PDA

View Full Version : Dratenke



tarfila
22. June 2009, 19:18
S fotram imava eno staro dratenko, kaliber 16/16.
Zanima me proizvajalec, ki je komaj viden na vrhu cevi.
A ima kdo kaj podobnega?
Puška je bila 10 let nazaj še lovska, a so jo zaradi pomanjkanja
varovala izključili in jo poslali na rezervno klop.
Koliko so take flinte vredne in koliko so obnove in vgradnje varoval?

detel
22. June 2009, 20:03
Te puške niso za današnjo municijo. Imej jo za okras .

teohafy
22. June 2009, 21:34
Te dratlaufarke so bile večinoma boroveljske proizvodnje. Vsaj tako sklepam, ker ima oče tri in vse tri so boroveljske. Če boš slučajno kdaj streljal z njo, uporabi municijo z črnim smodnikom.

tarfila
22. June 2009, 21:36
Te puške niso za današnjo municijo. Imej jo za okras .

Vem, da je treba manj ofenziven smodnik,
ampak puška se tako uleže na lica da si lahko le želiš

jereb
22. June 2009, 21:59
Tarfila, glede na to, da ima levo kopito, je verjetno narejeno po naročilu in take puške "sedejo", če si le podobnih mer, kot lastnik. Po moje jo raje lepo konzerviraj, obesi v lovsko sobo in daj naredit kopito po meri sodobni puški. Le moje mnenje.

Krpan
23. June 2009, 07:04
Te puške so bile narejene za črni smodnik, ki je praviloma dosegal manjše tlake pri zgorevanju kot brezdimni smodniki. Vendar to ni pravilo, daj so z merjenjem dokazali, da črni smodnik pod določenimi pogoji lahko doseze tudi 6500 barov, medtem ko dimni pride tja do 4000 bar. Vendar tlak v takšnih puškah ni presegal 300 bar ,če je presegel to številko je cev zacvetela.

Izraz "dratenka" pa je prišel iz posebnega postopka izdelave cevi, ki je narejena iz žice (drata), ki so jo navili okoli palice nato pa kovaško zavarili. Seveda tako narejena cev ne more konkurirati cevem iz homogenega materiala, ki so kovane ali vrtane.

guss
23. June 2009, 07:35
Tarfila, glede na to, da ima levo kopito, je verjetno narejeno po naročilu in take puške "sedejo", če si le podobnih mer, kot lastnik. Po moje jo raje lepo konzerviraj, obesi v lovsko sobo in daj naredit kopito po meri sodobni puški. Le moje mnenje.

Ne vem zakaj bi zamenjal kopito, če jo misli imet za okras! Naj ostane takšna kot je!

ZR7
23. June 2009, 08:16
Ne vem zakaj bi zamenjal kopito, če jo misli imet za okras! Naj ostane takšna kot je!

Napisal je: "...naredit kopito po meri sodobni puški..."
Za dratenko pa tudi jaz menim, da je najbolje da ostane lep spomin in okras.

guss
23. June 2009, 15:13
Za dratenko pa tudi jaz menim, da je najbolje da ostane lep spomin in okras.
To sem imel v mislih ja.

jereb
23. June 2009, 21:19
Ja nerodno sem napisal.

Dratenko konzerviraj in obesi v lovsko sobo.

Kupi novo puško in daj narediti kopito po meri in bo ravno tako lepo legla.

Tako, da ne bo dileme, sem tudi sam pristaš, da stare puške ostanejo stare in jih ne predelujmo.