PDA

View Full Version : Pogoni



ZR7
2. December 2008, 08:20
v tej temi naj se pise kako se obnasamo na pogonih, izkusnje, kako se vedemo na stojiscu, kako streljamo, kako se obnasamo ce streljamo na stojiscu ali v pogonu: kdaj do divjadi, oprema za na stojiscu...

Nekaj napotkov v tej smeri je tudi v članku http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=302&Itemid=73

mugo
2. December 2008, 08:38
V tej temi bi rad poudaril nekaj, o čemer se že dalj časa pogovarjamo s kolegi.
Za varnost gonjačev je v večini primerov na pogonih že precej dobro poskrbljeno, opremljeni so (smo) z vidnimi jopiči, pokrivali... Rekel bi, da je v tem pogledu bil dosežen (vsaj v družinah, ki jih poznam) kar lep napredek. Vsakdo ve, da jopič nosi zaradi lastne varnosti. Tako da sem mnenja, da do zamenjave gonjača z divjadjo ne more priti.
Problem, na katerega bi opozoril, pa je slaba vidnost lovcev na stojiščih, sploh, če so ti postavljeni v gozdu, na na cesti ali preži. Res imajo že kar povsod barvne trakove za klobuki, ki naj bi zagotavljali boljšo opaznost. Vendar menim, da je ne! Vsaj z vidika gonjača, ki brakira z orožjem, je opaznost lovcev na stojiščih zame problematična. Sploh, če brakir vnaprej ne ve, kje točno lahko pričakuje lovca na stojišču. Brakir hodi in skozi gosto grmovje ne opazi lovca, ki nepremično in tiho stoji, zato ga lahko ob strelu na divjad ogrozi.
Kar predlagam kot obvezno obnašanje na stojišču je, da se mora lovec na stojišču, ko se mu približa gonjač, čimprej kot je to mogoče, gonjaču pokazati, oziroma ga nase opozoriti, da gonjač točno ve, kje lovec je. Večina lovcev na stojiščih iz mojih izkušenj dela ravno obratno, bližje ko je brakir, bolj tiho in s pripravljeno puško stojijo, saj pričakujejo, da bo divjad skočila pred brakirjem. Vendar pa vsaj pri veliki divjadi to ni preveč pogosto, divjad se umika toliko pred gonjači, da si lovec na stojišču prev nič ne poslabša svojih možnosti, če se oglasi in pokaže brakirju, ko ta pride blizu.

dolgin
2. December 2008, 09:04
Se strinjam,lahko bi tudi "štantarji" nosili jopiče! Prav zaradi tega se po mojem mnenju dogajajo nesreče pri lovu! Moramo se zavedati,da imamo v rokah strelno orožje ne frače! Res je, da se vedno pred strelom prepričaš kam streljaš,ampak vedno pa temu ni tako lahko,saj vemo,da ko poganjaš in ti divjad "rine" imaš na voljo par sekund ali pa še to ne! Sej ni nujno da boš sploh streljal,ampak vseeno,kaj če ti človek na stojišču stoji dobro skrit za bukvo in se potem ko žival skoči premakne,,ti pa meriš ravno v njegovi smeri!
Še nekaj me moti,kar mislim da je kar velik problem! Namreč to,da se na lovih pojavlja veliko nekolegijalnosti,namreč pride ti recimo trop prašičev,ki jih zaradi podrasti ne moreš uspešno pomeriti,veš pa da bo trop ušel iz pogona,kaj torej storiti,velika večina jih ponavadi spusti skozi,mar ne bi blo bolje da daš vsaj strel v zrak da jih vsaj poskusiš obrnti na druga stojišča? Saj zato pa so skupni lovi! Prav tako opozarjanje ala,zajec naprej,lisica naprej ali nazaj,tega ni VEČ,pa bi moralo bit!
Še en problem,ki se pojavjlja povsod pa je neprijavljanje strelov na skupnih lovih,sploh tam,kjer veliko "poka"! Dostikrat se zgodi,da je temu tako tudi zaradi krivolova.....

lp

Big Foot
2. December 2008, 10:31
Praviloma poganjači tudi odlično poznamo teren, ter tudi vemo kje so postavljene zasede.
Če lov poteka tako bi moral (večinoma pa ne) ter bi štantarji stali točno tam kjer jih lovovodja postavi bi bili kar varni. Ker pa se nekateri potem pomikajo ne le levo in desno proti naslednji/predhodnji zasedi ampak celo v strelno linijo je res dobro da bi imeli štantarji tudi jopiče.

