PDA

View Full Version : Prispevek o lovu v oddaji ljudje in zemlja



vl_ge
15. December 2008, 18:36
V nedeljo je bil v oddaji Ljudje in zemlja prispevek o lovcih.
http://www.rtvslo.si/play/ljudje-in-zemlja/ava2.24532392/

A se vam zdi prispevek vredu.

jazbec
15. December 2008, 19:10
Sem gledal, ne celotne oddaje in kar sem videl se mije zdelo Ok.

dolgin
16. December 2008, 09:16
Svaka čast tako snovalcu oddaje kot tudi lovcem,ki so zelo nazorno pokazali problematiko divjih prašičev! Na tak način bi morali več predstavljati lovce in lovstvo,ni sicer nujno,da vedno lov,ampak vseeno....

lp

ZR7
16. December 2008, 09:30
Jaz pa ne bi oddaje samo hvalil.
Sicer je razumljivo, da ima svojo intonacijo kot kmetijska oddaja, a vendarle.
Ves čas se je namreč gledalo na divjad, tokrat prašiče kot škodljivce.
To je zelo nevarno, ker lahko lovstvo spet pade v vlogo iztrebljevalcev namesto skrbnikov divjih živali.
Premalo je bilo poudarjeno da imajo divje živali pravico do življenja in niti z besedico se ni omenilo niti ograjevanje pašnikov ali čuvanja čred.
Lovci ne moremo in ne smemo biti blagajna za povračanje škod zaradi neustreznih potez kmetijstva. To bi morala skrbeti država in se sprotno odzivati na razmere, kot so bile sedaj zaradi manjšega obroda plodonosnega drevja. S povračili škod, z regulacijo kvot odstrela, s prožnejšim odnosom do krmišč itd, itd.
O vsem tem v oddaji ni bilo besede. Niti iz lovskih ust!

detel
16. December 2008, 09:49
Takih oddaj bo sigurno še. Potrebne so izkušnje. Za pomanjkljivosti smo najmanj odgovorni lovci.

dolgin
16. December 2008, 10:02
besedico se ni omenilo niti ograjevanje pašnikov ali čuvanja čred.
Je res,sicer je bila ograja vidna na posnetku,ampak vseeno! Dejstvo pa je,da imajo na tistem koncu zares velik problem s prašiči,zato je logično,da se govori le in samo o tem! Na tak ali drugačen način. Da bi pa govorili o "preprečevalnem" krmljenju (da nam ga gdo ne pusti) pa je bosa! Pri nas je bilo dano jasno vedeti,da so dovoljeni VSI ukrepi,ki zmanjšujejo škode! Tudi povečana količina močne krme! Tako je tudi zapisano v LGN. Je pa res,da je to šele prva taka lovcem vsaj nekoliko naklonjena oddaja in da se uči(jo)mo....

lp

detel
16. December 2008, 10:18
Na planini Podkuk ni bilo nikoli take škode po prašičih. Mogoče je res krivo to, da letos ni hrane v gozdu. Ne vem, pokazal bo svoje čas ?:icon_confused:

Jagermaister
16. December 2008, 16:43
Verjetno so se na gnojenih pašnikih bolj razmnožili majski hrošči in prašiči, ki so se v preteklih letih zaradi obilja v gozdu precej namnožili, pač morajo sedaj nekje dobiti hrano.
Mislim, da je to, da so prašiči v prejšnjih letih ostajali bolj v gozdu, lovce omenjene družine nekoliko uspavalo in so bili premalo aktivni. Po drugi strani pa sem pogrešal (mogoče je bilo le v oddaji tako prikazano) tisto pristno sodelovanje med kmetovalci in lovci. Saj tistih pašnikov prašiči niso prerili v eni noči! Dela so imeli za cel teden, če ne celo mesec. Če bi lovce takoj obvestili, bi ti lahko pravočasno ukrepali, ne pa šele potem, ko je bila prerita vsa planina.

kurare
16. December 2008, 16:52
Planina je izgledala pa kot bi jo oral z buldožerjom ali pa nanjo metal bombe. Česa takega še nisem videl, pa sem letos nekajkrat ravnal travnike za prašiči. Sem bil pa prepričan, da bo majster "pobral" pujsa ki je pritekel v pogonu... Izgleda, da je res problem streljati v tako zaraščenih predelih.

Janez

Jagermaister
16. December 2008, 16:58
... in niti z besedico se ni omenilo niti ograjevanje pašnikov ...

Hvala bogu! Čim manj drota v naravo! Že tako je zadnja leta trend po čimveč ograjah, vsako leto se ogradi še kakšen pašnik, tako, da bo divjadi ob takem tempu kmalu zmanjkalo prostora za pašo. Taka ograja, ko bi bila enkrat postavljena, bi še desetletja po tistem kazila planino, ko bi se številčnost prašičev že zdavnaj zregulirala.
Treba je vzeti v roke puško, višek prašičev odpeljati v hladilnico, pa bodo tudi škode v znosnih mejah.

janez valentic
16. December 2008, 22:08
Zelo pozitiven prispevek.

detel
17. December 2008, 09:58
Planina je izgledala pa kot bi jo oral z buldožerjom ali pa nanjo metal bombe. Česa takega še nisem videl, pa sem letos nekajkrat ravnal travnike za prašiči. Sem bil pa prepričan, da bo majster "pobral" pujsa ki je pritekel v pogonu... Izgleda, da je res problem streljati v tako zaraščenih predelih.

Janez

Trema pred kamero :icon_lol:.

detel
17. December 2008, 10:00
Hvala bogu! Čim manj drota v naravo! Že tako je zadnja leta trend po čimveč ograjah, vsako leto se ogradi še kakšen pašnik, tako, da bo divjadi ob takem tempu kmalu zmanjkalo prostora za pašo. Taka ograja, ko bi bila enkrat postavljena, bi še desetletja po tistem kazila planino, ko bi se številčnost prašičev že zdavnaj zregulirala.
Treba je vzeti v roke puško, višek prašičev odpeljati v hladilnico, pa bodo tudi škode v znosnih mejah.

Dam ti prav, kaj bo pa rekel Zavod......

Jagermaister
17. December 2008, 11:57
Plan navzgor ni omejen, ozimce se itak lahko lovi vse leto, omejitev velja le pri odstrelu merjascev in lanščakov, kjer je treba merjasca pokriti vsaj z eno svinjo, lanščaka pa z dvema lanščakinjama. Tako je vsaj v našem OZULu, drugje pa je mogoče tudi kako drugače.
Tako, da je izgovarjanje na Zavod ali OZUL, čisto za lase privlečeno.

_fox_
17. December 2008, 15:02
lepo je,da so omenili tudi tiste motoriste ki se podijo po naših hostah,pa nemoč nad njimi.. :icon_wink:

detel
17. December 2008, 15:37
Plan navzgor ni omejen, ozimce se itak lahko lovi vse leto, omejitev velja le pri odstrelu merjascev in lanščakov, kjer je treba merjasca pokriti vsaj z eno svinjo, lanščaka pa z dvema lanščakinjama. Tako je vsaj v našem OZULu, drugje pa je mogoče tudi kako drugače.
Tako, da je izgovarjanje na Zavod ali OZUL, čisto za lase privlečeno.

Pokrivanje nam dela probleme. Zlasti v pogonu je težko oceniti žival. Škode po prašičih pa vse večje (ponekod). Prej ali slej bo prišlo do sprememb smernic. V to sem prepričan. Žal, ima tu svoj vpliv tudi politika :icon_twisted:.

zober
17. December 2008, 23:49
Ne politika ampak zavod za gozdove!:icon_twisted:

Jagermaister
18. December 2008, 08:32
Bom navedel primer iz ene družine:
Vsak drugi dan so imeli kje kak travnik obrnjen, prašičev pa so dobili le nekaj, v celem letu menda 8. Pa so se pri kmetih zagovarjali, da jih pri odstrelu omejuje Zavod za gozdove, čeprav so jim le potrdili skoraj tak plan kot so ga sami predlagali. Mala revolucija, okrogle mize, itd... Zavod jim je odstrel povečal za 20 kosov. In koliko so jih potem dobili? Še toliko ne kot prej.

denis jež
18. December 2008, 18:02
Če niso sposobni odstrelit višek prašičev naj nas pokličejo pridemo izurjena ekipa:icon_biggrin: Bojo pujsi od straha pobegnili če jih že postrelili ne bomo:icon_biggrin:
hehe malo šale ne škodi:icon_biggrin:

pumpa
18. December 2008, 20:34
pa sej ni to problem; mi bi same velike streljali,:icon_twisted::icon_twisted:

Krpan
16. March 2010, 18:56
Še ena zanimiva in realna oddaja o lovstvu, oziroma pogovor z sratešino LD Rogatec

http://www.exodus.si/index.php?v=51b02a1338e31ebfe817280a313bfa58.flv

ZR7
17. March 2010, 08:52
Za to pogledat moraš pa že dopust vzet. Sem malo preletel. Zanimivo, možakar še vedno omenja roparice.:icon_evil: