PDA

View Full Version : Kranjski karabin



jazbec
24. December 2008, 22:55
Zanimajo me Vaše izkušnje z Kranjskimi karabini, novih ne delajo več, se pa dobi kakšen rabljen za soliden denar. Koliko je ta puška res "naša" (Slovenska).
Cev je najbrž Avstrijska (Zastavina?), zaklep tudi?

Lp

.243 Win.
26. December 2008, 21:27
Sam uporabljam zadnji model in sicer M112 v kalibru .243 Win. Z njim lovim predvsem srnjad in moram reči da sem z njim zadovoljen.

jazbec
26. December 2008, 22:03
Ali mogoče veš čigava je cev, prožilni mehanizem..ne verjemem da so o vse sami proizvajali.

rws
26. December 2008, 22:51
Od očeta sem imel eno leto v souporabi Savo Kranj, modela točno ne vem, je bila pa kupljena leta 1992, kaliber takrat 243win, super zadeva, vendar pa kasneje zaradi vse večjega števila jelenjadi dal zamenjat cev, bohler rassant, 308win, zdaj jo ima kolega, grupo z remington match dela boljšo kot marsikatera dražja puška.
Pri tistih modelih so menda mehanizme predelovali iz vojaških, rezultat tega je bil pa zelo nenatančno izdelan repetirni sistem, ogromno "lufta", kar je bil tudi edini vzrok zakaj mora puška od hiše.Vsaka crvena zastava se je lažje repetirala kot tale "hudič", vendar pa je malokatera bila tako natančna:icon_wink:
Kako je z novejšimi modeli pa ne vem kaj dosti.
dobro razmisli o kaki drugi repetirki, npr tikka, titan6, mislim da je cena kar podobna, kvaliteta pa pomoje še vedno pred našo:).Ni vedno najboljše, kar je naše:icon_wink:

jazbec
26. December 2008, 23:56
Cena kranjskega karabina je ugodna, in bistveno nižja od tikke...titana6, zato je tudi vzpodbudila moje zanimanje.
Po praznikih se moram pozanimati kdaj so bile narejene, saj jih že nakaj časa ne delajo več.
Pa še "naša" je :icon_biggrin:

?eger
27. December 2008, 08:26
Če imaš možnost poišči revijo LOVEC letnik 1991 Aprilska izdaja 4.V njem je malo bolj obsežno opisan razvoj in nastanek te puške,ki se po moji presoji ti zanimaš.Gre pa za model 112 in113.

jazbec
27. December 2008, 11:34
Hvala za info, bom poizkusil dobiti tega Lovca.

Hubert.ctg
27. December 2008, 22:09
Ja sam sretan i zadovoljan vlasnik dva karabina Puškarne Kranj.
Jedan je kalibra .243Win., dok je drugi 8x68S.
Funkcioniraju bazprijekorno i manje mi je bitno iz kakvih su komponenti sastavljeni.
Ne znam kakvo je stanje na tržištu rabljenog oružja kod vas u Sloveniji, ali vjerujem da za malo novaca se kupnjom Kranjskog karabina dobiva dobar komad oružja.
Bitno je kod kupnje karabin uz prisustvo iskusnog lovca dobro pregledati, te naravno probati na metu, jer zamjena cijevi,ako je potrebna, podosta košta.
Lp

zober
28. December 2008, 00:02
Midva z očetom ga imava v souporabi!Je fletna puška dela vse brezhibno,nikol problemov!Mene edino moti ker je prevelikaa oziroma ima predolgo cev,če sediš na kakšni majhni preži ponavadi takoj kam zadaneš!Imava ga pa v kalibru 7rem magnum!

jazbec
28. December 2008, 05:24
Ja v 7RM je cev najbrž dolga 65cm, kar je res malo nepraktično, kolega ima Štehov karabin z 65 cevjo, pa je res dolg. Na kakšni zaprti preži moraš zelo paziti da kam ne zadaneš.

Deerhunter
28. December 2008, 16:04
65 cm cev je traparija, sam imam kranjski karabin s 60 cm cevjo pa se mi še zdi predolga. Ko mi kdo pokaže štuc s 51 cm cevjo, je moja zraven kot top.

jvpv
28. December 2008, 16:37
65 cm cev je traparija, sam imam kranjski karabin s 60 cm cevjo pa se mi še zdi predolga. Ko mi kdo pokaže štuc s 51 cm cevjo, je moja zraven kot top.

