PDA

View Full Version : Spektivi



ZR7
10. April 2009, 11:02
V renomirani xxxxxx trgovini sem imel ravnokar v rokah spektiv nemške firme luger. Model XA 15-45 X 60. Na otip in pogled soliden izdelek. Natančno izdelan in lepo mehko zeleno gumiran.http://www.luger-optik.de/files/img/logo-772178.jpg
Pogled na zračnik vrh bližnje stolpnice je bil v sončnem vremenu filigranski. Sedaj pa ne vem kaj naj si mislim o tem, saj je cena le dobra dva stotaka in pol evronov.:icon_confused:

Je pa Luger sestavni del optične hiše http://www.wilgor.de/.

Igoman
10. April 2009, 18:46
Kako filigranski, a to pomeni super al kaj:icon_redface:? Tudi sam se zanimam za nakup spektiva, pa nimam nobenih iskušenj z njimi. Upam da bom v gornji radgoni dobil kaj pametnega po kaki sejemski ceni:icon_lol:. Kaki so kaj teli tascoti, pa bushneli. Rad bi nekaj do 200€, torej ne predrago, pa da bo solidno. Rabil bi ga pa za na strelišče, pa za na prežo za opazovanje-ocenitev divjadi.
Mi lahko svetujete kaj naj vzamem in ali naj bo 45, al kar 60x povečava?

Igoman
10. April 2009, 21:02
Kaj pa ta okular, je bolše da je naravnost ali pod kotom?

ZR7
11. April 2009, 08:24
Kako filigranski, a to pomeni super al kaj:icon_redface:?

Ja, zdel se mi je lično in čvrsto izdelan. Ne tako kot kakšne cenene plastične kitajske zadeve. Res izgleda kvaliteten izdelek tako za pogledat, potežkat kot tudi pri uporabi.
Verjetno bi se dalo razpravljati oziroma bi bilo potrebno preizkusiti ali je primeren tudi za digiskopsko uporabo, kar bi nedvomno potrdilo kvaliteto.
Sigurno pa pomeni za to ceno dober nakup za običajno uporabo in ne prevelik stres v primeru uničenja zaradi padca ipd.

rws
11. April 2009, 09:57
točno tak spektiv ima oče, ga je kupu od kolega pred par leti, glede na to, da ga uporabljama samo za ocenjevanje gamsov, se vse to seveda dogaja pri vredu svetlobi, vidi se kar dobro za ta denar, je pa v primerjavi s kolegovim novim Optolytom nedvomno slabši, saj bi blo res čudno če nebi bil, glede na razliko v ceni.
Pri tem spektivu me moti relativno majhna sprednja leča, in majhno vidno polje(pri 15x povečavi je dokaj veliko)
Gamse sem gledal s tem spektivom tudi na večje daljave, 400-500m(izmerjeno z daljinomerom), pa lahk rečem da se tudi tako daleč kar dobro vidi.

Igoman
11. April 2009, 10:22
Kaj pa ta okular, je bolše da je naravnost ali pod kotom?
Gledal sem tega- http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=85&ProdID=201 ,saj ga na forumih za dioskopijo kar precej hvalijo in naj bi bil celo nekako primerljiv z zaisi in swarowskimi do povečave 45x kar se dioskopije tiče samo ne vem ali mi bo to povzročalo probleme v preži ali ne ker ta okular ni naravnost, ampak je pod kotom 45 stopinj. Mel bi ga tudi za streljanje na tarčo (da ne bom mel fitnesa kr morem hodit gor in dol zdaj) in pa pač za opazovanje divjadi.

Igoman
11. April 2009, 10:32
No pa skrbi me tudi, da bi bil malo preštorast za lovsko uporabo(predolg).

laso
11. April 2009, 19:56
Zanima me, ?e ima kdo izkušnje s spektivom Sanju 15-45x60 WP, ki jih prodaja in tako hvali xxxxxxx? Hvala za morebitni odgovor.

zajec
20. April 2009, 10:16
A mogoče kdo uporabla yukonov spektiv in kako se kaj vidi z njim?!
http://www.yukonopticsusa.com/index.php?good=75#begin

Igoman
20. April 2009, 10:33
Glih tega sem gledal na sejmu v Gornji Radgoni. Primerjal sem ga z Hawkom(http://www.hawkeoptics.com/spottingscopes/nature.php)-ta na levi strani(kompaktnejši motsumov sistem). Z Hawkom se je dost bolš videlo in tud ta razdalja med očesom in okularjem je večja-lahko bolj stran držiš oko. Tko da sem kr tega Hawka kupil. Vidi se dobro, malo slabše je pri največji povečavi. Ta yukon je stal 70€, Hawka pa sem s popustom dobil za 165€. Mogoče objavim še kako sliko. Yukona ti ne svetujem.

Igoman
20. April 2009, 10:34
Aha zgornja povezava ne dela. Mislu sem tega Hawka (http://www.uttings.com/categories/Optics/SpottingScopes/Hawke/matsukove.gif). Pa še tak kompakten je, da ga lahko dam v rukzak.

zajec
20. April 2009, 16:16
Kaj pa tega je kdo že sprobal?
http://main.yukonopticsglobal.com/product-overview-yukon-6-100x100-lt-silver.html

andrej win
20. April 2009, 16:44
Kaj pa tega je kdo že sprobal?
http://main.yukonopticsglobal.com/product-overview-yukon-6-100x100-lt-silver.html

skoz tole zadeuco pa verjetno samo takrat vidiš na polni povečavi,ko je sam sonce na nebi:icon_confused::icon_neutral:

odvisn za kaj bi ga uporabljau,ob dobri svetlobi bi se verjetn kej vidl skoz to..

zajec
22. April 2009, 13:30
Evo odloču sm se za tega: http://www.bresseroptics.co.uk/details.php?id=812
a ga mogoče že kdo uporablja?Pa izkušnje z njim!? Cena pa je 266 eu.

ZR7
22. April 2009, 13:48
skoz tole zadeuco pa verjetno samo takrat vidiš na polni povečavi,ko je sam sonce na nebi:icon_confused::icon_neutral:

odvisn za kaj bi ga uporabljau,ob dobri svetlobi bi se verjetn kej vidl skoz to..

Ne bo držalo. In ni pošteno operirati z "verjetno".
Točno ta spektiv ima dokaj dobre karakteristike in ugodno ceno.
Je pa za moj okus prevelik in pretežak, zatorej bi ga uporabljal le v omejenih okoliščinah, nikakor pa ne za prenašanje po skalah za gamsarijo.

Yukon optika, ki se proizvaja v renomiranih ruskih proizvodnih obratih, je bila cenjena in ostaja kvalitetna.
Pri Spektivih je pomembno, da niso "nafrizirani" kar je zelo rado pri široki ponudbi cenenih izdelkov za "domačo" uporabo.
Majhni spektivi z velikimi nazivnimi povečavami so nateg. Za dobro sliko brez izgub svetlobe je pomemben premer leč in sorazmerno dolga cev. In seveda kvalitetna obdelava in premazi leč.

Pri spektivih za lovsko uporabo se je pametno izogniti prevelikim povečavam, ker bomo izbirali majhne gabarite in to dvoje ne gre skupaj.
Za strelsko uporabo pa je hitro dober vsak spektiv, vsaj za običajne nastrelitve na 100m.

Igoman
22. April 2009, 14:04
Ja ta od yukona 6-100x se mi je res zdel gromozanski ko sm ga vidu. Sej na slikah ne moreš glih vedet kako je velik, samo ko ga pa vidiš... prevelik za kamrkol nosit.

zajec
22. April 2009, 14:22
Tista povezava mal šteka gre za bresser pirsch 20-60x80 http://www.meade.de/produkte/spektive/product.html?tx_meadeproducts_pi1%5Bcmd%5D=pdis&tx_meadeproducts_pi1%5Bartid%5D=4321500&cHash=9bd2cda467

ZR7
22. April 2009, 14:56
Ja ta od yukona 6-100x se mi je res zdel gromozanski ko sm ga vidu. Sej na slikah ne moreš glih vedet kako je velik, samo ko ga pa vidiš... prevelik za kamrkol nosit.

Tako je. Zna pa biti odličen za oddaljeno opazovanje in morebiti celo digiskopijo.
100x povečava zahteva velikost in maso in ta Yukon jo ima.

ben1
13. May 2010, 15:36
Razmišljam o nakupu spektiva, ampak ker ga ne rabim pogosto bom izbral cenejšo oziroma najcenejšo verzijo. Malo sem bral na forumu test od http://www.opticsale.com/product-009-009-21021-21021-1106-prd1.html?pSearchQueryId=221770 tegale pa me mika da bi ga vzel. :icon_wink:
Mislim da bo za moje potrebe kar dobra izbira.

Franc
14. May 2010, 21:02
Na Polzeli je zastopnik za Yukon optiko!

Gorski
31. May 2011, 09:56
Zdravo,

Preteklo je že več kot eno leto odkar ste nazadnje pisali v tej temi pa me zanima če je kdo kupil spektiv YUKON scout 30x50 in kako se obnese?

LP,
Gorski

krduš
31. May 2011, 10:20
Imam yukon scot 20x50, po dnevi in v jutrih se še nekaj vidi skozi njega ob mraku je pa popolna tema, ko še z navadnim bresserjevim dvogledom 10 x 50 iz lidla normalno vidim je v njem že tema.

jazbec
31. May 2011, 21:59
Za podnevi Ok, ob slabših svetlobnih pogojih pa ga težko izostrim. Za ceno 35 evrov ne moreš pričakovati kaj več.

Markysprej
16. June 2011, 07:40
zanima me, kateri spektiv je boljši za opazovanje, ravni ali pod kotom.

najprej sem imel v mislih samo kotnega, ker je potreben nižji stativ (če sploh je potreben), ter je glava v bolj naravnem položaju, vrat ne boli...
ampak sedaj pa razmišljam, da če bom gledal sede iz preže, bom bolj težko uporabil kotnega (razen če se obrne in gledam ravno-poševno čez njega), in mi bo bolj prav prišel raven. in če ga bom imel nekje na klancu, ne bom rabil zelo dol gledati kot pri kotnem.

kaj pravijo vaše izkušnje?:icon_exclaim:

krduš
11. March 2012, 16:11
Pozdravljeni, zanima me ketere spektive uporabljate, kako se vam zdijo, na kaj je treba biti pozoren pri nakupu. Potrebujemo pa nov spektiv za pristrel lovskega orožja. Posebej me zanima če imate kaj izkušenj z omenjenim spektivom. Nekako se v družini nagibamo k sanyu spektivom.

Lovski zdravo.

Tomaž Ražman
11. March 2012, 16:47
Za opazovat zadetke na 100m čez dan bo definitivno odličen...

308WIN
12. March 2012, 20:33
Pri kotnem spektivu nastane problem takrat ko gledaš strmo navzdol, čeprav se ga da obrnit ampak ni to to. Zato predlagam ravnega. Sam mam swarovski sts 80 hd pa je zakon stvaraca.

L.P.

denč
1. June 2012, 16:14
Zanimam se za nakup spektiva v rangu do 400eur. Zanimame, katere firme se splača gledat, da ni vse "pofl"? Vem pa, da za tak denar ne morem ravno pričakovat ekstremne kvalitete in slike.

Uporabljal bi ga pa v večini za gamsovo jago in kakšno opazovanje srnjadi, ko so razdalje malo večje.

Markysprej
1. June 2012, 16:51
jst sem naročil (še ne dobil) nikona fieldscopa ed50. ker ga v zda zelo hvalijo glede na kvaliteto za majhno velikost. pri meni je prav slednje pretehtalo, ker sem se bal da bi kakšne velike zverine ne vlačil sabo po terenu...

denč
1. June 2012, 17:44
jst sem naročil (še ne dobil) nikona fieldscopa ed50. ker ga v zda zelo hvalijo glede na kvaliteto za majhno velikost. pri meni je prav slednje pretehtalo, ker sem se bal da bi kakšne velike zverine ne vlačil sabo po terenu...

Kaj pa bushnell sentry ultra kompakt. Si tega tudi kaj gledal, ker dimenzijsko je kar tam tam z nikonom?

Markysprej
1. June 2012, 18:49
tega nisem gledal, ker si nisem želel šrota navlečt, s katerim ne bi bil zadovoljen. gledal pa sem Bushnell Legend Ultra HD 12-36x50. ampak je pri meni hitro izpadel iz enačbe proti nikonu. ne spomnim pa se točno primerjav, da bi ti link dal.
na zs maš sporočilo.

MasterLesjak
18. January 2014, 22:59
Imam vprašanje in sicer koliko bi bila poštena (povprečna) cena za tiste stare (tako od oka 30 let + stare) Swarovski spektive (tiste zložljive), 30x75 ali 25-40x75 in kako se ta roba obnese?

Hvala

chamois
19. January 2014, 17:23
Dobi se še dobra roba,samo spremljat moraš malo po spletu.Sam sem ga vzel 25-40x75 lanjsko leto,verjetno okrog letnika 90,kot iz trgovine.Govorim o swar.Drugi dan jagal gamsa in ga prinesel domov bolj opraskanega kot je bil prej v vseh letih.Iz izkušenj govorim,če jagaš pravo jago-taka je tud pri vas,da se odločiš o swar.,kahles 30x75 in to je to.Dobiš pa stvari od 300-600eur.Novga swar.pa mislim neki čez 800.

MasterLesjak
19. January 2014, 17:42
Saj, trenutno spremljam enega Swarovca 25-40x75, čez 5 dni se dražba konča, pa da vidimo, za koliko bo šel.

Sicer pa ponudbe ni veliko (vsaj jaz je ne najdem), tu pa tam je kak Zeiss 30x60 (imam enega nagledanega), Swarovski 30x75, Optolyth 30x60 (a o slednjih ve kdo kaj več?).

Pa nov Swarovc CTC 30x75 je krepko čez 1000€...

chamois
19. January 2014, 17:55
Zavrti xxxxxx pa boš vidu kolk je cena.Svetujem pa ti,da rajši poišči normalnega 30x75,ker je daljši in ima večje obzorje in prej vse skupaj dobiš noter.Mam oba zato vem kaj govorim.Če pa hočeš ti ga dam za 500.

MasterLesjak
19. January 2014, 18:21
Ne rabim nič xxxxxxx vrtet, sem preveril pri Optik-Trade-u (na spletu). Bom malo pogledal raznorazne modele, da vidim, okvirno za koliko gredo. Katerega mi ponujaš? Swarovski 30x75? Koliko star? Zaenkrat mi 500 ne znese, šlo bi max. 300 (zato pa samo gledam :D).

GregaK
20. January 2014, 13:20
Glej še steinerje. Niso teleskopski so pa robustni. Za jago tapravi! Imam model 24x80. Povečave je zadosti, ima pa veliko vidno polje! Edino kar je, je kakšnen dekagram težji kakor Swaro!

LZ
Grega

lisičnik
5. June 2017, 14:43
Pozdravljeni

zanimam se za spektiv, z ravnim okularjem v nizkem cenovnem razredu. Potreboval bi ga za ocenjevanje srnjadi(gumbar) na daljše razdalje. Ker je izbire ogromno in sam nimam nekih izkušenj s spektivi, vas prosim za kakšen nasvet.
Če slučajno kdo pozna to zadevo, kako se obnese?!
https://www.optics-trade.eu/si/spektivi/spektivi-z-ravnim-okularjem/yukon-20-50x50-wa.html

hvala

alojz1
5. June 2017, 14:52
Tale je zelo priročen za v nahrbtnik zato tudi mene zanima. Ali ga kdo ima?
Najbolj vesel pa bom mnenja Optik trade.

makyslo
5. June 2017, 18:45
se tudi jaz priporočam za mnenje...

ravnohrib
6. June 2017, 00:12
Pozdravljeni

zanimam se za spektiv, z ravnim okularjem v nizkem cenovnem razredu. Potreboval bi ga za ocenjevanje srnjadi(gumbar) na daljše razdalje. Ker je izbire ogromno in sam nimam nekih izkušenj s spektivi, vas prosim za kakšen nasvet.
Če slučajno kdo pozna to zadevo, kako se obnese?!
https://www.optics-trade.eu/si/spektivi/spektivi-z-ravnim-okularjem/yukon-20-50x50-wa.html

hvala
Nizki cenovni razred pa daljše razdalje - sploh pa ocenjevanje srnjadi, ki se ponavadi pokaže šele, ko sonca ni več - ponavadi ne gre dobro skupaj.
Za konkretnega yukona osebno nimam izkušenj, ampak prvi nasvet je, da ga sam primi v roke pa testiraj pred nakupom. In to v realnih pogojih po možnosti.
Imel sem spektive za 60, 200 in 400 EUR, vsi s povečavami 40x oz. 60x. S tistim za 60eur, se na 100m ni videlo lukenj od MK v tarči, pa si se še tako trudil. Preprosto je bila optika premalo kvalitetena; Pri večini poceni optike je na najnižji povečavi slika še kolikor toliko, čim greš proti max, se slabša slika v vseh parametrih, ostrina, svetlost, barve,....
Ko pa sonce zaide, se pa ob slabi optiki z vsako povečavo slika temni do onemoglosti, z zelo kvalitetno pa sicer občutno manj, ampak tudi.
Na koncu sem ob srečni dražbi prišel do Zeissovega Diascope 85L. Seveda to ni spektiv za nošnjo okoli v ruzaku, ampak se pa vidi registrsko avtomobila na 1 km. :)
Pomemben faktor se mi zdi, če želiš imeti spektiv za v ruzak in za na teren (potem so tisti stari zložljivi swarovci še vedno zakon, po moje), če pa za na strelišča ali v avto (prežo), pa je lahko malo večji, ampak se po moje začne uporabna kvaliteta pri 300-400 eur.

alojz1
6. June 2017, 09:05
Hvala za izčrpno informacijo. Sem predvideval isto. Nekoč smo kupovali ruske za gledanje na tarče. So bili poceni in dobri. Tudi z strelnim 3-18 vidim zadetek na 550m če je v belem. Bom kar tega uporabljal še naprej.

lisičnik
6. June 2017, 10:29
Hvala za odgovor.

Bokarca
6. June 2017, 19:35
Se strinjam z ravnohribom. Tudi sam sem kot mulec najprej kupil neki poceni BSA spektiv. Ki je bil na 20x povečavi in v solidni svetlobi še uporaben, pole je blo pa konec. Videl sem na strelišču spektiv za 120 EUR, premer objektiva je bil 50mm, ostalo se pa ne spomnim. In smo zvečer imeli težave videt zadetke na 100m. Če kupujete spektiv tukaj še posebej velja: raje enkrat več kot pa 3x po malo. Izrabil ga ne boš :) Premer objektiva naj bo min 60 mm, vse ostalo je za gledanje tarč opoldne. Naj vas ne zavede velika končna povečava, saj je le ta pri manj kakovostnih spektivih zgolj številka in v praksi neuporabna.

Sam imam Zeiss 20-60 x 85. Res je težak za ruzak, 1,7 kg, ampak si jage brez njega sploh ne znam predstavljat. Kdor je ocenjeval gamse na razdalje 200 m+, potem ve da ni nikoli preveč dober. Z 20x povečavo pa tudi v mraku pokosi dvogled in strelni daljnogled. Spomnim se, da sem pri luni brez snega opazoval jelena na 150m in mu videl parožke.

Včasih vidim pod oglasi da kdo prodaja svarovskega zložljivega, 30x fix povečava, tak kot ga je omenil ravnohrib, sigurno najboljša opcija za denar/kakovost.

Alojz1, verjetno imaš kakovosten streljni dalnogled in sigurno prekaša tak spektiv, samo proč mečeš denar in še eno šaro boš imel za sabo v ruzaku.

Bokarca
6. June 2017, 19:41
Slika jelena na 850m skozi spektiv z telefonom.


16622

ravnohrib
7. June 2017, 00:08
[QUOTE=Bokarca;122853]Slika jelena na 850m skozi spektiv z telefonom.

QUOTE]
Izredno lepa fotka, sploh te korenine. Bighand

Ahiles
2. July 2017, 23:10
Kaj pa recimo tale?
https://www.optics-trade.eu/si/spektivi/kompaktni-spektivi/minox-md-15-30x50-spotting-scope.html

tale je nekje v tme cenovnem rangu 400eur.

Ko jagam samo srnjad nimam težav, saj imam na 223 zeissa z max povečavo 20x. Za ostali del leta bi pa želel imeti spektiv, ki ga lahko dam tudi v ruzak. Kaj priporočate, če je budget nekje 500EUR?

Tine
4. November 2017, 16:35
Zdravo. Me že dalj časa ima, da bi nabavil spektiv. Me zanima, če kdo uporablja tole: https://www.optics-trade.eu/si/nikon-prostaff-3-16-48x60.html in bi imel kaj za povedati. Uporaba bi bila zgollj za gamsjo jago, podnevi.
Hvala.

jereb
6. November 2017, 21:04
Sicer nisem uporabljal omenjenega, bi pa rekel sledeče.
Povečava je za spektiv dokaj majhna (max 48x), 16x pri 60 leči je celo uporabno za jago v gozdu ... za gamse na dolgih razdaljah pa osebno spektiva pod 60x povečavo ne bi jemal. Če je že spektiv naj bo močna povečava (naslon in svetlobo rabita tako 30x kot 80x povečava)da bo dober rezultat.

lunj
12. November 2017, 09:58
Ali kdo mogo?e uporablja kaj takega za gamsjo jago. Povečave je dovolj, pa 10 let garancije.
https://www.optics-trade.eu/si/spektivi/hawke-vantage-24-72x70.html

Bokarca
12. November 2017, 10:24
Pri spektivu pride mogoče še bolj kot pri drugi optiki do izraza kakovost optike. Naj vas pri nakupu številke ne zavedejo. Izjemno malo spektivov je uporabnih na povečavah nad 40x, mogoče pri najboljši svtlobi. Se pa ne strinjam povsem da je treba imet nujno 60x povečavo, raje 30x z kakovostno optiko in bo slika mnogo boljša in boš gamsa boljše ocenil.

ben1
7. April 2019, 09:05
Odločam se za nakup spektiva pa mi je nekako najbolj všeč Optolyth 25x70 BGA/WW, tudi cenovno je zelo sprejemljivo. Gledal sem še Swarovski CTC 30x75 pa je precej večji in nekaj dražji. Ali je boljše razmislit o drugem z spremenljivo povečavo recimo Zeiss Dialyt 18-45x65 (tukaj moti cenabiggrin). Če ima kdo kakšno izkušnjo kar na dan z njo.

ravnohrib
8. April 2019, 13:19
Odločam se za nakup spektiva pa mi je nekako najbolj všeč Optolyth 25x70 BGA/WW, tudi cenovno je zelo sprejemljivo. Gledal sem še Swarovski CTC 30x75 pa je precej večji in nekaj dražji. Ali je boljše razmislit o drugem z spremenljivo povečavo recimo Zeiss Dialyt 18-45x65 (tukaj moti cenabiggrin). Če ima kdo kakšno izkušnjo kar na dan z njo.

Za take cene se splača dogovorit za osebni ogled,pa dat recimo 20 eur za bencin; po možnosti v času po zahodu sonca. Po moje ima Optik Trade vse na voljo. Načeloma gre za doživljenjski nakup. Po kupovanju od najcenejših do dražjih sem na koncu prišel na Zeiss Diascope; tu je pomembno še, ali ga boš uporabljal na terenu z ruzakom; ali ga boš imel v avtu/na preži (teža, velikost,...)

ben1
9. April 2019, 12:14
Kdo je uvoznik za Optolyth? Optik trade ga nima v ponudbi. Ima 30 let garancije kot naprimer najbolj podobna Meopta samo 10 let. Ker nima nobeden zaloge je potem težko probat in primerjat.

ravnohrib
10. April 2019, 14:21
Kdo je uvoznik za Optolyth? Optik trade ga nima v ponudbi. Ima 30 let garancije kot naprimer najbolj podobna Meopta samo 10 let. Ker nima nobeden zaloge je potem težko probat in primerjat.

Potem pa drug teden na sejem v Radgono, pa se s ponudniki kaj dogovorit :)