PDA

View Full Version : Campbellov test



vl_ge
13. March 2009, 20:46
Prišli ste po mladiča in iz legla je potrebno izbrati.
Ste mnenja ,da so vsi mladiči isti in izberete samo po spolu.
Mladiča izberete po vedenjskih vzorcih živahni, mirni, plahi, itd....
Namesto vas izbere bolj izkušen kolega.
Ali se poslužuje kdo Campbellovega testa.

lunca
14. March 2009, 07:47
Pri nas se tega testa ne poslužujemo.Meni je predvsem pomembno,da ima pes karakter.:icon_lol:Tako smo pri samcih že dvakrat izbrali iz legla "alfo".:icon_twisted:Dobro,zraven gre tudi to,da mi mora biti všeč še po izgledu(brez napak),kolikor je to mogoče pri mladiču videti.Do sedaj sem imela srečo z izborom,pa smo kupili že 9 tednov starega samca,ki sem ga izbrala,ko je bil star tri dni,tri mesece staro samico in na koncu 16 mesecev staro samico.Je pa res,da se nikoli ne odločim takoj.Rabim vsaj par ogledov.Pa še ljubezen na prvi pogled je pomembna.:icon_wink:
LP Tjaša

rtvcokan
14. March 2009, 09:51
tudi pri meni je v bistvu prvi stik s mladičem naj pomembnejši,zberem po filingu,nato pa še pregledem napake ,če se opazijo,drugače pa ni pomembo saj imam psa zase in za svoj užitek ,pa veliko veselih dogodiščin s štirinožnim prijatljim

detel
14. March 2009, 13:24
Prišli ste po mladiča in iz legla je potrebno izbrati.
Ste mnenja ,da so vsi mladiči isti in izberete samo po spolu.
Mladiča izberete po vedenjskih vzorcih živahni, mirni, plahi, itd....
Namesto vas izbere bolj izkušen kolega.
Ali se poslužuje kdo Campbellovega testa.

Ne pozabit na IQ - test :icon_lol::icon_biggrin:.

Kolovski
14. March 2009, 14:26
Kaj je spet to, detel? Spet smetiš po forumu? Drugje bentiš, kako se ne znamo izražati slovensko, ti pa takole provociraš in smetiš! Sram te je lahko!
Spet prosim admina, naj pobriše moj post in detlov, saj je debata na nivoju in zelo konstruktivna!:icon_evil:

PS.: zanima me, kakšen je ta Campbellov test in kaj ocenjuje?

detel
14. March 2009, 15:45
:icon_redface::icon_redface: Kaj ne vidiš, da sem dal smeška. Pošalil sem se, ker tudi sam ne vem, kakšen je ta test.

Hubertus
14. March 2009, 16:37
c-c-c...

http://www.dobermann-review.com/default.php

torro
14. March 2009, 18:29
PS.: zanima me, kakšen je ta Campbellov test in kaj ocenjuje?

Zlatorogova knjižnica št. 29 :
Marko Mali: Lovska kinologija; stran 40 - 41.
Več ti ne vem pojasnit.
LP

Breza
15. March 2009, 08:35
Tudi jaz ne uporabljam tega testa za izbiro svojih psov. To pa preprosto zato, ker ga ne morem. Leta 1992 sem namreč zadnjič izbirala psa zase pri drugem vrzeditelju.

Test preizkuša razne značajske poteze (in ne fizičnih, zdravstvenih ....lastnosti psa). Gre za to, da te teste izvede nekdo, ki ni ravno vzreditelj oz. ni stalno v stiku z mladički. Kajti pomembno je, da pri testih psički človeka ne poznajo. Če bi teste počel nekdo, ki ga imajo psički za svojega, bi bile reakcije mladičkov zagotovo drugačne.
Sem pa že videla, kako zgleda takšno testiranje, saj so nekateri kupci mojih psov ob obisku izvedli prav to.

Campbellov test je sestavljen iz več različnih testov. Psička se postavi v različne situacije in se potem opazuje reakcije. Npr. se ga položi na hrbet in se ga zadrži v tem položaju. Potem pa se opazuje mladičkovo reakcijo - ali ga zajame panika, ali pade v agresijo, ali se takoj podredi, ali pa se najprej malo upira, potem pa se sprijazni s situacijo. Pomembno je tudi, kako hitro se psiček po takem testu "revitalizira". Potem lahko npr. preizkusiš kakšno željo ima psiček, da sledi človeku, pa glede dominantnosti, odzivnosti itd.

Pri izbiri psička iz legla je zadeva lahko prav uporabna.

springer
15. March 2009, 15:03
Pomembno je tudi, da tisti, ki dela test res dobro pozna pasmo.

detel
15. March 2009, 17:39
Menim, da bi bilo dobro test parkrat ponoviti, ker mladiči zelo različno reagirajo (po obroku, po počitku, po igranju spet drugače, itd), glede na trenutno fz. stanje.

vl_ge
15. March 2009, 19:29
jast sem pa vedno prosil poznavalca pasma da je izbral pisčka,

če pa je izpostavil več psičkov pa sem izbral po in zunanjosti.

sem pa imel "srečo" da smo vedno prvi izbirali.

black
16. March 2009, 07:41
Pri izboru psa je velik loto, imam zanimiv primer, psica je imela štiri mladiče moškega spola, za zaskok s mojim psom, sem mladiča podaril prijatelju, kateri je prvi izbiral, od ostalih treh sta moja kolega vzela še dva mladiča, ostal je psiček, kateri je res izgledal najslabše, nič se ni zanimal, slabše konstitucije...
Zaradi izgube mojega psa-očeta teh psov, sem kupil sam tega psička.Nazadnje se je izkazalo, da je postal najlepši in najboljši pes od tega legla.

lunca
16. March 2009, 08:01
Meni je bolj pomembno,kakšen karakter ima bodoči lastnik psa.Če se z mladički ukvarjaš in jih dobro opazuješ,jih hitro ločiš po značaju.Potem pride na vrsto kupec.Glede na njegov način življenja,njegove potrebe in karakter mu hitro lahko izbereš primernega mladiča.Eden od kandidatov za mladiča pri nas je je imel željo po dvobarvnemu samcu.V leglu sta bila dva.Ob prvem obisku mladičev se je ta oseba zapičila v dvobarvnega samca,ki je bil v leglu "alfa".Ko sem to mlado osebo malo bolj izprašala,sem ugotovila,da ta samec za njo nikakor ni primeren,ker bo potreboval karakterno popolnoma drugačnega človeka,da bosta lahko skupaj "uspešno" vozila skozi življenje.To sem ji tudi povedala in ji svetovala drugega samca.Ta je bil po karakterju še vedno zelo samozavesten,vendar pa zraven navihan in veliko bolj vodljiv.Na koncu se je odločila,da bo sprejela moj nasvet.Lahko rečem,da sta veliko boljši "tandem" kot bi bila z samcem po svoji prvotni izbiri in super jima gre.
LP Tjaša

Sraka
16. March 2009, 08:10
Moja doktrina izbire mladiča je popolnoma netipična in skregana z vsemi kinološkimi in podobnimi poznavalskimi priporočili.
Imam le dva pogoja, ki morata biti pri izbiri mladiča izpolnjena:

1. mladič ženskega spola
2. najmanjši mladič v leglu ( praviloma je to psička )

Da se odločim za mladiča, morata biti izpolnjena oba pogoja. Zakaj tako ravnam ne nameravam pojasnjevati.
Strokovne kriterije "pravilne" izbire pa prepuščam strokovnejšim in boljšim kinologom kot sem sam.
Pa lep pozdrav!