Kar se pa moje varnosti tiče (poganjač), jopič obvezno dovolj pogosto se oglašat pa po možnosti se izogibam stojiščem kjer čakajo Italijanski gostje ker prvo streljajo pa potem gledajo.

Imam pa "označenega" tudi psa. Signalno ovratnico in sicer elastično pa še na veloci trak da se lahko iztrga če bi se zapletel, če imamo pa na lovu tudi Italijanske goste pa še zvonec na ovratnici.

Hubertus
2. December 2008, 11:36
Zvenec na psu je čudovita zadeva. Prvič zaradi njegove varnosti drugič pa zato, da ga že na daleč slišiš kje je in kaj dela ter, da divjad ne zamenjaš z njim in si tako premalo pozoren.
Za ustrelit psa ne potrebuješ Italijana. Smo si jih med seboj že dovolj pofrcali.

zajec
2. December 2008, 12:12
Pr nas kdor nima označevalnega jopiča,najsi bo brakir ali stojiščar nima kaj delati na lovu!

muzikant
2. December 2008, 12:14
Pri postavljanju je vsakemu štantarju treba razložiti kam lahko strelja, ko je pogon že preblizu pa se v smer prihoda več ne strelja. Pogon pa itak mora vedet kje so linije, da ne strelja proti njim.
Kdor se premakne z štanta gre pri nas brez pardona domov.
Do uplenjene divjadi se gre, ko je označen konec pogona, te pobere postavljalec oz pogon pride do tebe.
Glede psov se strinjam s predhodniki.

Big Foot
2. December 2008, 12:58
Pri postavljanju je vsakemu štantarju treba razložiti kam lahko strelja, ko je pogon že preblizu pa se v smer prihoda več ne strelja. Pogon pa itak mora vedet kje so linije, da ne strelja proti njim.
Kdor se premakne z štanta gre pri nas brez pardona domov.
Do uplenjene divjadi se gre, ko je označen konec pogona, te pobere postavljalec oz pogon pride do tebe.


Hja to je lepa in sicer pravilna teorija. Praksa je pa...
Saj velika večina se tega drži imaš pa vedno kake cvetke

muzikant
2. December 2008, 13:26
Kar se tiče cvetk imaš prav, saj so me dva tedna zapored pripravili do tega da sem iskal ležeč zaklon.

jvpv
2. December 2008, 13:53
Še na tako dolgo nazaj smo se smejali američanom ko so bili v jopičih. Sedaj ugotavljamo, da je to priporočljivo/obvezno.

Hubertus
2. December 2008, 15:09
Še na tako dolgo nazaj smo se smejali američanom ko so bili v jopičih. Sedaj ugotavljamo, da je to priporočljivo/obvezno.
Zanimivo! Pa tako imamo vse odlično porihtano. Menda se vsi po nas zgledujejo.

GregaK
2. December 2008, 17:12
A ima kdo sliko zvonca za psa? A je to kr navaden kravji zvonc?

Bom počas upelajl goniča v naše skupne love in ker v Ld že dolgo časa ni bilo jage s psom goničem , me malce skrbi!


LP
Grega

Lisjak
2. December 2008, 18:55
Grega, poglej sliko pod temo zajcev in si omisli takle suknjič še za psa.
http://www.forum-lov.org/forum/attachment.php?attachmentid=2028&d=1227951718
LP

detel
2. December 2008, 19:08
A ima kdo sliko zvonca za psa? A je to kr navaden kravji zvonc?

Bom počas upelajl goniča v naše skupne love in ker v Ld že dolgo časa ni bilo jage s psom goničem , me malce skrbi!


LP
Grega

Zvonček naj bo manjši, da ne ovira psa, ni važno kakšen, le da se ga sliši. Pes naj bi lovil brez ovratnice, da se kje ne zatakne in celo zaduši, zato naj bo ovratnica z zvoncem elastična ali kaj podobnega.

Hubertus
2. December 2008, 21:19
Na Sardeniji, raste za ljudi neprehodno grmovje polno trnja in vej, psi imajo krepke usnjene ovratnice na katerih visijo zvončki ali kraguljčki pa se še noben pes ni obesil na vejo!
Tudi vam se pes ne bo obesil, še posebej če jagate po lepih bukovih ali smrekovih gozdovih.
Na ovratnici je lahko vgravirana tudi telefonska številka, ki nam je lahko v veliko pomoč, če se pes izgubi.

zober
2. December 2008, 21:23
Grega ti kr tavečjega:icon_lol::icon_lol: kravjega dej gor da bomo še mi sosedje slišal kam pes goni

GregaK
2. December 2008, 23:14
Grega ti kr tavečjega:icon_lol::icon_lol: kravjega dej gor da bomo še mi sosedje slišal kam pes goni


Pol pa najbol da grem še u Švico, oni majo tiste ta velke za navijat na kakšnmu smučanju!:icon_biggrin::icon_biggrin:

GregaK
2. December 2008, 23:21
Tistole jaknco bom pa res nabavu, sam a to ga pa ne bo oviral?

