš Sraka, zopet se strinjava...ni nam pomoči...

Lovski zdravo
Janez L

pumpa
29. September 2009, 19:13
Pumpa je zapisal: "na podlagi dovolilnice lahko upleniš vse A kategorije pa ne bo noben kaznovan".

Ni strahu in ni tako, sicer pa bi bilo v LD, kjer se to dogaja, takšno zlorabo zelo lahko omejiti. Pri nas imamo že kar nekaj let točkovni sistem in do zdaj je bil na podlagi dovolilnice uplenjen le en gams A-kategorije in še tega je na podlagi takšne dovolilnice uplenil v goste povabljen lovski tovariš. In verjemi, da kdor veliko dela in je veliko v lovišču naredi zelo malo napak pri odstrelu (zato tudi ne zlorablja dovolilnice v škodo divjadi), za razliko od "nedeljskih lovcev", ki bi radi imeli lovišče le za nabiranje dobrih trofej.

"nedeljskih lovcev" je v sloveniji okoli 15000...:icon_confused:
zato pač je sistem takšen kot je. ali imate točkovnega ali imate ure,vsako leto se iz lovišč izuzame toliko % divjadi kot je planirano.PA ČEPRAV KONEC LETA NA SILO:icon_twisted:

vlcergg
29. September 2009, 21:15
Točke, točkovanja...OBUP

Pri nas opraviš ure in plačaš članarino, potem lahko jagaš vse kar je odprto, do izpolnitve plana. Občutek imam, da nekateri postanejo sužnji sistema in točkovanja.
suženj sistema in točkovanja se lahko počuti predvsem tisti ki mu je težko naredit za divjad,lovišče in LD kako uro oz točko več kot je "OBVEZNO"!!!!

wolf1
30. September 2009, 09:21
suženj sistema in točkovanja se lahko počuti predvsem tisti ki mu je težko naredit za divjad,lovišče in LD kako uro oz točko več kot je "OBVEZNO"!!!!

Pri nas vse laufa brez problemov, delo je narejno in plan vedno izpolnjen. In to brez točkovanja in zbiranja točk. Plan izpolnjen pred rokom in vsi veseli in zadovoljni.

Za info konec septembra je in imamo košutarijo in jelenjad 80% pokrito (pa imamo plan čez 20 kosov), divje prašiče čez plan (plan 60 kosov), srnjad bo v kratkem končana. Par kosov pustimo za skupne jage, da ni dolgčas. Delo narejeno z izjemo zimskega krmljenja. In spet povdarjam brez točkovanja. Vsi veseli in zadovoljni.:icon_twisted:

Če vam točkovanja ustreza, je to zelo lepo. Glede "suženjstva" mislim naslednje in sicer, da se nekdo zelo trudi narediti 200, 300 ur in več v lovišču, postane suženj ur...pa ne zdaj začet, kaj drugega bi pa delal...300 ur je 2 polna meseca dela po 8 ur šihta in toliko kot da si PH (profesionalni lovec)...za moje pojme mnogo preveč. Potem je poleg dela še jaga za katero porabiš še toliko časa, če imaš še psa in si na 500 urah...

Moje razmišljanje je če jaz 500 ur spermenim v nadurno delo po ceni 12€/h zaslužim 6000€ in več...Vzamem cenik lovskega turizma v roke in verjami, da lahko pojagam zelo zelo veliko po evropi vsako leto...To je samo razmišljanje enega lovca....:icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted ::icon_twisted:

Preden kdo napade, naredim v lovičču 50 ur in več vsako leto pa še mnogo tega .... + 4 lovske pse doma....

Samo v razmišljanje!!!:icon_confused:

LAKL
9. October 2009, 10:48
Zanimiva tema in dobro razmišljanje iz volčje strani!
Če mi negdo reče da je lovska družina prostovoljno društvo je točkovanje nesmiselno saj se ob točkovanju vedno ali skoraj vedno zgodi kakšna anomalija. Težko je ustvariti pravilen in pošten točkovni sistem saj za nekoga kateri ima koristi je dober ,ta ki je pa na škodi bo pa kritiziral.
V naši družini je katastrofalen in nepošten,čeprav pa v sosednjih družinah podoben sistem deluje. Navedel bom nekaj primerov poštenosti.
1000 t prosto stoječa preža ali 200 kemičnih svinčnikov (srečolov za veselico)
kuhanje kranjskih klobas v domu ali vodnik lovskega psa v pogonu-je enako vredno
izdelava in zalaganje krmišča za fazane ali prinesti 15 kg kruha za piknik
biti član uo (1000 t) (1000 t je obveza) pa se ne udeležiti nobene od 12 sej
Nagrada za veliko opravljenih delovnih ur je pa povabilo na nagradni lov katerega organizira gospodar in dobis 1 kom fazana(cena 5 €) zastonj in kranjsko klobaso. Lov poteka na območju kjer se je že lovilo in 20 lovcev upleni 3 fazane. Dobra nagrada a ne!!
Sam opravim precej več ur od zahtevanih vendar me ne obremenjuje takšen točkovni sistem saj delam z prijatelji za druženje in dobro voljo. Tudi nagradnih lovov se ne udeležujem ker ne bom lovil 2x po istem terenu in delal čistke.Nikoli ne nisem zahteval kakšnega plačila za opravljeno delo.
Kar se naše družine tiče bi ukinitev točkovnega sistema prineslo samo pozitiven veter , ker dokler lahko vsi vse lovimo in vsi vse naredimo je točkovni sistem sploh pa kakršen je samo vzrok za razprtije.
Če pa pri vas deluje dobro potem pa kapo dol in tako naprej!
LP Lakl

daco
9. October 2009, 13:29
Da so amomalije v sistemih je jasmo, saj so jih pisali lovski veljaki, ki so napisali tak sistem, da je njim odgovarjal, ostali so ga pa slepo sprejeli. Takšne in podobne anomalije ima tudi naš sistem. Ki pa se bo v kratkem spremenil, saj bomo sprejeli nova Pravila in nov Poslovnik, katerega sestavni del pa je tudi točkovni sistem. Do sprejetja pa bo še burna in odprta debata s predlogi in pripombami, da naredimo tak sistem, ki bo pravičen za vse (no za večino). Ker nakatrerim pač nikoli nemoreš zadostit.

Lp

pranger
9. October 2009, 13:54
Da so amomalije v sistemih je jasmo, saj so jih pisali lovski veljaki, ki so napisali tak sistem, da je njim odgovarjal, ostali so ga pa slepo sprejeli. Takšne in podobne anomalije ima tudi naš sistem. Ki pa se bo v kratkem spremenil, saj bomo sprejeli nova Pravila in nov Poslovnik, katerega sestavni del pa je tudi točkovni sistem. Do sprejetja pa bo še burna in odprta debata s predlogi in pripombami, da naredimo tak sistem, ki bo pravičen za vse (no za večino). Ker nakatrerim pač nikoli nemoreš zadostit.

Lp

In kakšni so predlogi?

daco
9. October 2009, 15:30
Zdejle na pamet lahko povem sam tisto kaj je najbolj izstopalo.

To pa je, sestanki UO in posveti, za vsako udeležbo 100 točk, ena delovna ura pa je vredna 20 točk. Po novem naj bi bil sestanek izenačen z eno delovno uro. Št. sestankov UO se omeji (da si nebojo nabijali točk).

Stimulira se odstrel sive vrane, srake in šoje saj ne dosegamo plana (število točk se bo povečalo).

Spremeb je še več, sam kot rečem, kaj več o tem drugič ko bom imel podatke v roki.