Že, že samo je verjetno tudi kaliber drug kot 7RM.

Hubert.ctg
31. December 2008, 21:02
Dvojica mojih kolega imaju karabine Puškarne Kranj u kalibru 7mmRem.mag., ali oba su sa cijevi od 60cm, pa ih u šali nazivamo 7mmRem.mini-magnum.
Obadvojica su imali velikih problema sa preciznoš?u, ali pomogao je reloading.
Moje je mišljenje da karabin u magnum kalibru mora imati 65cm cijev, možda je i pogrešno, ali ga ne mijenjam.

Deerhunter
2. January 2009, 13:57
To se strinjam, pri magnum kalibru je mogoče bolj smiselno imeti daljšo cev, že zaradi poka in odsuna. Pri običajnih kalibrih, ki so pri nas pogosti, recimo 308 win, 7×57, 8×57, 7×64 ali 30-06 pa puška res ne potrebuje 65 cm cevi, ker je puška potem enostavno predolga in prenerodna za resno uporabo v lovišču. Če pa zaradi krajšanja cevi trpi natančnost, potem je pa nekaj narobe s cevjo, ker ob dobri cevi, pa tudi če je samo 50 cm dolga je puška vseeno še lahko zelo zelo natančna, ker dolžina cevi naj ne bi vplivala na natančnost, pač pa le na hitrost projektila.

Kakšna je pa smiselnost pri nas imeti magnum kalibre ter dolge in težke, pa nenazadnje tudi drage puške, je pa spet poglavje zase. Saj pri nas ne lovimo big five...

detel
2. January 2009, 14:10
65 cm cev je traparija, sam imam kranjski karabin s 60 cm cevjo pa se mi še zdi predolga. Ko mi kdo pokaže štuc s 51 cm cevjo, je moja zraven kot top.


Res je, 65 cm je zelo nerodna pri lovu in je nebi imel več.

Rok
2. January 2009, 15:20
Jah to je tudi odvisno zakaj rabiš puško, če jo imaš za čakanje, potem jo itak neseš na prežo in si tam, 60cm se mi zdi primerno, čeprav moj Sauer ima 56cm.
Za pogone pa mislim da je 50 ali 51cm ravno prav, puška je okretna, samo malo manj hitrosti ponese, ampak itak na pogonih ni strelov na daleč, tako da sploh ni problema.

mugo
2. January 2009, 17:55
Moj oče ima kranjski karabin z bohler rassant cevjo 65 cm v kalibru 7RM. Je ne menja za nič. Puška je precizna, sem bil zraven že pri nekaj gamsih okrog 200m in čez. Repetira se tekoče, pa tudi ostale lastnosti so ok. Edino cev je že bela ned lesom (oguljena bronura), ker pa je posledica precejšnje kilometrine.
Čeprav je malo daljša in zato bolj nerodna za nosit, je pa dober občutek ko je potrebno ustreliti na malo dalj, saj veš, da vanjo ne moreš dvomiti.

Deerhunter
2. January 2009, 19:16
Čez preciznost kranjskih karabinov nisem nikoli imel pripombe. Večinoma so zelo precizni, povsem dovolj za našo jago. Govorili smo o (pre)dolgi cevi, katera pa je pri 65 cm definitivno predolga. Pokažite mi kakega znanega ameriškega, nemškega ali avstrijskega proizvajalca orožja, ki standardno vgrajuje 65 cm cevi v standardne modele najbolj prodajanih pušk. Če skrajšana cev slabo nese, potem cev ni dovolj kvalitetna. Enkrat sem bral da ima en model Rugerja, mislim da M77 Frontier rifle ali nekaj takega celo samo 45 cm cev pa je puška vseeno tako natančna, da se šusi na 100 m držijo en drugega... Kaj pa pomeni malo zmanjšana hitrost projektila pri kalibru 30-06, ki pri standardni cevi doseže čez 900 m/s, kvečjemu je malo manjša hitrost dobrodošla. Če doseže pri 45 cm cevi 800 m/s je še vedno več kot dovolj za strele do 200 m.

