PDA

View Full Version : Hranjenje psov



ursus
28. January 2009, 14:50
Mene pa zanima koliko psov imate, s čim jih večinoma hranite?
Sam imam dva psa, eno balkanko in eno mešanko. V glavnem jima tko na pol kuhamo. Makaroni, mal konzerve pa briketi zraven. Naletel sem na dost ugodne in zelo kvalitetne brikete Chudleys. A je že kdo slišal zanje?

ZR7
28. January 2009, 14:52
Predvsem brikete.
Včasih za priboljšek ostanke naše hrane, vendar vedno pazim, da ne gre za kaj začinjenega ali kurje kosti.
Tudi prejšnjega psa sem hranil z briketi.
Seveda pa me ne boste videli kupovati briketov na Petrolu ali v Sparu!

jazbec
28. January 2009, 15:03
Briketi, ostanki mesa (dobim pri mesarju-zmrznjeno), drobovina divjadi, kakšen povoz....sem ter tja testenine...
Se mi je zredil za 1 kg, iz 9 na 10 kg, jazbečar. Je pa pes stalno zunaj, v pesjaku.

karakal
28. January 2009, 15:37
Kar je ostalo od kosila samo soljeno kakšeno jabolko ,korenje,obvezno jajce (rumenjak)riž makaroni popara(tisti ki ste služili vojsko boste vedeli kaj je to) meso ,drobovino,povozi,ribe.Pa še bi se kaj našlo.Moram pa povedati da je to kuhala mama ki je v penziji.



LP KARAKAL:icon_wink:

Veper
28. January 2009, 15:56
Briketi in pasji makaroni!

detel
28. January 2009, 16:17
Z eno besedo bi rekel, da naj jedo pestro hrano (različno). Briketov se izogibam, ker povzročajo zobne obloge.

GregaK
28. January 2009, 17:05
Briketi in včasih kakšen špehec! :icon_lol: Tudi jest ne kupujem briketov na pumpah in veleblagovnicah!

Psica je pa tudi vseskozi zunaj v pesjaku!

LP

lunca
2. February 2009, 10:50
Pri nas so psi striktno na kvalitetnih briketih.Pri naših se do sedaj še najbolj obnese Royal Canin.Drugače pa dobijo med drugim tudi ribe(kuhane,pečene in občasno tudi surove),skuto,probiotične jogurte,ovsene in ječmenove kosmiče,riž,polento,zelenjavo ter nekje na tri tedne sočno,surovo, z kitami bogato govejo ali konjsko kost.Striktno se izogibam makaronov,svinjskega mesa in ostankov hrane z naše mize.To z veseljem vržem v kanto za odpadke.Tako nobeden nima problemov ne z prebavo in ne z kožo.
LP Tjaša

ZR7
2. February 2009, 11:14
Ok, ko smo pri hrani.
Zaradi bližine trgovine bi prešaltal na novo hrano.
Happy dog, menda nemške proizvodnje. Cena je v rangu kvalitetnih hran.
Ima kdo kaj inormacij, kakšna je ta hrana? Je res kvalitetna ali le draga?

LP

GregaK
2. February 2009, 12:05
Ne poznam Happy dog! Mi smo šli iz Royal Canin na Taste of the Wild in smo super zadovoljni! Brez prebavnih motenj, dlaka se sija, pa še dokaj ugodna cena!

LP

lunca
2. February 2009, 12:50
ZR7 mislim,da Happy Dog ni v rangu visoko kvalitetnih hran.Sem večinoma spadajo Eukanuba,Hill's,Bosh,Royal Canin,Canidae,Technical,Orien,Proplan,NutraGold,.. .
Sicer je pa cena visoko kvalitetnih hran za 15 kg žakelj cca od 60-80 Eur.Vse ostalo je ceni primerna kvaliteta.
Razen če uporabljaš posebne hrane za vzreditelje.Tam so pakiranja in cene nekoliko drugačne.
LP Tjaša

ursus
2. February 2009, 22:15
Jaz sem prej futral ProPlan zdaj sm pa pred pol leta prešaltal na Chudleys Performance, angleška hrana prirejena posebej za lovske pasme. Kvaliteta je super premium kar spada v rang Eukanube, ProPlana,Royala, cena je pa od 35-44 eur za 15 kg vreče, v enih briketih so celo musliji, se mi zdijo zlo v redu briketi, psički imata v redu prebavo, dlaka je krasna.Drgač jih pa prodaja ena punca z gorenjske k ma pasji salon pa še na dom mi jih prpele. Za ns k mamo več psov je 60 eur za 15 kg vrečo kr mal huda reč...sploh zato k je hrana primerljiva s kako drugo, ki ne daje tok povdarka na reklamo. Ok druga reč so pa Happy Dogy pa Pedigre Pali k so res drek, sej so notr sami želeji pa odpadki, pa špricani briketi, futraš jih dve let pol ti ma pa pes do konca življenja take težave da moreš dietne konzerve futrat za 5,00 eur. neki srednjega je po moje lih prou.

ZR7
3. February 2009, 07:47
Imam občutek, da je tole o Happy dog povedano malo na pamet. Ali kdo uporablja to hrano?
Govorim pa o hrani, ki jo predstavljajo na tem linku: http://www.happydog.de/
http://www.happydog.de/pics/2006Bild_Qualitaetssiegel.gif


In seveda še celo morje drugih tipov.

lunca
3. February 2009, 08:19
O.K.,to je povsem druga linija hrane,katero sem jaz mislila.Po sestavinah sodeč(predvsem % proteinov in % maščob)deluje v redu.Sicer boš pa sam po svojih psih ugotovil,če jim ustreza.Pri poplavi raznovrstnih hran,ki se dobijo na tržišču je na koncu še vedno treba malo probavat,kaj je najboljše za tvojega psa.Tudi pri nas smo že imeli z visoko kakovostnimi hranami probleme.Če bi vprašala svoje pse je pa še vedno "?ank food" najboljše za njih.
Pred leti sem probala hraniti Eukanubo,pa smo kmalu prenehali,saj se mi je smilil pes,ki je na blato hodil 5x na dan in to v takih količinah,kot medved.Kasneje smo probali z Proplanom,pa je začel na belih mestih postajat rdeč.Isti problem smo imeli z NutraGoldom,okus piščanec.Tako smo prešaltali nazaj na RC.Količina izrebka je primerna,ne smrdi,je dovolj kompaktna,da lahko iztrebek pobereš,ne obarva dlake, pa še dovolj se sveti in nima prhljaja.
LP Tjaša

ZR7
3. February 2009, 08:38
O.K.,to je povsem druga linija hrane,katero sem jaz mislila.Po sestavinah sodeč(predvsem % proteinov in % maščob)deluje v redu.Sicer boš pa sam po svojih psih ugotovil,če jim ustreza....
...Tako smo prešaltali nazaj na RC.Količina izrebka je primerna,ne smrdi,je dovolj kompaktna,da lahko iztrebek pobereš,ne obarva dlake, pa še dovolj se sveti in nima prhljaja.
LP Tjaša

Psica je zadovoljna in rada je, je v kondiciji, živahna, dlaka ok. Le iztrebkov je pa kar nekaj in za razliko od Boscha, ki sem ga futral prej so temne barve, medtem ko so bili Bosch svetli. A to je le odvisno od vrst mesa, ki so notri ipd., kajne?

Kaj pa je to za ena hrana RC?

ursus
3. February 2009, 09:43
To ni tisti Happy Dog, katerega smo imeli v mislih. Obstaja še en , ki ga v mercatorjuh pa u tukanotu prodajajo, sam niti približno ni toliko kvaliteten.

RC je Royal Canin, zelo kvalitetna hrana, in zelo ješča, večina psov jo zlo radi jedo, je pa samo piščanec, za breederje pa govedina.

Bunny
3. February 2009, 11:23
No če lahko dodam svoje izkušnje. Sam hranim psa z briketi RC vendar ne vedno, to je recimo dva- trikrat tedensko, drugače pa pasja pašta in konzerva oz omaka ki ostane od kosila ... večinoma jedo kuhano(mama v pokoju:icon_lol:). Sem pa imel slabe izkušnje z pedigre pal, ker je eno običajno sra... čeprav sem mislil da je to kvalitetna hrana, pa sem se prepričal v nasprotno. Pes je imel grozne težave z prebavo, večkrat je bil tudi pri veterinarju. Nikakor nismo mogli ugotoviti kaj je narobe, dokler ni bilo tako hudo da ga je veterinar odprl, v notranjosti pa je našel dobesedno žagovino(bili so tudi drugi razlogi za poseg) tako da tudi "srati" ni mogel in nam odsvetoval tovrstne brikete, ko smo hrano zamenjali je bilo takoj boljše. Zato iz mojih skromnih izkušenj povem da "nizkocenovnih briketov" ne dajajte svojim štirinožnim prijateljem, raje malce dražje pa kvalitetno kot pa poceni in zanič.

Saj veste kako gre: "saj za prijatelje je dobro le najbolše". To pa jim lahko privoščimo, mar ne?

LP

lunca
3. February 2009, 12:07
Ja,RC je Royal Canin.Barva iztrebka je do neke mere odvisna od proteinov,pa tudi drugih dodatkov.Pri tej hrani(Happy Dog)sem videla,da vsebuje ovčje meso,pa tudi določen procent govedine.
Redne linije RC briketov,ki so v prodaji so narejene na osnovi piščančjega mesa,ki naj bi bilo najmanj alergeno.Samo dietni programi pri kožnih problemih imajo za osnovo meso polenovke.
Program za breederje pa ima brikete na osnovi govedine ali pa piščanca.Vendar pa se tudi tej briketi razlikujejo glede na % proteinov.
Bunny,Pedigree Pal vsebuje preveč maščob in pa soli.Dolgoročno to privede do problemov s kožo in kasneje tudi do težav z ledvicami.Če pa vprašaš pse,bi ga vsi z užitkom jedli.Razlog je en kup aditivov,ki hrano naredijo za njih okusno.
Moje mnenje je je približno podobno tvojemu.Obiski pri veterinarju stanejo kar veliko denarja.
Meni zaenkrat z mojimi štirimi kar lepo uspeva,s tem,da je dlaka in koža v fantastičnem stanju.Kar naj ostane tako.
LP Tjaša

Breza
3. February 2009, 13:49
Tudi sama sem na svojih psih marsikaj poskusila. Enkrat samkrat, ko je zmanjkalo briketov, sem jim dala Chappy brikete z najbližje petrolove črpalke. Katastrofa! Veterinarji so najprej mislili, da so psice fasale garje, tako so bile krastave. Potem pa se je izkazalo, da je to samo reakcija na "junk-food". Od takrat naprej nikoli več! Je pa res kot pravi lunca, da je treba tudi pri kvalitetni hrani malo poštudirat, kaj psom paše. Niso vsi za vse.

Mi smo zdaj RC - tamali dve imam na HE (high energy), ki vsebuje tudi ribje beljakovine za boljšo dlako, staro psico pa imam na posebni hrani RC za sterilizirane odrasle psice, po kateri se izjemno dobro počuti.

Hrana Happy Dog, o kateri govori ZR7 zgleda prav v redu (kar se vsebin in njihovih odstotkov tiče)...in če jo psica dobro prenaša, potem ni kaj za dvomit. Se je pa pred časom dobil nek Happy Dog tudi v raznih samopostrežnih trgovinah in na črpalkah - tisti pa je spadal v rang PedigreePal, Chappy, Bunny...in ostale svinjarije.

springer
3. February 2009, 14:52
Prinas za hranjenje psov skrbi moja boljša polovica. Preizkusila je že skoraj vse v rangu nad 60 evri. Trenutno hrani s Hilsom in Evkanubo (odvisno od psa). Pri menjavi hrane je pomembna tudi postopnost , predvsem če po dolgem času zamenjamo hrano. Najprej 1/3 nove ostalo stara hrana, potem 1/2 ter 3/1.

ursus
3. February 2009, 15:20
Ja, menda prej ko v treh dneh se ne sme oziroma ni dobro prešaltat z enih briketov na druge, ker je sprememba za želodec in hitro rata kaka driska, folk pa misli da so novi briketi avtomatično za nič.
Tudi mi dmo pred 15 leti imeli kokrčko, ki smo ji dajali Pedigre Pal in seveda je imela pri 5ih letih tako občutljiv in skvarjen želodec da od takrat naprej ni smela povohat nobene normalne hrane. Do konca svojega življenja je bila na Hills diet paštetkah in briketkih. Tko da je blo zdravljenje veliko dražje kot pa če bi takoj začeli futrat malo dražje in boljše brikete.

detel
3. February 2009, 17:01
Če bi si lahko privoščil bi futral svoje pse s surovo in kuhano govedino pa drobovino in telečje kosti. Dajem jim občasno. Drugače pa je pasja "umetna" hrana ratala en velik biznis.

Jagermaister
3. February 2009, 17:16
A krompirja jim pa nič ne dajete?
Pravijo, da menda za pse ni dober. Enkrat sem mu dal pire in krvavico gor, pa je klobaso dal na stran in najprej pojedel ves krompir, šele potem se je lotil klobase.

ursus
3. February 2009, 18:12
Za krompir se je včasih govorilo da ni dober ker je kao samo kvantiteta-se prav napolnjen želodec in ni kvaliteta, ampak zdaj se je začel pojavljat na veliko tudi v briketih in konzervah, saj je zelo hipoalergen. Ena taka hrana je Trainers. Je pa to pomoje bolj za pse, ki so na dieti ali zdravstveno ali zarad debelosti, za kakšne gonjiče pa terierčke pa pomoje prepogosto dajanje ni glih dobro, saj rabjo za svoje delo, sploh pozimi več maščob in beljakovin. Ampak zraven pa paše krompirček...:)

Breza
3. February 2009, 18:27
Svojim krompirja ne dajem.

Se je včasih veliko govorilo o krompirju, da hudo škoduje psom, vendar nisem več čisto ziher, da to ni bila (kot marsikaj drugega tudi) neka muha enodnevnica. Ideja, zaradi katere je kinološki svet v luft skakal in mahal z izsledki Američanov kot edinimi pravilnimi in zveličavnimi.

Danes pa najdeš krompir tudi v industrijsko pripravljenih pasjih hranah. Mislim, da je celo v hrani "Forza10", ki je namenjena programu dietetične prehrane za pse in mačke.

Ne vem no, če bi danes lahko krompir opredelili kot škodljiv. Mislim, da ga kvečjemu slabše prebavljajo. Za nekatere vem, da psom dajejo prav pire in pravijo, da ni problema.

http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/a050.gif

Breza
3. February 2009, 18:28
Ursus....:icon_wink:

ursus
3. February 2009, 19:05
Točno to...muha enodnevnica. Ker se je en spomnil, da krompir pa ni dober, ravno tako kot recimo danes propagirajo rdeče meso za nas človečke, včeraj je bilo nezdravo, bohve kaj bo jutri. Še v šoli so nas to učili, danes je pa znano, da je krompir dober tudi za psičke, ostalo bodo pa sami povedal a ne :icon_confused:

Jagermaister
3. February 2009, 21:05
Ko sem imel pse še pri mami, ki je kuhala po načelu "da ja ne bo česa zmanjkalo" in vedno pretiravala s količino, takrat so bili tudi oni deležni precej krompirja. Pa nisem opazil, da jim ne bi bil všeč, celo nasprotno.
In so me nekateri spraševali, kaj dajem psu, da ima tako lepo, sijočo dlako.

Sedaj je režim kuhanja drugačen in redko kaj ostane za psa, tako da večinoma dobivata brikete. Če pa je le možno dobita tudi drugo hrano, zelenjavo, tudi kruh in pa meso. Npr drobovino od uplenjene divjadi, oz uporabne dele od povožene. Vedno pa dobita meso kuhano, nikdar surovo.
Občasno dam tudi kosti, da si z trdimi iztrebki iztisne analne vrečke.

detel
4. February 2009, 15:27
Kaj je bolj naravno za psa kot surovo ???

Hubertus
4. February 2009, 15:52
Pes in narava...... bi lahko odprli novo temo....

ZR7
4. February 2009, 16:28
Kaj je bolj naravno za psa kot surovo ???

Z vsemi zajedalci in klicami.
Pomisli tudi na to, da je pes že doooolgoooo s človekom in da je to vplivalo ne samo na zunanjost, temveč verjetno tudi na notranjost njegovega ustroja.
Če nič drugega, bi mu moral zagotoviti tisto, kar običajno jedo njegovi naravni sorodniki. Vsebino vampov rastlinojedov.

ursus
4. February 2009, 16:32
Saj surovo je čisto naravno...ampak kaj pol ko se navadi na surovo in si postreže sam?

detel
4. February 2009, 17:36
Če je pes zajedalce in klice, jih jem tudi sam....tatarski....mljack, mljack....Janez, kaj pa ti praviš ?

springer
5. February 2009, 01:06
Surovo meso imajo najraje, je pa treba malo popazit na izvor.

lunca
5. February 2009, 07:51
Poanta krompirja je v tem,da ga psi ne prebavijo,ker nimajo encimov,ki bi razgradili krompir.Tako,da je dajanje krompirja precej podobno "futranju stiroporja".Glavnina obroka ne sme biti iz krompirja,ne škodi pa če je občasno v obroku.Tudi sama občasno dam našim psom kaj krompirja,prvenstveno zato,da počisti vse tiste zavihke v črevesju,kjer lahko zastane hrana in počasi gnije.Govorim seveda o kuhanem krompirju.Če ste pozorni lahko opazite,da iztrebek vašega psa po obroku krompirja neznansko smrdi.Isto se pri naših psih zgodi,kadar dobijo obrok ječmenovih ali ovsenih kosmičev in jogurta.V glavnem "očiščevalna terapija".Jo je pa dobro narediti vsake toliko.
Dandanes je hranjenje psov že prava mala umetnost,če želiš imeti njihovo prebavo poštimano,tako,da nimajo z njo problemov.
LP Tjaša

Veper
5. February 2009, 09:23
Po vsem napisanem me zanima zakaj pa kmečki "ketnarji" ki celo življenej jedo pomije nimajo problemov ne z dlako in ne z prebavo,živijo ravno tako dolgo ali pa še dlje ,veterinarja pa poznajo samo vsake kvarte ko lastnikom jagri zagrozimo z prijavo če jih ne bodo cepili. To je sigurno fenomen??

No da me ne bo kdo narobe razumel sigurno je kvalitetna prehrana bistvena za razstavnega ali pa delovnega psa pa vendar ali ne pretiravamo z vsem skupaj??

jazbec
5. February 2009, 10:06
Tukaj se moram kar strinjat z Veprom, zdi se mi da nekateri pretiravajo z prehrano, dodatki, veterinarji...Pač nekateri so videli da se da fino zaslužit na naših štirinožnih prijateljih in to našo skrb s pridom izkoriščajo.
Tudi cena "vrhunske" hrane je za moje pojme občutno prevelika. Kaj pa je tako superiornega notri, da opraviči to ceno.

lunca
5. February 2009, 10:18
Veper,kmečkega ketnarja nobeden ne pogleda in ne spremlja njegovih prebavnih problemov.Njegovemu gospodarju se običajno fučka,ali je s psom vse v redu ali ni.Sicer pa če pogledaš bližnjo okolico takšnega psa,boš opazil,da so iztrebki običajno zelo trdi,drobljivi in izprano bele barve,saj večino življenja preživi ob raznoraznih ostankih kosti.
LP Tjaša

Hubertus
5. February 2009, 10:27
Po vsem napisanem me zanima zakaj pa kmečki "ketnarji" ki celo življenej jedo pomije nimajo problemov ne z dlako in ne z prebavo,živijo ravno tako dolgo ali pa še dlje ,veterinarja pa poznajo samo vsake kvarte ko lastnikom jagri zagrozimo z prijavo če jih ne bodo cepili. To je sigurno fenomen??

No da me ne bo kdo narobe razumel sigurno je kvalitetna prehrana bistvena za razstavnega ali pa delovnega psa pa vendar ali ne pretiravamo z vsem skupaj??
Ko bi psi lahko govorili...

