PDA

View Full Version : Razlika (lovska) med 308,30-06,300win mag



tinko balinko
27. March 2009, 10:50
a mi lahko nekdo pove kaksna je razlika za lovsko rabo med recimo 308,30-06,300win mag.razen v hitrosti krogle in malenkostno po energiji pride do odstopanja.skozi se ze sprasujem v cem je razlika v lovski uporabi teh nabojev.ce bi bil to nekak ostrostrelski forum bi zastopil tak pa........se eno uprasanje slovenski lovci povprecno streljamo tam nekje do 150m.in za te razdalje je dovolj 7x57 za skoraj uso divjad.:icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin:: icon_biggrin:

denis jež
27. March 2009, 11:08
a mi lahko nekdo pove kaksna je razlika za lovsko rabo med recimo 308,30-06,300win mag.razen v hitrosti krogle in malenkostno po energiji pride do odstopanja.skozi se ze sprasujem v cem je razlika v lovski uporabi teh nabojev.ce bi bil to nekak ostrostrelski forum bi zastopil tak pa........se eno uprasanje slovenski lovci povprecno streljamo tam nekje do 150m.in za te razdalje je dovolj 7x57 za skoraj uso divjad.:icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin:: icon_biggrin:

Razlika je v tem da žival pri 300 win mag in podobnih kalibrih pada vač ali manj na mestu,pri nežnejših kalibrih pa ne vedno,recimo za jelena na 150m je pomoje 7x57 malo švoh.
lp

tinko balinko
27. March 2009, 11:15
po cem je svoh.samo za razmislek da ubijes cloveka so znanstveniki dokazali da je potrebno 7j energije.strel tocno za uho.torej te kalibri use vemo kaksno energiji imajo.vazno je mesto zadetka in tip krogle katero uporabljas ne pa kalibri naboja.ublezelo ti bo z tem ali onim kalibrom samo ce bos dobro zadel.

sauer202
27. March 2009, 11:26
Dovolj že. Ampak ali je to zagotovljeno, da boš žival ubil, pa ni. Sam ne grem streljat medveda z 223, nisem tak profi da se grem stavit da ga zadanem točno u srce.

denis jež
27. March 2009, 11:37
po cem je svoh.samo za razmislek da ubijes cloveka so znanstveniki dokazali da je potrebno 7j energije.strel tocno za uho.torej te kalibri use vemo kaksno energiji imajo.vazno je mesto zadetka in tip krogle katero uporabljas ne pa kalibri naboja.ublezelo ti bo z tem ali onim kalibrom samo ce bos dobro zadel.

Po tvoji logiki bi lahko streljali use z 22LR, vendar ni to tako enostavno. Lovsko pravičen strel je za plečko,verjamem da vsaka žival obleži če jo ustreliš za uho,vendar so tega sposobni zelo redki lovci.
lp

tinko balinko
27. March 2009, 12:10
ja po moji logiki bi marsikaj oblezalo z 22lr.ampak tukaj je se zakonodaja ki doloca kako in kaj.mi pa kot lovci jo moramo upostevati.

tinko balinko
27. March 2009, 12:16
kako spretno obrnete vodo na svoj mlin.govorili smo o 308 30-06 300 in 7x57.nevem kdo je tukaj kdo omenjo manse kalibre dal sem samo v pomislek koliko energije je potrebno da ubijes cloveka.torej nehajte se sprenevedat in filozofirat po svoje dobeden ni omenjal 223rem sauer202 ves.to je na tvojem zelniku zraslo:icon_twisted::icon_twisted: ali pa ocitno nepoznata zakonodaje in govorita po svoje.jaz si kej tazga nebi upal napisati da bi se spravil na medveda z 223.

JANEZ L
27. March 2009, 12:50
Lp!

Primerjava med temi tremi kalibri in enakimi kroglami za njih.

3238
3239

Lovski zdravo
Janez L

sauer202
27. March 2009, 13:14
po cem je svoh.samo za razmislek da ubijes cloveka so znanstveniki dokazali da je potrebno 7j energije.strel tocno za uho.torej te kalibri use vemo kaksno energiji imajo.vazno je mesto zadetka in tip krogle katero uporabljas ne pa kalibri naboja.ublezelo ti bo z tem ali onim kalibrom samo ce bos dobro zadel.

Seveda, ti se ne sprenevedaj. Napisal si da ni važen kaliber naboja. Sploh veš kaj je kaliber, kaj je naboj in kaj je krogla, da take klobasaš?
Slon sigurno ne bi obležal z 223. Za divjega prasca tudi močno dvomim. Več ko 4g krogle ne vem če dobiš za 223. Kaj potem bluziš da ni važno kak kaliber je? Reklo bi se lahko tako: ni važno kateri kaliber je od 7mm dalje.
Pa še pri tem je bolje imeti rezervo.

denis jež
27. March 2009, 13:28
kako spretno obrnete vodo na svoj mlin.govorili smo o 308 30-06 300 in 7x57.nevem kdo je tukaj kdo omenjo manse kalibre dal sem samo v pomislek koliko energije je potrebno da ubijes cloveka.torej nehajte se sprenevedat in filozofirat po svoje dobeden ni omenjal 223rem sauer202 ves.to je na tvojem zelniku zraslo:icon_twisted::icon_twisted: ali pa ocitno nepoznata zakonodaje in govorita po svoje.jaz si kej tazga nebi upal napisati da bi se spravil na medveda z 223.

Človek ali pa žival je povsem drugo,za človeka je potrebno zelo malo da je onesposobljen za divjad pa veliko več. No pa recimo da bi se streljalo divjad z 223 recimo jelena,verjamem da s strelom za uho bi obležal na mestu, samo vprašanje je pa kolikokrat so pogoji za tak strel. Pravilen nasln in vse skupaj.
lp

tinko balinko
27. March 2009, 13:29
pa ce bi od zacetka bral bi vedel zakaj se gre ne.a je treba razlgat vam kot v vrcu malim otrokom da ce govorimo o teh nabojih 308 30-06 300 in 7x57r.pa sej to je samumevno a morem res napisat zraven da gre za 7mm in vec al kaj.ce neves zakaj se gre poglej prvi post.seveda tipicno slovensko "iz muhe rata slon".

sauer202
27. March 2009, 13:38
Ti si napisal, da NI VAŽNO KATERI kaliber, kako pa naj vem katerega misliš? Zraven si nekaj bluzil od 7J energije. 7J proti 4000J je velika razlika veš. Pa nauči se malo pisat z velikimi črkami.

tinko balinko
27. March 2009, 13:51
TI se pa nauci malo brati,ce bi znal bi vedo zakaj sem napisal 7j samo za primir je blo to da,nebos mislil da je bilo bilokako drugace namenjeno.Kot sem ze rekel,ce neves zakaj se gre pogledas temo ane.V temi lepo pise zakaj se gre in ni treba potem se sprenevedat in si po svoje razlagat.Ce pa neves pa uprasas kaj sem z tem mislil.Ali je treba na tem forumu res pisati tako,kot bi hotel povedati kaj malim otrokom.Moderator brisi use ker to ni za nikamor

detel
27. March 2009, 14:12
Matr...... sta se udarla :icon_lol:.

Veper
27. March 2009, 14:24
Sauer ti bom povedal kakšna je razlika ker bom poskusil srečo na srnjaku pri Tinku Balinku z 308 w in bomo potem videli alibo Dik imel kaj dela ali ne. Srnjaku je verjetno čisto vseeno tistih nekaj julov gor ali dol najhuje je če ga doletijo Dikovi zobje ,vendar v tem primeru je kriv strelec in ne razlika v kalibru ali pa krogli.

stjrp
27. March 2009, 17:47
Jaz sm mnenja da je bolše imeti pri sami moči kalibra malo rezerve, saj vsak ma dobr namen, da bo žival obležala v ognju, ampak temu vedni ni tako. Tako da sem sam zagovornik močnejših kalibrov, ker sama cena nabojev te za tistih 20 do 40 šusov na leto ne bo uničla, če pa rad pokaš si pa kupiš malikalibrsko in hopa na strelišče pa je.

janez valentic
27. March 2009, 17:49
Človek ali pa žival je povsem drugo,za človeka je potrebno zelo malo da je onesposobljen za divjad pa veliko več. No pa recimo da bi se streljalo divjad z 223 recimo jelena,verjamem da s strelom za uho bi obležal na mestu, samo vprašanje je pa kolikokrat so pogoji za tak strel. Pravilen nasln in vse skupaj.
lp

Na škotskem jelene praviloma streljajo s hitrimi 5,6mm naboji (223 Remington,22-250, 5,6x57) in to ne za uho.
Nikakor s tem ne trdim da je 5,6 dovolj za jelena (tudi škotkega).

Razlika v lovskem smislu med .308 in 30-06 je zanemarljiva (gre bolj za vprašanja vrste puške/sistema kot naboja samega).
300 Win magnum položi divjad na dlako ca. 15 metrov prej (podatek iz Švedske iz pogonov na lose). S stališča lovske prakse je predvsem pomembna razlika v občutno večjem odsunu, ter realna prednost pri dolgih strelih (preko 300 m) in težji divjadi (težke afriške antilope, los ipd).

tinko balinko
27. March 2009, 18:22
ah janez na skodskem pa nedelajo tega oni pa ze niso taki:icon_biggrin::icon_biggrin:.Saj na kocevskem tudi ne streljajo jelenov z 243win.:icon_cry::icon_cry:

kuglaabc
27. March 2009, 20:22
Fantje ne se pustit provocirat. Mislim, da poba malo obvlada zadevo ampak vas dobr vleče.
Držim se nasveta, pa se probajte še vi, meni se obnese.

Če hočeš z .... razpravljat,o kaki zadevi, se moraš najprej spustiti na njegov nivo, e, tam te pa on s svojo dolgoletno pakso pohodi.

Slon
27. March 2009, 22:42
Fantje še ena taka tema, da se moram oglasiti.

Tole s temi naboji je tako kot reklama za prašek; kako je lahko novi Persil tako dober, ko pa je bil že prejšnji najboljši? In zakaj ga zmeraj primerjajo z navadnim praškom in ne z predhodnjim Persilom?

Temu se reče komerciala in marketing.

Balistika ni raketna znanost in v lovstvu bodo težko iznašli kaj boljšega od 30-06 in 8X57 katera sta 100 let v operativi tako vojaški kot lovski. S tem stavkom pa ne mislim zapostavljati drugih nabojev. Menim da so vsi omenjeni odlični naboji.

V srbskih državnih loviščih že 30 let uspešno uporabljajo .243 win za odstrel mnogo (beri 1/3) večje jelenjadi kot jo poznamo pri nas.

Sicer pa sam uporabljam kroglo z 2.250.000J energije, le ta zadošča, da 8 tonsko kupolo odnese 25m stran od podvozja. Za hec preračunajte razmerja.

L.p.

krduš
27. March 2009, 23:42
Slon, če upoštevamo akcijo/reakcijo, se mraš pa kr orng uslont da te ne prestavla. :icon_lol:
Pa brez zamere.
Se pa s tabo popolnoma strinjam in tudi z racakom.
Lep pozdrav