PDA

View Full Version : Objektivi



Brlogar
30. March 2009, 23:03
Zanima me s kakšnimi objektivi se lotevate fotolova, fotografiranja živali, narave?

Še bolj me zanima, kakšnega bi mi, kot popolnemu amaterju - začetniku priporočali za Nikona D60, če bi želel s preže pofotkat kak kos?

Tamron, sigma, nikkor? 70-300 ali več?

Se opravičujem če debata o objektivih že kje teče, pa sem jo spregledal.

LP

gosjak
31. March 2009, 13:11
Debata o objektivih je v rubriki fotolov potekala na posameznih naslovih. Tam je že nekaj mnenj posameznih uporabnikov, pa tudi ZR7 je pisal v posebnem članku. Objektivi so tema, ki res zaslužijo svoj naslov. Izkušnje uporabnikov bodo za marsikoga dobrodošle.

Nakup teleobjektiva je vedno stvar, ki jo je treba pogledati z več zornih kotov. Govoril bom o svojih izkušnjah pri fotografiranju. Z analognim fotoaparatom 200mm teleobjektivom in telekonverterjem nisem uspel napravit za moje poglede zadovoljivih posnetkov. Presedlal sem na digitalno tehniko. S Canonom S1 IS se je potem z njegovimi goriščnicami dalo lepo slikat, bom rekel visoko divjad medtem ko je bila za kakovostni posnetek ptice goriščnica že premajhna. Tudi zapis slike je bil premalo kvaliteten za kakšno večjo povečavo.

Prešel sem na SLR aparate in se začel učiti osnov fotografiranja saj se slikanje s kompaktnim aparatom ali SLR aparatom pošteno razlikuje. Če ne bi prebral toliko člankov okrog slikanja z SLR aparati bi bil danes še vedno pri kompaktnem aparatu saj na začetku ni nič uspevalo. Pri kompaktnem aparatu je bilo v glavnem vse ostro, pri SLR aparatu pa je bila prava polomija.

Če sem prej slikal na vseh razdaljah z enim aparatom (ali objektivom) se to pri SLR aparatih spremeni. In tu pride do pomembne odločitve kaj nameravam slikati in koliko sem pripravljen vložiti v opremo. Za ceno enega teleobjektiva se lahko danes kupi res kvaliteten kompaktni fotoaparat z večjimi gorišnicami kot bi jih imel teleobjektiv in možnostmi snemanja filmov ter RAW zapisom slike.

Če bi bilo pri kompaktnih fotoaparatih tako vse idealno bi SLR aparati pač ne obstajali. Tu gre predvsem za kvaliteto slike in pa vpliv fotografa nanjo.

Malo uvoda ne škodi, sedaj pa h mojim izkušnjam pri nakupu teleobjektiva. Tako kot sem si pred nakupom puške postavil nekaj vprašanj sem si jih tudi pre nakupom teleobjektiva:

Ali ima sploh smisel, da grem v nakup teleobjektiva, ki sploh ni poceni zadeva?
Odgovor: Ima saj slikam za lastno dušo in rad pogledam za moje pojme kvalitetno sliko kjer bo oster samo objekt slikanja.

Kaj mislim slikat?
Odgovor: Živalski svet od žuželk do če rečem velike divjadi.

Za slikanje ptic pride v poštev objektiv z večjimi goriščnimi razdaljami. Pri pticah se po fotografskih pojmih morajo za kvaliteten posnetek videti oči in odsev svetlobe v njih.

Ali mislim imeti teleobjektiv stalno nameščen na fotoaparatu?
Odgovor: Da če ne bo prevelik in me ne bo oviral pri hoji.

Ali mislim slikat tudi ljudi naravo?
Odgovor: Občasno.

Za kaj takega pride prav objektiv z gorišnicami od 18mm naprej

Ali rabim objektiv s stabilizatorjem slike?
Odgovor: Obvezno za moj Canon (nekateri imajo vgrajene v fotoaparatih)!! Slikal bom pogosto "iz roke", vedeti pa moram, da noben stabilizator slike ne bo nadomestil stativa.

Ali rabim objektiv, ki ima čimhitrejše ostrenje?
Odgovor: Da, saj se objekti slikanja pogosto premikajo.

Kako pa je s svetlobno močjo objektiva?
Tu bom poiskal nekaj v nižjem ali srednjem cenovnem razredu saj za kaj več pač nimam denarja.

Še kaj?
Ja pred očmi moram imeti, da bom večkrat menjal fotoaparat kot pa objektiv. Z izrezi slik se na račun kvalitete lahko nekaj doseže vendar vse ima svojo "težo".


Pa še kaj?

Ali sem sploh pripravljen za nekoliko boljšo kvaliteto slike prenašati nekaj kg opreme po lovišču, namesto, da bi imel vse skupaj v enem žepu. Kvalitetnih slik živalskega sveta pa je na internetu malo morje in moje prav nič ne bodo izstopale.