Breza
5. February 2009, 11:24
Po vsem napisanem me zanima zakaj pa kmečki "ketnarji" ki celo življenej jedo pomije nimajo problemov ne z dlako in ne z prebavo,živijo ravno tako dolgo ali pa še dlje ,veterinarja pa poznajo samo vsake kvarte ko lastnikom jagri zagrozimo z prijavo če jih ne bodo cepili. To je sigurno fenomen??

No da me ne bo kdo narobe razumel sigurno je kvalitetna prehrana bistvena za razstavnega ali pa delovnega psa pa vendar ali ne pretiravamo z vsem skupaj??

Čeprav Veprovo mnenje zelo cenim pa se tu ne bi čisto strinjala. Kar sem "zdravih kmečkih ketnarjev" uspela videt po zavetiščih, bi zelo težko govorili o tem, da res pokajo od zdravja. Tisti, ki zgledajo stari kot zemlja, imajo v bistvu pol let manj kot jih kažejo. Bolezni in težav pa toliko, da se greš lahko zraven za veterinarja učit. :icon_rolleyes:

Zdravja teh revežev nihče ne spremlja, zato tudi ni o tem jasnih evidenc in se pač širi ljudsko mišljenje, da so to oh in sploh nadvse zdravi psi. Nihče se ne obremenjuje s tem, da ko omagajo, si pač gazda na omisli drugega ketnarja. In nihče se ne vpraša, koliko je bil zamenjani pravzaprav star. To, da je zgledal ubogo še ni znak za starost. So sicer tudi izjeme, vendar so še vedno zgolj to - izjeme namreč. :icon_neutral:

V glavnem...prav je, da se potrudimo okrog pravilne oskrbe naših psov. To si zaslužijo.

Veper
5. February 2009, 12:41
Seveda je prav ,da smo skrbni do naših psov in verjetno je to o starosti in izgledu tudi res vendar po moje je zadovoljnih ketnarjev v zavetiščih malo ,tisti ki pa so sigurno niso od doma zbrisali zaradi prehrane ampak zaradi batin ali pa goneče se kuzle ,potem so se pa izgubili in si nadeli žalosten izraz:icon_biggrin: No če pogledam bilanco hrane za moje tri pse je tam nekje 100e na mesec saj so pasji makaroni po 5e in eno vrečo imam za največ trikrat ker jim dodajam brikete. Testenine so sigurno dobra stvar ker če nebi bile jih vrhunski športniki nebi imeli dnevno na jedilniku. Druga stvar je kvaliteta briketov in neprebavljivih "dodatkov " v teh briketih. Pred kratkim sem zamenjal brikete in opazil da Ajk ki je bil na Hillsu junior sploh ne opazi razlike in tudi barva in količina iztrebkov je popolnoma enaka kot prej. Odrasla dva pa tako in tako najraje mlatita vse kar dobita:icon_lol:po navadi mi po gozdu pobereta vse kar najdeta.Zaenkrat je tudi z prebavo pri vseh treh vse okej in tudi živahni so in sploh. Sedaj pa planite po meni ker bom povedal,da sem opustil Chapija in začel z Maximusom oboje pa sodi v nižje kakovostno in nižje cenovno hrano. Psi so bili v dobri kondiciji prej in so tudi sedaj pa to lahko potrdijo tudi drugi in ni samo na mojem zeljniku zraslo. Verjamem namreč da je visoko kvalitetna hrana veliko predraga. Vsekakor so zaslužki ogromni in dokler bo šlo bo pač šlo tako razmišljajo proizvajalci.Nisem pa dejal da drage hrane niso dobre so dobere in sigurno tudi bolj specifično narejene vendar mnogo predrage.

lunca
5. February 2009, 13:32
Veper,makaroni so še "kar v redu" dodatek k prehrani psov,vendar pa so za njih še veliko boljša dodatka riž in pa polenta.Predvsem za to,ker sta nekoliko težje prebavljiva in bolj ustrezna za pasji prebavni trakt.
Je pa res,da je ogromno psov na njih navajenih,nekateri tudi silom prilike.
Enkrat sem naredila preiskus na naših mladičih.V svoj reden obrok so med drugim dobili tudi zamešane makarone.Rezultat-sklede so bile prazne,makaroni pa razmetani po celi kuhinji.Pri rižu in polenti se mi to ni nikoli zgodilo.Pa jih tudi "zabeliti" ne rabim.
Normalno je,da je industrijsko proizvedena hrana draga in tudi ves biznis okoli nje.Razmisli samo kako veliko je tržišče.Je pa tudi res,da ceno delno določajo surovine.Zame je razlika ali jem zrezek iz govejega fileja ali pa iz puranjega(o.p.tega že tako ne maram,ker me spominja okus na žagovino).Isto je pri briketih.Ali je v njih kvalitetna surovina ali pa en kup klavničnih odpadkov z veliko vsebnostjo maščob.Veterinarske storitve pa ravno niso poceni še posebno če imaš več psov.Tako da pri nas naši štirje ostajajo rajši na kvalitetnih briketih,brez veterinarskih intervencij.
LP Tjaša

miš93
5. February 2009, 15:09
Vsak pes je drugačen in tako je drugačna tudi hrana ki jo posamezen pes potrebuje - hrane "one size fits all" ni - napačna hrana se pokaže pri stanju psa. V kolikor je pes zdrav, v dobri kondiciji, primerne dlake...je primerno hranjen (s čimerkoli že). Izbirajte hrano psu primerno in ne sebi. Nekaterim psom zadostuje nizkocenovna hrana, drugim ne...imel sem psico ki ji je normalna hrana zadostovala izven sezone - že po 14 dneh sezone iskanja so se ji videla rebra - po tednu visoko enrgijske hrane je bila zadeva rešena - če sem s to visoko energijsko hrano nadaljeval izven sezone je v 10 dneh dobila prhljaj...en ni jedel graha (iz rižote je izpljunil vsak grahec posebej :icon_biggrin:) - drugi rib - nobenih - tudi kalamarov ne :icon_wink:...enim je odgovarjal RC, drugim Purina tretjemu Hills itd...psica ki jo imam trenutno je popolnoma nezahtevna kar se tiče hrane in (7 let ) v odlični kondiciji s Pedigreejevimi briketi in konzervami (s pumpe :icon_wink:).

Jagermaister
5. February 2009, 18:36
Moj starejši pes je glede hrane približno tako izbirčen, kot kanta za smeti, v slast mu gre prav vse; celo kislo zelje, fižol ipd, tudi čebula, če je le ni preveč. Količinsko tudi, še nikoli ni ničesar pustil. V pol minute poje vse, potem pa 5 minut polira posodo, da je vedno takšna, kot bi jo vzel iz pomivalnega stroja.
Nekoč mu je žena iz službe prinesla celo vrečo ostankov kremenatelcev in zrezkov, skoraj za tri dni. Pa mu je kar vse stresla, ker je mislila da bo pač nekaj pojedel, ostalo pa pustil, kot drugi pred njim. Pa se je potrudil in pospravil vse, zgledal je pa tak kot breja psica. Potem mu pa res tri dni nisem ničesar dal, da je prišel k sebi.

detel
5. February 2009, 19:18
He, he..... Ja, tudi sam hranim pse zelo raznoliko. Nikoli nisem imel kakih težav v zvezi s hrano. Jedo meso (tudi surovo), kosti, brikete, konzerve, jajca, mleko, testenine, riž. Če dolgo ne dobijo kosti se vržejo nad njih kot levi. Seveda so naučeni na to hrano od malega. Mnogi psi so celo življenje na briketih. Pri njih pogosto opažam iztrebke mehke konsistence. Menim, da briket ne more nadomestiti porcije mesa, je pa priročen, saj mnogi nimajo časa za kuharijo.

Legvan
5. February 2009, 20:59
Mi jo hranimo z N.G. in ima lepo dlako in tudi videz ima zdrav. Včasih ji dam kak povoz in polento, drugače pa poje vse tudi grozdje in lubenico:icon_lol:. Želodec ima tako velik kot vodnjak, suha pa tako, da vidim skozi njo. :)

jereb
5. February 2009, 21:31
Čeprav sem trenutno brez psa (imel oz. imeli pa smo 3), bom podal še svoje izkušnje. Psi so jedli vsega po malo, enkrat tedensko pa so bili le ob vodi in treh surovih jajcih. Briketi so bili občasni, 1x tedensko in so se izmenjavali s konzervami. Vse ostalo je bila kuhana hrana (makaroni, riž) meso od mesarja (obreznine za pse, cela gajba 15kg za takratnega jurja) in pa ob vsaki priliki surovi vampi od divjadi.
Vsi v dobri kondiciji do zadnjega (najmanj 10 let, možganski tumor, uspavana)

lunca
6. February 2009, 07:46
Glede na vse odgovore,ki so bili do sedaj na to temo bom rekla samo nekaj.Veseli me,da,da posvečate svojim psom in njihovi prehrani določeno skrb,poleg tega vidim,da je njihova prehrana dovolj pestra.Na žalost se pri svojem delu velikokrat srečujem z lastniki,ki tega ne delajo,in uporabljajo svoje pse kot kante za vse odpadke,ki jim ostanejo.Nekateri se še vedno ne zavedajo,da pes ne potrbuje kvantiteto pri hrani temveč pestro kvaliteto.
Kar se pa tiče briketov,glede na ponudbo na današnjem tržišču smo še vedno prepuščeni sami sebi.Pomembno je samo to,da najdemo za naše pse tisto,ki njim najbolj ustreza in jim na ta način omogočimo kvalitetno,dolgo življenje.Nenazadnje si želimo,da bodo z nami ostali še dolgo časa.
LP Tjaša

detel
6. February 2009, 08:11
Lunca. za psa je zelo pomembna tudi kvantiteta. Kanidi se hranijo na "depo". To pomeni, da si napravijo zalogo v želodcu za en ali več dni. Zato hranimo odraslega psa enkrat dnevno. Peščica koncentrata mu vsekakor ne da občutka sitosti. Potrebuje tudi balast.

