PDA

View Full Version : StroŠek dnevne oskrbe



kos
21. November 2008, 16:00
Ko sem nedavno tega pripravljal analize, sem potreboval tudi okviren podatek stroška izraženega v valuti za povprečno velikega lovskega psa na slovenskem.Obrnil sem se celo k službam KZS, kjer bi kot krovna strokovna organizacija morali, če ne celo mogli vedeti za takšne podatke. Kar na hitro sem dopil odgovor:

Spoštovani,



Kinološka zveza Slovenije ne razpolaga z želenimi podatki, ker se ne ukvarja z oskrbo in nego psov.



S spoštovanjem,



Lidija Okleščen





Lidija Oklescen

Poslovna sekretarka / Business secretary



Kinoloska zveza Slovenije / Slovenian Kennel Club

Ilirska 27



SI-1000 Ljubljana, Slovenia


Sedaj mi pa resnično ni jasno, kam naj bi se naslonil za verodostojen podatek, ker sam si pa takšne statistike in podatka ne morem izmišljevati. Nekaj podatkov sem sicer naknadno pridobil od znancev, interneta. Pa me zanima kakšne podatke imati vi spoštovane kolegice, kolegi?

Hubertus
21. November 2008, 17:50
Dobro izšolan pes nam je pri lovu v veselje....neprecenljivo!
Za vse ostalo je Mastercard!

Nekatere stane zelo malo...:icon_twisted::icon_lol:

kos
21. November 2008, 18:36
Dobro izšolan pes nam je pri lovu v veselje....neprecenljivo!
Za vse ostalo je Mastercard!

Nekatere stane zelo malo...:icon_twisted::icon_lol:

:icon_lol:imaš kritje na Mastercard:icon_confused:

Veper
21. November 2008, 21:02
Ceplenje za dva psa (Bavarec in resasti Istrijan) 65euro letno, briketi in testenine mesečno 15+10 kg cena odvisna od kvalitete, ostali dodatki cca 20 euro mesečno. Čas ki ga preživim z mojimi psi -kot je napisal Hubertus neprecenljivo. Ker imata svoje krzno prihranimo na obleki:icon_lol:

kos
21. November 2008, 21:46
Ceplenje za dva psa (Bavarec in resasti Istrijan) 65euro letno, briketi in testenine mesečno 15+10 kg cena odvisna od kvalitete, ostali dodatki cca 20 euro mesečno. Čas ki ga preživim z mojimi psi -kot je napisal Hubertus neprecenljivo. Ker imata svoje krzno prihranimo na obleki:icon_lol:

Po nekih predvidevanjih naj bi bilo to 15 eurov dnevno in če imaš tri kuže leto pa 365 dni, vzemi kalkulator v roke in to je to. Pa naj še kakšen zeleni brat ali sestra začudeno gleda in se nespoštlivo ozira na okoli po zeleni naši, vodniki psov v lovskih družinah bi morali biti zlata vredni, ne pa zadnje kolo....

teohafy
21. November 2008, 22:01
No, da te pes stane 450€ mesečno je pa malo pretirana ocene a ne...?

detel
21. November 2008, 22:07
Ker si ne predstavljam lova brez psa, sploh ne delam računov :icon_exclaim:.

Hubertus
21. November 2008, 22:12
Osnovno in zdravo oskrbo psu lahko zagotovimo z vsaj 25-30e mesečno, torej 300-360e letno plus stroški cepljenja proti steklini.
To ne vključuje morebitne veterinarske oskrbe, stroškov goriva kadar psa vozimo na šolanje po lovišču, časa, ki ga porabimo za šolanje....itd. To je namreč odvisno od vsakega posameznika.
Vsak vodnik, ki zagotavlja psu vsaj osnovno oskrbo in ki se vsaj povprečno ukvarja s svojim psom, jeseni pa naganja na vseh pogonih, bi lahko bil povsem mirne duše oproščen dela v lovišču, pa vem, da če kdo to samo potihem omeni vodilnim v LD, le-ti kar ponorijo.

krogla1
21. November 2008, 22:30
Se popolnoma strinjam kar je napisal Hubertus.
Brez psa lov sploh ne bi bil to kar je.

kos
21. November 2008, 22:41
No, da te pes stane 450€ mesečno je pa malo pretirana ocene a ne...?

