PDA

View Full Version : Barnes triple schok



wolf1
9. September 2009, 10:52
Zanimiv filmček o BARNES TRIPLE SCHOKU:

Barnes triple schok video (http://www.youtube.com/watch?v=_8vGXGO1XGY&playnext=3&p=543BAA662C66E5AB&index=19&feature=PlayList&playnext_from=PL&ytsession=OwBiGvWtMBuBuvvN82I0xBvgWOjrdvthGVfVjeDH GRQnD6olH_hGxyjzUpGOCewbJJY6S0REef_gytVRyM-o8y_qUfKAwSfjwtVJ2UVpVwlEthdml4KeR4M_LvdIj8FTIG0hM 186B0OkgUZTU6OpUjkw3spQnSY8BviLgiDxiOI-HsURcnu88Ti_fD9RZ5HjdHJi1ewRWX_kIws322-XWfiIeEgvzvU4QxBo443S-KpNKYfW10C6nCJeLS8kui1IjUpv_LmEsEE_bAasRTpwgLBKwD-DKtgf9HbOZplw1Ec8eCKG0_889ZsqHA44iz5sohb9lxik-s-9xlYPpMowybodVV73mJYaA7MDgdSM1rm-u_bh4LScrpnKYY7YCPf9HvVGiDf5H1eFT7hcgZqVUiLHHljYIv YKYDKFqQb5XeQ)

sauer202
9. September 2009, 11:58
Sploh o uni krogli, k nardi hudiča ko nekam prileti. Tiste mungote al kaj so tiste živali je kar odneslo nekam :icon_lol:

206
9. September 2009, 12:21
:icon_confused: :icon_evil:

sej sem lovec in mi streljanje ni tuje,samo ta "granata" mi pa nikakor ni všeč

POLH
9. September 2009, 15:39
Obstajajo podobne krogle namenjene iskanju obstreljene divjadi - krogla, ki zadane divjad v njej tudi ostane in tako sprosti vso energijo v telo. Po lovski - pade na mestu. Mislim, da sem jih gledal v RWs - ovem katalogu.

denis jež
9. September 2009, 20:41
Živjo
dejte prosim popravit naslov teme Barnes triple SHOCK je napiše ne SCHOK deluje malo moteče za tiste ki to kroglo uporabljamo .
Hvala :icon_wink:

tinko balinko
9. September 2009, 21:59
pa dobro no uglavnem jajca so jajca,pa grante pa kaj se je tem americanom odpelal cisto,saj nad zivalmi se je lepo tako zajebavat,naj gredo v irak pa nej bodo tam pametni ko jih bodo z kalasom narukal......kake granate kak barnes,se prvi partizan je bolsi:icon_wink:

pmarijan
10. September 2009, 00:42
OK - one "granate" so res malo prehude - na posnetku prerijcu niti malo ni bilo jasno, kaj je žlahtniku, da dela takšne salte...:icon_confused::icon_sad::icon_redface:

sauer202
10. September 2009, 07:48
pa dobro no uglavnem jajca so jajca,pa grante pa kaj se je tem americanom odpelal cisto,saj nad zivalmi se je lepo tako zajebavat,naj gredo v irak pa nej bodo tam pametni ko jih bodo z kalasom narukal......kake granate kak barnes,se prvi partizan je bolsi:icon_wink:
.....ja, še posebno ko gre pol fabrike v luft :icon_lol: zakon res.

tinko balinko
10. September 2009, 15:30
ja od ameriskih granat hehe.****s americane :icon_wink::icon_lol:

pmarijan
10. September 2009, 16:38
.....ja, še posebno ko gre pol fabrike v luft :icon_lol: zakon res.

...verjetno kakšen "turčin" ni upošteval prepovedi kurjenja znotraj obrata...

206
19. September 2009, 22:09
Se da pri nas kje kupiti Barnesovo kroglo TSX razen v Bellotovih nabojih?Ali pa samo krogle za domače polnenje?


me že firbec matra če je to res tako dobra krogla k jo velik ljudi hvali po svetu

Kolovski
19. September 2009, 23:08
Kaj naj bi blo pa narobe z Bellotovim polnenjem?

206
20. September 2009, 06:34
Berem da zelo niha kvaliteta polnenja.

denis jež
20. September 2009, 08:32
Se da pri nas kje kupiti Barnesovo kroglo TSX razen v Bellotovih nabojih?Ali pa samo krogle za domače polnenje?


me že firbec matra če je to res tako dobra krogla k jo velik ljudi hvali po svetu

Živjo
polni jih Norma(samo rezantni kalibri 270WSM,300WSm,300WM,7rem.mag.), SAKO,Federal. Sedaj pa se pozanimaj kateri trgovci majo te naboje pa ti naročijo če nimajo na zalogi,xxxxxxxxxxx,Federal pa ne vem katera firma ima to municijo. Drugače je pa najboljša domačica,če kateri od prijateljev polni in ima matrico v tvojem kalibru je to najboljše,ker je tudi najbolj precizna ta municija,sam sem sprobal SAKO-tov barnes triple shock pa ni bila natančnost ravno najboljša okrog 3cm,domačica strelja pa v 12mm deteljico na 100m.
lp
lp

206
20. September 2009, 08:42
Hvala,imam 30-06 tako da Norma odpade,Federal ima v Rimskih Toplicah,samo ne to kroglo.


Domačica je bila še zmer boljša k serijska izdelava.:icon_smile:

Tine
1. February 2010, 17:23
http://barnesbullets.myshopify.com/products/cr-10-bore-cleaner-8-oz

a kdo ve kje se da to "mažo" nabavit? če jo dobim, ne dam druge krogle v cev!

Tine
1. February 2010, 17:31
Obstajajo podobne krogle namenjene iskanju obstreljene divjadi - krogla, ki zadane divjad v njej tudi ostane in tako sprosti vso energijo v telo. Po lovski - pade na mestu. Mislim, da sem jih gledal v RWs - ovem katalogu.

http://www.rws-munition.de/en/projectiles/geschoss_berater.htm?navid=&geschoss=FS

Kaliber
1. February 2010, 22:01
206, to je res dobra krogla. Naj ti povem, da jaz vso divjad streljam s to kroglo in z nobeno drugo, že približno 2 leti. Na komentarje, ki so jih pa dajali lovski tovariši pred tabo se pa ne oziraj saj vidiš da stvari sploh ne poznajo, zato pa imajo takšne komentarje, ki ne sodijo sem. Jaz jih polnim sam. Po surovine za polnjenje pa grem k našim severnim sosedom, ker pri nas se pač nič ne dobi.

Lakotnik
2. February 2010, 22:24
Tudi jaz sem eno sezono uporabljal Barnesa, vendar je za moj okus pretrda krogla. Okusi so si pač različni, zato pa imamo pestro izbiro vseh možnih produktov, hvala bogu.
Pa še ena resnična zgodba iz naših koncev.
Jeseni je lovec iz sosednje LD uplenil merjasca, ki je od približevanju krmišču tako močno hropel, da ga je bilo slišati že na zelo daleč. Obdukcija je pokazala, da je bil ta isti prašič streljan v tretji sosednji LD in sicer več kot leto dni pred uplenitvijo. Imel je prestreljena pljuča, neuspešni strelec pa je uporabljal kroglo Barnes. So ga iskali s tremi krvosledci in bili pri tem neuspešni. Zgodba je tudi dokaz kako trdoživa je lahko naša divjad, da se kljub "smrtnemu" zadetku "zliže" in preživi. Kakšne muke pri tem prestaja se nam tudi sanja ne.

Tine
2. February 2010, 22:35
Tudi jaz sem eno sezono uporabljal Barnesa, vendar je za moj okus pretrda krogla. Okusi so si pač različni, zato pa imamo pestro izbiro vseh možnih produktov, hvala bogu.
Pa še ena resnična zgodba iz naših koncev.
Jeseni je lovec iz sosednje LD uplenil merjasca, ki je od približevanju krmišču tako močno hropel, da ga je bilo slišati že na zelo daleč. Obdukcija je pokazala, da je bil ta isti prašič streljan v tretji sosednji LD in sicer več kot leto dni pred uplenitvijo. Imel je prestreljena pljuča, neuspešni strelec pa je uporabljal kroglo Barnes. So ga iskali s tremi krvosledci in bili pri tem neuspešni. Zgodba je tudi dokaz kako trdoživa je lahko naša divjad, da se kljub "smrtnemu" zadetku "zliže" in preživi. Kakšne muke pri tem prestaja se nam tudi sanja ne.

ko bom videl bom verjel... ta mi vleče na mal "lovsko":icon_wink:

jazbec
3. February 2010, 08:00
Poznam podoben primer, le da je bil streljan jelen. Trda krogla je samo prestrelila jelena (pljuča), jelena takrat niso našli. Je bil pa uplenjen kasneje, strelne poškodbe (že zaceljene) so pa bile še lepo vidne.

Pretrda krogla je podobna vojaškim...in če ni šoka...je veselica:icon_wink:

muzikant
3. February 2010, 09:33
Obe zgodbi sta precej lovski, žival z prestreljenimi pljuči NE MORE preživet tudi če streljamo z vojaško kroglo, pogojno lahko preživi s strelom skozi prsni koš visoko, v prazni prostor med hrbtenico in pljuči, pod pogojem da se obe luknji zaprete z maščobo oz z kalužanjem, saj drugače pride do pneumothoraxa kjer zunanji pritisk stisne pljuča in se žival zaduši.:icon_wink:

Lakotnik
3. February 2010, 10:08
Nobenega ne bom silil ali prepričeval v moj prav, ker je imel dogodek veliko prič, zato naj si mnenje vsak ustvari sam. Le to bi povedal, da včasih v manjših odstotkih praksa podre teorijo in vedenje bistrih glav.

dolgin
3. February 2010, 10:56
Muzikant.... s do pneumotoraxa pride tisti trenutek ko v žival prileti krogla,če je to v jesensko-zimskem času,ko je divjad v "polnem loju",se zelo lahko da bo tak strel preživela,sploh,če ni krogla priletela in poškodovala kakšnih žil,ker potem ne pride do hematotoraxa itd...... Takih zastrelitev je pomojem mnenju kar precej,zato so za moje pojme boljše čimtežje krogle....

muzikant
3. February 2010, 11:19
Muzikant.... s do pneumotoraxa pride tisti trenutek ko v žival prileti krogla,če je to v jesensko-zimskem času,ko je divjad v "polnem loju",se zelo lahko da bo tak strel preživela,sploh,če ni krogla priletela in poškodovala kakšnih žil,ker potem ne pride do hematotoraxa itd...... Takih zastrelitev je pomojem mnenju kar precej,zato so za moje pojme boljše čimtežje krogle....

Lepo, da si povzel moje pisanje, kot zdravstveni kader bi pa lahko še napisal da hematothoraxa ("strel skozi pljuča") ne more preživet, tudi če pade na operacijsko mizo.:icon_wink:

detel
3. February 2010, 11:48
Poznam podoben primer, le da je bil streljan jelen. Trda krogla je samo prestrelila jelena (pljuča), jelena takrat niso našli. Je bil pa uplenjen kasneje, strelne poškodbe (že zaceljene) so pa bile še lepo vidne.

Pretrda krogla je podobna vojaškim...in če ni šoka...je veselica:icon_wink:

Kar nekaj kritik sem slišal na račun teh krogel. Torej niso uporabne za lov, saj imamo na voljo veliko drugih dobrih krogel.

ZR7
3. February 2010, 11:56
Če vaju prav razumem, bi bilo "po domače" povedano tako.
Pri strelih, ki ne naredijo velikih raztrganin v prni votlini, torej pri npr. lahki trdi krogli, ki mogoče celo vstopi in iztopi med rebri, brez da bi jih poškodovala, se lahko zgodi da žival preživi.
Kljub strelu skozi pljuča, ko se luknje zapolnijo z maščobo in če ni večjih poškodb žil, da bi se kri izlila (hematotoraks), je možno da žival diha in živi naprej.
Za ljudi pravi medicina, da "Majhen hematotoraks, do približno 500 ml pri odraslih, običajno ni nevaren..."

Sem prav razumel? Na grobo seveda.

Nekaj o poškodbah prsneha koša. za ljudi seveda, a narejeni smo podobno.
http://www.rafter.si/F-Z-V/DRUGO/Prva%20pomoc/Po%9akodbe%20prsnega%20ko%9aa.doc

muzikant
3. February 2010, 12:30
Če vaju prav razumem, bi bilo "po domače" povedano tako.
Pri strelih, ki ne naredijo velikih raztrganin v prni votlini, torej pri npr. lahki trdi krogli, ki mogoče celo vstopi in iztopi med rebri, brez da bi jih poškodovala, se lahko zgodi da žival preživi.
Kljub strelu skozi pljuča, ko se luknje zapolnijo z maščobo in če ni večjih poškodb žil, da bi se kri izlila (hematotoraks), je možno da žival diha in živi naprej.
Za ljudi pravi medicina, da "Majhen hematotoraks, do približno 500 ml pri odraslih, običajno ni nevaren..."

Sem prav razumel? Na grobo seveda.

Nekaj o poškodbah prsneha koša. za ljudi seveda, a narejeni smo podobno.
http://www.rafter.si/F-Z-V/DRUGO/Prva%20pomoc/Po%9akodbe%20prsnega%20ko%9aa.doc

Prav, ampak te predpostavke iz linka so navedene iz vidika prve pomoči, zdravljenje je pa v vsakem primeru potrebno.
Kar se mene tiče lahko žival preživi visok strel skozi prsni koš pod idealnimi pogoji, nizkega kjer so pa poškodavane mehke strukture pa nikakor ne, ne glede na kroglo itd.

Pinkfloyd
3. February 2010, 12:34
Trije različni pojmi: hematotoraks, pnevmotoraks, strel skozi pljuča.

Za tale "prestreljena pljuča" kar verjamem - splet okoliščin, kot je rekel dolgin. Pa a so bila prestreljena prav pljuča, prsni koš ali kej drugega? Za pljuča mi je malo čudno...

denis jež
3. February 2010, 13:03
Kar nekaj kritik sem slišal na račun teh krogel. Torej niso uporabne za lov, saj imamo na voljo veliko drugih dobrih krogel.

Problem je v tem.ker so se čehi spomnili da bi imeli tudi oni barnes,ki pa ni niti senca Barnes TSX, in to meče slabo luč na pravi barnes,ker pač take krogle ne morejo biti tako poceni kot bi radi čehi naredili,ker čehi bi naredili kroglo tudi iz zajčjih iztrebkov pa jo potem prodali po 20€ na škatlo ampak to žal ni mogoče.
Z barnes TSX sem skoraj 100% da nima žival zadeta lepo za pleče možnosti preživeti. Ko naslednič opisujete primere ko je jelen preživel in merjasec dajte zraven napisat kakšen barnes je to bil,ker barnesov imamo kar nekaj.
lp

ZR7
3. February 2010, 14:35
Problem je v tem.ker so se čehi spomnili da bi imeli tudi oni barnes,ki pa ni niti senca Barnes TSX, in to meče slabo luč na pravi barnes,ker pač take krogle ne morejo biti tako poceni kot bi radi čehi naredili,ker čehi bi naredili kroglo tudi iz zajčjih iztrebkov pa jo potem prodali po 20€ na škatlo ampak to žal ni mogoče....

Trdiš, da krogle, ki jih S&B polni v svoj naboj niso originalne BarnesTsx? Kaj pa ostale, imajo tudi Sierro...

Tine
3. February 2010, 15:22
Seveda so originalne Barnes krogle. Preglejte Barnesovo stran:
http://www.barnesbullets.com/products/loaded-ammunition/

Prav spodnja škatla je od S&B.

Kar se pa tiče strelov skozi pljuča... Dajte ga no lomit. Za šok, ki ga divjad doživi ni še nobeden slišal?

http://www.youtube.com/watch?v=_8vGXGO1XGY&feature=related

LP

alojz1
3. February 2010, 16:09
Jaz mislim, da je barnesova krogla zelo solidna (tudi v čehu). Prijatelj ima 30-06 in je streljal več kosov srnjadi. Res je, da divjad rada odskoči še 50m. Tudi malo podpludb je.
Pri takih kroglah dosežemo šok, če streljamo v zgornjo polovico prsnega koša.
Pa da ne bo spet kdo napisal "to ni res". Jaz govorim za večino primerov. Možno pa je, da je kdaj drugače. (če je divjad preganjana, v prsku itd) Pa saj smo tudi to že obdelali in ni treba ponavljati.

Ganges
3. February 2010, 16:24
Problem je v tem.ker so se čehi spomnili da bi imeli tudi oni barnes,ki pa ni niti senca Barnes TSX, in to meče slabo luč na pravi barnes,ker pač take krogle ne morejo biti tako poceni kot bi radi čehi naredili,ker čehi bi naredili kroglo tudi iz zajčjih iztrebkov pa jo potem prodali po 20€ na škatlo ampak to žal ni mogoče.
Z barnes TSX sem skoraj 100% da nima žival zadeta lepo za pleče možnosti preživeti. Ko naslednič opisujete primere ko je jelen preživel in merjasec dajte zraven napisat kakšen barnes je to bil,ker barnesov imamo kar nekaj.
lp

:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

alojz1
3. February 2010, 16:30
Ko sem prebral vse prispevke o monolitni barnesovi krogli, sem ugotovil, da imava z Kalibrom enako mišlenje. Večina ostalih, ki so pogledali video pa ne loči varmint krogle (specialno za) od monolitne in mečejo vse v en koš.
Sem pa pričakoval malo več poznavanja od lovcev

alojz1
3. February 2010, 16:41
Nekdo je tudi omenil, da je ta krogla za zaustavljanje ranjene divjadi.
DA,vendar varmint ali nekatere njej podobne. Samo iz razloga varnosti. Krogla ne da izstrela niti pri srnjadi in ne more poškodovati psa ali človeka v ozadju

ZR7
3. February 2010, 18:55
Seveda so originalne Barnes krogle. ...

Eh, tebi ne verjamem, bom počakal, da mi Denis jež potrdi.:icon_twisted::icon_wink:

Tine
3. February 2010, 18:59
No pa neč:icon_exclaim::icon_exclaim::icon_exclaim::icon _wink:

Sam daj še 1x raje razmislit...

Tine
3. February 2010, 19:04
Ko sem prebral vse prispevke o monolitni barnesovi krogli, sem ugotovil, da imava z Kalibrom enako mišlenje. Večina ostalih, ki so pogledali video pa ne loči varmint krogle (specialno za) od monolitne in mečejo vse v en koš.
Sem pa pričakoval malo več poznavanja od lovcev

Saj lahko, da zgleda čudno, sam jaz za varmint kroglo nisem še slišal...

S tem mislimo polnooplaščene, target izstrelke?