lunca
6. February 2009, 08:47
detel,tukaj pa se ne strinjam s tabo.Imam namreč slabe izkušnje s hranjenjem psa 1 x dnevno.Moj pokojni samec je zaradi hranjenja 1 x dnevno doživel zasuk želodca.Na srečo sem to ugotovila dovolj hitro,da smo lahko takoj posredovali in še ni prišlo do nekroze želodčne sluznice.Ta šola nas je takrat dobro stala,skoraj 500.000,00 sit.Vse se je na koncu dokaj dobro izšlo in Lojze je bil z nami še nadaljna štiri leta.Vendar pa sem od takrat prešla na hranjenje 2 x dnevno in bom pri tem ostala za vedno.Poleg tega je pri nas po obroku predpisana 1,5 ure obveznega mirovanja.Basset Houndi so namreč zaradi globokega prsnega koša pasma,ki je nagnjena k zasuku žalodca.
LP Tjaša

miš93
6. February 2009, 09:23
Tudi jaz hranim psa 2x dnevno.

detel
6. February 2009, 13:25
Lunca popolnoma se strinjam s teboj, kar se tiče basetov. Odraslemu psu je sicer dovolj en obrok dnevno, zlasti v toplejših mesecih se za drugega sploh ne bo zmenil.

lunca
6. February 2009, 20:40
Detel,tukaj se ne gre za to,da je psu dovolj en obrok dnevno.Gre se za to,da je pri enkratnemu obroku naenkrat v želodcu velika količina hrane,kar lahko hitro privede do tega,da se želodec obrne okoli svoje osi.Poleg tega sčasoma in z leti pride do tega,da postanejo vezi bolj ohlapne,želodec ima tako v trebušni votlini nekoliko več prostora,pa se zopet lahko obrne.Pri hranjenju večkrat dnevno je v želodcu vedno manjša količina hrane,hitreje se prebavi,pes še vedno dobi svojo dnevno količino potrebne hrane,želodec pa ni nikoli toliko obtežen,da bi se zasukal.Jaz glede na preživeto goreče upam,da tega ne bom nikoli več rabila dati skozi,ker gre pri zasuku želodca resnično za minute.
LP Tjaša

Jagermaister
6. February 2009, 21:52
Odraslim psom sem vedno dajal po en obrok dnevno, in to nekako ob treh, da je potem v miru prebavljal. Zjutraj sva šla navadno ven, zvečer pa je večkrat moral kaj iskat, tako da ni tekal s polnim želodcem naokrog.

Sicer pa imaš Lunca glede večkratnega hranjenja v bistvu prav, a je vseeno dovolj enkrat dnevno, pa še bolj komot je.

Ta mali je zdaj star 4 mesece in ga hranim 3× dnevno. Včasih kakšen obrok kar ignorira in če že, potem brikete. Goveji župci se pa še nikoli ni odrekel.

lunca
7. February 2009, 07:34
Ja, komot je že hraniti 1x dnevno,ampak pri pasmah z predispozicijo za zasuk želodca je boljše večkrat.Tudi moji občasno spustijo kakšen obrok,goveje župce jim pa nikoli ne dam,ker potem blato kar šprica iz njih.Mogoče jaz premočno skuham.:icon_lol:
LP Tjaša

Veper
7. February 2009, 17:53
Lunca razumem tvoj strah pred obratom želodca vendar če pogledaš statistiko je tega malo glede na število psov. Verjetno pa so tvoji psi za to pač občutljivi vendar dvomim ,da je zadeva pri drugih psih tako zelo pogosta in grozeča kot jo opisuješ.Vem pa da se človek ki ga je pičila kača boji tudi zvitega štrika.:icon_wink:

detel
7. February 2009, 19:49
Lunca, imaš prav. Pri tvoji pasmi bodi previdna.

lunca
7. February 2009, 22:27
Veper,v resnici zasukov želodcev sploh ni tako malo.Se kar zelo pogosto dogajajo.Veliko psov se ne izvleče,bolj redki so tisti,ki ga preživijo.Veliko pa jih doživi samo delni zasuk želodca,vendar je po mojem mnenju potrebno tudi take operirati in poskrbeti,da se želodec na eni strani prišije na trebušno steno,ker se drugače vse skupaj v skoraj 90% ponovi.Vem,kaj govorim,je ni literature,ki je ne bi o tej temi prebrala.Od kolegice samec je preživel zasuk želodca in čez dve leti še zasuk vranice.Je pa res,da so pasme,ki so podvržene zasuku predvsem molosi,nemški ovčarji,srednji pudllji,....Med goniči jih je malo.Znanka iz Finske je v enem letu zaradi zasuka želodca izgubila tri pse.Moja prvenstvena naloga je poskrbeti,da naši psi ne bodo doživeli nobenega zasuka želodca več,poleg tega sem od Lojzovega zasuka dalje ratala prav "tečna" pri raziskovanju, v katerih linijah se je zasuk že kdaj pojavil,od česa so poginili predniki določenega samca itd.Prej sem težila samo zaradi glavkoma,sedaj težim tudi glede torzije.Situacija pri Bassetih v Evropi za ti dve bolezni mi je dobro znana.Zdravstveno stanje mojih psov in tudi naših mladičev mi je preveč pomembno.Želim vzrejati kvalitetne,zdrave pse,ki ne bodo obremenjeni z tema boleznima.Zato pri izbiri plemenjakov izbiram samo tiste,ki niso obremenjeni z tema boleznima,pri svojih pa preglede delam samoiniciativno ne glede na našo vzrejno komisijo.Mogoče mi je ravno zaradi tega uspelo prodati mladiča v Ameriko,kjer je že z 10 meseci starosti izpolnil pogoje za ameriškega šampiona v lepoti.
LP Tjaša

Veper
8. February 2009, 09:52
Vidra nisem čisto prepričan da imaš prav ,je pa dejstvo,da ljudje ki vzrejajo pse za lepotna tekmovanja hranijo svoje pse popolnoma drugače in z veliko večjo pozornostjo na učinke hrane na dlako,prekomerno debeljenje in še marsi kaj. Govorijo celo o boleznih (zasuk želodca je poškodba) ki to niso vendar so pri določenih pasmah take poškodbe pogostejše. Hrana seveda močno upliva na vse to in razumljivo je da če imaš boljše rezultate pri vzreji lepotcev to pomeni tudi večji zaslužek. Vsi vzreditelji računajo tudi na zaslužek in dejstvo je,da se ne postane virtuoz na slabem inštrumentu. No obstajajo pa tudi taki ,ki vzrejajo izljučno za delo torej delovne pse in tukaj se prehrana razlikuje in je po večini močnejša ali pa če želiš je povdarek na moči in vzdržljivosti ,ki naj bi jo hrana zagotavljala. Lunco popolnoma razumem saj je s svojimi psi dosegla marsikaj in se je za to morala potruditi na vseh področjih in seveda tudi kar se hrane tiče. sam zaradi hrane še nikokli nisem imel večjih problemov z nobenim od svojih psov in zato mogoče niti ne polagam toliko pozornosti na to . Imel pa sem kar nekaj izgube pri psih recimo ko senm v 14 tih dneh izgubil dva psa in to enega po letu in pol obiskov priu veterinarjih zaradi kožnega raka in drugega zaradi močne epilepsije. Pa ni bila ugotovljena nobena prehranska nepravilnost. Se pač zgodi in neglede na vse se moramo zavedati ,da so psi umrljivi in predvsem si moramo priznati,da z neuporabnim psom ne moremo loviti ,lov pa je prvi namen za nabavo lovskega psa . Če pes ne odgovarja našim zahtevam ,ga preprosto zamenjamo za drugega ,boljšega. Vse svoje pse sem imel zelo rad in jih imam seveda še vedno vendar dejstvo je,da jih bom in sem jih že zamenjal če niso kos svojemu namenu in verjemite mi ,da se za vsakega posebej zelo trudim ,da bi dosegel svoj maksiomum tudi z prehrano .

lunca
8. February 2009, 17:22
Vidra,Veper ima prav.Vsak si želi,da bi imel psa v "fit"formi in ne zamaščeno,kotaleče se ofucano štirinožno bevskajoče bitje,ki si komaj še zasluži ime pes.To tudi kaže odnos lastnika do psa.In pravilna prehrana psov je del tega odnosa.
LP Tjaša

detel
8. February 2009, 20:35
Drugi pa radi imeli lepega, mišičastega, "polnega" psa a postane po 2 urah lova kost in koža in izgubi vse, kar je čez teden pridobil. Tudi taki so, čeprav zdravi in pravilno hranjeni.

ursus
11. February 2009, 10:40
Zasuki želodca se v glavnem pojavljajo samo pri velikih pasmah in še to, če je pes nepravilno hranjen oziroma razgiban po obilnem kosilu. Zato je pametno če se pse hrani pozneje zvečer, če je pa pasma nagnjena k temu pa večkrat na dan po malo.
Znano je, da psi-sploh se pozna pri goničih, čez delovno zimo izgubijo kar precejšen del mase, sploh če niso pravilno hranjeni ali spijo zunaj. Zato je pametno že pred jesenjo dajat malo močnejšo hrano, mi futramo Performance, drugače je naša balkanka kot špagetek.

lunca
11. February 2009, 14:02
ursus,pomota.Zasuk želodca se lahko zgodi tudi pri psu z praznim želodcem.Pravzaprav razlogi zakaj do tega prihaja še vedno niso pojasnjeni.Dokazano je bilo samo to,da lahko večkrat pride do zasuka želodca pri psih,ki imajo posodo dvignjeno od tal,pri psih,ki jim brikete polivajo z tekočino,,,.Je pa veliko odvisno tudi od načina prehranjevanja psa.Psi,ki hlasto požirajo hrano imajo večjo možnost za zasuk,ker pri hranjenju požrejo tudi velike količine zraka.
LP Tjaša

detel
11. February 2009, 17:22
Lunca, teh zasukov je tako malo pri lov. psih, da nima smisla strašit še lovcev. Pravim lovcev.:icon_study:

Jagermaister
11. February 2009, 18:30
Mlajši psiček vedno kupčka podere (kar krepko rigne), tako da gre zrak ven.

lunca
12. February 2009, 07:11
detel,saj jih ne strašim.Je pa dobro tudi o tem kaj vedeti,v primeru,da do tega pride.
Lp Tjaša

ursus
12. February 2009, 08:59
Od kar pomnim smo mel torzije samo s takimi psmi, ki so mel želodce polne, da bi lahko cela 2 vedra napolnil s tistimi briketi in makaroni. Verjamem pa da se pojavi tudi kakšen zračni, samo jih je verjetno zelo malo.
Ko pa do torzije pride pa lastnik itak nima kej več dost delat kot peljat na kliniko in molit, da operacija rata.
Pri lovskih psih pa lahko skrbi samo tiste, ki imajo basette pa huberte.

miš93
12. February 2009, 09:42
Poznam 2 primera zasuka pri ptičarjih in hanoverancih...

Breza
12. February 2009, 10:23
Mhm...pa weimaranci pa setri so tudi zraven. Celo kak prepeličar se najde....:icon_neutral:

detel
12. February 2009, 15:04
No, kaj je to dva primera na par sto psov ali več.

miš93
12. February 2009, 15:06
No, kaj je to dva primera na par sto psov ali več.

Vse - če je eden od teh dveh psov tvoj.

Breza
12. February 2009, 15:33
Vse - če je eden od teh dveh psov tvoj.


http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/k025.gif

detel
12. February 2009, 18:42
:icon_redface::icon_redface:

ursus
13. February 2009, 21:46
Samo zakaj je pa do njih prišlo?:icon_sad:

Jagermaister
2. March 2009, 18:18
Zadnjič sem ta mlademu terierčku za predjed dal malo svinjske pečenke. In zdaj barabinček mali ne mara več briketov, čeprav mu kupujem kar drage (Hils). Od daleč na hitro malo poškili v posodo, potem pa skače okrog in se dela, kot da je ne vidi.:angel2: Če pa zmešam zraven kaj konkretnega (pa magari krompir), pol pa juhuhu in poje vse.:icon_biggrin:

Breza
2. March 2009, 18:22
Zadnjič sem ta mlademu terierčku za predjed dal malo svinjske pečenke. In zdaj barabinček mali ne mara več briketov, čeprav mu kupujem kar drage (Hils).

:icon_mrgreen: ...pameten pesjan!

Veper
3. March 2009, 08:07
Dva dni naj skače okrog prazne sklede pa boš videl,da bo tretji dan pojedel še skledo zraven briketov.:icon_twisted:Šalo na stran.Po pol ure mu skledo z briketi vzami in mu jo ko bo čas za drugi obrok spet postavi za pol ure in tako dokler ne bo vsega pojedel.Ni namreč dobro,da ima hrano na razpolago ves čas saj se mora naučiti reda in seveda hranjenja ob določeni uri.:icon_study:

Jagermaister
3. March 2009, 18:20
Zdaj psiček raste in se razvija, zato ga malo crkljam.:icon_redface: Ko mu brikete zmešam s hrano iz konzerve, v šusu poje vse.
Čez nekaj mesecev pa ga bom odvadil afnarij. :icon_twisted:

detel
3. March 2009, 18:53
Naj uživa, obišči kdaj pa kdaj tudi mesarja .

urban
12. December 2009, 20:07
Mene pa zanima kako pogosto hranite psa? jaz prakticiram enkrat na dan in to zvečer, me pa malo skrbi da to ni premalo sedaj ko bo menda že končno prišla zima in pes pokuri veliko energije samo da ohranja telesno temperaturo.

toncybrak
12. December 2009, 20:47
No pri nas hranjenje treh pesjanov prakticiramo tako,da dobijo 2 obroka--zjutraj ob čiščenju pesjaka dobijo brikete in vodo,zvečer pa topel obrok!tako delamo celo leto-tudi poleti.

LP

ZR7
13. December 2009, 09:22
Mislim, da smo to že debatirali.
Nas bodo moderatorji usmerili, kajne?!:icon_twisted:

Pri nas sedaj prakticiram 3- 2.
3mesečni mladič dobiva 3x dnevno, starejša psica 2x. Seveda vsak svojo vrsto hrane. Se zaenkrat dobro obnese.

Breza
13. December 2009, 10:04
Mislim, da smo to že debatirali.
Nas bodo moderatorji usmerili, kajne?!:icon_twisted:



Res je bilo nekaj napisanega o tem - nekje na 5 - 6 strani v tej temi. Ampak, če se posameznikom ne ljubi prebrat, kaj je kdo že napisal (in celo v isti temi)...pa pojdimo še en krog. Maratonci so zakon! :icon_twisted:

doberman
13. December 2009, 12:28
Jaz hranim psa dvakrat na dan pozimi dobi malo vec polet pa malo manj, kar je najbrs tudi prav in logicno.Drugace uporablam hrano Bewi Dog se super obnese cena tudi pametna po se domov mi jo pripeljejo.

urban
13. December 2009, 20:20
Se opravičujem Breza, res sem pregledal samo dve ali tri strani za nazaj, pa se mi je zdelo da je debata samo o vrsti hrane s katero hranite pse. Jaz svojega psa hranim večina samo z kuhanim puranjim in piščančnjim mesom ter občasno tudi kakšno govedino. Zelo rada pa ima tudi drobovino perutnine. Brikete in piksne imam samo za rezervo, če mi zmanjka mesa. Je pa zanimivo da se je tako navadila na en obrok, da ostalo hrano, ki jo dobi čez dan od koga drugega ali mene takoj zakoplje v zelenico :icon_mad: .

Kolovski
19. February 2010, 11:09
Zanima me, če ima kdo že kakšne izkušnje z briketi BioMill ali Belcando ali Arden Grange?

Kolovski
11. March 2010, 13:18
Še zmerej je aktualno zgornje uprašanje...

detel
11. March 2010, 13:31
Ne poznam. Ne glede na kvaliteto daj psu še drugo hrano in bo OK.

ZR7
11. March 2010, 13:59
Zanima me, če ima kdo že kakšne izkušnje z briketi BioMill ali Belcando ali Arden Grange?

Od tega sem do sedaj slišal le za Arden Grange in je menda kvalitetna hrana.

Asta_Ivy
11. March 2010, 14:48
Zanima me, če ima kdo že kakšne izkušnje z briketi BioMill ali Belcando ali Arden Grange?

Sprobala jih še nisem, so pa glede na sestavo vse tri znamke hrane kvalitetne in čisto primerne za hranjenje (tudi brez dodatkov).

lp, Nina

detel
11. March 2010, 15:59
Asta, a bi ti jedla samo zrezke ali samo torto ? :icon_lol: Jaz ne, imam rad tudi krompir .
.

Breza
11. March 2010, 17:43
A-a...Asta Ivy pa že ne bi zrezkov! Sploh ne konzumira tovrstne oblike živil! :icon_cool:

Če je briketirana hrana kvalitetna, ti ni treba prav ničesar dodajati k prehrani. Tudi okusi teh hran so tako različni, da komot menjaš (če se ti uboga žival smili in njeno željo po okusih enačiš s človeškimi potrebami :icon_lol:).

Belcando npr. je narejen iz 70 - 80 % vsebnosti raznega mesa (perutnina, ribe), za mlade pse je dodano tudi mleko v prahu in jajce, zelenjava, žitarice in riževi kosmiči, nekatere hrane imajo zraven testenine in celo omako (ki se sprosti ob predhodnem namakanju), nekatere vsebujejo tudi piščančja jetrca ali jagnjetino. Navadno imajo tudi kakšne omega-3 dodatke itd.

Arden Grange ima sploh celo paleto okusov - piščanec z rižem, piščanec z jagnjetino in rižem, sveži losos z rižem, potem posebno kombinacijo za velike, za male za izbirčne za občutljive, za tiste na dieti...

BioMill vsebuje v svojih okusih piščančka, riž, koruzo, ribe in ribje olje, oligosaharide, izvlečke juke, kvas, moko iz pesine pulpe...imaš tudi hrano z jagnječjim mesom, govedino in sojo..


Skratka...ni, da ni!

Če te skrbi, da bo ubogi, trpeči pes imel z briketi enolično prehrano, lahko pač menjavaš okuse. Tu je dobro biti malce previden, če je pes občutljiv (ob prehodih na drugo vrsto hrane se lahko pojavi driska). Bi pa rada videla heroja, ki v kuhane obroke svojih psov dodaja tako izbrane in raznolike sestavine. Makaroni z malčik mesa so že zdavnaj passe.

Detel sicer pravi:


Ne glede na kvaliteto daj psu še drugo hrano in bo OK.


Bi pa bilo bolj primerno stavek obrniti...ne glede na to, kako kvalitetno se ti zdi, da psu kuhaš (če mu kuhaš), dodaj psu zraven še kvalitetne brikete, pa bo ok. :icon_wink:

Breza
11. March 2010, 17:49
...PS:

Sama kombiniram kuhano in briketirano. Brikete dodajam zato, ker se zavedam, da sama nisem sposobna sestaviti dovolj kvalitetnih obrokov, ki bi res vsebovali vse kar pes potrebuje za zdravo življenje. Bi pa moje dame komot živele samo od briketov. Ampak, ker sem ženska in ker imam zato že po zakonu pravico do kompliciranja ... jim pač še malce kuham zraven. :icon_rolleyes:

Asta_Ivy
11. March 2010, 18:16
Asta, a bi ti jedla samo zrezke ali samo torto ? :icon_lol: Jaz ne, imam rad tudi krompir .
.

Hehe, Breza ima prav ;)

Je bil pa moj komentar na to, da če so briketi kvalitetni, dodatki niso potrebni.
Pa da se ne bodo sedaj komu zasmilili moji punci :icon_wink: - če se le da dobijo en obrok kuhan na dan - je priprava uravnoteženih obrokov za pse postala že skoraj moj hobi :icon_lol:


lp, Nina

lunca
12. March 2010, 06:58
Pa kaj je res treba toliko komplicirat pri hrani?Psi niso ljudje in kot takšni potrebujejo hrano za vzdrževanje organizma in ne zaradi okusa.Moji so že 5 let na briketih ene znamke in okusa,pa nimajo nobenih problemov.Še vedno jih jedo z istim užitkom.Edini problem mi trenutno dela visoko breja psica,ki nikakor noče jesti briketov za mladiče,ampak bi svoje standardne brikete.Tisti za mladiče ji namreč padajo iz gobca ven.Zato sedaj dobiva poleg briketov dodatek kuhane hrane ali pa konzerv.Pa najbrž ji tudi dodatek Imunologica ne diši glih najbolj.SAmo sem jaz bolj trmasta od nje pa ga bo pojedla do konca.
LP Tjaša

detel
12. March 2010, 08:10
En starejši vzreditelj mi je dejal, da so najboljši briketi surovo meso prežvekovalcev. To je namreč naravna prehrana mesojedov. Mislim , da ima prav a bi bil ta način prehranjevanja predrag. V surovem mesu in kosteh dobi pes vse kar potrebuje, tako kot volk ali šakal, lisica...... No, sedaj pa bo nekdo rekel, da so psi že tako scivilizirali, da jim moramo tudi hrano prilagoditi:icon_confused:. Grizenje kosti ugodno vpliva na zdravje in higieno zob, briketi in konzerve pa jih onesnažujejo.
Tudi moji psi dobivajo surovo meso. Pa zaradi tega ne trgajo divjadi, niti niso agresivni, še manj bolni zaradi tega. So mi le hvaležni, zdravi in na terenu vzdržljivi.

ZR7
12. March 2010, 08:19
En starejši vzreditelj mi je dejal, da so najboljši briketi surovo meso prežvekovalcev. To je namreč naravna prehrana mesojedov. ...

Ta starejši vzreditelj je bolj malo vedel o prehrani mesojedov.
Samo meso je primerno za mačke, psi pa poleg mesa potrebujejo še kaj več.
V naravi to poiščejo sami, v domači oskrbi pa potrebujejo še kaj. Tudi ti jim verjetno dodaš še kaj in ne samo golo meso?!

detel
12. March 2010, 08:38
Marsikaj jim dodam. Kaj pa uživa volk, kot tesen sorodnik psa ? A dobi tudi brikete ?!

ZR7
12. March 2010, 08:50
Marsikaj jim dodam. Kaj pa uživa volk, kot tesen sorodnik psa ? A dobi tudi brikete ?!

No, ravno to je tisto, kar se moramo vprašati. Kaj uživa volk?! Seveda ne brikete. A poleg samega mesa, kateri mora biti tudi v briketih v pravilnem razmerju, dobi še marsikaj in to vsebujejo tudi dobri briketi. Nekakovostni seveda ne, ker gre v glavnem za žitni šrot in odpadke mesne industrije.
Kaj je tisto "marsikaj", pa mora vedeti vsak, ki je kdaj kaj prebral o psih ali pa njihovih sorodnikih. Zato nekateri tudi svojim psom ponudijo vampe svojega plena.

Kvalitetni briketi so zakon. Se še kako pozna na psu. Tako telesno kot umsko.

lunca
12. March 2010, 08:58
detel,pes je že zelo daljni potomec volka in šakala.Evolucija je šla naprej in ni ostala na mestu.Poleg tega tudi volk v naravi ne je samo mesa ampak tudi vsebino želodcev(to prvenstveno).Če se ne motim,prosim popravite me tisti,ki to bolj veste,kosti od kadavra običajno pohrustajo divji prašiči.Ti so ta pravi mrhovinarji.
Nimam nič proti surovemu mesu in kostem,tudi moji jih dobivajo,vendar samo občasno in ne v velikih količinah.
LP Tjaša

ZR7
12. March 2010, 09:11
Če pogledamo zgodovino psa in njegove prehrane, v obdobje ko so ljudje živeli v nekakšnih improviziranih zavetjih. kolibah in so se psi prosto sprehajali okoli njih. Ljudje takrat še niso imeli latrin, a vendar njihovi iztrebki niso ležali naokoli. Sproti so jih pospravili ravno psi. Pa še kakšnega človeškega mladiča mimogrede.

Psi so spremljali človeka na lovu in zelo dvomim, da jim je človek odstopil najboljše kose mesa. Po mojem jim je pustil bolj ostanke, drobovino...

Breza
12. March 2010, 11:29
Če pogledamo zgodovino psa in njegove prehrane, v obdobje ko so ljudje živeli v nekakšnih improviziranih zavetjih. kolibah in so se psi prosto sprehajali okoli njih. Ljudje takrat še niso imeli latrin, a vendar njihovi iztrebki niso ležali naokoli...

Prav res....in to lastnost (ki je danes za nas vodnike skrajno nesprejemljiva http://yelims1.free.fr/Beurk/Beurk13.gif) mnogi od naših psov še vedno ohranjajo. Šele ko nabaviš mladega psa, vidiš, kako je vse naokoli posrano. Dobesedno. :icon_evil:

detel
12. March 2010, 11:34
:icon_lol: Če ga ne zaužije se pa po njem povalja, bi rekli naparfumira :icon_lol:.

detel
12. March 2010, 11:48
Še nekaj. Želodec kanidov je prilagojen na "sistem depo" hranjenja, kar pomeni, da sprejme na enkrat večjo maso hrane in se naslednjič kanid nahrani po daljši pavzi, dan ali več. Zato menim, da psa bolj zadovolji, poteši kvantiteta (tudi balastna hrana), kot pa peščica koncentrata, ki ga snede v par minutah :icon_study:
Lunca, divji prašič ni mrhovinar. Preverjeno, paše pa mu sveže .

ZR7
12. March 2010, 12:02
...
Lunca, divji prašič ni mrhovinar. Preverjeno, paše pa mu sveže .

Kakšna fino uležana segnita poginula srna mu prav paše. Mi gre še sedaj na http://www.motosvet.com/tabla/public/style_emoticons/default/SS.gif ko se spomnim. Je bilo že muh toliko, da se je komaj skozi videlo. Sva s pripravnikom po ekspresnem posegu odtrganja spodnje čeljusti za dokazilo prav tekla po grabnu navzdol.:icon_twisted:
Ne verjamem, da bi se običajen pes ognil take "poslastice".

lunca
12. March 2010, 13:00
No,no, o tisti fino uležani segniti poginuli divjadi sem govorila.Lahko je pa tudi bolj "frišna"roba.
Kolikor vem je prašič vsejed in mu paše tudi mesno-kostni prigrizek.
Sem nekaj let delala s prašiči( domačimi,občasno pa kakšen dan srečam še kakšnega na dveh nogah:icon_evil:),pa vem da sem dostikrat našla v boksu kakšnega "napol" prežvečenega pujsa.
LP Tjaša

detel
15. March 2010, 09:47
Na pol prežvečen pujs v boksu je bil frišen. Nisem še videl, da bi prašiči jedli mrhovino. To počne medo , volk, psi. Prašiči se lotijo le frišnega in to pozimi, ko ni druge hrane in jim primanjkuje proteinov .

Veper
15. March 2010, 10:11
Detel pred leti (ko so bila mrhovišča še dovoljena)sem sedel na preži in opazoval spomladansko gostijo mame pujse in njene družine na kadavru krave in konja ki sta bila na mrhovišče privlečena jeseni. Mama je veselo trgala mišično maso kije bila seveda preko zime zmrznjena ,ampak spomladi že popolnoma mehka in razpadajoča, mladiči pa so pobirali prve čeve ki so se izlegli na mrhovini spomladi. Pojedina je trajala do prihoda medveda,ki si je seveda špajzo prilastil brez borbe.

detel
15. March 2010, 10:24
No, zanimivo. Pri nas niso nikoli "prijeli". Lakota mogoče res naredi svoje ...

ZR7
15. March 2010, 10:45
No, zanimivo. Pri nas niso nikoli "prijeli". Lakota mogoče res naredi svoje ...

Ma kaki lakota, nobene lakote, poslastica!:icon_confused:
Pod krmiščem polnim koruze so lepo pomlatili smrdečega psa.
Tisto srno okoli katere sem pisal prej, so zmalicali dobrih 100m pod Herkulesom. Prejšnji dan jo je opazil pripravnik, je bila še v enem kosu in cela. Drugi dan, ko sva prišla, je bilo 3/4 požrte. Bila je pa že dodobra gnila. Prejšnji dan se je pripravnik ni lotil, ker je že na daleč smrdela in je pa fina dušica. :icon_evil:

matejk
4. December 2010, 12:02
Pozdravljeni!

Ko sem pred dobrimi tremi meseci kupil špringer španjelko, mi je veterinar pripročil hrano Hills Puppy. Psička jo poje brez nekih težav, le pred kakšnim mesecem je imela obdobje, ko nekako ni bila ješča in je včasih kakšen obrok kar izpustila. Zdaj pa je zopet po starem. Hranim jo dvakrat na dan, enkrat do dvakrat na teden dobi še kakšno kuhano govejo kost.
Pred kratkim pa me je trgovka v trgovini za male živali opozorila, da Hills ni ravno najboljša hrana, ker da vsebuje zelo velik delež koruze, ki je psi naj ne bi preveč dobro prenašali. Moram poudariti, da so trgovke v tej trgovini vedno prijazne in dajejo vtis, da se na stvari spoznajo. Ena izmed njih ima svojo zelo lepo vzgojeno in naučeno psičko celo kar na delovnem mestu pri sebi.
Moram priznati, da sem sedaj rahlo zmeden, saj je polenta z mesom veljala kot kar sprejemljiv obrok za psa, pri vseh vodnikih s katerimi sem se pogovarjal. Trgovka mi je priporočila hrano ProPlan, ki naj bi imela najmanjši delež koruze in drugih žitaric ter več beljakovinskega deleža. V trgovini prodajajo tudi Hills, tako da ne bi mogel reči, da gre za trgovsko finto, pa še ProPlan je malenkost cenejši. Tudi reklamne vrečke ProPlana, katere mi je trgovka dala, je psička dobesedno posesala iz sklede.
Sprašujem torej, ali ima delež koruze in ostalih žitaric v pasji hrani res negativen vpliv in ali ima kdo izkušnje s ProPlanom?

Hvala in Lep pozdrav

Matej

Veper
4. December 2010, 12:08
Hills je ena najboljših pripravljenih hran za pse in moji psi do sedaj so vsi zrasli na tej hrani. Tudi pro plan je izvrstna hrana tako da izberi tisto ki psički odgovarja bolj.

deteljica
4. December 2010, 13:47
Kdor noče koruze v hrani je veliko hran ,ki so brez korze. Nekatere imajo neoluščen riž, rjavo riž druge krompir ali topinambur.
So pa na tržiču tudi hrane brez žitaric in koruze. Npr Orijen. Zelo kvalitetna je tudi Acana- skoraj brez žitaric.
Sicer pa so Pro plan , Bosch, Bosch bio in cel pekter drugih hran iz razreda premium, da ne naštevam vseh na tržišču, za večino psov popolnoma dovolj kvalitetna. Katero izbereš je odvisno do posameznega psa.
Tudi Hils ni slab, se mi pa zdi, da ima predvem veliko "imagea", ker ga prodajajo pri veterinarjih. Je pa to samo zato, ker ima zelo veliko dietnih formul za pse s posebnimi potrebami, ne pa ker bi bila osnovna formula kaj boljša od ostaliz iz tega kakovostnega razreda.
Obenem ni vedno tisto,kar psi radi pojejo, tudi znak kvalitete. (Enako kot priljudeh :icon_wink:)

jagerboss
4. February 2012, 20:05
Sicer nebi rad nobenemu solil pamet, bi pa rad opozoril vse tiste ki hranite pse z suhimi briketi, da preverite če voda slučajno ni zamrznjena.

Breza
5. February 2012, 12:58
Sicer nebi rad nobenemu solil pamet, bi pa rad opozoril vse tiste ki hranite pse z suhimi briketi, da preverite če voda slučajno ni zamrznjena.

Ne samo v primeru hranjenja psa s suhimi briketi. V vsakem primeru je koristno preverit, če voda ni slučajno zmrznjena. Zmrznjena voda lahko povzroči "prehlad" in vnetje prabavil. Potem pa je cel cirkus z drisko in bruhanjem...

Breza
5. February 2012, 13:00
Tale članek je Nina za ptičarsko stran napisala pred dobrim letom, kljub temu pa je tudi zdaj še kako zanimivo in koristno branje (čeprav se ne nanaša zgolj na prehranjevanje psov) :icon_arrow: http://www.pticarji.si/articles.php?lng=sl&pg=60

damayanti
5. March 2012, 19:01
malo oživljam temo, ker me zanima mnenje predvsem lastnikov lovskih psov.
( ajde pa ene par "nutricionistk" me je sprovociralo par dni nazaj... na pasjem forumu)

Znima me ali kdo izmed vas lastnikov hrani lovskega psa izključno z surovo hrano ? In kako se to potem odraža na lovu- do divjadi-ustrela ?

Ali pa recimo da tisti ki dajete tudi - poleg druge hrane -surovo meso ( pustimo zelenjavo in sadje)

resno me zanima?

zakaj sprašujem:icon_redface:, ne samo ,da imam v glavi, da lahko pes kakšnega vraga z mesom stakne( poleg že tistega kar lahko v naravi) in da mu jaz osebno ne bi še potencialno dozirala s surovim mesom kakšne pi.hkmhkm.
ampak mi je nekako ostalo v spominu, ko sem šolala setra v mali šoli( lovski:icon_wink:) smo imeli enkrat debato, kaj kdo da psu, kot priboljšek.
In takrat mi je en sterejši gospod( jagr) dejal... da pes aporter( tak na malo divjad) ni dobro da dobiva surovo.
Ker že tako ali tako se pri velikih zgodi da fazana namesto prinesejo požrejo, ali rastrgajo podobno pri racah ali zajcu.

A je to res ali ne ? :icon_neutral: koliko to velja?

alojz1
5. March 2012, 19:22
A je to res ali ne ? :icon_neutral: koliko to velja?
Jaz imam prepeličarja. Vedno dobi ob uplenitvi srce in del vampa. Lahko ostane z plenom v avtu poljubno dolgo, pa se sam ne dotakne.
Bolj je treba biti pozoren na določene pasme (terier, jazbečar).
Tudi pri mladem psu moramo biti prisotni in ga odložiti poleg plena. Če poskuša trgati mu to preprečimo. Pri bavarki, ki tudi je surovo sem opazil, da je poskusila. Sedaj je težava odpravljena. Pes mora vedeti, da je hrana le tisto, kar mu damo.

damayanti
5. March 2012, 19:44
hvala za odgovor:icon_biggrin:
No to sem mislila, ja, :icon_wink: predvsem pri mladem psu, v času šolanja.
Na to je bilo takrat opozorilo.
da pač mlad pes med svojim odraščanjem proba marsikaj dokler ni naučen v tej meri da ve, da ne sme.


Sem pa opazila pojav potem kasneje, pri znancu na hrvaškem - žimavka je imela probleme. S fazanom parkrat ga je raztrgala, enkrat dobesedno glavo odgriznila nikoli ni tisti ptič cel prišel do vodnika.
( ostalim to ravno ni bilo prav, in so godrnjali, jaz sicer tiho... mi je bilo pa to tudi tako- čudno glede na to da psica je ubogala u nulo- razen to ji ni bila ravno vrlina)
In je takrat je rekel ta lastnik ,da predno jo je posvojil , jo je prejšnji lastnik hranil z vsem živim in mrtvim tudi surovim mesom( pretežno).
In da žretja crkovine sta se komaj odvadila, divjad ji pa še šepa.

Jaz pri svoji nisem imela nobenih problemov, pa sem več ali manj tudi pripisovala "peglanju" ne prehrani.
Midve sva res imele učne vaje... pa še sedaj jih imava občasno, ker naša je imela navado da če je nisi posebej opomnil je znala malo požvekat- ne toliko da bi se poznalo na ptiču.. ampak je( očasno-kadar je mislila, da jo noben ne vidi)
In po tisti provokaciji tam, sem danes na sprehodu govorila z enim lastnikom ki ima prinašalca. In mi je tudi rekel ,da od sodelavca pes je imel te probleme, da je race načenjal. In baje je tudi občasno dobival surovo meso in kosti ( prav surovo meso- ne posladke) kot prehrano.

Breza
5. March 2012, 22:12
Ne vem, no...sama sem imela dolgo časa pomisleke zaradi hranjenja s surovim mesom. Sploh, ker je povezava med hranjenjem s surovim mesom in kasnejšim raztrganjem in jedenjem divjadi zakoreninjena med starejšimi kinologi/lovci. Tudi sama sem bila "vzgajana" v tem duhu.

Sem pa pred nekaj leti za poskušino svojim psom dala surovo meso. Niti sledu o kakšnem razstragnju divjadi, teknilo pa jim je še pa še. :icon_lol: Tudi surovi (in le na grobo očiščeni) vampi so odlično dopolnilo k prehrani. Prav tako so prebavne težave ob surovih kosteh za primerjavo s kuhanimi skoraj zanemarljive. Sicer pa...če pomisliš na kako z užitkom pojedeno poljsko/gozdno miš, se skorajda vsak pes kdaj pa kdaj hrani s čistim surovim mesom. :icon_lol:

Je pa res, da je treba pazit na bolezni, ki jih psi lahko fašejo. Zato je preverejno poreklo mesa skoraj nujno. V Evropi je iz leta v leto bolj prisoten Aujeszkyjev virus, ki ga psi dobijo od mesa divjih/domačih prašičev. Zdravila za bolezen ni, konča pa se vedno s smrtjo. Mislim, da je bil kakih 5 - 6 let nazaj tudi v Sloveniji zabeležen prvi primer, ker je bila psica hranjena z odpadnim mesom domačih pujsov. Panike pa nihče ne dela, ker zadeva ne ogroža ljudi. :icon_rolleyes:

Skratka...po mojem mnenju je raztrganje divjadi bolj stvar kake psihične "motnje" in nima dosti veze s prehranjevalnimi navadami. Dostikrat se zgodi na kakih tekmah ali skupnih lovih, kjer je prisotnih več ljudi in psov in je zato nervoza oz psihični pritisk na psa ob plenu pač večji.

PROF.racoon
5. March 2012, 22:51
Ravno v soboto smo imeli predavanje o kinologiji za lovski izpit. Predavatelj nam je rekel, da surovega mesa svojim istrijancem ne daje, temveč ga vedno malo prekuha - prav zaradi zajedavcev in drugih bolezni.

Po drugi strani, pa sem od ene nutricionistke za živali slišal, da je prav surovo meso za živali kot je pes, zaradi njihovega načina prebave, zelo zdravo.

Zdaj pa se naj človek odloči... :icon_confused:

alojz1
5. March 2012, 22:54
[QUOTE=PROF.racoon;81629
Zdaj pa se naj človek odloči... :icon_confused:[/QUOTE]
Če boš imel psa skuhaj kos mesa, drugega pa daj surovega. Naj se pes odloči. :icon_lol:
Nikoli pa psu ne dajemo surovih pljuč ampak jih dobro prekuhamo.

PROF.racoon
5. March 2012, 23:11
...
Naj se pes odloči. :icon_lol:
...


Hahahaha... :icon_lol: Sem se nasmejal...

detel
6. March 2012, 00:03
Kaj pa vsi pasji sorodniki tudi jedo kuhano ? Pes, ki nekaj let uživa samo "umetno", ni več sposoben prebaviti koščka mesa in želodec se mu zelo zmanjša. Zato so moji psi vedno jedli tudi surovo in tudi bodo. Ajde, sedaj pa napad !!!