Ja pretirano je slišat, samo tako naj bi bilo, saj se od naše zaljubljenosti v najboljše prijatelj sploh ne zavedamo. V kalkulacijo je vračunana povprečna vsestranska 24 urna oskrba, ki pritiče.

Takšni statistični podatki so pomembni, nekoč smo gledali skozi oči ljubiteljstva, danes pa skozi profesionalizem in kapital, žal tako je tudi v kinologiji.

Konec koncev pa bomo morali resni vodniki ob podpisovanju raznih pogodb z lovskimi družinami naliti čistega vina o stroških, ki jih imamo s štirinožci. Takšne stroške bo slej ,ko prej morala soporavnavati tudi tista tričetrtinska večina lovcev, ki psa nima. Tudi adijo koncestije, če ne bo urejena kinologija in zdaj je že pravi čas, da se začne kaj premikati.

Hubertus
21. November 2008, 23:18
Ja pretirano je slišat, samo tako naj bi bilo, saj se od naše zaljubljenosti v najboljše prijatelj sploh ne zavedamo. V kalkulacijo je vračunana povprečna vsestranska 24 urna oskrba, ki pritiče.

Če vkalkuriraš še vodo, ki jo pes popije, luč, ki jo prižgeš, ko greš k psu pri temi, plin, ko mu kuhaš za jest,....itd. potem morda res rata toliko, a še vedno je malo preveč.
Kos...gorje našemu lovstvu, če bomo vodniki sklepali pogodbe z lovskimi družinami.
Tisočkrat sem si rekel, da ne bom več naganjal in da bom naslednjič prišel na lov brez psa. Ko bo res hudo bomo tako naredili vsi pa ne bo treba pisati pogodb. Še prosili nas bodo. A do sedaj je želja po lovu s psom vedno premagala jezo na tiste, ki ne spoštujejo našega dela.

springer
21. November 2008, 23:38
Ceno dnevne oskrbe psa, bi se dalo dobiti v kakšnem pasjem hotelu. Res pa je, da je to le del stroškov, ki jih ima vodnik s psom. Pes ni puška ki jo po končani lovni sezoni lepo naoljiš in postaviš v omaro.

teohafy
22. November 2008, 00:35
Pri nas lovska družina kupi psa, krije cepljenje in plača simboličnih 50€, vendar samo tistim, ki se s psom udeležujejo lovov. Mislim, da je kar pošteno.

kos
22. November 2008, 07:58
Če vkalkuriraš še vodo, ki jo pes popije, luč, ki jo prižgeš, ko greš k psu pri temi, plin, ko mu kuhaš za jest,....itd. potem morda res rata toliko, a še vedno je malo preveč.
Kos...gorje našemu lovstvu, če bomo vodniki sklepali pogodbe z lovskimi družinami.
Tisočkrat sem si rekel, da ne bom več naganjal in da bom naslednjič prišel na lov brez psa. Ko bo res hudo bomo tako naredili vsi pa ne bo treba pisati pogodb. Še prosili nas bodo. A do sedaj je želja po lovu s psom vedno premagala jezo na tiste, ki ne spoštujejo našega dela.

Ja ja točno poznam strastne jagre iz oči v oči, do psa pač nima veselja, je doma v bloku, ni pogojev itd. Na brakado mi vedno prinese domačo zložlivo palico, okovano s šilom. Menda konico vsakokrat znova na brusi. Opazil sem da se ga psi, seveda ne njegovi na zbirališču in sploh izogibajo pa sem postal pozorn. Človek je palico uporabljal tudi za maltretiranje psov na pogonu tako ,da jih je pikal s konico. Pa tudi sam se je zagovoril, ko se je z levico držal za laškega. (TREBA IMET PRI SEBI KAJ ŠPIČASTEGA, DA PSA NAŽENEŠ V GRMOVJE, PA ČE TI HOČE ZAJCA ALI LISICO TRGAT GA PIKNEŠ IN JE MIR....). Svoje sem mu povedal, zdaj pa se poredko videvava in lahko je srečen, da se ni zagovarjel še kje drugje.

kos
22. November 2008, 08:04
No kakšna naj bi bila pa nekako cena dnevne oskrbe 10 eurov? Rabim za analizo in predavanje pripravnikom.

dolgin
22. November 2008, 08:11
No kakšna naj bi bila pa nekako cena dnevne oskrbe 10 eurov? Rabim za analizo in predavanje pripravnikom.