Ko sem poodgovorih pogledal po spletnih straneh, kjer prodajajo objektive se človeku kar zvrti od ponudbe in je pred resno dilemo saj proizvajalci ne bi izdelovali toliko variant če jih ne bi mogli prodajat.

Da skrajšam: Za slike kjer rabim kvaliteto in ptice sem kupil teleobjektiv Sigma 150-500mm XXX. Narobe mi hodi edino prevelika spodnja goriščna razdalja saj odpade možnost slikanja narave in ljudi, ker je kar naenkrat vse preblizu. Na to pač nisem bil toliko pozoren in sem dal prednost drugim parametrom. Recimo preveč sem zamudil enkratnih posnetkov, da bi si privoščil teleobjektiv s počasnim ostrenjem. Na to seveda razmišljaj ob nakupu.


Če boš slikal vse po vrsti brez menjave objektiva bi se mogoče odločal med objektivi razpona 18-200, 18-250, 18-270mm ali pa tamron 28-300mm. Ocene preberi na spletnih straneh e-fotografija. Bodi pozoren na teste kjer so opisane tudi slabosti. So pa to objektivi z dolžino objektiva okrog 100mm in nas ne ovirajo med hojo.

Če nameravaš slikat na večje razdalje pa seveda moraš poseči za večjimi goriščnicami. Kakšnimi pa je stvar globine žepa. V fotolovu sem nekje objavil sliko lisice na različnih goričnih razdaljah (malo z aprimerjavo). Na žalost ni slike z gorišnico 18mm saj si menjave objektiva nisem mogel privoščiti.

Sam čakam na začetek prodaje Sigma 18-250mmXXX v začetku konec aprila ali začetku maja. Po marketinških podatkih bi kar izpolnil pričakovanja.

Če in ko boš kupoval si izberi trgovino kjer boš objektiv fizično preizkusil.

Sedaj pa je teh če-jev zadosti, srečno roko pri izbiri

in lep pozdrav!

mauser
31. March 2009, 15:52
Tudi sam sem že približno 3 mesece lastnik Sigme 150-500 OS.
Z objektivom sem zadovoljen saj dokaj hitro ostri pa tudi stabilizazija je super.

Mogoče me malo moti njegova velikost in pa ne preveč dobra zaslonka.


LP

Brlogar
31. March 2009, 16:36
Hvala za odgovore še posebej gosjaku za opis točk v razmislek.

Vidim da je na spletu kar dobra ponudba rabljenih objektivov. Na kaj je potrebno biti pozoren pri morebitnem nakupu rabljenega?

LPM

springer
31. March 2009, 17:03
Gosjak super napisal. Žal za man denarja manj...., kar se pri fotografiji v slabših svetlobnih pogojih hitro pozna. Če boš kupoval rabljen objektiv ga preizkusi (v različnih svetlobnih pogojih) in pred nakupom preglej posnete fotografije.

Brlogar
31. March 2009, 17:39
Kakšno mnenje o Nikkor 70-300 VR ?

gosjak
31. March 2009, 17:50
Nekateri pridejo kupovat rabljen objektiv kar s prenosnim računalnikom, da si takoj ogledajo slike tako kot pravo Springer. Slikajo tudi bel motiv ali bel papir, da ugotavljajo zaprašenost objektiva. Vsak ima kakšno posebnost pri preizkusu.

shadow23
31. March 2009, 20:51
Glede zaslonke je tako, če vprašaš poklicnega fotografa, ti bo vedel povedati, da se med zaslonko 2.8 in 5.6 pozna bolj malo, vendar pa je cena astronomska za nekaj tisoč evrov večja. Večja je tudi leča in teža objektiva.

Zadnje čase sem testiral malo objektive Nikkor: 18-200VR, 70-300VR, 18-105VR. VR dela dokaj dobro za tak cenovni razred.Vprašljivi so le milimetri. Če pa dokupimo konverter je pa spet izguba na račun zaslonke.

Bigma od sigme je super zadeva, saj ima velik razpon goriščnic ter zadovoljivo stabilizacijo.

Rabljeni objektivi se splačajo, če nimajo nobenih prask poškod, odrgnin po leči, test se pa je tak kot je zgoraj že opisan.pozoren moraš biti tudi na prah, ki se nabira za steklovino!

sine
1. April 2009, 08:12
Tukaj imaš test objektiva
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/250-nikkor-af-s-70-300mm-f45-56-g-if-ed-vr-review--test-report

Brlogar
1. April 2009, 20:09
Tukaj imaš test objektiva
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/250-nikkor-af-s-70-300mm-f45-56-g-if-ed-vr-review--test-report

super, hvala..

Izgleda kar uredu za moje začetne amaterske potrebe.