PDA

View Full Version : Fusion



andrej win
8. March 2009, 15:20
Ali mogoče kdo uporablja to kroglo? kako se obnese na divjadi?
Gre to bolj za razbijaško kroglo-primerjava z balistic silver tip ali Sierra..

LP

andrej win
10. March 2009, 12:41
uporabljal sem jo v kalibru 308, 10,7 gr, hm..................pade vse. ni pa najbolj prijazna krogla, raje ti priporočam lapua mega 9.7 gr, je veliko boljša.
Tvoj predsednik LD strelja vse z lapuo mega 9,7 gr.

lp racak

Prijazna do koga?:icon_wink:
A bi lahk več povedal o fusionu? Je razbijaška,dela potpludbe,..??
Lapua pa ne vem če dela za kaliber,ki bi ga jaz uporabljau..

lp

nat
10. March 2009, 19:11
Uporabljam Fusion kaliber 308win (prej pa mego), nimam slabih izkušenj - pri pujsku, srnjadi in jelenjadi ustreljenih za plečko takorekoč nič odpada.:icon_wink:

proof
31. March 2009, 18:29
Federal fusion 10,7 g, cal 30-06. Svinja na 50m. Ostatak mase 7,8 g (73%).

Prskač
29. August 2009, 17:55
Ali morda kdo uporablja 11,7 g Fusion v kal. 30-06 in kako se obnese (predvsem me zanima koliko je poškodb na mesu)?

proof
1. September 2009, 23:07
Što se fusiona tiče kolega i ja smo u isto vrijeme nabavili fusion 10,7g cal 30-06. Njemu je to nešto najbolje što je do sada probao, pogotovo kad uzmemo u obzir cijenu. Ja imam primjedbi.

Štete na mesu su minimalne (prije sam pucao vulkan pa je šteta od fusiona zanemariva u usporedbi sa njim).

Preciznost je izvrsna. Barut je dosta čist i ne ostaje ča?ava cijev.

U čemu je onda problem? Po mojim iskustvima kod divljih svinja je dosta slab krvavi trag. Zrno u pravilu prolazi van i u jako visokom postotku svinja pada u vatri. Kada svinja ne padne u vatri tu može biti problema.

Slučaj prvi. Nazime od 50-60 kg pogo?eno iza ple?ke po rebrima. Palo kod pogodka i skiknulo. Nakon par trenutaka se diglo i otišlo. Krv sam po no?i sa baterijiom mogao pratiti 20-30m i dalje ne. Ujutro sam došao i svinja je ležala 10 m dalje.

Slučaj drugi. Vepar oko 120 kg. Pogodak iza ple?ke po sred visine. Na mjestu nastrela niti dlake niti kapljice krvi. Tamo gdje je ušao u gusto nigje krvi. Nigdje nikakvog traga po čemu bi se moglo zaključiti da se tu radi o ranjavanju. Od mjesta nastrela otišao 50m.

Metak bi preporučio za srne?u divljač jer je tu zaista odličan. Za svinje kod no?nog dočeka bi upotrijebio ipak nešto što daje pouzdaniji krvavi trag.

Prskač
2. September 2009, 12:08
Hvala, proof! :icon_wink:

proof
3. November 2009, 14:11
Evo nastavka pričice o fusionu.

Puknem i kao da sam cuo da je zrno lupilo. Svinja ostane stajati (bar mi je tako izgledalo - vec je bilo mracno pa se nije jasno vidjelo), tek kad sam repetirao krene. Odem tamo i nema krvi, niceg nema, ali u gustom kao da otresa ili se nesto krece.

Sumljivo to meni sve skupa i odlucim doci ujutro pogledati. Ujutro na mjestu gdje sam pucao na?em kao rezanac od pluca na bujadi, krvi nigdje. Gledam kud je to islo i na stazi koja vodi u gusto vidim svinju kako lezi. Od mjesta gdje je pucano otisao 15m od toga 5 m usao u gusto. Prase 40-50 kg.

Cal 30-06, fusion 10,7g. pogodak 4 rebro od trbuha, izislo na plecku. Razbilo jetru i proslo kroz srce. To od obicnog soft pointa mora pasti na mjestu. Razaranje mesa minimalno

Slučaj drugi. Velika svinja od bar 180 kg. Pogodak prvi dio ple?ke, razbilo kričmu (rupa veličine 5-6 cm) ušlo u drugu ple?ku i zaustavilo se 1 cm od vanjskog ruba. Zrno je na slici. Ostatak mase 8,4 g tj. 78%.

jancar
7. January 2011, 09:18
Me zanima kje se da dobit to znamko municije pri nas a kdo ve.
Hvala za odgovore, aja pa na ZS:icon_wink:.

berti
8. January 2011, 08:46
jest tud uporabljam to vrsto municije in sicer v kalibru 7 rem mag., in vam moram povedat da sem bil malce skeptičen glede te vrste sej je nism poznal...prej nism mogel streljat vseh vrst divjadi s tem kalibrom sej je to močen kaliber sedaj pa s to kroglo streljam vse od srnjadi, prašiča, jelenjadi, lisice... in vse pada v ognju, res sem zadovoljen z njo, ... priporočam,

lp:icon_smile::icon_study:

Deerhunter
14. September 2013, 22:25
Dve leti in pol je že od zadnjih prispevkov v tej temi. A je v tem času še kdo drug preizkusil to strelivo? Cena je prava, na tujih forumih tudi kar pohvalijo. Mika me da bi tudi sam preizkusil.

Tine
20. September 2013, 21:10
Ti preizkusi in poročaj, ker tudi mene "srbi":icon_wink:

Deerhunter
20. September 2013, 23:09
So že doma, 30-06, 10,7g. Za preizkus pa bodo najbrž prišli na vrsto drugo leto, ko bom poizkusno na to strelivo nastrelil enega od karabinov. Letos sem že bolj kot ne že izpolnil svojo kvoto odstrela srnjadi, za drugo imam pa Oryx.

kuje
23. September 2013, 09:40
Jaz streljam Fusion 8,4g v naboju 270win letos.Uplenil nekaj lisic,vran ter šest kosov srnjadi.Lisice obležale v ognju od vran je nekaj ostalo:icon_lol:srnjad pa je razen enega mladiča odskočila iz nastrela.Dolžina bega je 30-70m.Krvna sled pa je obilna,tako da lahko brez problema najdemo divjad.Krogla ne naredi veliko škode-ne trga.Potpludbe so v mejah normale.Pri dveh kosih streljanih na blizu največje.Streljano na 30-50m.Nad 100m b.p.Glede na to,da se gre za bonded kroglo so rezultati pričakovani.Srnjad predstavlja premajhen medij in gre krogla pri hitrosti Vo-930ms preprosto skozi....bom videl kako se bo obnesla pri prašičih ter gamsih seveda,če bo dijana prijazna z mano...he,hebiggrinJe pa Fusion najbolj precizno tovarniško strelivo s katerim sem streljaj do zdaj.V Blaser R-8 trije streli luknja v luknjo...tud pet jih gre,če imam dober dan....za tovarniško strelivo za moje pojme odlično...lp.

.300
11. October 2013, 20:44
jaz uporabljam fusion 165grainski v kalibru 300wm do sedaj sem uplenil 1+ gamsa na katerem so bile poskodbe majhne pobegnil slabih 10m , 4 srnine mladiče vsi streljani na dlje kot 100m in sicer težke dva sta imela vsak po 5kg in dva vsak po 6kg poškodbe so za tako majhen kos bile kar velike vendar nič podplute enega sem tudi odkupil, padli pa so vsi na mestu. Uplenil pa sem tudi srnjaka streljal sem na cca 120m srnjak je ob strelu takoj padel nato pa se pobral in pobegnil kakih 50m in nato oblezal. Meni krogla dela zelo dobro tako da bom pri njej kar ostal

Tine
18. August 2014, 13:59
Kakšne so kaj izstrelne rane? Me ima, da bi nabavil v 308 11,7g za medveda. Hvala.

Deerhunter
18. August 2014, 14:13
Jaz jih imam, enako gramažo v enakem kalibru, nisem pa še nič uplenil z njimi. Vendar, te krogle naj bi bile izdelane za lov na divjad teže nekako do slabih 150 kg (CXP2 klasifikacija) in kolikor je tam prebrati jih ravno ne priporočajo za lov na nevarno veliko divjad. Najbrž so bolj mehke krogle in se hitro odpirajo, zato jim manjka prebojnosti za nevarno veliko divjad.
Verjetno te Fusion zanima zato, ker je ena redkih, ki v 11,7 g presega 3000 J energije na 100 m v kalibru 308 win... Vendar, kak Nosler Partition 11,7 v 308 win bi bil za medveda bolj sigurna izbira.


Kakšne so kaj izstrelne rane? Me ima, da bi nabavil v 308 11,7g za medveda. Hvala.

Tine
18. August 2014, 15:15
Zaradi energije me zanima, ja. Kar se pa prebojnosti tiče, me ne skrbi, ker imamo (ko ga dajo seveda) medveda do 100kg.
Nosler Partition pa redko kje dobiš.

Deerhunter
18. August 2014, 15:44
Dovolj močno polnitev Nosler partition v 308 win 11,7 g polni Norma in Federal. Oboje bi se moralo dati dobiti, če ne drugače uvoz iz Avstrije, saj se ve kateri trgovci lahko naročajo strelivo. Ali pa kataloška prodaja (Frankonia...). Včasih se Partition dobi tudi še v kakšni stari zalogi Hirtenbergerja, katero nekatere trgovine še vedno držijo. Pozoren je treba biti le na Nosler Partition od S&B, ker tista "zimska" polnitev v 308 win niti slučajno ne dosega 3000 J na 100 m.

Izjemno močna polnitev je tudi Federal Trophy bonded tip 11,7g v kal 308 win, saj na 100 m dosega po tablici kar 3250 J, kar je po mojem rekord glede tovarniškega streliva v tem kalibru in gramaži.