Glede Barnesa se pa strinjam. Odlična zadevca. Edino tistih 50m je mal veliko za srnjad. Meni pada cca 10m proč.

alojz1
3. February 2010, 19:47
Tine se malo šali:icon_biggrin:
Mislil sem tiste zadetke prerijskih psov, ki kar po zraku letijo

dolgin
3. February 2010, 20:03
No pa da ne bomo samo "šimfal".... 2 kolega uporabljata TSX,en v 243,drug v 7x64. Oba imata odlične izkušnje.... Sam sem jo tudi že mislil nabavit,ampak imam zaenkrat še celo reč Win. FailSafe,ki ji jdokaj podobna če se ne motim. Je pa res,da vsaj pri z Win. moraš zadeti dobro,čim zadaneš v "čreva" ali vamp imaš velike težave,oziroma rabiš dobrega psa! Kako pa je z TSX kroglo pri "slabih" strelih?

lp

dolgin
3. February 2010, 20:06
Lepo, da si povzel moje pisanje, kot zdravstveni kader bi pa lahko še napisal da hematothoraxa ("strel skozi pljuča") ne more preživet, tudi če pade na operacijsko mizo.:icon_wink:

Sem se res mal nerodn izrazu - torej bi preživela,vendar je pa res vprašanje časa kako dolgo. Če pa bi padla na op. mizo,pol pa ma dobre šanse,sej veš da se da dokaj normalno živet z majhno površino pljuč...

alojz1
3. February 2010, 20:13
Tine;48976]Saj lahko, da zgleda čudno, sam jaz za varmint kroglo nisem še slišal...

S tem mislimo polnooplaščene, target izstrelke?

NE. Kolikor jaz razumem je vedno delni plašč, lahko z polimer konico, so zelo natančni in takoj eksplodirajo. Če si videl kakšno polnooplaščeno je konica sigurno votla.

rws
3. February 2010, 20:25
sellier belott polni barnesov tsx, s tem da delajo veliko napako, ker je njihovo polnenje kar nekaj procentov slabše od drugih firm, ki polnijo ta naboj. Triple shock potrebuje večjo hitrost, da se dovolj dobro deformira, pri prenizki hitrosti deluje podobno kot polnooplaščena, le da pri tsx-u tista trojna zareza naredi dodaten šok na divjadi.
Tudi sam sem slišal že nekaj kritik okoli te krogle, večino od takih lovcev, ki polnijo doma, in ne polnijo tako močno, kot je napolnjen tovarniški (razen češki:icon_lol:) barnes tsx.
Sam uporabljam barnesov tipped triple shock in ga ne menjam za kaj drugega, sploh kar se lova na jelenjad in prašiče tiče.

Prilagam sliko tipped tsx,.308win, 8.42g. Streljal sem košuto, strmo navzdol v hrbet, skozi hrbtenico, katero je presekalo na pol, krogla pa je obstala v grudnici pod kožo. Na pogled deluje slika zelo podobna zrnu pregrešno dragega winchester xp3
http://s8.mojalbum.com/lov-foto_1511738_1511740_17471668.jpg
Lahko se vprašamo, kaj bi pri takem zadetku naredilo s kako drugo cenejšo, mogoče tudi ne cenejšo:icon_smile:

pikolis28
3. February 2010, 20:33
...
z vulkanom vse pade hihi


Malo manj nepotrebnega citiranja prosim!
admin

alojz1
3. February 2010, 20:36
Lep primer. Podobno delajo vse monolitne krogle (XLC, Naturalis) Začel je pa Avčin.
Je pa RWS verjetno zadel, da imajo češke krogle prenizko hitrost

Tine v katerem kalibru uporabljaš Barnesovo kroglo. Moje ugotovitve so veljale za 30-06 štuc

Tine
3. February 2010, 20:37
malo manj nepotrebnega citiranja prosim. Je original tako blizu, da ga komot beremo.
LP in hvala, admin

ko pridem domov bom priložil fotografije S&B barnes xlc v kal. 7x65r.
Na strelišču smo s kolegi "žgali" v en plastičen sod nabit s cunjami. krogla je ohranila skoraj vso težo. odprla se je pa točno tako, kot si pokazal. Štirje lepi ovenčki.

Je pa kolega v njegovi 7x64 s sierro in kegelspitzom žgal. pa sta se obe veliko slabše odrezali od igmana v moji 7x65r.

bomo prilimali slikce še ta weekend.

rws
3. February 2010, 20:41
z vulkanom je padel tudi muflon, pred katerim je bila drobna suha smrekova vejica.Muflon je bil tako prerešetan, kot bi ga z pp-jem ustrelil. 6 str. ran je imel!. Drugače vulkan tudi meni ni švoh krogla.
Pri takem strelu, kot sem ga v prejšnem postu omenil, pade komad verjetno z vsako kroglo, je pa vprašanje, kaj naredi s kroglo, in kam vse grejo špliterji.

pikolis28
3. February 2010, 20:54
z vulkanom je padel tudi muflon, pred katerim je bila drobna suha smrekova vejica.Muflon je bil tako prerešetan, kot bi ga z pp-jem ustrelil. 6 str. ran je imel!. Drugače vulkan tudi meni ni švoh krogla.
Pri takem strelu, kot sem ga v prejšnem postu omenil, pade komad verjetno z vsako kroglo, je pa vprašanje, kaj naredi s kroglo, in kam vse grejo špliterji.

to pa prvic slisim.jaz sem z njo zadovoljen in jo ze 3 leta uporablam in nisem mel nobenih tezav

Tine
3. February 2010, 20:57
Tine v katerem kalibru uporabljaš Barnesovo kroglo. Moje ugotovitve so veljale za 30-06 štuc

7x65R
Res sem zelo zadovoljen z učinkom na divjadi. Moti me le, da mi je verjetno teflon (ali kar je že) po večjem številu strelov brez čiščenja, vplival na natančnost.
Zato sem par postov nazaj spraševal, če se da kje dobit original barnesovo čistilo...

Tine
4. February 2010, 17:32
Kot obljubljeno bom objavil fotografije Barnes XLC v kal. 7x65r, Igmana in S&B SPCE.

6177

6178

6179

6180

Barnesa med tremi kroglami ne bo težko spoznat. Igman je bolj trd od Čeha. No to je to.

Pa pardon za kvaliteto slik, sam ne vem kam mi je sestra digitalca založila ;)

andrej win
4. February 2010, 18:35
Tine,tale barnesova krogla iz tvoje slike je prebila divjad?kakšno?
Js sem s to kroglo streljau dve lisici,obe obležali v ognju,srnin mladiček je pa padel po 10 metrih z lepo nakazanim zadetkom..
Je pa res,da jo čeh polni vsaj 10% premal..
pa da bi bila še malo bolj natančna,bi bila pa zelo dobra zadeva..

Tine
4. February 2010, 18:41
Kot sem par postov nazaj omenil. Streljana je bila v plastičen sod nabit z mokrimi cunjami.

V divjadi pa je nisem še videl, ker je vse prebila. Pretirane volje po bwošku skakat za kroglo pa tudi nisem imel. Tako, da smo se s prijatelji omislili homemade balističnega gela.

Zanimivo za stestirat različne kugle:icon_wink:

JANEZ L
7. June 2011, 23:58
Lp!

Se da, kje v Sloveniji dobiti to municijo, s to kroglo v kalibru .270 win??? Morebitne informacije na z.s. Hvala! Pa še kake izkušnje, če so...

Federal, Barnes; Tipped Triple-Shock; X Bullet; 7,13 grama

Lovski zdravo
Janez L

nik
8. June 2011, 08:06
Jaz jih nisem našel v tem kalibru, zato sem krogle(TSX) kupil v Avstriji, polnil jih je kolega. Je pa to res trda krogla, uplenil cca. 40 kom., kljub dobrim zadetkom je divjad skoraj vedno šla še 50-200m. To me je res motilo, zato sem nabavil RWS H-Mantel, kjer teh problemov nimam. Obnese pa se na pogonih in pri težji divjadi. Namenjena je divjadi nad 30 kg.

muzikant
8. June 2011, 08:36
Jaz jih nisem našel v tem kalibru, zato sem krogle(TSX) kupil v Avstriji, polnil jih je kolega. Je pa to res trda krogla, uplenil cca. 40 kom., kljub dobrim zadetkom je divjad skoraj vedno šla še 50-200m. To me je res motilo, zato sem nabavil RWS H-Mantel, kjer teh problemov nimam. Obnese pa se na pogonih in pri težji divjadi. Namenjena je divjadi nad 30 kg.

To sigurno ne drži, saj H mantel ni "odporen" na ovire.

nik
8. June 2011, 08:41
To, da se obnese na pogonih in pri težji divjadi, sem mislil na Barnes TSX.
H-Mantel pa je zelo občutljiv, ampak divjad pada v ognju.

mazzinga
8. June 2011, 09:59
Za krogle tipa TSX, TTSX,... naj bi bili primerni kalibri z veliko hitrostjo, saj le tako konstrukcija teh krogel pride do izraza in se krogla deformira, kakor je predvidel proizvajalec ter ob zadetku v prsno votlino povzroči hidrodinamični šok. Slabši zadetki s to kroglo krepko podaljšajo lov. V počasnejših kalibrih se ta krogla obnaša podobno kot polnooplaščena krogla. Zato tudi dolg odhod divjadi iz nastrela.

Osebno si za pogone te krogle ne bi izbral v nobenem kalibru, kajti najmanj kar si želim je, da krogla ob zadetku v kamen ali kakšno drugo trdo oviro še 30m ali več žvižga po zraku. Sicer pa je odvisno od konfiguracije terena. Res pa je, da teji krogli vsaka vejica ne predstavlja ovire.

Po mojem mnenju se v kalibru .270 veliko bolje odreže vrsta drugih krogel.

nik, si mogoče našel kakšno kroglo po zadetku v divjad? Je prišlo do deformacije krogle kakršno zagotavlja proizvajalec? Če imaš kakšne slike bodo dobrodošle vsem, ki razmišljajo o nabavi te krogle v tvojem kalibru in njemu podobnih kalibrih. Hvala.

nik
8. June 2011, 10:41
Našel sem kar nekaj krogel, slik žal nimam. Deformirala se je pravilno, ampak skoraj nikoli do konca, le nekje do premera 10mm. Pri težjih praši?ih pa se je odprla do konca. Kot pravim, dobra krogla a le za težjo divjad.

Jurij Klanjšček
8. June 2011, 11:26
ima kdo od vas izkušnje s kroglami Barnes TSX TIPPED? sam jih bom začel kmalu uporabljati v kal.30-06.

miš93
8. June 2011, 13:02
TSX 16,2 g. (250 gr.) 762 m/s iz 9,3x62 - obstreljen (velik - 200+) medved streljan navzdol od zadaj (hrbet skozi prsni koš) - krogla najdena pod kožo na prsnici.

http://s5.mojalbum.com/jaga-foto_1118175_1118192_11845985.jpg

http://s5.mojalbum.com/jaga-foto_1118175_1118192_11845990.jpg

Ista krogla/kaliber/polnitev - jelen damjak, strel skozi plečeti, krogla ni dala izstrela - najdena pod kožo na izstopni strani.

Vse kot iz prospekta čeprav bi osebno raje videl da bi krogla prebila.

jež
8. June 2011, 13:26
TSX 16,2 g. (250 gr.) 762 m/s iz 9,3x62 - obstreljen (velik - 200+) medved streljan navzdol od zadaj (hrbet skozi prsni koš) - krogla najdena pod kožo na prsnici.

Ista krogla/kaliber/polnitev - jelen damjak, strel skozi plečeti, krogla ni dala izstrela - najdena pod kožo na izstopni strani.

Vse kot iz prospekta čeprav bi osebno raje videl da bi krogla prebila.

Koliko metrov od nastrela pa sta obležala ta dva kosa? Po mojem 2.73m:icon_biggrin:.

miš93
8. June 2011, 13:33
Medved (obstreljen prejšnji večer nizko v mehko) ki ga je pes držal med skalami je po strelu padel pa se takoj pobral in dobil še eno v vrat - za zmeraj.
Damjek je padel na mestu.

muzikant
8. June 2011, 13:45
TSX 16,2 g. (250 gr.) 762 m/s iz 9,3x62 - obstreljen (velik - 200+) medved streljan navzdol od zadaj (hrbet skozi prsni koš) - krogla najdena pod kožo na prsnici.

http://s5.mojalbum.com/jaga-foto_1118175_1118192_11845985.jpg

http://s5.mojalbum.com/jaga-foto_1118175_1118192_11845990.jpg

Ista krogla/kaliber/polnitev - jelen damjak, strel skozi plečeti, krogla ni dala izstrela - najdena pod kožo na izstopni strani.

Vse kot iz prospekta čeprav bi osebno raje videl da bi krogla prebila.

Zakaj iščeš z karabinom in ne z expressom ?

Kako bi se omenjena krogla obnašala v 6,5*55, če imaš kako predstavo ?

miš93
8. June 2011, 14:47
Nimam praktičnih izkušenj - teoriziram - verjetno ima puška navoj 8,7 cole (22,7 cm)? Glede na to ji v teoriji bolj ustrezajo 120 kot pa 130 gr monolitne krogle? Kakorkoli že, bi moralo iti s 120gr cca 850 m/s ali pa s 130 gr cca 810 m/s prav fino?

rws
8. June 2011, 16:48
ima kdo od vas izkušnje s kroglami Barnes TSX TIPPED? sam jih bom začel kmalu uporabljati v kal.30-06.

Nedvomno gre za zelo natančno kroglo, kot sem že v enem postu napisal, sem uporabljal 8,4g kroglo v 308win in bi ti tudi za 30-06 priporočal to gramažo, ker potrebuje ttsx veliko hitrost, čeprav naj bi se lažje odpiral kot navadni tsx.

Imam pa trenutno ttsx v 243win, 5,2g, hitrost cca 1000m/s, vendar imam z njo izkušnje le na tarčo:icon_wink:

Markysprej
11. June 2011, 14:12
Lp!

Se da, kje v Sloveniji dobiti to municijo, s to kroglo v kalibru .270 win??? Morebitne informacije na z.s. Hvala! Pa še kake izkušnje, če so...

Federal, Barnes; Tipped Triple-Shock; X Bullet; 7,13 grama

Lovski zdravo
Janez L

jst sem povprašal v trgovino za federala ali barnesa, baker, 130gr. možnost je verjetno za fedrala. čakam pa še za odgovor, ceno ter minimalno naročilno količino. sporočim ko bo (če bo...)

Markysprej
11. June 2011, 14:13
Za krogle tipa TSX, TTSX,... naj bi bili primerni kalibri z veliko hitrostjo, saj le tako konstrukcija teh krogel pride do izraza in se krogla deformira, kakor je predvidel proizvajalec ter ob zadetku v prsno votlino povzroči hidrodinamični šok. Slabši zadetki s to kroglo krepko podaljšajo lov. V počasnejših kalibrih se ta krogla obnaša podobno kot polnooplaščena krogla. Zato tudi dolg odhod divjadi iz nastrela.

Osebno si za pogone te krogle ne bi izbral v nobenem kalibru, kajti najmanj kar si želim je, da krogla ob zadetku v kamen ali kakšno drugo trdo oviro še 30m ali več žvižga po zraku. Sicer pa je odvisno od konfiguracije terena. Res pa je, da teji krogli vsaka vejica ne predstavlja ovire.

Po mojem mnenju se v kalibru .270 veliko bolje odreže vrsta drugih krogel.

nik, si mogoče našel kakšno kroglo po zadetku v divjad? Je prišlo do deformacije krogle kakršno zagotavlja proizvajalec? Če imaš kakšne slike bodo dobrodošle vsem, ki razmišljajo o nabavi te krogle v tvojem kalibru in njemu podobnih kalibrih. Hvala.

kako si to mislil? in katere krogle?

mazzinga
12. June 2011, 17:41
Američani so začeli s proizvodnjo monolitnih krogel zaradi strogih okoljevarstvenih predpisov v nekaterih zveznih državah (kot prva Kalifornija), kateri ne dovoljujejo uporabe krogel, ki vsebujejo svinec (onesnaževanje okolja, mesa,...) in ne zato, ker naj bi bile dražje monolitne krogle boljše od cenejših klasičnih krogel. Zato se tudi v ZDA klasične svinčene krogle še vedno proizvajajo in odstotek njihove uporabe zaradi pojava monolitnih krogel na trgu ni upadel. Veliko je lovcev, ki so s temi kroglami zadovoljni, kot tudi tistih, ki te krogle nočejo več uporabljati.

Iz praktičnega vidika vsaka krogla naredi svoje, če je poslana na pravo mesto. Pomemben je tisti, ki je za puškinim kopitom. Iskati "pravo" kroglo glede na to, da bo po zadetku z njo vsaka divjad padla v ognju, je nekako "utopično", saj pri tem pravila ni. Pri vsem tem, naj ne bi bilo poškodb na mesu. Katerokoli krogla, ki bo žival zadela v malo močnejšo kost, bo naredila "dar-mar" naj bo svinčena ali monolitna.

Tudi sam sem bil pred odločitvijo o uporabi krogle TSX (sicer v drugem kalibru), vendar so mi jo nekateri drugi lovci, ki so jo nekja časa sami uporabljali, odsvetovali. Predvsem zato, ker sem iskal univerzalno kroglo za odstrel visoke divjadi in ker isto orožje uporabljam na posamičnih lovih, kot tudi na pogonih. Po njihovem pričevanju naj bi se na manjših strelnih razdaljah krogla TSX (TTSX) obnašala enako kot polnooplaščena krogla. Uporabna naj bi bila za lov s preže na razdaljah daljših od 50m, ker na krajših razdaljah ni prišlo do predpisane deformacije (posebej pri "mehkejši" divjadi kot je srnjad). Zaradi svoje kompaktnosti in trdote naj bi bila neprimerna za pogone, saj naj bi ob zadetkih v kamen ali zmrznjeno plast zemlje prihajalodo rikošetov, s čemer naj bi bila nevarna za udeležence v pogonu. Pri posamičnih lovih iz visoke preže je krogla opravila svoje delo, vendar so lovski kolegi, ki so jo uporabljali, poročali o dolgih begih z nastrela tudi ob dobrih zadetkih. Glede na to, da je pri nas lovišče zelo poraščeno in so strelne razdalje povečini kratke, jim ta krogla ni ravno odgovarjala.

Nekaj lovskih kolegov, ki uporablja kaliber .270 win je nato svoje zadovoljstvo našlo v kroglah RWS Evo, Nosler Accubond, RWS H-mantel. Ampak kot že sam veš "vsak kmet svojega konja hvali". Bodisi zato, ker drugega še ni probal, bodisi zato, ker kot sem že prej omenil, vsaka krogla naredi svoje, če je le postavljena na svoje mesto.

Je pa res, da boš prednosti oz. pomanjkljivosti teh krogel najbolje spoznal, če jih boš preizkusil sam. Tudi sam bom vesel tvojih morebitnih postov v sliki in besedi o uporabi teh krogel v praksi.

Markysprej
12. June 2011, 18:11
ja, za pogone in iskanja zna biti problem z velikimi drobci.
vendar pa se ne morem strinjati da se na manjših razdaljah krogla ne odpre, ker ravno takrat je najhitrejša in po vsej logiki bi se deformirala še prej.
pa tudi da ji srnjad nudi premalo odpora bi rekel za večje kalibre, pri manjših bi se težko strinjal da se ne deformira.
osebno imam sicer malo izkušenj z xp3, zelo dobre na srnjadi, ki pa ima sestavo podobno monolitni, imho.

Markysprej
16. August 2011, 23:07
Lp!

Se da, kje v Sloveniji dobiti to municijo, s to kroglo v kalibru .270 win??? Morebitne informacije na z.s. Hvala! Pa še kake izkušnje, če so...

Federal, Barnes; Tipped Triple-Shock; X Bullet; 7,13 grama

Lovski zdravo
Janez L

po pol ure iskanja sem le našel pravo temo:icon_lol:

v rimskih model naročuje novo pošiljko, pa sem mu dal zraven federala bakrenega.
tko da pokličite ali pošljite mail tja, če pa ne veste kam pa meni na ZS.
jo