PDA

View Full Version : Pesjak



Hribowc
3. March 2009, 13:20
Odpiram novo temo, za katero upam, da še ne obstaja.

Ker se odločam za nakup psa me zanima kakšne "pesjake","kuče" imate zgrajene za vaše ljubljenčke. Kaj imajo najraje :icon_wink:

Dobrodošla je tudi kakšna slika.

GregaK
3. March 2009, 14:15
Naša je narejena po lovskem priročniku, samo da ima dodatno notr stiropor!
Bom dons kšno slikco naredu!

LP

ZR7
3. March 2009, 14:32
Zadnja izkušnja me je naučila, da super kučice sploh niso nujno psu najbolj všeč.

Pred zimo sem imel slučajno na dvorišču ob steni star oblazinjen stol in na njemu odvrženo kartonasto škatlo. Ko sem hotel le to pospraviti je iz nje pogledal pasji gobček, ki se kar ni bil pripravljen spraviti ven. Za hec sem v škatlo položil še staro deko in sedaj ta hec traja že celo zimo. Bisa se za svojo s stiroporjem izolirano uto še zmeni ne več. Je le še prostor, kjer dobi hrano, škatla na stolu pa priljubljen brlog.

Jagermaister
3. March 2009, 18:08
No jaz sem za svoja psa naredil kar "super kučici". Prirejeni velikosti terierja, po vseh stranicah obloženi s 4 cm stiroporja, znotraj lesonitne plošče, zatesnjene s silikonom, da ni nobenih špranj. Imata dva prostora, oba z nihajnimi vrati iz prozornega pleksija, da pes vidi ven. Zunanji prostor ima okna iz pleksija, da pes pozimi lahko uživa na soncu, pri tem pa mu veter ne pride do živega, poleti pa jih snamem, da ni prevroče. Streha je položna, prekrita z gumo in snemljiva. Spalni del napolnim s suho mrvo, ki jo zamenjam približno enkrat mesečno. Takrat pes tako uživa, da se cel dan ne prikaže ven.

3014

karakal
3. March 2009, 18:23
Mene pa zanima kaj je mrva ? Ali je to slama ali seno



LP Karakal:icon_wink:

Jagermaister
3. March 2009, 18:41
Posušena trava!:icon_study:

karakal
3. March 2009, 18:51
Sprašujem zato ker so mi rekli stari ljudje,da seno in slama nista dobra ker je tam leglo za bolhe.Jaz sem uporabljal praprot tiste mehke dele.Poleti sem ga nabral in posušil.


LP Karakal

detel
3. March 2009, 18:56
To pa je luksuz :icon_lol:..

ZR7
3. March 2009, 19:08
Jagermeister, privošči nam še fotke ut, prosim.
Sumum, da je to ravno tisto, kar imam namen letos narediti. Manjše kot do sedaj, dobro izolirano in s "pohodno" streho.

Breza
3. March 2009, 19:19
Minimalne mere za pesjak (skupaj z uto) in mere pasje ute glede na velikost psa so določene tudi s Pravilnikom za zaščito hišnih živali (Ur.L.RS 75/2005; čl. 25 in 26)

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?stevilka=3340&urlid=200575


:icon_wink:

Jagermaister
3. March 2009, 19:28
Tole sem našel v arhivu.

3015

3016

ZR7
3. March 2009, 19:54
Minimalne mere za pesjak (skupaj z uto) in mere pasje ute glede na velikost psa so določene tudi s Pravilnikom za zaščito hišnih živali (Ur.L.RS 75/2005; čl. 25 in 26)
...

Me sploh ne zanima. Dobi uto, v kateri bo prostor velik točno toliko kot izbrana škatla v katero je tako zaljubljena. In po načrtu Jagermajstra. Z vratci, pleksi šipo in streho na kateri lahko leži in zviška:icon_wink: opazuje okolico.

detel
3. March 2009, 20:00
Samo eno pripombo imam. Recimo, polovico tal v boksu prekrij z deskami, da ne bo kuža na betonu.

Breza
3. March 2009, 20:24
Me sploh ne zanima. ....


:icon_lol: :icon_lol:...sam povem kaj piše v Pravilniku; če se slučajno kdo na koga kdaj "spravi" tudi take stvari štejejo. Pa če jo zarad mene zapiraš v kletko od kanarčka. :icon_lol: :icon_lol:

Povem pač kaj piše v uradnih državno-pravnih predpisih samo informativno, da ne bi slučajno kdo kdaj jamral, da ni vedel....:icon_wink:

Jagermaister :icon_arrow: komplimenti za res dobro urejen pesjak in uto!

Jagermaister
3. March 2009, 22:11
Samo eno pripombo imam. Recimo, polovico tal v boksu prekrij z deskami, da ne bo kuža na betonu.
Pod je betonski estrih z glazuro, pod njim pa 5 cm stiropora. Tako je bolj primerno za očistit. Sicer pa kuža, če je zunaj in ravno ne skače naokrog, velikokrat sedi ali leži na strehi ali pa v predsobi.

Jagermaister
3. March 2009, 22:15
Jagermaister :icon_arrow: komplimenti za res dobro urejen pesjak in uto!

Breza, hvala za kompliment:icon_razz:

springer
3. March 2009, 23:00
Odpiram novo temo, za katero upam, da še ne obstaja.

Ker se odločam za nakup psa me zanima kakšne "pesjake","kuče" imate zgrajene za vaše ljubljenčke. Kaj imajo najraje :icon_wink:

Dobrodošla je tudi kakšna slika.

Hribovc tole imajo pri nas najraje.

ZR7
4. March 2009, 08:08
:icon_lol: :icon_lol:...sam povem kaj piše v Pravilniku; če se slučajno kdo na koga kdaj "spravi" tudi take stvari štejejo. Pa če jo zarad mene zapiraš v kletko od kanarčka. :icon_lol: :icon_lol:
...

Imamo samo kletko za nimfo, a je Pepa ne odstopi. Pač egoistična kura.:icon_wink:
Ne, ne gre za to, da bi matral psa. Enostavno se mi zdi, da se pes, ki je na prostem, najbolje počuti v nekakšnem brlogu. Ta pa je seveda pogojen z merami psa. Manjši kot je, manjši je brlog. Dobro toplotno izoliran zagotavlja toploto v najhladnejših dneh. In seveda so obvezna vratca ali zavesa, ki preprečuje vdor hladnega zraka. In dekca za komoditeto, ki si jo po želji napraska in nastavi, saj na popolnoma ravnih tleh ni najudobneje. Nekateri psi obvladajo celo da zlezejo pod deko.:icon_lol:

K takemu brlogu pa seveda spada vsaj dovolj velik pesjak, če ne ograjeno dvorišče.

ben1
4. March 2009, 08:17
Tudi jaz dam v pesjak posušeno praprot ker se v njej baje ne zadržuje "golazen". Menjam jo enkrat na dva meseca. Namesto stiropora mam pa stirodur ker se v stiropor rade naselijo mravle in ga počasi zmelejo v prah.

Hribowc
4. March 2009, 09:22
Samo eno pripombo imam. Recimo, polovico tal v boksu prekrij z deskami, da ne bo kuža na betonu.

Ja to sem itak že imel v mislih od vsega začetka !

ZR7
4. March 2009, 09:26
V primeru prekrivanja tal z deskami...
Zaradi čiščenja in možnosti raznih škodljivcev in parazitov je deske dobro prekriti z drugimi materiali.
Kaj bi bilo najboljše? In ker je uta običajno na tleh, kako poskrbeti, da bo les vseeno dihal in ga ne bo napadla goba ipd. Marostarji imamo s tem lesom kar težave.

miš93
4. March 2009, 09:39
Za prevleko betona priporočam sintetični kaučuk (guma), topli pod ali pa liti asfalt - vsi ti materilai so pralni in topli.

Breza
4. March 2009, 10:08
V enem izmed boljših pasjih zavetišč imajo v pesjakih po tleh neko zadevo, ki se uporablja za tla v hlevih ("hlevit" ali nekaj takega http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/a015.gif ).

Zgleda podobno kot beton, ampak to ni. Ne vpija urina, je pralna in predvsem ne "vleče revme", kar je za pse, ki živijo zunaj zelo pomembno.

Brakir
4. March 2009, 10:13
Za tiste ki morda ne veste....hlevit se kupi v vrečah po kmetijskih zadrugah, in se ga strese v mešalec namesto peska... gre ubistvu za zmleto strešno opeko, saj ima ta "pečena glina" približno 8 stopinj celzija višjo temperaturo kot beton! torej beton kot beton, le da namesto peska uporabimo ta mleti prah strešnih opek! :icon_wink:

springer
4. March 2009, 12:33
O namestitvi psa lahko prebereš tudi v knjigi Lovska kinologija.
Dodal bi samo, da psi radi ležijo na uti, od koder imajo boljši razgled. Zato v pokrit pesjak raje namesti uto z ravno streho.

Jagermaister
4. March 2009, 18:01
Hribovc tole imajo pri nas najraje.

Ful dober pesjak!:icon_lol:

Jagermaister
4. March 2009, 18:04
V enem izmed boljših pasjih zavetišč imajo v pesjakih po tleh neko zadevo, ki se uporablja za tla v hlevih ("hlevit" ali nekaj takega http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/a015.gif ).

Zgleda podobno kot beton, ampak to ni. Ne vpija urina, je pralna in predvsem ne "vleče revme", kar je za pse, ki živijo zunaj zelo pomembno.

Sem že imel hlevit v pesjaku, pa se nisem še enkrat odločil zanj. Se mi zdi, da je kar dobro vpijal vlago in težko ga je bilo čistiti.

Breza
4. March 2009, 19:14
Hmmm...ne vem, no :icon_neutral: Ko sem čistila pesjake v zavetišču, je šlo pri hlevitu čisto enostavno - štrajfiks (em...kako se že temu reče po slovensko :icon_redface:) pa metla.

Sicer pa je pri nas doma podobno kot pri springerju...samo da imajo uboge dame samo en kavč in ne takega luksuza v "L" :icon_lol:

3026
(slikano z mobitelom, zato žal slabše kvalitete)

Brakir
4. March 2009, 19:22
štrajfiks (em...kako se že temu reče po slovesnko :icon_redface:) pa metla.


Breza a ti to o visokotlačnem čistilcu po slovensko? :icon_wink::icon_lol::icon_lol:
ja tudi sam sem opravljal prakso v enem od zavetišč, zunaj so bile prane plošče, pa vam povem da ni najbolj praktična zadeva za čistit!

detel
4. March 2009, 20:31
Moji boksi so betonski. Notri imam tudi "palete", ki jih redno lahko menjavam. Psi radi ležijo ali sedijo na njej, ker je toplejša od betona. To velja samo za zimsko obdobje. Res je, zelo radi dremuckajo na strehi ute. Tudi tu je topleje kot na betonu. Nastilj v uto dajem samo preko zime. Psa, ki je celo leto odzunaj (v boksu) ne bo pretirano zeblo, bolje se znajde tudi v mrazu na terenu.

Breza
5. March 2009, 09:41
Psa, ki je celo leto odzunaj (v boksu) ne bo pretirano zeblo, bolje se znajde tudi v mrazu na terenu.

Kaj pa vem, no....meni ni še noben pes zmrznil na jagi, kljub temu, da živijo z nami v hiši. Pa sem precej v lovišču in tudi ne samo ob sončnem vremenu, ko je temperatura zraka 18°C, dovolj vlage v zraku in ko piha severo-vzhodnik. :icon_wink:
Je pa res, da pri čakanju (štantanju) psa, ki ni navajen mraza, rado zebe. Ampak...večina tapravih vodnikov itak ne "visi" s psi po štantih. :icon_mrgreen:

detel
5. March 2009, 10:31
Ja, odvisno je tudi od pasme, dlake, prehrane......

Veper
6. March 2009, 09:57
3037
Ko sva z Dikom prebirala pasje zadeve na forumu je videl Sprimgerjeve in Brezine pse na kavču.No nikakor mu nisem mogel dopovedati ,da so to pač mestni cucki in da je drugače njegova štala v izmeri 5x4,5m ki si jo deli še z Aronom in Ajkom čisto vredu.No zmagal je in si prisvojil (vsaj za nekaj časa) moj prostor ,kako pa se je počutil se vidi z fotke :icon_lol:

springer
6. March 2009, 10:36
Veper pazi 7. člen Zakona o zaščiti živali (Skrbnik živali mora živali zagotoviti:– ločeno nastanitev nezdružljivih živali). Problem lahko nastane, ko se domov vrne zmaj.

Hribowc
6. March 2009, 12:08
OOO kako je lep tale Dik !:icon_lol:

Prskač
6. March 2009, 13:35
Veper, tale slika je pa za čisto 10-ko. :icon_lol:

Breza
10. March 2009, 10:22
En milijon idej:
http://www.xxxxxxxxx.de/

Škoda, da se pri nas nihče s tem bolj profiesionalno ne ukvarja.

Hribowc
10. March 2009, 13:45
http://www.xxxxxxxxxx
Oglaševanje na forumu ni dovoljeno. Če želite komu kaj konkretnega tu pokazati, prekopirajte slike in jih tu vstavite brez povezav na prodajalca.
Le ti se za oglaševanje lahko domenijo.

admin

Breza
10. March 2009, 19:05
V bistvu sem hotela z linkom pravzaprav pokazat eno zadevo, na katero so me opozorili Nemci.

In sicer, da je pomembno (sploh pri visokonogih pasmah), da ima pesjak vzdolžne rešetke (in ne mreže), zato da pes nima dovolj opore za stojo na zadnjih nogah. Bojda je ravno ta stoja na zadnjih nogah (psi so namreč večinoma firbci in "visijo" na zadnjih nogah ob mreži vedno, ko so jim zdi, da se kaj zanimivega dogaja - sploh mladi psi) pogosto kriva za neravno rast zadnjih nog (kravja stoja).

Se na slikah lepo vidi, da speljejo povezovalno prečko med rešetkami glede na velikost psa - da je ne more doseči (pri večjih pasmah je povezovalna prečka v zgornji tretjini višine).

Rekli so tudi, da so glede stoje na zadnjih nogah in posledično deformacij "večje pasme - večji problem, manjše pasme - manjši problem."

Nekaj primerov pesjakov:

3076

3077

3078

3079

3080

detel
10. March 2009, 19:57
Spet nekaj novega. Nisem čisto prepričan v ta nemška opozorila (iz izkušenj).

Breza
10. March 2009, 21:29
Mah...niti jaz nimam s tem lastnih izkušenj...glede na to, da sploh nimam pesjaka. :icon_lol:

Je pa res, se ne spomnim, kdaj bi kdo od lastnikov psov s kravjo stojo zadnjih nog rekel, da njihov pes živi z njim v stanovanju. Vsi po vrsti so bili v pesjakih (ali celo na.....).

detel
10. March 2009, 22:41
Povprašaj kakšno stojo je imela mati ali oče takega psa, ali nona....:icon_lol:.

ZR7
11. March 2009, 07:35
Vse ute v pesjakih imajo ravno streho.
Definitivno me je ta debata in fotke (Breza, hvala) prepričala v izgradnjo pokritega pesjaka in ravne ute namesto sedanjega ograjenega prostora in ute s poševno streho in nadstreškom.

Breza
11. March 2009, 08:38
Povprašaj kakšno stojo je imela mati ali oče takega psa, ali nona....:icon_lol:.


Sej lih to me moti! Da se to pojavlja pri psih, za katere poznam pet rodov nazaj (pa še kakega levo in desno). Njihovi bratje ali sestre, ki živijo z lastniki v hišah ali so večino časa v ograjenem dvorišču (pri odprtem pesjaku) nimajo s kravjo stojo zadnjih nog nobenih problemov.

Je pa res, da tega pri manjših pasmah še nisem zasledila (ali pa nisem bila dovolj pozorna). Gre bolj za visokonoge pasme, ki imajo tudi kar nekaj telesne teže (večji tipi ptičarjev, dobermani...).

Sicer pa - moji bodo na kavču, pa pika! :icon_lol: :icon_lol:

Hribowc
18. March 2009, 19:04
Evo, smo naredili kučo, v stene smo dali stirodur, pa še streha se odpira, če bo kaj za počistit al pa, če bomo meli kdaj mladičke. :icon_lol:

http://www.shrani.si/t/2P/f3/3k1C548k/slika0039.jpg (http://www.shrani.si/?2P/f3/3k1C548k/slika0039.jpg)
http://www.shrani.si/t/3v/Dp/QOznxPL/slika0038.jpg (http://www.shrani.si/?3v/Dp/QOznxPL/slika0038.jpg)
http://www.shrani.si/t/y/M1/dXjJdxc/slika0037.jpg (http://www.shrani.si/?y/M1/dXjJdxc/slika0037.jpg)

detel
18. March 2009, 19:46
Na spodnji rob vhodne odprtine bi dal še eno deščico, da ne izpada slama. Nekateri psi radi grizejo les. Na robove vhoda moramo v teh primerih namestiti kovinski "trak".

Jagermaister
18. March 2009, 22:34
Nova hiška vedno lepo izgleda, ko pa se je loti "najstnik", ki ravnokar menja zobe, jo hitro zdela. Posebno so na udaru deščice ob vhodu, katere je kasneje skoraj vedno treba zamenjati. Ko pes odraste, navadno svoje bivališče pusti pri miru.
Jaz robov s kovinskimi trakovi ne obijam, saj si pes na njih lahko poškoduje zobe. Rajši mu dam v pesjak par lipovih polenčkov ali pa na špago navežem kako vejo, da se "bori" s tistim in manj s svojo kočo.

3144

3145

Ta hiška je stara 14 let in jo je bilo treba že večkrat temeljito popraviti. Sicer pa se na njej skoraj ne najde mesta, kjer terierčki ne bi preizkušali svojih zob.
Eden se je prav zabaval in iz strehe po celi dolžini pulil niti. Ko sem to opazil, sem mu rob malo natrl s poprom. Pol je bil pa mir!

Hribowc
22. March 2009, 22:49
Ljubezen na prvi pogled :
http://www.shrani.si/t/2u/5v/46VmB1YL/ajka.jpg (http://www.shrani.si/?2u/5v/46VmB1YL/ajka.jpg)

Hribowc
17. April 2009, 17:54
Končna podoba : http://www.shrani.si/t/2m/fj/1HkShhT5/picture-035.jpg (http://www.shrani.si/?2m/fj/1HkShhT5/picture-035.jpg)

LAKL
19. April 2009, 15:07
Pri prebiranju tega in onega o pasjih utah moram dodati še svoje mnenje saj z leti pride tudi nekaj izkušenj!!
Box za psa mora biti primeren velikosti psa prav tako kot koča.
Tla morajo biti iz takšnega materijala da se lepo in učinkovito dajo umiti. Primerna so vse betonske podlage. Dobro je ,da je koča v pesjaku dvignjena od tal saj se lažje očisti pod kočo kot tudi umiva ( Vsaj 25 cm) Z tem bo tudi les na koči ostal suh pri umivanju. Sama koča naj bo iz dvoslojnega lasa z vmesno termoizolacijo,strop pa naj bo dvižen zaradi lažjega dostopa pri čiščenju in vzdrževanju. Po tleh naj bo materijal kateri ne hladi ( sam prakticiram volneni tepih katerega razrežem na primerno velike komade in ga potem ko je neuporaben zavržem in menjam) Sam pesjak pa mora biti postavljen tako da ima pes sonce in senco,zaščito pred vetrom in dežjem ter leseno "teraso" po možnosti zopet dvignjeno za poljši pregled okolice.
Na sliki je koča pred izolacijo
LP Lakl

toncybrak
30. August 2009, 12:55
tudi pri nas smo pretekli mesec zagrizeno delali pesjak!vmesni in koncni rezultati so vidni na spodnjih slikah!mere celotnega objekta so 4x4m!
se slike:

jagerboss
30. August 2009, 15:20
Toncibrak!
Kakšno mrežo si uporabil za ograditev?

toncybrak
30. August 2009, 15:30
to je taka mreza,kot za ograditev vrta...se mi zdi....je pa plastificirana ter visine 1,10m!je cisto dovolj trdna!

jagerboss
30. August 2009, 17:43
Se motiš! To mrežo ti jo bodo zgrizli. Grizejo dokler ne popusti na spojih. SPROBANO!!! Moral bi uporabit 6 mm mrežo za beton, s kvadratki od 10 cm ali še boljše od 12 cm.

toncybrak
30. August 2009, 20:35
zgrizli??zanimivo...no u tem mesecu od kar sta notri se mreze nista dotaknila z zobmi!ce jo bosta pa res zgrizla...dobita pa betonsko....al pa bel trak za pastirja....tega se bojita kot hudic križa!
LP

ben1
30. August 2009, 20:43
Zelo lepo in funkcionalno narejeno!!!! Pohvalno:icon_razz:

guss
30. August 2009, 21:38
Ima sosed s to mrežo ograjen pesjak pa ni drugega problema, kot to da so jo psi zvili ko so se vzpenjali in to zaradi predolgih razmikov med stebri, kjer je mreža pritrjena. Mislim da pri tem pesjaku tega problema ne bo!

jagerboss
30. August 2009, 22:29
Jaz sem imel s tako mrežo ograjen pesjak v katerem sta bila en prepeličar in en istrijanka. Ko se je istrijanka gonila je prepeličar in sosedov pes to mrežo odpirali kot, da je bila paljčevina. Kasneje sem tam noter spravil še labradorko, ta pa je v eni noči pregrizla mrežo na vratih. Tolko iz mojih izkušenj s to mrežo. Od kar imam pa betonsko mrežo je mir.

Strinjam pa se da ta pesjak res lepo zgleda. Čestitke projektantu in izvajalcu!

toncybrak
31. August 2009, 11:11
se notranjost pesjaka.......ena od hišk:

jagerboss
31. August 2009, 11:23
Stranice bi morale segat do tal, ker tam skozi kar dobro vleče v vetrovnih dneh.

solzica
31. August 2009, 14:21
Čestitam !!!
Zelo lep pesjak in upam, da ti bosta tvoja dva psa, vrnila to na lovu.

Pozdrav!

toncybrak
31. August 2009, 15:21
Stranice bi morale segat do tal, ker tam skozi kar dobro vleče v vetrovnih dneh.

tudi stranice bodo segale do tal!sedaj poleti je fino ce mal popiha,jeseni bo pa tam prisla se ena deska,da ne bo pihalol!je pa tam samo 5 cm prostora med stranico in tlemi!

toncybrak
31. August 2009, 22:00
Jaz sem imel s tako mrežo ograjen pesjak v katerem sta bila en prepeličar in en istrijanka. Ko se je istrijanka gonila je prepeličar in sosedov pes to mrežo odpirali kot, da je bila paljčevina. Kasneje sem tam noter spravil še labradorko, ta pa je v eni noči pregrizla mrežo na vratih. Tolko iz mojih izkušenj s to mrežo. Od kar imam pa betonsko mrežo je mir.

Strinjam pa se da ta pesjak res lepo zgleda. Čestitke projektantu in izvajalcu!

hvala za cestitke....bom prenesu cestitke naprej projektantu+delnemu izvajalcu:icon_biggrin:
LP

TaSl
26. June 2013, 18:41
Ali bo zdržala mreža za voluharje 13*13 mm grizenje in praskanje mladička brak jazbečarja, dokler ne zraste glava tako velika, da ne more jo vtakniti in iti ven v 10*10 cm velikih kvadratkih mreže za beton? Ima kdo izkušnje s tem?

brina
26. June 2013, 18:51
jaz sem jo moral pregraditi še na pol,ker je mladič kar skočil ven.
garantiram-isto so bile 10x10cm.

TaSl
26. June 2013, 22:07
13*13 mm dvomim da bo preskočil:icon_wink:
Na 10*10 cm armirno mrežo sem dal še mrežo 13*13 mm namenjeno zaščiti proti voluharjem in me zanima, če ima kdo izkušnje da to zdrži zelo živahnega in trmastega mladička.