Skratka za tiste, ki s 308 win hočete jagati medveda, se da najti tudi takšno strelivo, kar 308 win uvršča med enega najbolj univerzalnih, kar jih je.

Za medveda do 100 kg bi pa najbrž tudi Fusion zadostoval, toliko da je pač zadoščeno zakonu. Čeprav bi dejansko marsikatera druga krogla bila bistveno boljša, čeprav zakonsko pač ne ustreza.


Zaradi energije me zanima, ja. Kar se pa prebojnosti tiče, me ne skrbi, ker imamo (ko ga dajo seveda) medveda do 100kg.
Nosler Partition pa redko kje dobiš.

Tine
18. August 2014, 16:51
Ajoj, pozabil na Normo :icon_confused: Rešena zadeva.

Prskač
18. August 2014, 18:23
Moje izkušknje s Fusionom v 3006, 180 grainov, niso bile najboljše, saj so bile tako podplutbe kot iztrelne rane obsežne, predvsem na srnjadi. Za pogone je bila ok. Kroglo sem zamenjal in šel na LOSa.

Tine
18. August 2014, 18:35
Prskač hvala. Če je izstrelna prevelika, mi medvedka nobeden ne pripravi za na zid :icon_lol:

Deerhunter
18. August 2014, 19:54
Tudi sam jih hranim za pogone. Iz vsega prebranega o tej krogli, predvsem na ameriških straneh, sem dobil občutek, da gre za mehko bonded kroglo, katera je namenjena predvsem lažji divjadi. Zato tudi hitro in široko odpiranje in posledične precejšnje poškodbe na lažji divjadi. V 30-06 je taka krogla še relativno hitra povrhu, kar še poveča poškodbe.
Fusion je bila izdelana z mislijo na lov na ameriško jelenjad (belorepa, mulasta jelenjad...). Njen namen ni nikoli bil lov na veliko, nevarno divjad. Najbrž zaradi hitrega in širokega odpiranja, zaradi česar ji zna zmanjkati sape pri kakšnih res velikih primerkih divjadi. Za nevarno veliko divjad zato ni priporočljiva.
Sam srnjadi nisem hotel jagat s tem, saj sem že po zgradbi krogle sklepal kako bo delala na srnjadi. Po drugi strani pa je takšna krogla zelo dobra za razne ozimce in lanščake na pogonih, saj mora narediti dovolj škode da tudi ob slabšem zadetku divjad ne gre predaleč. Takšna krogla se hitro odpre in naredi dovolj širok strelni kanal na d. prašičih manjše kilaže, hkrati pa se zaradi bonded konstrukcije ne razleti ob zadetku v kaj tršega. Tudi cena je zelo sprejemljiva, verjetno gre za najcenejšo bonded kroglo na našem tržišču.

Verjetno bi se Federal Fusion 11,7g glede rezultatov na divjadi dalo primerjati z Normo Oryx v 11,7g, ki je tudi podobno "mehka" zato zelo razbija manjšo divjad. Je pa zato zelo učinkovita na malo trši divjadi (pogonih).


Moje izkušknje s Fusionom v 3006, 180 grainov, niso bile najboljše, saj so bile tako podplutbe kot iztrelne rane obsežne, predvsem na srnjadi. Za pogone je bila ok. Kroglo sem zamenjal in šel na LOSa.

Prskač
18. August 2014, 23:19
Prskač hvala. Če je izstrelna prevelika, mi medvedka nobeden ne pripravi za na zid :icon_lol:

Prosim, to ti ga pa bodo, ne bo problem :icon_wink:.

Deerhunter
20. August 2014, 15:12
Včeraj sem izvedel, kje imajo to strelivo na zalogi, tako da sem šel iskat še 2 škatli 11,7g v 308 win za 33 â?? po škatli. Na zalogi imajo tudi ostale kalibre in gramaže Fusion streliva. Za tak denar je super naboj. Ni ravno za srnjad, če želimo imeti čim več od mesa, je pa za vse ostalo, dovolj poceni, da mi ni žal z njim ustreliti na tarčo ali po lisici, dovolj kompakten za d. prašiče in jelenjad, zakonsko v mojem 308 win in 11,7 g teži dovolj močan celo za medveda, kar je v kal. 308 win precejšnja redkost.

Opažam pa da pri večini ameriškega streliva, sploh tipa SP in Ballistic Tip, pa tudi pri raznih bonded kroglah, večina uporabnikov toži nad precejšnjimi poškodbami na srnjadi. Menim, da je to zato, ker to strelivo preprosto ni namenjeno za lov tako majhne divjadi kot je srnjad, pač pa je to strelivo namensko izdelano za ameriško divjad, prvenstveno njihovo jelenjad, ki pa je precej večja kot naša srnjad. Ter tudi zato, ker je ameriško strelivo zaradi drugačnih regulativ precej bolj vroče polnjeno kot evropsko strelivo.