Sršen
6. March 2012, 07:20
... Ajde, sedaj pa napad !!!
Ratatatatatataaaaaa. A sem zadel?:icon_twisted:

Ok, resno vprašanje. Vampi srnjadi. Katere bolezni lahko pes pokasira s hranjenim kot pravi Breza surovih le grobo očiščenih srnjih vampov?

lunca
6. March 2012, 08:15
damayanti,jaz občasno dajem našim psom surovo.Pošteno povedano moram takrat skoraj paziti prste,da mi jih ne požrejo,pa še derejo se tako,ko jim režem meso,da jih skoraj ni za poslušat.Naši,ko vidijo,da je surovo na jedilniku se jim dobesedno zmeša.Hranim pa pretežno divjačino,konjsko meso,perutnino in govedino.Svinjina je redko na jedilniku.Običajno samo kakšen surov svinjski rep.Vso meso kupujem pri mesarju,divjačino naročim v Nimrodu,občasno mi kakšno srce in pljuča zrihta revirni lovec.Jetr ne dajem veliko,ker so premočna.Naši občasno hranjenje z surovim dobro prenašajo.Dajem ga tudi mladičem,tam od 5 tedna naprej.Glede na to,da vsebuje surove nepredelane proteine je dobro za mišično maso.Kar se pa parazitov tiče je pri nas dehelmintizacija na sporedu vsake 3 mesece.

detel
6. March 2012, 08:24
Hrano dobim iz klavnice. Je pregledano. Predvsem hranim požiralnike in sapnike, grla.... Navadim že psička. Zelo uživajo, ker je to njihova naravna hrana. En velik vzreditelj labradorcev po daje občasno goveje, surove vampe. Nima kej škodit. Eventuelno bi lahko pes dobil trakuljo, predvsem ehinokokus, če bi bilo meso ikravo, ampak pravim, meso je pregledano..... Kdor se boji pa naj ga prekuha in bo pes ravno tako užival. Surove perutnine in svinjene pa psi ne marajo.

alojz1
6. March 2012, 08:32
Vidim, da imamo vsaj pri hranjenju kar enaka mišljenja. Vamp vedno dam surov. Samo operem ga. Vranica in jetra narežem in skuham. Če pes dobi preveč, bo mehko blato. Najslabša so pljuča. Malo hranilnih snovi, velika možnost okužbe z zajedalci in driska, če jih je preveč.
Pozimi pa dajem tudi goveji loj. Surov(nasekam na kose). Vendar previdno. Kuhan povzroči driskavost, surov pa pretrdo blato (če ga je preveč).
Po mojih izkušnjah je to odlična dodatna hrana za delovne pse pozimi.

damayanti
6. March 2012, 08:38
Kaj pa vsi pasji sorodniki tudi jedo kuhano ? Pes, ki nekaj let uživa samo "umetno", ni več sposoben prebaviti koščka mesa in želodec se mu zelo zmanjša. Zato so moji psi vedno jedli tudi surovo in tudi bodo. Ajde, sedaj pa napad !!!
:icon_lol: nič ne bo od napada. Ptičke so za aport, pa nič "čikat" detelček ...:icon_wink:
Pa daleč si ti od unih nutricionistk v temi , hehe ... do pol treh zjutraj pišejo literate :icon_mrgreen: kolk je kaj zdravo
nimaš šans , hahaha


samo vseeno teorija tale s skrčenjem mi pa ne potegne.
kako se lahko zmanjša... kvečjem razširi, če so pa briketi suhi, pa ko se nažlampa čez se še napihnejo. Z naravnimi predniki si pa verjetno volkove pa lisice mislil ? Ravno 12-15 let nimajo življenske dobe.. ali imajo ?. Tam v šasu sedanje starosti mojih psov grejo v večna, kolikor vem( a prav vem?), moj pes je pa še sedaj pri 8ih letih tolk prtegnjen ,da se z mladiči preganja.

Evo ti mal kontriranja , da debata ne zamre hehe...

Sej načeloma jaz nisem nekej orto proti surovemu, pa tud moja dva dobita kakšen kos surovega, pa kuhamo tud, če je le čas, pa tud brikete dobita.
Res pa da surovo zgolj določeno meso. Govedino, kakšno teletino, pa ribo( žimavka) ona itak za kos lososa dušo proda ( takoj za čokolado )
Ostalo pa no way .

Čeprav pa priznam, da gordon ni ravno kaj navdušen nad surovim mesom. Brikete je , ker če ni drugega mu tud ne preostane kaj veliko. Kuhano pa ...o to pa. Ampak ta simptom se imenuje drugače "presrana razvajena rit"
razvadu se je pa takrat, ko ga je bilo treba poredit, ker me je bilo sram z njim okoli hodit, tja do 4 leta je bil ko "dahauski atlet"... šele potem je ratal psu/ samcu / podoben.

Če bi jima dala pa na izbiro kaj bi onadva jedla Alojz :icon_lol: oz kaj imata najraje..pol bi pa lahko zjutraj začela kuhat pa cel dan kuhala in pekla.

Sršen; Se pridružujem tvojemu vprašanju

Za ostalo meso vem.
perutnina- razno razne salmonella bakterije
svinjina- enako s tem da najbolj istopa lahko kakšna typhi, + trakulja+ še kaj
Riba- trakulja+ gliste ( v glavah in kosteh)+ še kakšen metljaj

za divjačino pa sploh ne vem, ponavadi gre v skrinjo, potem pa najprej za človeške riti, kar je pa stranskega produkta pa v pasje sklede

Govorim za surovo- mal imam tud fobije še iz časov šolanja in kasneje obvezne prakse pa par let MB laboratorija. Pa raje v pisker fliknem ,tud če samo za par minut.
moja cucka sta notranja stalno se me nekaj tiščita, po kavču se mi valita, pa v naročje lezeta( kljub velikosti)
Čisto vsakič, ko se jih dotaknem si pa tud ne letim roke umit in gobcov jima tud ne razkužujem.

Za surove kosti( goveje) Breza sem pa slišala ja , da naj jim ne bi zacementirale črevesja.
samo kako je pa potem z zadahom ?

detel
6. March 2012, 09:32
Zadah :icon_lol:. Ja, med setri je veliko izbirčnih. Dobri jedci so bigli, nemci pa labradorci. Te je treba držat na kratko. S kostmi pa previdno pri starih psev, ker jih rado zapre. Mlajši dobijo tudi piščančje, pa ni bilo nikoli nič narobe. Loj in vranice pa v majših količinah, ker povzročajo zelo mehko blato, sivo in črno.

damayanti
6. March 2012, 10:22
ja no, :icon_lol: resno vprašam glede zadaha:icon_redface:
Naš je ko en prešič, pol ima v dlaki...in potem ga morem umivat pa česat in mi tišči in diha v obraz . Že po kakšnih bikovkah, ali pa sušenih goltancih mu švasa kot bi greznico odpru. Nisem ravno navdušena nad vonjem.
Ja zbirčnost :icon_rolleyes:... pri mojemu samo do tistega kar ima v skledi. Kar pa ukrade pa ni nič zbirčen. Tud surovo kumaro požre

detel
6. March 2012, 10:26
Breza, kar se tiče trganja, uživanja in zakopavanja uplenjene divjadi (npr. fazana) pa mislim, da gre tudi za podedovano lastnost. Te razvade sem večkrat zasledil pri nem. žimavcih, ki so tudi "specilisti" za odlov dom. kur :icon_lol:. No, sej domača juha paše :icon_biggrin::icon_lol:.

Brakir
16. April 2012, 20:25
Ima kdo izkusnje s hrano Purina Tonus za breeder-je?

aron
5. December 2012, 16:38
Jest futram tole http://www.biomill.si/junior-medium.html, pa zaenkat b.p. Zaenkat še2x na dan (starost psa 4mesece), pol pa verjetn enkat. Seveda tud kakšna kost, pa zjutraj kaka kuhana narezana hrenovka. Kaj pravte a bo to ok. Pesek je pa fenomenalen :limona:

alojz1
27. April 2016, 18:23
Pred kratkim sem oddal mladiče (Bb). Večina novih lastnikov je vprašala kakšne brikete krmim. So kar čudno gledali ko sem povedal, da najprej surovo meso, pa kuhano hrano (z mesom) in v skrajni sili brikete.
Ko pa povem, da naj dajo psu tudi surov vamp sem pa slišal, da je to najboljša pot za trgača.
Znanec je za svojega hišnega kuža kupoval brikete iz tujine. Naša izbira je bila preskopa. Pa je že pri enem letu čistil zobni kamen. Malo kasneje so se začele težave z ledvicami, jetri... Skratka pes je mlad poginil. Sin ga je prepričeval, da mora menjati hrano.
Sedaj ima že par let drugega psa. Hrani ga z surovim mesom, gloda kokošje noge in kosti. Pes nima kamenih oblog in je zdrav. In glej čudo: dobi se tudi posušen vamp z vsebino. Mi jagri pa svežega za prvi grm odvržemo.
To o trganju je večna tematika. Zato vsem, ki imajo mladiče in so hranjeni z mesom svetujem, da psičku meso tudi odvzamejo in ponovno vrnejo. Ko pa uplenijo prvi kos pa naj pustijo psu veselje ob plenu. Ne ga poditi stran. Le sprva naj gledajo, da nebi načel.
Trgači so večina po zaslugi vodnikov. Če prej brez vednosti požre par kosov v gozdu potem pa vodnik to opazi je pa res pozno za vzgojo.

POLH
28. April 2016, 09:59
Mislim, da se zadnje čase kar veliko vodnikov zateka k hranjenju z briketi, ker je najenostavneje in najhitrejše. Pri naši hiši smo psom vedno kuhali in kombinirali s surovim + priboljški v obliki jajc in rib. Briketi so pri hiši, vendar bolj kot priboljšek in ne kot glavna hrana. Zaenkrat s psi ni bilo nobenih zdravstvenih težav.

Sem pa zasledil , da tudi veliko veterinarjev promovira brikete kot idealno hrano, s katero psi dobijo vse kar rabijo.

Izkušnje pa so tudi verjetno različne, tako kot psi , ki jih vodimo.

alojz1
28. April 2016, 10:12
Sem pa zasledil , da tudi veliko veterinarjev promovira brikete kot idealno hrano, s katero psi dobijo vse kar rabijo.
Dobijo več kot rabijo. Tudi kamen na zobeh in bolezni organov. Ampak to je za njih dobro saj bodo zdravili. Poleg tega tudi vsi prodajajo suho hrano. Kaj pričakuješ, da jo bodo odsvetovali?

alojz1
28. April 2016, 10:37
Tudi to je zanimivo. Ko zakoljem domačo perutnino so vedno mački pod nogami in psi čakajo na odpadke (maščoba, krila, jetra, noge). Ko pa so kokoši iz farme pa vsi bežijo. Tudi povohajo ne. Moram skuhati in dodati peteršilj in čebulo da pojedo.
Pred leti so se dobili zmrznjeni odpadki perutnine kot hrana za pse pod imenom Runo. Ko sem objavil, da mladim psom ne priporočam ker bodo preveliki te hrane naenkrat ni bilo več v prodaji. Kaj mislite, zakaj?

detel
28. April 2016, 12:39
Briketi da, a le občasno in v majhni količini. Moji bodo tudi danes dobili goveje vampe (kapice), malo surovih malo kuhanih. Pogosto pokajo kosti pa goveji sapniki tudi.