PDA

View Full Version : Sterilizacija?!



Sorbus
1. June 2009, 11:32
Zdravo.

Bližna prihodnost ni bila tako blizu. Kakorkoli že domov sem pripeljal posavko. Stara bo 5 mesecev. Zanima me kakšne so vaše izkušnje z steriliziranimi lovskimi psičkami.

detel
1. June 2009, 13:45
Pravijo, da treba paziti na prehrano, da se preveč na zredi, zlasti, če je nagnjena k debelosti. Tudi steril. psice sem imel priliko videti na lovu in so delale kot vsi drugi psi. Mislim pa da ni dobro, da jo steril. že prvo leto. Naj prej razvije telo in psiho.

Legvan
13. August 2009, 23:01
Živijo,
Jaz imam posavskega goniča in ni sterilizirana, je zelo delovna. Goni zelo glasno in tudi zelo zelo dolgo. Enkrat sem jo čakal 4h in cca 30 min:icon_confused:sicer je bila takrat zelo mlada, zdaj pride prej nazaj 30-45 min. Psičke so zelo lojalne in prijazne, ter dobri čuvaji:icon_smile:. Gonijo ponavadi vse kar je mogoče in kar ima 4 noge.

lunca
14. August 2009, 08:19
Sorbus,ti jo kar mirno steriliziraj,če ne misliš vzrejati in hočeš imeti psa resnično samo za lov.Tako imaš pomočnika 365 dni na leto.Še najboljše je pred prvo gonitvijo že iz zdravstvenega vidika.
Veš detel,sem videla že cel kup steriliziranih psic,ki so ta poseg opravile do dopolnjenega prvega leta starosti,pa jim niti fizično niti psihično ni nič manjkalo.
LP Tjaša

detel
14. August 2009, 09:19
Sterilizirano psico spoznam ne da bi mi to lastnik povedal. Videl sem jih veliko in predebelih. Psica, ki ni nikoli kotila je nagnjena k tumorjem na vimenu (zelo pogosto).

Breza
14. August 2009, 09:47
Sterilizirano psico spoznam ne da bi mi to lastnik povedal. Videl sem jih veliko in predebelih.

Kadar se odločim, da katera izmed mojih psic ne bo več kotila (pa naj bo to en porod ali dva ali tri...odvisno od psice), jih vedno steriliziram.
Sicer ne vem kako "veliko" si videl steriliziranih psic, detel, ampak ni finta v debelosti. Naša Ula ima npr. natanko toliko kilogramov kot pred 4 leti pa zdaj zgleda bistveno bolj okroglo. Sčasoma zgleda, da upade mišični tonus (kile ostajajo enake). Ampak - po sterilizaciji ni nikakrše "frke" z rodili! Dokler nisem psic sterilizirala, so bila vnetja maternic pri starejših psicah zelo pogosta. In pri tem štejejo ure - ali ji uspeš pomagat in preživi ali ne.




Psica, ki ni nikoli kotila je nagnjena k tumorjem na vimenu (zelo pogosto).

Oprosti ... ampak tole je pa ena velika bučka. Res! K tumorjem na vimenih so nagnjene prav vse psice. Večinoma se pojavijo v kasnejših letih in včasih (ne pa vedno) bolj pogosto pri psicah, kjer je med eno in drugo kotitvijo dalj časa. Pri meni so imele tumorje na mlečnih žlezah tri psice in vse od njih so kotile. S sterilizacijo se je rast teh tumorjev bistveno zmanjšala.

Mi je pa pred časom razložil dr. Butinar, da sterilizacija psice pred prvo gonitvijo ali po prvi gonitvi (veterinarska mnenja, kaj od tega je bolje, niso ravno poenotena) zmanjša nastanek tumorjev na mlečnih žlezah skorajda na nulo. Kadar pa sta gonitvi dve, tri ali več pa sterilizacija ne vpliva več tako drastično na zmanjšanje nastanka teh tumorjev. Zaplete z rodili pa preprečiš 100%.

Je pa res, da sterilizirano psico vidiš na daleč, ker je malo "drugačne " oblike. Pri dolgodlakih pa se pozna tudi na kvaliteti dlake. Pri mojih sem še opazila, da sterilizacija vpliva tudi na pigment - imajo nekakšen oranžkast barvni odtenek, medtem ko so nesterilizirane psice temnejše.

Ampak - kot pravi lunca - 365 dni na leto brez problema! Tudi to šteje! :icon_wink:

Aja - pa še to! Nikakršne spremembe v lovskem nagonu ali načinu dela ali kondiciji za lov!

detel
14. August 2009, 10:50
Breza, takih lastnikov kot si ti je malo, zato pa imajo drugi doma debele pujse ne pa psice. S sterilizacijo ali kastracijo porušiš hormonsko ravnotežje v telesu. Le oglej si kastr. mačkone :icon_cry:.

Breza
14. August 2009, 11:01
Breza, takih lastnikov kot si ti je malo, zato pa imajo drugi doma debele pujse ne pa psice. S sterilizacijo ali kastracijo porušiš hormonsko ravnotežje v telesu. Le oglej si kastr. mačkone :icon_cry:.


Debeli "pujsi" so stvar prehranjevalne politike vodnikov psov. Baročno oblikovani psi/psice so folklora slovenskega (pa ne samo slovenskega!) lovstva. Pa velika večina teh psov ni steriliziranih/kastriranih.

Glede mačk/mačkov je pa isto kot pri psicah/psih. Popusti mišični tonus. Ni nujno, da so debeli v smislu zamaščenosti (še enkrat...zamaščenost je stvar prehranske odgovornosti lastnika živali in jo lahko najdeš pri vseh - ne glede na sterilizacijo/kastracijo) Steriliziranim/kastriranim mačkam in mačkom (torej ne glede na spol) pa se zelo pogosto pojavi spodaj nekakšna povešena "vrečka".

Breza
14. August 2009, 11:39
Fotografiji sta nastali pred kakimi 10 dnevi na lovu na prepelice na Velebitu (foto A. Šobar). Psica mojih prijateljev je v zrelejšem življenskem obdobju, sterilizirana pred prvo gonitvijo (če dobro pogledaš, se vidi, da niti seski niso dokončno razviti). Z lovom in lovsko strastjo nima nobenih problemov, s hitrostjo in vztrajnostjo pa sploh ne :icon_lol:.

4945

4946

Brlogar
14. August 2009, 16:00
Poznam primer ko je psica po sterilizaciji postala inkontinentna in je puščala lužice povsod. To je najpogostejši zaplet po starilizaciji psic. (baje v cca 20% primerov).

vir: http://www.veterinarska-postaja.si/svetovalnica/?id=22#4

Breza
14. August 2009, 17:43
Res je, lahko se zgodi! Od mojih steriliziranih psic sem imela eno inkontinentno, vendar ne takoj po sterilizaciji. Inkontinenca se ji je pojavila po 12 letu starosti (dočakala jih je skoraj 16). To smo krasno reševali z nekimi kapljicami (zdajle se nikakor ne morem spomnit imena zdravila), tako da inkontinence skorajda ni bilo čutiti. Bolj občutna je bila za kakšen dan takrat, ko je bila psica veliko v vodi. Problem se je povečal kakih 14 dni pred koncem, ko tudi kapljice niso več zalegle.

So mi pa veterinarji razložili, da so inkontinenci bolj podvržene psice z zelo kratko kupiranimi kupiranimi repi. Pri ptičarjih npr. (kjer se reže med 7 in 9 vretencem) ni problema in se prirezan rep "obnaša" enako kot rep v polni dolžini. Bolj so problem v hrbtenjačo odrezani repi (bokser, doberman, pinč.... tudi bretonski ptičar - kadar ni naravno kosorep). V teh primerih ne velja več tistih 20 %, ki jih omenja Grizzly Adams, temveč so tako kupirane psice skorajda praviloma po sterilizaciji inkontinentne.