JAKAJEŽ
3. December 2008, 07:28
Kar se zvončka tiče,se lahko uporabi ribiški zvonček,je zelo lahek in dovolj glasen.Dobi se ga v vsaki trgovini z ribiškim materialom,katerega enostavno prišiješ na ovratnico.

lp

ricmnc
3. December 2008, 10:44
pozdravljeni!
zanima me kaksno opremo si nosite v pogon in na stojisca?
koliko nabojev?
kako pa je najbolje se obnasati na stojiscu?
lp

jvpv
3. December 2008, 12:40
pozdravljeni!
zanima me kaksno opremo si nosite v pogon in na stojisca?
koliko nabojev?
kako pa je najbolje se obnasati na stojiscu?
lp

1. v pogon samo nalahko oblečen (itak ti je vroče), na stojišče toplo oblečen, nahrbtnik (v njem je:1. pomoč, prisrčnica, vrečke, toalet papir, in rezervna majica, seveda tudi malica:icon_lol:)

2. v ''lajbčku'' je vedno 10 krogel (če govorimo za šibrne naboje = 16 ali več)

3. tam kjer te nekdo nastavi tudi čakaš (+/- 2 metra), čimbolj tiho

detel
3. December 2008, 14:17
Hubertus, meni se je brak jazbečarka ujela na enega izmed hlodov, ki so bili na kupu za v vinograd, a sreča, da sem bil blizu in to videl. Našel pa sem že mrtvega ujetega psa ob kadavru srnjaka. Predpostavljam, da so se psi tam "stepli" in ta revež se je "zakačil" v štrleče odlomljeno debelce. Le toliko v vednost. Moj pes ne bo nikoli lovil z ovratnico.

Hubertus
3. December 2008, 15:04
Hubertus, meni se je brak jazbečarka ujela na enega izmed hlodov, ki so bili na kupu za v vinograd, a sreča, da sem bil blizu in to videl. Našel pa sem že mrtvega ujetega psa ob kadavru srnjaka. Predpostavljam, da so se psi tam "stepli" in ta revež se je "zakačil" v štrleče odlomljeno debelce. Le toliko v vednost. Moj pes ne bo nikoli lovil z ovratnico.
Zapni mu jo tako ohlapno da si jo lahko sname čez ušesa. Pes, ki celo leto visi na verigi, bo le pohlevno čakal svojo pogubo, prostoživeči pes se bo pa poskušal na vsak način sneti.
Vsak naj ukrepa po svoji presoji in izkušnjah. Navedel sem nazoren primer uporabe ovratnice in zvončka.
Moj pes bo vedno lovil z ovratnico na kateri je na veliko vgravirana moja telefonska številka, kar se mi je dvakrat že obrestovalo, ko so bile psice še mlade in na lovu zalutale. Enkrat k sosednjim lovcem, enkrat pa k planincem.

Bunny
3. December 2008, 20:04
Moje izkušnje z ovratnicami so mešane. Svetleče- odsevne so super če je pes podobnih barv kot npr. divji prašič, srnjad, saj veste :icon_confused: deci, liter na deci, liter pa je vse prašič:icon_lol: drugače pa jih ne prakticiram več ker se mi je enkrat brak "zaguncal" in sem ga komaj naredu živega no odkar mam istrijanca jih ne potrebujem:icon_biggrin:, glede zvončka, sem pa istega mnenja kot en naš lovec, ki pravi, da je zgonc za krave, pes pa naj nemesto zgonca raje LAJA!!

dolgin
3. December 2008, 20:41
Pes nima zvonca zato danebi dobro lajal,ampak zato da ga čorovi jagri ne pihnejo! Tudi za tvojega istrijanca bi ti priporočal da si navaši kak "krogelc",saj veš kako pravijo,100 ljudi,100 čudi!

lp

Brakir
3. December 2008, 20:53
,saj veš kako pravijo,100 ljudi,100 čudi!

lp


100 žena, 200 sisa? :icon_lol:

dolgin
3. December 2008, 21:07
100 žena, 200 sisa?
__________________
Nak,100 žena,5 zuba!!!:icon_twisted:

Volpe
4. December 2008, 06:47
Zgodilo se je, da sem poganjal z mojo resasto jazbečarko. Med pogonom so psi potegnili (največ istrijancev) in moja za za njimi. Pri zadnjem pogonu se je lovec hvalil, da ni še videl česa takega: istrijanci so gonili in pujs tekel za njimi! Joj, joj

Prskač
4. December 2008, 10:02
Menim, da je za boljšo varnost, ključnega pomena, da se lovci ne premikajo in zapuščajo stojišč predčasno. Pomemno je, da ostanemo do konca na stojiščih, kjer nas za nazaj pobere lovovodja. Kar je nejasnega vprašajmo lovovodjo npr. potek pogona, kje imamo levega in desnega solovca, itd...
Obvezno morajo biti primerno označeni gonjači (z odsevnimi jopiči) in štantarji (vsaj z trakom). Dobrodošlo je tudi zavarovati pse z primernimi, dobro vidnimi ovratnicami ali z oprsnico.

detel
4. December 2008, 11:34
Ako vidiš levo ali desno solovca mu pomahaj ali zažvižgaj, sevada pred pričetkom lova. Tako je bolje zate in zanj .

GregaK
4. December 2008, 14:55
A pa s tole oprsnico nima še mal večjih šans, da se kam zaplete, kakor pa samo z ovratnico?

ZR7
4. December 2008, 15:00
Živobarvna ovratnica se mi, poleg PP patrona, ki ga ostalim lovcem pokažeš na začetku lova, zdi zelo potrebna oprema psa. Seveda narejena na ježka, da se lahko sname. Okoli zvončka bi bilo za debatirati, Res je, da pes ne "vpije" ravno ves čas jage, še sploh ne, ko se vrača k vodniku po lastni sledi. Zatorej mi je predlog JakeJeža o ribiškem zvončku blizu. Morebiti pa res poiskusimo. In potem raje vidim, da vse skupaj izgubi, kot da se kje obesi. Pri poskusu snemanja se lahko tako zasuka, da se še dodatno zadrgne. Na to, da se bo pes sam rešil, ne bi stavil Bisinega življenja.

Jagermaister
4. December 2008, 17:11
Kričeče barve so na lovu lahko tudi potuha v smislu: če ni kričeče barve, potem je tisto gotovo prašič.

Sem šel lani k sosedom na prašiče. 10 so jih namreč videli iti v neko globel. Imel sem dober štant in kmalu po tistem, ko se je pogon začel, so psi gonili v moji smeri. 50 m nižje v gošči sem opazil, da se je premaknilo nekaj temnega in takoj sem pomislil na prašiča. Ker sem imel na puški piko, sem imel s sabo tudi dvogled in z njim končno le ugotovil, da je spodaj v temno oblečen človek. Kar lasje so mi šli pokonci! Spraznil sem puško, ga poklical k sebi in mu ukazal naj do konca pogona stoji poleg mene. Bil je gobar, sledil je prašiče, slišal je gonjače, ni pa pomislil, da se je znašel sredi pogona. Oblečen je bil v temne kavbojke in temno moder anorak. Očitno bi morali tudi gobarji nositi signalne telovnike.
Prašičev ni bilo, vseeno pa smo imeli vsi skupaj neznansko srečo.

detel
4. December 2008, 17:48
Ja, tudi na to je treba pomisliti. Jaz sem imel dvakrat v gošči staro branjevko. Mislil sem, da je srna :icon_redface::icon_confused:....joj, sreča, da nisem hitrih prstov.

Lansko leto je pri nas "padel" terierček. Ni nosil traka, niti zvonca.

jvpv
5. December 2008, 07:57
Lansko leto je pri nas "padel" terierček. Ni nosil traka, niti zvonca.

:icon_confused::icon_confused:

mrki
5. December 2008, 10:06
Jaz na brandelbraka vedno dam oranžno ovratnico ki je elastična in ohlapno visi na vratu. Je pa res da se nekateri psi ko se "ujamejo" za ovratnico začnejo tako premetavat in vleči da je lahko usodno. Ovratnica je zelo priporočljiva in na lastniku psa je da presodi kako bo pes reagiral če se ujame, moj ponavadi samo vleče nazaj, to sem ga navadil tako da sem vsakič ko sem snemal ovratnico stal pred njim in nalahko potegnil ovratnico tako da jo je pes sam snel do konca.

Jagermaister
5. December 2008, 15:35
Sam sem v dvomih, če bi terierju dal signalno ovratnico. Rajši ne, saj gre z njo lahko tudi v luknjo in tudi taka na ježka je v določeni situaciji lahko usodna.
Še vedno trdim, kot sem omenil nekaj postov prej, da so vse te kričeče barve lahko potuha, in da se je potrebno 100% prepričati na kaj se strelja.

Lani je moj terier na skupnem lovu ustavil povsem zdravega ozimca. Slišal sem kaj se dogaja in pohitel tjakaj. Lajež je pravilno ocenil tudi eden od štantarjev in zapustil stojišče, tako da je prišel ravno med mene in psa in prašiča, ki ju jaz še nisem videl. Ko je dvignil puško, sem kričal nanj, naj ne strelja, da ne bo zadel psa. Pa je že počilo! Pes je obstreljen tulil od bolečine, prašič pa nepoškodovan ušel.
Kaj bi mu pomagala signalna ovratnica in zvonček? Saj je bil vendar dovolj glasen, pa še jaz sem se drl na vse pretege. Edino oklep iz kevlarja in keramičnih plošč, pa še čelada povrhu.

mrki
5. December 2008, 16:23
Prav ovratnica bi ga v tem primeru rešila ker kreten ki je streljal sigurno ni dobro videl kaj je pred njim pa je kar ustrelu v grm pa kar bo bo. Sam sem imel primer pri iskanju ranjene svinje ko sem zaradi gostih smrečic videl samo ovratnico in nekaj rjavega, nisem videl kje je glava in kje rep svinje in v takih pogojih vsaj jaz ne streljam na divjad. Pri iskanju ranjene divjadi pa strogo ne dovolim nobenemu streljati v smeri mojega psa ko oblajava na mestu, to povem vsem pred iskanjem in do zdaj ni še nobeden ugovarjal.

detel
5. December 2008, 19:54
Vsako nedeljo sem bolj prepričan, da je oranžna ovratnica ZAKON !!! Pa ne za istrijanca, ampak za terierčka, prepeličarja, braka..... Ko boš enkrat izgubil psa, boš naslednjemu dal dve.

Jagermaister
5. December 2008, 22:47
Mogoče bi bilo najbolje kar celega psa preštrihati na rdeče (rumeno, oranžno, zeleno):icon_lol:?

V omenjenem primeru tudi to ne bi pomagalo. Tip je zapustil stojišče, ker je vedel, da je pes ustavil prašiča in je bil slep in gluh za vse drugo. Bi bil pes lahko kakršnekoli barve. Še dobro, da nisem jaz predtem prašiča že zalezel iz nasprotne smeri; vprašanje če bi zdaj pisal na forumu.

mrki
5. December 2008, 23:24
Reci kar hočeš ampak rdeče, rumeno, oranžno se lažje opazi v pogojih zmanjšane vidljivosti, če pa imate take lovce ki streljajo sam zato da nekaj pade ne glede na žrtve :icon_confused: , potem še brakirji nimajo kaj iskat v pogonu in ne samo psi:icon_sad: :icon_cry: :icon_sad: :icon_cry:.

Jagermaister
6. December 2008, 11:39
Reci kar hočeš ampak rdeče, rumeno, oranžno se lažje opazi v pogojih zmanjšane vidljivosti, če pa imate take lovce ki streljajo sam zato da nekaj pade ne glede na žrtve :icon_confused: , potem še brakirji nimajo kaj iskat v pogonu in ne samo psi:icon_sad: :icon_cry: :icon_sad: :icon_cry:.

Nisi dojel bistva prej povedanega, namreč: tudi če ni kričeče barve, to še ne pomeni, da je tisto kar za ustrelit.

Glede lovcev, ki streljajo nepremišljeno pa tako: vedno se kje najde kakšen takšen. Tudi pri vas. In vesel si lahko, če ga še nisi imel prilike spoznati...

Jagermaister
6. December 2008, 11:47
Glede barvanja psov pa malo zares, malo za hec. :sign13:
Pes ki bi bil obarvan z kakšno kričečo barvo za lase, bi bil gotovo dobro opazen :icon_mrgreen:, hkrati pa se ne bi mogel nikamor zatakniti in ujeti.

Bunny
6. December 2008, 13:17
Ja nažalost se take reči dogajajo, ker pač nekateri ne vedo kaj in kam streljajo. Osebno sem bil na stojiščih samo dva ali trikrat. Pa mi je pošteno povedano bilo dolgčas za znoret, nekaj adrenalina ti požene pasji lajež po krvi ampak po par urah tudi to postaja nezanimivo. Človek se po domače povedano naveliča. To pa ne pomeni, da je vse prosto po prešernu. Sam se v pogonih poizkušam izogibati takim "slepim maratoncem" ki na štantu naredijo več kilometrov kot moj pes. Ko bi le psa lahko to naučil izogibati se takim...