PDA

View Full Version : Breze



Krpan
13. March 2009, 06:53
O pojavljanju brezeta so do sedaj poročali iz Gorskega kotorja na Hrvaškem. Očitno se je pojavil tudi pri zviru Obrha v Vrhniki. Kakor mi je sporočil Leon, je žena v sredo, ob 18.15 pri jezu videla čudno pojavo, vendar ni mogla ugotoviti kaj naj bi bilo. Tudo njihov pes se je čudno vedel, zginil je za eno uro , ko pa je prišel domov ves paničen, je bruhal in se tresel po vsem telesu. Leon domneva, da brezeta privlači blato v jezu, ki naj bi imalo prav posebne učinke in ga že od nekjdaj izkoriščajo za zdravljenje in lajšanje tegob.

Če kdo ve kaj več, naj sporoči!

Breza
13. March 2009, 09:09
http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/k020.gif

Veper
13. March 2009, 09:36
Krpan verjetno bo potrebna razlaga o " čudnem stvoru" ki ljubi zdravilno blato. Sicer bomo mislili ,da si se zmotil v datumu .:icon_lol::icon_study:

ZR7
13. March 2009, 10:05
Glede panike, ki je bila zadnjič na morostu blizu Brezovice, bi znalo biti, da se pojavlja že na Ljubljanskem barju. Bom ob priliki povprašal očividca, ker ga poznam. Ablubm.

Breza
13. March 2009, 10:08
Krpan verjetno bo potrebna razlaga o " čudnem stvoru" ki ljubi zdravilno blato. Sicer bomo mislili ,da si se zmotil v datumu .:icon_lol::icon_study:

Sej bo kmalu...še 19 dni! :icon_lol: :icon_lol:

janko
13. March 2009, 10:09
Krpan , a se zajebavaš?

Krpan
13. March 2009, 10:10
Kar Leona trubača vprašaj. Mi je včeraj vse lepo povedal. Z ženo in psom sta šla do vikenda potem pa tole....

Breza
13. March 2009, 10:12
Polna luna je bila ravnokar..pa še petek trinajstega je danes! :icon_lol: :icon_lol:

ZR7
13. March 2009, 10:26
Sem se že pogovarjal s Franceljnom in je rekel da je videl spet samo sledi. So pa popolnoma iste kot so bile lani na njegovi sveže obdelani njivi, kar je tudi fotkal in mi fotko poslal. Majstri iz biotehnične so si sled ogledali a do danes še ni dobil informacije kaj so pogruntali.

Evo Franceljnove fotke:

Brakir
13. March 2009, 10:59
Taka sled se vleče tudi za mano na nudistični plaži, je lepo vidna v mivki! :icon_twisted::icon_twisted::icon_lol::icon_lol:

Kolovski
13. March 2009, 11:00
Pa ne zarat dolžine uneja, ampak zato k maš nogu tuko kratke, da s cmokijam po tleh ulečeš:icon_wink:...

Brakir
13. March 2009, 11:01
:icon_lol:

zajec
13. March 2009, 14:01
Pomoje je preveč brezerja spil!:icon_lol:

Breza
13. March 2009, 14:43
Tale o brezetu (al kako mu že pravite) je pa res lovska! http://www.cosgan.de/images/smilie/frech/o080.gif

Veper
13. March 2009, 14:52
Sigurno je v sorodu z mačkami :icon_twisted:saj se mačke menda brezijo ali pa breznijo:icon_lol:oziroma je možno da se brezijo v breznu:icon_mrgreen:

JANEZ L
13. March 2009, 16:00
Lp!

Vi se kar smejte in mislite, da vas Krpan vleče za Brakirjevega cmokija ampak vam povem, da piše čisto resnico. Sam sem Brezeta videl pri Delnicah ko sem bil na obisku pri gamsu HR. Brezeta bi opisal kot z mutiranega močerada. Tudi deset strelov iz 8X68S ga ni umirilo in je zbežal. Gams mi je rekel, da je to mlad breze in da je odrasel nekajkrat večji, a se mi je že ta zdel gromozanski. Zaradi suše se niso poznali odtisi stopal in ne bi vedel kašni so, kri pa je zelenkasto modre barve. Upam, da nam še gams HR malo napiše o brezetu.

Lovski zdravo
Janez L

teohafy
13. March 2009, 16:14
Janez malo manj zlatoroga nesi zraven, ko greš na Hrvaško, ker izgleda, da vama z gamsom že škodi:icon_twisted::icon_lol:

gams HR
13. March 2009, 16:46
Janez ne laže! Jaz stojim iza njega. Saj smo bli skupaj zraven. To je pobegnilo iz ene privatne obore ki gojijo pujse. Drugače živau poteka iz Južne Amerike. Podobna je mečeradu samo 100x večja. Na zadnje je na področju naše LD v eni štali eno tele zadavil, kravi pa nogo odtrgou. Žena je mislila da je vrag prišel v hišo. O tem je tudi pisalo v Večernjem listu in v 24 sata. Samo se to malo skriva zato kjer je farma od enega politika...:icon_evil:
Zdaj so pa volitve...:icon_evil::icon_evil:

Veper
13. March 2009, 17:39
3089
Smo ga našli ravno tistega ki ga je JanezL napadel z 93x64 pri gamsu HR

capra ibex
13. March 2009, 20:11
Uuu škoda Janez, mater bi bil fajn za na steno :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

gams HR
13. March 2009, 20:57
Tista ki je uplenjen pri nas ni bil Velik tam okrog 400kg, drugi 3 so bli dost večji, samec ma morda čez 1t.
Uplenitelj je dobil nagrado 5000kn, družina pa meso:limona:

Breza
13. March 2009, 21:51
Tale prvi april je pa letos začel zelo zgodaj ven sekat! http://yelims4.free.fr/MDR/MDR83.gif

Brakir
13. March 2009, 22:23
Ja Breza ne vem al je tole res lovska al je resnica.... hmmmmm v vsakem primeru, ti janez svetujem tole: če ma tale beštja res čez tono ti svetujem da prodaš dolgiju 9,3 ta huda gun za 200e pa nabavš .470 Nitro expres! :icon_twisted::icon_wink::icon_lol::icon_lol:

springer
13. March 2009, 22:27
Sicer sem hranil presenečenje za foto rastavo, ampak ko je ravno debata.

Krpan
13. March 2009, 22:44
Podobna je mečeradu samo 100x večja.
Zdaj je jasno odkod so tiste vijugaste sledi. Od repa.

Krpan
13. March 2009, 22:47
Breza ti se kar zafrkavaj. To lahko počneš dokler ti ne bodo psi začeli na belo bruhati, potem pa boš vidla hudiča. No ne hudiča-brezeta!!!!

Brakir
13. March 2009, 23:03
Krpan pa a ta beštija res obstaja?

Kolovski
13. March 2009, 23:15
Sej, če ne vrjameš, se ti uhka tut kej druzga zlažemo:icon_wink:

Breza
14. March 2009, 09:20
Krpan pa a ta beštija res obstaja?

Seveda obstaja! (potem pa svizec zavije čikolado v folijo, hehehe)

JANEZ L
14. March 2009, 11:14
Lp!

Ah nejeverni Tomaži... Boste že videli, da je Breze resnična žival in ne plod domišljije in lovske latinščine. Sam sem ga videl in sem drugače zelo skeptičen, a vem kaj sem videl in še 10X sem streljal nanj in ga tudi vsakič zadel, a je žival trda, trpežna ne pogubiš je tako zlahka, kot se na prvi pogled zdi. Ko sem puško prvič privil k rami, sem bil suveren kot vedno. En strel za pleča in z gamsom HR bova tudi na blizu videla kaj je to za en nestvor, a verjemite po tretjem strelu me je že pošteno oblival znoj in v grlu sem imel cmok. Samo bogu se imava zahvalit, da je bil to mlad breze, ker če bi bil odrasel sva preteklost...

Lovski zdravo
Janez L

Veper
14. March 2009, 11:20
Janez potolaži se saj si ga dobro zadel le pozabil si poklicati krvosledca ali pa ga Gams HR ni imel sabo in zato je breze onemogel šele na tej strani meje. Preden pa je poginil je v izvir Obrha še položil jajce iz katerega se je izvalil tisti,ki ga je videl Leon in ga na forum lansiral Krpan.Logično ne???:icon_confused:

Brakir
14. March 2009, 17:59
Madonca še malenkost pa bomo brali o slovenski "el čupakabri" :icon_twisted::icon_lol::icon_lol:

torro
14. March 2009, 18:20
Uplenitelj je dobil nagrado 5000kn, družina pa meso:limona:

A je dober za u lonec, pa za klobase in salame ?
Da se u recesiji ne bi meso stran metal :icon_twisted:, pa škoda delala :icon_wink:.
LP

gams HR
15. March 2009, 15:52
Breze je prav užiten, ta bolji so pa kremplji za župo. Pred slabih mesec dni je poškodovalo enga gozdara ki je podiral smreko v predelu kje se breze zadržuje. Stal je na sveže zvaljeno jajce od Brezeta in mu je razneslo obje noge:icon_eek:. Sam nisem verjel ampak to piše v Novem listu:icon_study:

zajec
15. March 2009, 17:16
Pismu, o tem brezerju se je gams hr že lani na srečanju menil, pa mu nismo vrjel,sedaj mu vsi vrjamemo ,vsaj mislm.:director::icon_study::icon_redface::sign13:

Brakir
15. March 2009, 17:30
Ne vem no ne vidim sicer "gušta" za kogarkoli da bi nam lovske prodajal, tako da pol verjamem pol pa mislim da me (nas) vleče za cmokija! :icon_wink::icon_lol:

ZR7
15. March 2009, 18:53
Vi se k'r zajebavite. Ko pa bojo škode tako na divjadi kot poljščinah, če ne še kaj drugega, boste pa jokali. Dejte resno vzet. Kroflov zapis o opažanju teritorialnega oglašanja šakala na barju, je relativno nov. Še novejše in še neobjavljeno pa je, da tega oglašanja ni več in da je tudi šakal nenadoma izginil.
To časovno sovpada s temi opažanji Brezeta. Le zakaj bi šakal , ki se širi, izginil, če ne zaradi resne grožnje. Glede na sled, katere fotko sem prilepil, to ne bo mačji kašelj, če se razpase po marostu. Tiste vaše pokalce lahko kar preč zmečete. 300Win. minimum!

Brakir
15. March 2009, 19:00
Šefe pa ne da meriš da bomo začeli izpod preže z minometom jagat? sej ne da se delam norca, samo ne gre mi z zdravo pametjo vkup.... :icon_confused:

dolgin
15. March 2009, 20:58
No,meni je lani na Krki Gams pravil o tem,mi pokazal tudi slike sledi itd...,prej sem o tem samo slišal od HR kolegov! Baje je pojedel neko ciganko...... (Jutranji list - 66/12--2005),ostali so samo še čevlji! Baje je šlo za odraslega samca!
Sem bil pa pred tednom službeno na enem sestanku u Karlovcu,pa mi je en od udeležencev,ki je tudi lovec kazal slike ko je brezeta slikal,ma vam rečem ko da bi gledal dinozavra,križanega z medvedom! Slika je bila objavljena v glasilu Lovačke vjesti.......! Ne vem no....... Je kar za verjet,baje jih tudi ni več tako malo,zato se zelo pozna tudi na divjadi,kaj se bo pa zgodilo z odročnimi hr. vasicami ko bo divjadi tam zmanjkalo pa si lahko samo predstavljamo! Če pa je zdaj še pri nas pa je sploh joj......

teohafy
15. March 2009, 21:49
Organizirajte jedačo in pijačo, pa pripeljem par kolegov, da organiziramo kak pogon na to zverino...:icon_wink:

Jagermaister
15. March 2009, 23:04
Ja, in ne bo treba nič v hosto...
bomo kar pri zadnjem pogonu vse opravili!

ZR7
16. March 2009, 07:43
Ja, in ne bo treba nič v hosto...
bomo kar pri zadnjem pogonu vse opravili!

Ne bo treba ali ne bo varno?!
Mislim, da je zastreljen merjasec v primerjavi s tem mačji kašelj.
Edina sreča je, da se ta Breze ne plodi ko podgana. Zaradi težke reprodukcije je še tako neznan in skrit. Upam, da gre pri tem z marosta za osamljen primerek, ki zlepa ne bo dobil prilike parjenja.

Ali je kdo zasledil podatek ali gre za nočno žival, ali pa se predvsem tako dobro skriva v blatu in pod vodo?

Vojak
16. March 2009, 09:45
ta debata je zelo zanimiva.
enkrat sem v enem članku nekaj zasledil o tem Brezetu. Zdaj sem iskal po netu, pa nič ne dobim.
ali bi lahko kaj več povedal opisal to žival.?

hvala lepa

ZR7
16. March 2009, 09:56
ta debata je zelo zanimiva.
enkrat sem v enem članku nekaj zasledil o tem Brezetu. Zdaj sem iskal po netu, pa nič ne dobim.
ali bi lahko kaj več povedal opisal to žival.?

hvala lepa

Tudi jaz sem iskal, a očitno gre za domače ime. Znanstvenega mi ni znal še nihče povedati. Po njem bi nedvomno našel podatke tudi na internetu.
Edino kar naj bi bilo zagotovo, je to, da se v višje nadmorske višine ne podaja. Mogoče bi bil lahko prisoten na visokogorskem barju, kot je tisto na Pokljuki, a si ne znam predstavljati, kako bi do tja prišel.

gams HR
16. March 2009, 10:20
Jaz sem brskal pa sem našel da se v J Ameriki hrani z krvjo od domačih ali divjih koz:icon_eek:
Način lova ima da z repom polomi plenu noge in potem na živo ga požre. Crno-rumene fleke mu koristijo za kamuflažo v šumah Amazone.
Pri nas je bila dvignena policija, civilna zaščita, LD in tudi vojska ali bez uspeha kjer ga je teško zaslediti

zajec
16. March 2009, 10:52
Baje je ta žvav nastala s kloniranjem, al kloriranjem, nevem več je nek pisalo pa sem pozabu!:icon_study:

Ganges
16. March 2009, 11:16
No skoraj sem pozabil na Brezeta od lanskega pripovedovanja Gamsa_Hr pa ste sedaj s to debato spet prebudili zanimanje v meni. Slučajno sem bil v knjižnici v Gradcu zaradi nekih člankov, ki sem jih rabil in sem malo pobrskal še bo tuji strokovni literaturi. Kolikor se spomnim je so bili soavtorji knjige z National Geographic-a. In samo v tej eni knjigi je bilo nekaj napisano o njem. Tudi pri brskanju na netu nisem našel nič! Zanimivo!

Breze - (žal sem bil tako butast da nisem napisal niti natančno pogledal latinskega poimenovanja) je skrivnostna žival, ki živi v deževnih gozdovih južne Amerike. Znanstveniki so od začetka 20 stoletja domnevali, da je vrsta že izumrla, saj je niso opazili vrsto let. Na zadnje bi naj sled in ostanki plena bili opaženi leta 1884 v okolici reke Amazonke, približno 300km od kraja Puerto Narino v Kolumbiji. Opažanja so bila redka tudi prej, saj žival živi zelo srkivnostno življenje. Odnos živali do ljudi naj ne bi bil pozitiven, ampak te teze se ne da potrditi, saj priče ne obstajajo. V teh prostranih gozdovih se izgubi veliko ljudi, tako ni mogoče sklepati kateri ljudje so izginili zaradi tega, ali pa mogoče končali kot plen drugih plenilcev, kot tudi samega Brezeta. Pozitivno stališče glede Brezeta se je pojavilo, ko so ugotovili, da njegova pristonost zmanjšuje nelegalno podiranje dreves v deževnem gozdu. Sečnja se je nezadržno širila, ko pa so opazli prisotnost Brezete pa so se stroji in ljudje s področja zanesljivo umaknili. Tako sledovi in znaki prisotnosti niso bili opaženi več kot pol stoletja, le nekateri ljudje v okolici so trdili, da še vedno obstaja. Vendar pa domorodci o tem niso želeli govoriti niti s turisti, niti z raziskovalci. Znake o prisotnosti so raziskovalci ponovno odkrili sredi 80 let 20. stoletja. Po gozdovih v Kolumbiji so imeli nastavljene kamere, ki so spremljale življenje mačke ozelot. Nekega dne pa je kamera zabeležila nenavaden prizor plenilca, ki v gobcu nese ozelota. Raziskovalci niso vedeli katera žival bi bila sposobna tega, v bližini pa so našli nenavadne sledi, ki jih tudi sami niso poznali, saj se z vrsto še niso srečali. Po raziskovanju in pregledu starih arhivov so prišli do sklepa, da je največja verjetnost, da gre za Brezeta, ampak teze žal niso mogli potrditi in je ostalo samo pri sklepanju. Fotografije in posnetki so na žalost bili zelo slabi in se je jasno dalo razločiti le obrise ozelota, saj je posnetek bil narejel pozno v noči, avtomatska kamera pa se je vključila šele, ko je žival bila na robu posnetka. To pa je pritegnilo raziskovalce, da intenzivno nadaljujejo z iskanjem te vrste, delo pa jim močno otežuje nedostopnost in prostranskost teritorija. Zelo redko najdejo kako sled, ki nakazuje prisotnost Brezeta (stopinje, sled premikanja, ostanke plena,...). Tako je težko karkoli natančno povedati o tej vrsti, raziskovalci pa nočejo širiti govoric pred potrditvijo, saj se bojijo, da bi se v primeru zmote osmešili.

Ob velikih izgubah koz in goveda pri domorodcih bi naj le ti enega na neznani način celo ujeli živega. Le ti pa na noben način o tem nočejo govoriti in ne priznavajo, da bi jim ta podvig uspel. To pa bi naj bilo zaradi tega, ker bi jim naj bogati poslovnež iz Santiaga v Čilu dal ogromno vsoto denarja in opreme v zameno za Brezeta. Nakane poslovneža niso bile znane, je pa vsekakor resnično dejstvo, da bi se s tako vrsto dalo zaslužiti ogromno denarja in je delež, ki ga je plačal domorodcem le majhen odstotek možnega zaslužka. Glede na agresivnost vrste in njen vpliv na ostale vrste in naravno okolje pa si noben ne želi, da bi se Breze razširil tudi drugod po svetu. Venda bi naj nakana poslovneža bila ravno v tem, da bi vrsto prodajal v raziskovalne namene. Je pa zaradi svojih posebnosti in izgleda prav gotovo zanimiva za števlne posemznike po svetu. Tako se širijo govorice, da bi naj nekaj primerkov vrste, ki so bili vzrejeni v posebnih okoliščinah in strogo varovanih objektih že bili prepeljani po različnih koncih sveta. Stroka sklepa, da ne gre za več ko 6-9 primerkov vsrte, so pa vseeno močno zaskrbljeni, saj se številni ne zavedajo da je za to vrsto potrebna posebna skrb in posebej prirejeni prostoti, da ne pobegne. Pobeg vsrte pa bi lahko pomenil unučujoč dejavnik za določena okolja in posamezne živalske vrste v njem. Zato znanstveniki opozarjajo, da je vse primerke vrste, ki se pojavijo izven primarnega habitata Južne Amerike potrebno nemudoma odstarniti.

Breze je žival, ki na prvi pogled spominja na plazilca. Po telesu prevladuje črna barva z rumenimi lisami. Zobovje bi naj bilo podobno zobovju krokodila, je pa prilagojeno tudi za trganje in žvečenje. Vrsta bi glede na sledi lahko zrasla tudi do 6 in več metrov v dolžino ter tehtala do 1500kg. Kljub svojemu okornemu videzu je zelo okretna in sposobna zalezovati, kot tudi vloviti plen. Najraje se prehranjuje s svežim mesom in krvo dokler je še topla. Mrhovine se dotakne zelo redko ali pa sploh ne, verjetno le v primeru hudega pomanjkanja. Žival je zelo trdoživa in ima močno debelo kožo. Zaradi redkosti vrste tudi njena reprodukcija ni hitra in bi naj štela le osebek ali dva vsake 3 leta. Vsak osebek živi življenje za sebe in partnerja poišče le vsake 3 leta zaradi paritve, v drugem obdobju se medsebojno ne prenašajo najbolje in lahko pride do spopada. Mladiši se osamosvojijo že po pol leta in pričnejo iskati manjši plen. Med tem ko odrasli osebi zaradi velikih potreb po energiji napadajo izključno večje živali. Več podatkov o vrsti pa žal ni poznanih.

Knjiga v kateri je bil najden zapis je bila izdana leta 1992, piše pa da bo opis vrste obnovljen ko bo znanih več podatkov iz raziskav. Vsako opažanje vrste pa bi naj bilo nujno javiti pristojnim organizacijam. Glede na dogodke v zadnjem času sem prepričan, da so nove raziskave in priprava novih člankov prav gotovo že v teku.

lp

Krpan
16. March 2009, 12:36
Tudi sam zem pred časom bral to knjigo. Po spominu bi rekel, da ima stvor latinsko poimenovanje - salamandra betula vulgaris

salamandra = močeradovci
betula= breza
vulgaris= navadni

ZR7
16. March 2009, 12:46
No, no, Krpan! Kljub vsemu strahu in negativnim opisom gre vendarle za žival in zasluži naše spoštovanje, ne pa da ga zmerjamo s stvorom.:icon_cry:

jvpv
16. March 2009, 13:43
Se mi zdi, da je bil celo nek film o njem posnet. Za naslov nisem siguren, je pa X-files ali nakako podobno...

Prepelicar
16. March 2009, 14:12
Vse je lepo pojasnjeno v Slavi Vojvodine Kranjske, J.V.Valvasorja. Ni čudno, da se stvar vedno pojavi na Notranjskem, saj nam je poznana tista o Hudiču, ki polhe vodi na pašo, pa o coprancah iz Slivnice. Pa brez zamere kolegi Notranjci!

detel
16. March 2009, 14:15
Jeti, pošast iz jezera LocNes, Breze........... kaj vse premore človešli um (neum):icon_confused::icon_cry:.

jvpv
16. March 2009, 14:19
:icon_lol::icon_biggrin::icon_lol:

capra ibex
16. March 2009, 16:13
Mogoče bi bil lahko prisoten na visokogorskem barju, kot je tisto na Pokljuki, a si ne znam predstavljati, kako bi do tja prišel.

Tam ga bo pa Capra z 9,3 x 62 počakal.:icon_wink:

Seveda če bo na našo stran zašel, da me ne bo kdo ganjal zavoljo krivolova v TNP:icon_twisted::icon_twisted:

JANEZ L
16. March 2009, 17:21
Lp!

Da, da veleum in neum samo ko ga bodete srečali junaki se vam bodejo kolena šibila in hlače tresle. Vem kaj sem videl in na kaj streljal. Jeti, big foot, orangpendek, igopopo to so izmišljotine, breze je pa znanstveno dokazana žival, ki obstaja, le zelo redka je.

Lovski zdravo
Janez L

Breza
16. March 2009, 18:18
Lp!

..., breze je pa znanstveno dokazana žival, ki obstaja, le zelo redka je.

Lovski zdravo
Janez L

Aaaaaaaaaaaaaaaa..."znanstveno dokazana žival" se temu reče! http://www.cosgan.de/images/smilie/frech/e030.gif

Prepelicar
16. March 2009, 22:51
Pripročam, da o Brezetu preberete Pravljice iz Rezije ali Bajke iz Gorskog Kotara

Brakir
16. March 2009, 22:57
Po navedbah naj bi torej tale breze bil kot velik močerad...drži? in če drži in pod pogojem da ga dobim v roke na morostu vem kaj bom z njim....dal ga bom Gangiju da ga "lizne"!!! :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Hound Hunter
17. March 2009, 05:32
Is this the Breze you guys are talking about.? :icon_biggrin:
Sorry Janez, :icon_redface: but it is a bit hard to believe that there is a creature this large roaming around Slovenia.!!!! :icon_evil:

Cheers Hound Hunter :beer:

zajec
17. March 2009, 10:58
Gangi očitno boš pravi politik,so te dobr naučl.Ja sej si v okolici Soka.:icon_lol:Tako dobro napišeš da sam sebi verjameš.:icon_lol:

JANEZ L
17. March 2009, 15:21
Lp!

Tole je fotografija komaj izvaljenega brezeta.
3133

Lovski zdravo
Janez L

Breza
17. March 2009, 17:07
Lp!

Tole je fotografija komaj izvaljenega brezeta.
3134

Lovski zdravo
Janez L



...Breze je žival, ki na prvi pogled spominja na plazilca. Po telesu prevladuje črna barva z rumenimi lisami....

Hja...tale mladič zgleda, da je rdečelasec! :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: Še dobro, da nismo par stoletij nazaj, ker bi iz njega lahko še kak eliksir skuhali! :icon_lol: :icon_lol:

JANEZ L
17. March 2009, 17:57
Lp!

Pravkar izvaljeni mladiči so še rožnati, pravo barvo dobijo šele v naslednjih dneh. Ali je to mar kaj nenavadnega, je to osamljen primer, da so mladiči drugačne barve kot odrasli? Ne ni!

Lovski zdravo
Janez L

vest
17. March 2009, 19:49
Skoraj me je danes kap. Videl, pa še slikal neko čudo v gozdu blizu meje z CRO.
Sedaj pa res ne vem, ali je ta Breze res kje blizu nas, take živali nisem še nikoli videl. K sreči sem jo, brez, da bi me opazila, ucvrl do avta in domov. En teden ne grem v gozd.

Ps. Pil (alkohola) nisem nič!

Prilagam fotke:

http://www.shrani.si/f/1C/12d/3GTMR1pd/breze-3jpg.jpg (http://www.forum-lov.org/forum/%5Bimg%5Dhttp://www.shrani.si/f/1C/12d/3GTMR1pd/breze-3jpg.jpg%5B/img%5D)

http://www.shrani.si/f/2T/11M/41wscxpk/breze-2-a-copy.jpg (http://www.forum-lov.org/forum/%5Bimg%5Dhttp://www.shrani.si/f/2T/11M/41wscxpk/breze-2-a-copy.jpg%5B/img%5D)

lp

detel
17. March 2009, 20:33
Vest, dobro si jo odnesel, dobro, da si še živ.

Ganges
17. March 2009, 20:54
O Madona! Vidim, da se pojavljajo vedno številnejša opažanja!!! :icon_confused: Bo čas za kake akcije! Vendar mene prav gotovo ne bo zraven!

lp in previdno v gozdu!

Breza
17. March 2009, 21:45
Hmmm...tale, ki ga je zasačil vest, je zagotovo še posebej nevaren! Ma, dečki...glede na to, da se takorekoč vidi skozi, je prav gotovo duh brezeta izpred 150 let! Prileze na plano vsak drug mesec ob polni luni! :icon_twisted:

Brakir
17. March 2009, 21:50
Hahahahahahahaha pa sej niste zdravi! :icon_twisted::icon_lol::icon_lol:

Veper
17. March 2009, 21:52
Breza ti se kar smej vendar Dika poznaš in veš,da se ne boji tudi ranjenega medveda kajne. No danes pa sva šla na sprehod iz firbca na izvir Obrha in ti zagotavljam da tako čudnega obnašanja pri njem še nisem videl.Vseskozi se mi je motovilil okoli nog in potiho sem in tja zacvilil. Živali nisem opazil in tudi česa nenavadnega ne vendar kot veš pes gleda z nosom kar pa meni ni dano.:icon_neutral:

Brakir
17. March 2009, 21:57
Veper, mogoče je mel pa zapeko...Dik namreč! jaz tudi takrat cvilim pa jamram od muke! :icon_twisted::icon_lol::icon_lol:

ajej fantje bom verjel ko bom kumu dal lovski blagor ob uplenitvi tegale stvora.... :icon_wink:

Breza
17. March 2009, 22:01
Veper, mogoče je mel pa zapeko...Dik namreč!

:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: ...sem lih hotela napisat, če je imel drisko! (iz ene skrajnosti v drugo, :icon_lol: :icon_lol:)

Veper
17. March 2009, 22:06
Bog ne daj da bi imel drisko ,saj bi v tem primeru posral svoj lastni rep zvit med zadnjimi nogami:icon_cry:

Brakir
17. March 2009, 22:26
Turururu turururu...Ja čudne stvari se godijo v deželi Kranjski bi rekel Valvasor! :icon_wink::icon_lol:

Krpan
20. March 2009, 13:22
Raziskave gredo v smer, da breze pripada rodu pilozavrov oziroma njihovi kopenski različici.

Ugriz, ki bi zmečkal terenca (http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=9&c_id=195577)

Veper
20. March 2009, 14:59
In če pomislimo,da je Obrh ponikalnica ki ponikne v Golubino (mimogrede vhod je velik da bi vanj zapeljal tovornjak ) potem pa priteče na površje v Cerkniško jezero za katerega je znano da je že Valvazor menil da obstajajo pod njim podzemna jezera ,danes pa to zagotovo vemo dobimo popolnoma možno kombinacijo naravnih pogojev za življenje take živali.:icon_study:

jereb
20. March 2009, 22:57
En 22m dolg je v Postojnski jami.

ZR7
28. March 2009, 20:14
Mislim, da vas bo smeh počasi minil. Posredovana mi je bila slika z atomatske kamere nekega krmišča na Lj barju. Lastnik si tega posnetka ne zna razložiti.
Jaz pa mislim, da bomo prav kmalu prišli tudi do javne zabeležbe in objave.
Na skali kamor je obrnjena kamera je bilo posnetih nekaj lisjakov v celotni velikosti, ki so tja prihajali pobirat piščančja jetra.
Toliko znakov prisotnosti kot se pojavlja zadnji mesec nakazuje na povečano aktivnost te skrivnostne živali. Gams, ali je to ta Breze kot ga opažate na vašem koncu?

Brakir
28. March 2009, 21:32
Šefe a zdej se je pa še teb ?ist odpelal? Dej povej kaj si kadil jest bi tud! :icon_twisted::icon_lol::icon_lol:

lunj
28. March 2009, 22:37
Priznej Brakir, da se t mau hvče tresejo!:icon_twisted::icon_twisted:

Brakir
28. March 2009, 22:48
Ja seveda da se mi teb se nimajo za kej, ker po navedbah telih mojstrov se tale žival giblje po "morost"! teb b se tud čeb po Savi srfou breze! :icon_twisted::icon_twisted::icon_lol::icon_lol:

ZR7
29. March 2009, 07:47
Šefe a zdej se je pa še teb ?ist odpelal? Dej povej kaj si kadil jest bi tud! :icon_twisted::icon_lol::icon_lol:

Ne vem kako to zadevo jemljete drugi. Jaz jo na podlagi podatkov, ki jih dobivam zadnje čase jemljem zelo resno. Obljubljene imam še ene fotke raztrgane ovce ali koze, ne vem še točno, za katero pravijo, da je nemogoče da bi to naredile naše velike zveri ali podivjani psi. Bom objavil, čim dobim.

Veper
29. March 2009, 10:06
Ja kot so me učili v šoli je Ljubljanica zadnja oblika Obrha ,kjer pa je bil Breze prvič opažen in je potem Krpan novico posredoval na forum. Torej zadeva se širi in osvaja nova prostranstva in ker se Ljubljanica izliva v Savo bo verjetno kmalu tudi opažen po celem njenem toku in pritokih.:icon_study:

Breza
29. March 2009, 11:15
http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/g040.gif

detel
29. March 2009, 12:30
Joj, sam da nebi udaril še proti Primorski :icon_cry:.

JANEZ L
30. March 2009, 15:53
Lp!


Mislim, da vas bo smeh počasi minil. Posredovana mi je bila slika z atomatske kamere nekega krmišča na Lj barju. Lastnik si tega posnetka ne zna razložiti.


Točno na takšno žival sem streljal 10X... Ko sem vzrl to fotografijo me je zopet oblil mrzel pot in kolena so se mi zašibila... Podoživljati sem začel dogodke iz lanskega leta...

Lovski zdravo
Janez L

Brakir
30. March 2009, 16:22
Lp!
...me je zopet oblil mrzel pot in kolena so se mi zašibila...

Lovski zdravo
Janez L

hehe to ziher zato k si na šiht pršou! Od tod te klinični znaki! :icon_twisted::icon_twisted::icon_lol:

ZR7
1. April 2009, 07:38
O nenavadni živali smo zbrali več podatkov in nastal je ta članek: http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=580&Itemid=53

Dogajanjem bomo seveda sproti sledili.

Breza
1. April 2009, 09:13
http://www.cosgan.de/images/smilie/frech/m040.gif Teli so čist notr padli (najbrž so preveč "Ne joči, Peter" gledal, ko so bli otroc :icon_lol: )

ZR7
1. April 2009, 10:39
http://www.cosgan.de/images/smilie/frech/m040.gif Teli so čist notr padli (najbrž so preveč "Ne joči, Peter" gledal, ko so bli otroc :icon_lol: )

Ti se kar smej. Ko si ne boš več upala kužkov na jago na morost peljat, te bo že minilo.:icon_twisted: Vse informacije v članku so verodostojne in nekajkrat preverjene.

jvpv
1. April 2009, 13:11
Glede na ugodne razmere (povišani vodostaji) se je pojavil tudi na našem koncu. Baje bo zvečer na RTV1 pri dnevniku.

Brakir
1. April 2009, 21:59
Glede na to da sem zamudil čas ko so predvajali poročila, pa moram vseeno vprašat: A ti to mal za pruga aprila takele pokaš? :icon_lol::icon_lol:

teohafy
1. April 2009, 22:45
Če so breze lačne jim podarim celo slovensko fusbal ekipo za malico!:icon_evil:

Krpan
7. May 2009, 16:06
Breze je pred nekaj dnevi znova udaril. Tokrat je napadel most čez Obrh v Nadlesku. Poskušal se je povzpeti na most vendar ograja ni zdržala pod njegovo težo.

Brakir
7. May 2009, 22:25
Krpan, a se je peljal tale breze v Yugotu, pa 1,4 je mel v krvi? :icon_twisted::icon_wink::icon_lol::icon_lol:

JANEZ L
8. May 2009, 09:16
Lp!

Brakir ti se kar rogaj, a vem, da se ti pošteno tresejo hlače in je strah, da te ne bi Breze napadel, razlog, da ne loviš!

Lovski zdravo
Janez L

Brakir
8. May 2009, 10:48
Ja janez zdej si me pa dobu.... :icon_lol::icon_lol: Verjamem v Brezeta in zaradi tega tudi ne lovim...je zgleda zverina morostarska pojedla mašino za lovske izkaznice delat na LZS! :icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted:

ZR7
8. May 2009, 17:16
Jaz pa zadnje čase nimam novih informacij...

Izgleda da suho vreme vpliva nanj.:icon_neutral:

Krpan
23. May 2010, 06:58
Naši sosedje poročajo , da so enega (najbrž je nedorasel osebek), našli nasedlega na Savudrijski uvali.

Škoda da na glavi nima rogovja. Tako obernadjagri ne bodo mogli razporejati trofej v A in B razred in deliti rdečih pik.

Krpan
23. May 2010, 07:15
PS: Sosedje zbirajo prostovoljke, za dokončno rešitev tega problema. Morajo biti v paru, ker se Breze v tem primeru pred napadom zaustavi in razmišlja, ker ne ve kateri bi prvo. Pa obvezno morajo biti ženskega spola, ker so težje prebavljive, posebno karakter...

mugo
23. May 2010, 12:41
Danes zjutraj sem komaj ušel smrti.
Čakal sem divjad pod košato smreko, ko izza hrbta zaslišim lomastenje, ki je prihajalo vse bližje. Pripravim fotoaparat in puško. Pomislim, katera divjad hodi tako naglas, katera je lahko tako velika. Lomastenej postaja vse glasnejše, zvok lomljenja debelih vej se približuje, vendar nič ne vidim, ker je za monoj gosta goščava. Zagledam, da se v goščavi majejo drevesa in se glasno lomijo kot bi šel skozi ogromen buldožer. Postane mi tesno pri srcu in nagonsko se pritajim za smreko in stisnem v roke pripravljeno puško. Goščava se konča šele ob smreki pod katero se stiskam in lomastenje se premika naravnost proti meni, jaz pa še kar ne vidim, kaj za eno bitje ga povzroča. Čito blizu v goščavi se stvar ustavi inzaslišim glsen zvok vlečenja zraka skozi nosnice, očitno neznana žival nekaj voha, nato pa se premakne proti meni. Naježim se in se stisnem še bolj ob smrekovo deblo, ko se zadnja drevese pred menoj zamajejo in razmaknejo in ven pogleda strašna in predvsem ogromna glava neznane pošasti in zre v mojo smer. vleče zrak skozi nosnice in gleda. Jaz nepremično ždim za smerko in se poskušam narediti karseda majhnega in nevidnega. Tedaj stvor odpre gobec da se zalesketajo ogromni ostri zobje, da kar odrevenim in zamižim, potem pa počasi odprem eno oko in ugotovim, da pošast le zeha. Tedaj se zasliši zadaj v goščavi še eno lomastenje ki se precej proč ustavi. Zver pred mano se obrne in posluša, nato pa zarjove. Ker je bila obrnjena proč, previdno vzamem fotoaparat in hitro enkrat šklocnem. Iz goščave se zasliši podobno rjovenje in zver pred mano očitno zelo vznemirjena naenkrat švigne z neverjetno okretnostjo nazaj v goščavo in pri obrati mimogrede z repom polomi še nekaj drevesc pred mano. z veliko hitrostjo odlomasti proti očitno še enemu predstavniku te vrste in kmalu zaslišim rjovenje dveh zverin. Več pa nisem čakal in sem jo ucvrl kar so me nesle noge stran iz tega kraja.

Krpan
5. February 2011, 10:05
Na Cerkniškem jezeru je bil pred nekaj dnevi z avtomatsko kamero slikan pravkar izvaljeni mladič od Brezeta.

gams HR
5. February 2011, 10:57
KAJ NI ŽE ISTREBLJEN?!
To so verjetno mali brezeti:icon_confused:

bostjan
5. February 2011, 17:45
He he pravi ste z tem brezetom he he he !
:icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:

hunterxxxl
5. February 2011, 18:21
Ufffffffff.....:icon_confused: Kaj bo ko zrastejo:icon_lol:

zoran26
5. February 2011, 18:39
morda je pa to sorodnik pošasti,ki je bila videna v morju pred Izolo lanjskega 1.aprila.Ali ima plavalno kožico?

hunterxxxl
5. February 2011, 19:22
Pa če jaz prav vidm, ma na koncu repa razcepljen jezik kot zmija:icon_lol:

Krpan
5. February 2011, 21:55
Ali ima plavalno kožico?

Po sledeh v snegu jo ima...

hunter1
5. February 2011, 22:17
no, zdaj pa resno, kaj se to vsi hecate ali je vse res, prosil bi tudi koga če ve da mi ga malo bolj opiše

hunterxxxl
5. February 2011, 22:28
Toj čist:icon_wink: taprava žver

hunter1
5. February 2011, 22:50
zai bo treba že top top kupit, da ga bom zraven u gozd nesel ko bom šel v gozd na lov :icon_lol:
no, najboljši bi bil kar tank :icon_wink:

zoran26
6. February 2011, 10:35
Hunter 1,mislim,da je vse čista resnica.O bližnjih srečanjih s to pošastjo, je na Forum-u pod rubriko,mislim da leposlovje,nekaj člankov o bližnjih srečanjih s tem stvorom.
Lanjskega 1 aprila sem napisal pripoved ribiča iz Izole in temu neznanemu bitju dal ime "Salamndra bertos maris".
Očitno je sorodnik brezeta in zato me zanima,če ima plavalno kožico.

hunter1
6. February 2011, 11:02
a še ima, kdo kakšno sliko od njega, ali pa link kje bi lahko našela kaj na googlu.:icon_lol:

zoran26
6. February 2011, 13:10
ja na hitro sem nekaj našel,ta zadevica je verjetno sorodnik našega brezeta.Je neki link še podobni zadevi videni v Argentini pa tudi na Himalaji Poiskusi poiskati resnico na tem linku:http://sl.wikipedia.org/wiki/Loch_Ness
Dosti sreče in pozdrav

zoran26
6. February 2011, 13:21
Hunter 1,zanimivo,na temu linku je neka cupacapra,ki je na las podobna brezetu.
http://www.racunalniske-novice.com/forum/index.php?showtopic=39089
Ker vidim,da se za ta čudna bitja poglobeno zanimaš,Ti povem,da bim okrog prvega aprila odšel z ribiči na ribičijomker so mi povedali,da se takrat iz globin morja slišijo čudni zvoki.
Domnevam,da imajo takrat ruk in če mi uspe narediti kakšno fotko Ti jo pošljem na ZS.

ris
1. April 2011, 22:36
Danes, sem pri nekem domačinu "ribiču" zasledil tale nagačen primerek. Lahko, da gre za sorodnika brezeta.

zoran26
2. April 2011, 18:41
za primej duš,da je to primerek celinskega brezeta.Po barvi dlake sodeč,bi dejal,da jih ima tam okrog stotke.Naš morski sorodnik tega stvora, sicer nima rogov,oči in pa žrelo sta si povsem podobna.Ni čudno,da vzbuja vsesplošen strah,kjerkoli se pojavi.

JANEZ L
3. April 2011, 21:28
Lp!

Pri nas v Gori, jih pa ni več, smo zadnjega dva dni nazaj, v golaž predelali...:icon_sad:

Lovski zdravo
Janez L

žandar
4. April 2011, 08:11
Nekje sem prebral, da ni priporočljivo uživati brezetovega mesa, ima namreč podobne lastnosti kot meso okuženo z BSE, namreč s kuhanjem se kužnost ne uniči. Baje , da so v Valvazorjevih časih na območju Ljubljane enega brezeta pojedli, pa imajo še sedaj vsi plavalno kožico med prsti. Bogve česa se boste gorjani nalezli.

žandar
4. April 2011, 08:21
Prej sem pozabil omeniti še en dokaz , da je uživane brezetovega mesa nevarno. Japonci zelo cenijo meso nekega orjaškega salamandra (strokovno ime za pritlikavega brezeta) pa jim je na oči udarilo.

Veper
4. April 2011, 12:46
Ja Janez L še sedaj se oblizujem po dobrem Brezetovemgolažu in sem se spomnil,da imam še malo zamrznjenega in evo ravnoprav za "piko udrt".9166

zoran26
5. April 2011, 08:24
Veper,vsaj en primerek brezeta pustite,do naslednjega1.aprila.

Veper
5. April 2011, 10:45
Nič bati za Brezete sem videl včeraj čisto polno gnezdo mladih in sem jih pustil pri miru in pobegnil kar so me nesle noge ker mamaje vedno v bližini.

Krpan
5. April 2011, 11:09
Bomo počakali do 1. aprila, da pridejo v naslednji starostni razred....

tarfila
5. April 2011, 15:57
sm nekej prpopov glede Brezeta, pa bi blo lohk medijsko sporno !
pošljem na Administratorje taprvo, de vidm, če bojo pustil :)))

tarfila
6. April 2011, 12:44
Ja Janez L še sedaj se oblizujem po dobrem Brezetovemgolažu in sem se spomnil,da imam še malo zamrznjenega in evo ravnoprav za "piko udrt".9166

Tole se zgodi, če brezetov golaž ješ. Deformacija se prenaša tudi oralno in še psički utihnejo!:icon_lol:

jancar
6. April 2011, 12:48
Tarfila, upam da te šef nov skenslu s foruma:icon_lol::icon_lol:

alojz1
6. April 2011, 13:59
Dobri ste. Sedaj pa pustite Brezeta počivati do 1 aprila :icon_lol:

Veper
6. April 2011, 14:02
Tarfila sej po 1 mesecu se stanje normalizira:snorting::icon_mrgreen::limona: