PDA

View Full Version : Bosanski barak



davuz
11. May 2009, 23:08
Zdravo!

Zanimajo me vaše izkušnje s to pasmo, v naših koncih (Bela krajina) je zmeraj bolj prisotna.

davuz
11. May 2009, 23:24
http://www.moj-album.com/slike/8608010/hvO4vRBsNDhHBKDT.jpg
Slika edine predstavnice te pasme na državni tekmi goničev lani v Beli krajini

http://www.moj-album.com/slike/8608010/R2KGa4H53i9LimZ4.v.jpg

Mladič iz njenega legla star 4 mesce
http://www.moj-album.com/slike/8608010/Xyw6akukcXeuHPlN.v.jpg

http://www.moj-album.com/slike/8608010/5XMNxcLtTSYLNqfr.v.jpg

detel
12. May 2009, 00:00
Nikoli nisem imel tega psa, sem pa lani videl enega, ko je prišel iz pogona poln ledu, kar ga je zelo motilo in si ga je neprestano čistil. Nekateri ne marajo psov resavcev zaradi vonja. Baje, da so dobri prašičarji a to so tudi druge pasme. Toliko z moje strani .

davuz
12. May 2009, 22:15
Daljša dlaka ima svoje prednosti in slabosti, največja slabost je težja prehodnost psa čez grmičaste-goste predele, a pozimi (ko je najbolj aktiven) ga lepo varuje pred mrazom. Da bi se led nabiral na dlaki v večji meri - če je debela snežna odeja in nizke temperature potem se zgodi da se nekaj snega nabere na prsnem in trebušnem delu, sicer pa ni večjih problemov saj so zime vsako leto milejše.

Moje izkušnje s to pasmo: Izredno močnega karakterja, ki zahteva vztrajnost pri učenju.

Nekatere karakterne lastnosti: Pameten in hkrati trmast, izredna vztrajnost pri gonji, ki je precej dolga (do 2 uri), odlični prašičari, družabni, živahni.

jazbec
12. May 2009, 23:09
Resastega psa resasta dlaka varuje pred trnjem in gosto podrastjo, in ga prav nič ne ovira.

davuz
13. May 2009, 01:49
Resastega psa resasta dlaka varuje pred trnjem in gosto podrastjo, in ga prav nič ne ovira.

Se strinjam da ga varuje, ovira v tem smislu da se prej navije dolga dlaka okoli grmičevja oz gostega rastja.

jazbec
13. May 2009, 06:44
Se strinjam da ga varuje, ovira v tem smislu da se prej navije dolga dlaka okoli grmičevja oz gostega rastja.

Resasta dlaka je "trda"in se prav nič ne ovija okoli rastlinja.Ker je "trda" psa varuje pred trnjem in podrastjo. Zato jo imajo.

Zakaj pa potem pes ima resasto dlako? Mogoče zaradi okrasa....joj, kam gremo oziroma kam gre kinologija.

davuz
13. May 2009, 13:41
Resasta dlaka je "trda"in se prav nič ne ovija okoli rastlinja.Ker je "trda" psa varuje pred trnjem in podrastjo. Zato jo imajo.

Zakaj pa potem pes ima resasto dlako? Mogoče zaradi okrasa....joj, kam gremo oziroma kam gre kinologija.

Resasta dlaka je lahko tudi mehka (kar seveda ni dobro). In ne ni zaradi OKRASA, prvotno predvsem zaradi podnebnih razmer. Resasta dlaka psa varuje pred nizkimi temperaturami.

Hubertus
13. May 2009, 14:53
Resasta dlaka je lahko tudi mehka ...
Potem je to volnata dlaka in ne resasta...in je v nasprotju s standardom pasme. Biti mora namreč dolga in trda.
Psa ne greje krovna dlaka ampak to nalogo opravlja volnata podlanka, ki sestoji iz valovitih gostih dlačic, ki zadržujejo zračne mešičke. Brez nje bi psa zeblo neglede na to kakšno krovno dlako ima, mehko ali trdo.

Barak ima običajno daljšo dlako, kot je to značilno za npr. res. jazbečarja in ta se lahko resnično kdaj pa kdaj zatakne v trnje na grmovju, vendar to psa, ki je dovolj srčen ne moti. Saj veste kako pravijo Srbi: "labavom k.r.cu i dlaka smeta"

Šarivci imajo vsi volnato oz. svilnato dlako in so namenjeni prvenstveno šarjenju po grmovju. Torej če uspe en koker španjel prilezti iz robide potem bo uspelo tudi enmu bosancu. A ne de...?

Pa še en trisek za pašo očem...
http://www.moj-album.com/slike/364375/Maouxsx3MT278l3J.v.jpg

Brakir
13. May 2009, 15:06
Če bi resasta dlaka zadrževala toploto, bi Husky-ji izgledali malo drugače..... pa samojedi pa Aljaški malamut tudi, al kako? :icon_rolleyes:

muzikant
13. May 2009, 16:03
Mali,

prvo čitaj i onda pitaj :icon_twisted:, napisal je da toploto zadržuje volnata podlanka.

Brakir
13. May 2009, 16:05
... Resasta dlaka psa varuje pred nizkimi temperaturami.

aham....:icon_twisted:

muzikant
13. May 2009, 16:30
Psa ne greje krovna dlaka ampak to nalogo opravlja volnata podlanka
by Hubertus

Brakir
13. May 2009, 16:32
JKolega pol se pa nisva razumela....jaz sem tisto o Husky.jih napisal davuzu..... on je postavil trditev da jih resasta dlaka ščiti pred mrazom! :icon_wink:

davuz
13. May 2009, 21:24
JKolega pol se pa nisva razumela....jaz sem tisto o Husky.jih napisal davuzu..... on je postavil trditev da jih resasta dlaka ščiti pred mrazom! :icon_wink:

Moja pomota, glavno da je zdej vse jasno.

Hubertus čudoviti so, pravi predstavniki svoje pasme - so tvoji?

Lahko poveš kaj več o svojih izkušnjah z njimi.

Brakir
13. May 2009, 22:41
...glavno da je zdej vse jasno.

Tako se govori in se ne drega več naprej! Zdaj pa da slišimo še kaj od poznavalcem o tej meni popolnoma neznani pasmi, kar se prakse tiče!¨:icon_wink:

vlcergg
4. September 2009, 17:37
podrav prihajam iz zg savinske doline sicer LD Gornji grad imam psičko pasme bosanski barak jagr po duši nimam kej drugega za rečt

vlcergg
4. September 2009, 17:56
to je moja psička te pasme z imenom ARA stara 3 leta je zelo vztrajna in goni kar vse kar premoremo(prašič,jelen,srnjad...)

andrejas
12. October 2010, 11:27
Lep pozdrav,

po spletu okoliščin smo postali tudi mi lastniki barak-miksa, psička je stara dobro leto in je družinski pes - goni zgolj sosedove mačke. ;)

Zanima me, ali je kateri od vaših barakov kdaj imel težave z kožo - dermatitis, alergije,... Naša je že dva meseca na veterinarski dieti (sum na alergijo), zdaj pa se ponovno praska in grize kot obsedena, kljub temu, da na koži ni nobenih sprememb, prav tako nismo spremenili diete ali okolja.
o pasmi je na spletu le malo napisanega, v glavnem lahko preberemo veliko o standardih, o morebitni nagnjenosti k boleznim pa le malo, zato upam, da tukaj dobim kak dober nasvet.

lunca
12. October 2010, 13:12
Glede na to,da se psička neprestano praska me zanima,če so ji veterinarji pregledali paranalne žleze.Pa 100% moraš biti,da nima bolh.
Je pa še ena možnost.Zelo veliko psov se po prihodu v novi dom začne močno praskati.V veliko primerih gre povsem za banalno stvar.Psica je pred prihodom v vaš dom živela v drugačnih pogojih,kjer so bile prisotne določene bakterije.Po prihodu k vam,pa je naletela na drugačne bakterije(ne mislim s tem nič slabega),ki so pri njej sprožile reakcijo na koži,ki se pač kaže z intenzivnim praskanjem.V takih primerih je običajno dovolj že to,da jo dobro skopate z PLIVASEPT Penečim šamponom,ki ga dobite pri veterinarju ali v vsaki lekarni.V osnovi je Plivasept humano milo za roke z antibakterijskim učinkom.Na tvojem mestu bi probala še to.
Kolegica je pred leti pripeljala domov odraslo angleško buldoginjo.Kmalu po prihodu v hišo,se je psica začela intenzivno praskati,kasneje pa še ona in mož.Mož je celo odšel do svoje zdravnice,ki mu je predpisala antihistaminike(antialergike),ki jih je veselo jedel.Ko mi je kolegica potožila o tem problemu sem ji svetovala to,kar sem ravnokar tebi.Psico so temeljito skopali in kmalu je praskanje pri nje,kolegici in njenemu možu prenehalo in se ni več pojavilo.Samo mož je imel malo dolg nos,ker je po nepotrebnem kar nekaj časa zobal tablete.
Tjaša.

detel
12. October 2010, 16:53
Resavci in dolgodlakarji imajo več težav s kožo kot kratkodlakarji. Verjetno tvoja psica nima bolh. V tem času mislim, da tudi nima bakterijskega dermatitisa, razen, ča je na toplem v stanovanju. Verjetno gre za neko alergijo. Moral boš pogruntati na kaj (hrana, pršice, dekce........). Boljše bi bilo, da je psica od zunaj v boksu. Menjuj hrano, pojdi na naravno (meso, kosti). Izogibaj se drobovine, zlasti svinjske in ovčje. Toliko z moje strani.

detel
13. October 2010, 12:01
Še nekaj. Veliko težav dela odmrla podlanka. Torej psa redno česat...!

andrejas
13. October 2010, 16:12
Hvala za izčrpne odgovore, na trimanje dlake nas veterinarji res niso opozorili, je pa res da je bila, ko smo jo dobili, bolj švoh odlakana, kar pa se je popravilo. Češemo jo sicer redno, vsaj dvakrat tedensko, ima pa tudi zelo suho kožo in dlako, vendar ji dodatkov za to - razen sončničnega in ribjega olja - v času veterinarske diete ne dodajamo v hrano.

Psička je notranja, možnosti za zunanji boks žal nimamo - verjetno je tukaj problem še suh zrak zdaj ko se je začela kurilna sezona.

Drugače pa je ta mala pravi jager, žal še nismo v živo vidli čistokrvnega baraka, da bi lahko primerjali koliko njihove krvi ima v sebi, ampak glede na karakter bi rekla da kar precej!

jancar
11. November 2010, 10:06
http://www.delo.si/tiskanocs/pdf/zadnji/Delo+in+dom

Trotovšek Tomaž
6. April 2014, 10:16
Ali kdo ve za kakšno leglo barakov?

jan L.
7. April 2014, 23:38
Ali kdo ve za kakšno leglo barakov?

En oglas je med malimi oglasi. :icon_wink:

mprimoz
8. April 2014, 00:23
Sosed, na spodnjem naslovu najdeš vzreditelje (odgajivačnice) te pasme v BiH.:icon_wink:
http://www.kkbarak.net/