Cena je tam nekje,seveda je to gola oskrba - hrana in voda!

Sraka
22. November 2008, 09:12
Se da lovsko kinologijo vrednotiti skozi denar ? Sam sem se tovrstnim razpravam vedno izogibal, ker nečesa kar imaš rad in kar te veseli ni mogoče vrednotiti na tak način. V tistem trenutku, ko pričnemo lovsko kinologijo oziroma lovskega psa obravnavati kot strošek, zapademo v nevarnost, da začnemo tako vrednotiti celotno našo lovsko dejavnost. Ko se nam to zgodi pa smo seveda že daleč vstran od vseh deklariranih vrednot in načel našega lovskega poslanstva. In prav v to zanko se velikokrat ujamemo kar sami.

Nihče nikogar ne sili, da se v okviru svoje lovske aktivnosti začne ukvarjati tudi z lovsko kinologijo. Za to se odloči vsak sam in skoraj zagotovo ne zaradi potreb drugih, temveč praviloma zaradi zadovoljitve svojih notranjih želja ter potreb in obogatitve svojega življenja z nečim novim, vznemirljivim, plemenitim.
Večina, ki te notranje potrebe in izziva ob nabavi psa ni čutila, je skoraj po pravilu tudi svojo kinološko avanturo slabo končala. Še slabše pa njihov pes, ki namesto lovskega prijatelja v takih primerih postane žrtev lovčeve nečimrnosti in zaletavosti.

Vsaka dejavnost s katero se kdo izmed nas ukvarja, pa naj gre za področje lovstva ali kakšne druge, zahteva naš vložek v času in denarju, če želimo biti pri tem uspešni. Edino pravo plačilo našega vloženega truda in materialnih stroškov, ki jih pri tem imamo, pa sta lahko le naše notranje zadovoljstvo in iskreč prijateljski pogled štirinožnega spremljevalca. Za to pa seveda ne moremo izstavljati računa našim lovskim kolegom, ker tega ti tudi plačati ne morejo. Koristi, ki jim jih v zvezi z lovom nudi naš pes, so lahko le naš poklon skupni lovski stvari. Da pa bi prav vsi to darilo vedeli vrednotiti in ceniti pa ne pričakujmo in se torej izogibajmo tlačiti koristi našega psa v razne bilance.

Pa lep lovsko kinološki pozdrav!

kos
22. November 2008, 10:19
Se da lovsko kinologijo vrednotiti skozi denar ? Sam sem se tovrstnim razpravam vedno izogibal, ker nečesa kar imaš rad in kar te veseli ni mogoče vrednotiti na tak način. V tistem trenutku, ko pričnemo lovsko kinologijo oziroma lovskega psa obravnavati kot strošek, zapademo v nevarnost, da začnemo tako vrednotiti celotno našo lovsko dejavnost. Ko se nam to zgodi pa smo seveda že daleč vstran od vseh deklariranih vrednot in načel našega lovskega poslanstva. In prav v to zanko se velikokrat ujamemo kar sami.

Nihče nikogar ne sili, da se v okviru svoje lovske aktivnosti začne ukvarjati tudi z lovsko kinologijo. Za to se odloči vsak sam in skoraj zagotovo ne zaradi potreb drugih, temveč praviloma zaradi zadovoljitve svojih notranjih želja ter potreb in obogatitve svojega življenja z nečim novim, vznemirljivim, plemenitim.
Večina, ki te notranje potrebe in izziva ob nabavi psa ni čutila, je skoraj po pravilu tudi svojo kinološko avanturo slabo končala. Še slabše pa njihov pes, ki namesto lovskega prijatelja v takih primerih postane žrtev lovčeve nečimrnosti in zaletavosti.

Vsaka dejavnost s katero se kdo izmed nas ukvarja, pa naj gre za področje lovstva ali kakšne druge, zahteva naš vložek v času in denarju, če želimo biti pri tem uspešni. Edino pravo plačilo našega vloženega truda in materialnih stroškov, ki jih pri tem imamo, pa sta lahko le naše notranje zadovoljstvo in iskreč prijateljski pogled štirinožnega spremljevalca. Za to pa seveda ne moremo izstavljati računa našim lovskim kolegom, ker tega ti tudi plačati ne morejo. Koristi, ki jim jih v zvezi z lovom nudi naš pes, so lahko le naš poklon skupni lovski stvari. Da pa bi prav vsi to darilo vedeli vrednotiti in ceniti pa ne pričakujmo in se torej izogibajmo tlačiti koristi našega psa v razne bilance.

Pa lep lovsko kinološki pozdrav!

Dobre misli v osnovi, tudi sam podobno razmišljam, žal pa smo le manjšina med dvaindajaset tisočimi. Nimam nikakeršnih namenov kot navajaš, se pa v posameznih trditvah izrecno ne strinjam s teboj in se drugič konektamo.

Nedvoumno podpiram raziskavo, ki se pripravlja na akademski ravni med drugimi kriteriji tudi materialnega vrednotenja psa in prav je pomagati zanesenjakom študentom ki prosijo za pomoč oz. vključujejo posameznike v raziskave. Skrbniki psov morajo predhodno vedeti , da prevzemajo vso odgovornost, poleg ljubezni,ki ni dovolj tudi spošno oskrbo živali. Kupnina psa je mala šala. Ni si moč zatiskat oči. Zakaj toliko zapuščenih psov na slovenskem, verjetno je skrbnikom pošla ljubezen in denar.

Imam podatek dnevne oskrbe službenih psov policije, vojske, carine, CZ, verjetno je moč vrednotit tudi ceno dnevne oskrbe delovnega psa?

Sraka
22. November 2008, 13:14
Kolega Kos se sprašuje:
" Imam podatek dnevne oskrbe službenih psov policije, vojske, carine, CZ, verjetno je moč vrednotit tudi ceno dnevne oskrbe delovnega psa?"
___________
Seveda je mogoče vrednotiti tudi dnevno oskrbo psa. Vrednotiti je mogoče vse. Popolnoma vse. Star pregovor nas uči, da gre celo ljubezen skozi želodec. Torej, če je mogoče ovrednotiti in v denarju izraziti tudi čustva zakaj ne bi mogli dnevne oskrbe psa. Le prav nobene smiselnosti ne vidim v tem. In komu ter zakaj bi s takšnim vrednotenjem želeli karkoli dokazati ? Nabava , vzgoja, šolanje, zdravljenje, oskrba in drugi stroški lovskega psa vodnika ne stane bistveno več kot vsakega drugega športnega kinologa.

Problem zapuščenih in zavrženih psov pa z višino stroškov vzdrževanja psa nima posebej veliko skupnega ali vsaj ni odločilnega pomena. Razloge za za ta nehuman, neodgovoren in necivilizacijski problem pa je potrebno iskati drugje.

Lep pozdrav!

dolgin
22. November 2008, 14:01
........ker nečesa kar imaš rad in kar te veseli ni mogoče vrednotiti na tak način. V tistem trenutku, ko pričnemo lovsko kinologijo oziroma lovskega psa obravnavati kot strošek, zapademo v nevarnost, da začnemo tako vrednotiti celotno našo lovsko dejavnost. Ko se nam to zgodi pa smo seveda že daleč vstran od vseh deklariranih vrednot in načel našega lovskega poslanstva. In prav v to zanko se velikokrat ujamemo kar sami.

Ja,pa saj lov tudi vrednotimo,celo moramo ga,da bomo sploh lahko še lovili! Pa tudi izjemno rad jagam in to z svojim psom! Pa mislim da je zelo malo tistih ki gledajo na lov in na psa skozi denar,res pa je hudič,če si nečesa ne moreš privoščiti,pa imaš to zadevo rad (pa naj košta res samo 10€ na dan)!

kos
22. November 2008, 14:18
Ja,pa saj lov tudi vrednotimo,celo moramo ga,da bomo sploh lahko še lovili! Pa tudi izjemno rad jagam in to z svojim psom! Pa mislim da je zelo malo tistih ki gledajo na lov in na psa skozi denar,res pa je hudič,če si nečesa ne moreš privoščiti,pa imaš to zadevo rad (pa naj košta res samo 10€ na dan)!

Točno tako. LZS so polna usta koliko prostovoljnih delovnih ur opravimo lovci v loviših, ure pa so ovrednotene v denarju. Kaj meniš koliko pa skrbniki in vodniki lovskih psov prispevamo k temu prostovoljstvu? To gre kar mimo, bog obvaruj kot pravi SRAKA KOSU :eusa_liar:da bi tlačiti koristi našega psa v razne bilance.

dolgin
22. November 2008, 17:13
Ure ponekod plačujejo,kar se mi ne zdi v redu (ravno tako kot kilometrine)! V LD vstopiš PROSTOVOLJNO in veš vnaprej kaj te čaka! popolnoma enaka zgodba je z vodenjem psa! Če se pa potem kdo širokousti na tuj račun pa ni glih v redu!

lp

Veper
22. November 2008, 18:17
Pojavljajo se neke "pogodbe" z LKDji kjer naj bi vsi lovci plačevali prispevke za LKD in bi potem vodniki psov imeli iz tega naslova poravnane stroške za vse preizkušnje. Osebno pa mislim,da če si se odločil,da boš imel lovskega psa,si to storil zavestno in iz ljubezni do take oblike lova in seveda do psa samega. Nekako logično se mi zdi ,da LD povrne stroške cepljenja,če se pes udeležuje lovov ,vendar pa mislim,da si mora vse ostale stroške pač pripisati vodnik sam in ne sme računati na denar ostalih lovcev ,ki psa pač nimajo. Vsekakor pa bi morali vodnikom upoštevati toliko delovnih ur,kolikor jih s svojim psom prebijejo na skupnem lovu,ali pa na krvni sledi,ki pa je pač specifična raba lovskega psa.
LKD mora živeti od svojih uslug ,ki jih naj zaračuna in če jih bo zaračunala previsoko,bomo vodniki pač koristilii usluge cenejše LKD. Konkurenca je zelo zdrava stvar. Časi prisilnih prispevkov so že davno mimo in tudi življenje na račun tujega dela bo v kratkem pozabljeno. Če hočeš uslugo prodati,jo moraš pač prilagoditi povpraševanju in jo tudi tržno ovrednotiti.

dolgin
22. November 2008, 18:21
Veper,jaz pa nisem za LKD-je,ker je to taka zmešnjava in en ku g......ce se tam prelije,pa še kakšna pamet se ti lahko sk.....! Zakaj plačevati (zaradi tiste markice) LKD,če pa moraš VSE njihove storitve vsaj doplačat če ne že poravnati v celoti! Mislm,bolno do amena! Po mojem bi morali biti pasemski klubi tisti ki bi imeli besedo (s tem,da ne bi bili isti osebki kot pa so v raznihz LKD-jih)!!!!
Drugač pa se strinjam s tabo glede stroškov.....

lp

Hubertus
22. November 2008, 19:09
Kaj moramo vse še enkrat od začetka povedat al kaj...:icon_biggrin:


Če hočeš uslugo prodati,jo moraš pač prilagoditi povpraševanju in jo tudi tržno ovrednotiti.
Če hočeš uslugo prodajat napišeš pravilo, da je obvezna pa je...a ne?
Tržno se bomo obnašali takrat, ko se bomo odločali ali kupimo ali ne, ne pa sedaj, ko je obvezno po pravilniku.

detel
22. November 2008, 19:38
Če nimaš niti toliko, ne moreš imeti psa, še manj pa biti lovec :icon_cry:.

Sraka
22. November 2008, 21:06
Kolegu Vepru se je zapisalo:
" Časi prisilnih prispevkov so že davno mimo in tudi življenje na račun tujega dela bo v kratkem pozabljeno."
___________
Dragi kolega Veper ne verjamem, da si to mislil resno. Takšnega življenja "na račun tujega dela" je vsak dan več in je ponovno postalo uveljavljen in "cenjen" družbeni sistem. Tudi to kar se danes imenuje svetovna kriza ima korenine v tem "življenju na račun tujega dela". Saj ti ni neznana maksima kapitalističnega reda, da dobiček je moj izguba pa naša.:icon_lol:

Bodi lepo!

Veper
22. November 2008, 21:52
Ja kolega sraka pozabil sem pripeti :icon_neutral:tegale strička pa sem ga mislil.:icon_lol::icon_redface:

Veper
22. November 2008, 21:54
Dolgin tudi jas sem proti takim LKDjem ,sploh pa proti vsiljenim pogodbam in prosjačenjem za denar,ki na koncu konča podobno kot na KZS in je posledično vzrok za odstope in kriminalistične preiskave. :icon_study:

dolgin
22. November 2008, 22:21
Že preiskave,samo želimo si lahko da ne bo pr tem ostalo......... (pa nam zdej tukej naprej bentil...):icon_lol::icon_lol:
lz