Rok
2. January 2009, 19:25
Sem si ogledal kataloge vseh najbolj znanih orožarskih firm, pa več ko 60cm v serijske standardne modele (pozor, NE magnum) ne stavijo. Dosti od njih celo daje 55cm, 56 cm ali celo 51 cm. Preciznost je vsekakor dobra. Magnumi pa imajo 65 cm oz 5 cm daljše kot standard modeli....

rws
2. January 2009, 19:49
Ne spomnim se točno, v kateri knjigi sem videl sliko, ki prikazuje gorenje smodnika v cevi.Prikazano je bilo da naj bi smodnik skoraj do konca zgorel na okrog 35cm, torej ne vidim razloga, zakaj bi npr. pri 51cm dolgi cevi(kot jo imam sam:icon_smile:), lahko streljal samo na 200m, ali kak meter več, moj prijatelj z 65cm dolgo cevjo in enakim kalibrom(308win) pa na večje daljave.
Drugače pa npr 9.7g krogla z BC 0,350 in hitrostjo na ustju 870m/s ima okoli 8cm manj padca kot enaka krogla z hitrostjo 820m/s, mislim da je to edina slabost, če je hitrost pri krajši cevi recimo 50m/s manjša.Natančnost pa verjetno še ostane.
Pri magnum kalibru bi pa rekel da mora bit cev vsaj 55cm.

Franc
2. January 2009, 20:34
Kranjski karabin v kalibru .243W,lastno polnjenje!

rws
2. January 2009, 22:33
Tako je streljal očetov prejšnji karabin sava kranj, kaliber 308win,6poljna cev dolžine 51cm, a kaj ko je v repetirnem sistemu več "lufta" kot pri vsaki crveni zastavi:icon_sad:.
municija je bila pa od winchestra soft point, gramaže pa ne vem.
Ležišče ima pa tako natančno kot le malo katera puška.

http://www.moj-album.com/slike/1511738/RGY5O9PjnbbeHHfe.v.jpg

denis jež
3. January 2009, 08:39
Živjo
Saj luft v repetirnem sistemu ne vpliva na natančnost,kar dokazuje tudi ta slika
lp

rws
3. January 2009, 12:59
problem je bil v tem da se je zaradi tega lufta zelo rad zataknil naboj, kar pa zna bit zelo moteče:icon_smile:

Rok
3. January 2009, 13:18
To je res, sem na lastne oči videl pri kranjski karabini .243 win. Pri repetiranju se je naboj zelo rad zataknil. To zna biti zelo neprijetno, če moraš popravljati šus na žival recimo...

denis jež
3. January 2009, 17:50
Živjo
to je mogoče na strelišču ko počasi repetirraš,ko pa je treba repetirat na hitro in letijo tulci ven kot pri polavtomatu pa dvomim da se zatakne,tudi meni pri tikki se včasih na strelišču zatakne ko pa je akcija se mi pa ni še nikoli:icon_wink:

dolgin
3. January 2009, 18:59
Zataknil tulec,kako? Ne razumem? A da ga izmetač ne izpusti al kako? Meni se to pri nobeni "mavzer sistem" puški (CZ,M98...) ni še nikoli zgodilo! Ne vem,mogoče sem res neko rutino dobil na streliščih,ampak imam občutek,da ljudje v naglici ne potegnejo zaklepa dovolj nazaj(tudi ne dovolj energično) in tako tulec ne more "izleteti"......

Rok
3. January 2009, 19:29
Ne ne, tulec se ni zataknil, vsaj kar sem jaz videl, na tistem primeru. Naboj se je nekako zataknil, in je bilo potrebno posredovat z roko. Tulec je šel lepo ven.

rws
3. January 2009, 21:08
zatakne se pri potiskanju novega naboja v ležišče, zatakne pa se ob rob ležišča.

denis jež
3. January 2009, 21:44
Živjo
Sem razumel samo če na hitro repetiraš se zelo težko zatakne ali pa se sploh ne,tudi meni se včasih na strelišču zatakne,ampak ob hitrem repetiranju se mi ni še nikoli, in če se že zatakne se ne zatakne zaradi lufta,ker pri moji tikki je luft minimalen pa se mi tudi včasih na strelišču,ko počasi potisnem zatvarač naprej naboj zatakne ob rob.
lp

detel
3. January 2009, 22:19
Ko si na jagi pred dejstvom se nikoli ne zatakne, puške tudi brcne ne. Tako je :icon_lol:. Vsaj pri meni ne.

rws
3. January 2009, 22:25
še kako rado se zatakne:icon_smile:, pa puška ravno tako lahko klofne na lovu kot pri streljanju na tarčo, žal:icon_neutral: