PDA

View Full Version : Nakup orožja



primozsu
17. October 2008, 17:58
Najprej bi povdaril da sem nov na tem forumu.
Kar nekaj tem sem že prebral, vendar nisem zasledil, na kaj vse morarš biti v spolšnem pozoren pri nakupu puške? Kateri so tisti najbolj tipični podatki?
Katere oznake mora puška vsebovati?

Lp, Primož

rutarjan
17. October 2008, 19:36
Odvisno kaj boš jagal in kakšen je tvoj finančni položaj.Seveda gre pri nakupu puške vedeti tudi,al jo hočeš za statusni simbol-kar veliko EUR,al za jago.Stvar posameznika.

denis jež
17. October 2008, 20:04
Živjo
Če bo to tvoj prvi kos orožja potem kupi kombinirko. Veliko lovcev potem ugotovi da ne rabi druge puške ampak da lahko jaga use z kombinirko. Montiraš dober variabilni daljnogled recimo 1,5-6x42 in ne rabiš drugega,za kaliber ti pa svetujem 7x65 ali 8x57 ali 308 win,za šrot pa 12x70 ali 12x76. Potem pa ko si že malo bolj izkušen lovec pa če imaste veliko praščev potem pa kupiš še repetirko,drugače jo pa ne rabiš. Je pa odvisno tudi kako rad imaš orožje jaz se nebi mogel sprijazniti samo z kombinirko,ker rad veliko streljam na strelišču za kar pa kombinirka ni najboljša. Tako da je tu veliko faktorjev,ki vplivajo na nakup. To je samo moje skromno mnenje,pa dober nakup karkoli bož že kupil.
lp

detel
17. October 2008, 20:51
Tudi šrotarca mora biti v omari, za malo divjad, šoje........

De_Tomaso
17. October 2008, 21:20
Prvi kos je res daleč najbolj pametno kako kombinirko 7X65R /12 ali kaj podobnega. Pa zraven še kako menjalno cev 12/12 pa bo lahko mir do takrat, ko boš bolje vedel kaj iščeš.

andrej win
17. October 2008, 21:25
Živjo
Če bo to tvoj prvi kos orožja potem kupi kombinirko. Veliko lovcev potem ugotovi da ne rabi druge puške ampak da lahko jaga use z kombinirko. Montiraš dober variabilni daljnogled recimo 1,5-6x42 in ne rabiš drugega,za kaliber ti pa svetujem 7x65 ali 8x57 ali 308 win,za šrot pa 12x70 ali 12x76. Potem pa ko si že malo bolj izkušen lovec pa če imaste veliko praščev potem pa kupiš še repetirko,drugače jo pa ne rabiš..

Se popolnoma strinjam z mnenjem denisa!
Za prvo vzemi definitivno kombinirano pusko,ki ti pa more "lepo pasti k licu",da ne že na začetku izgubiš zaupanja vanjo..:icon_confused:
Glede puške ne razmišljaj preveč (kateri kaliber,...znamka,..),raje se posveti iskanju primernega daljnogleda,ki ti je poleg solidno izpravne puske,glavni "del",ki ti bo omogočal dober pogled!:icon_wink:
Odloci se pa za variabilnega,podobno kot ti je svetoval denis..

pa dober pogled

lovski zdravo,andrej

kuje
17. October 2008, 23:51
Kot prvo puško ti defenitivno priporočam repetirko v univerzalnem kalibru 308win,30-06.Kot mlad lovec moraš veliko trenirat.Repetirka omogača več natančnih strelov en za drugim.Pri kombinirkah z lotanimi cevmi pa vem iz svojih izkušenj,da temu ni tako pa naj si bo čeh ali borovljka.Edina izjema je Blaser BBF95,ki ima termostabilne cevi.Kalibra sem ti pa omenil ta,ker mislim,da sta za večino divjadi v SLO zadostna pa še veliko streliva za trening je na izbiro.Za kombinirano puško še imaš čas.Tudi na šibrovko pomisli.Je tudi treba z njo trenirat.Lp.

rws
18. October 2008, 00:02
kupi si eno puško, pa tista naj bo kvalitetna, če ti bo ležala, je lahko tudi karabin, pa bo šoja padla:icon_wink:
daljnogled je pa spet tako, več kot boš dal, več boš imel!
Js osebno sem z šrotom totalno skregan, z njim sem do sedaj streljal 3 lisice, pa nobene pobral!

Rok
18. October 2008, 09:48
Tudi jaz sem mlad lovec, oz še pripravnik. Večinoma so mi svetovali repetirko ali kombinirko, sam sem se nagibal h repetirki. Je pa tudi res, da v našem lovišču s šibrami skoraj nimaš kaj lovit, razen tisti 5 zajcev na leto, za kar imaš itak šrotarco, kar ni tak strošek.
Odločil sem se da kupim dobro puško v univerzalnem kalibru, zato sem si nabavil Sauer 202 v kalibru .30-06. Tudi tebi priporočam kaj takega, povem ti da ti ne bo žal!

Deerhunter
18. October 2008, 11:21
Pri daljnogledu pripravnik ni pametno da pretirava, ker se dobi za malo denarja relativno dober daljnogled za vlačit po hosti. Sam imam Zeissa 3-12×56 Classic in ga je za brakiranje kar malo škoda, pa tudi prevelik in preneroden je. Boljše si je za začetek kupit en malo cenejši daljnogled, ki bo na pogonih ravno tako dobro služil. Dobra izbira bi bila Meopta 1.5-6×42 ali Bushnell trophy 1.5-6×44.
Kar se puške tiče, skoraj nihče ne jaga samo z eno puško. Tudi če imaš kombinirko, boš še vedno rabil šrot za pogone, ali za glinaste golobe ali kaj drugega. Minimum je kombinirka (ali karabin) in šrot. Za šrot se lahko tudi kupi sport puško, katera je potem za jago in za glinaste golobe.

evidma2
18. October 2008, 18:00
Tudi sam sem mlad lovec in ste me na tem forumu že kar nekajkrat zmedli glede kalibra 308. Vsi ta kaliber hvalite, ampak osebno pa nisem bil zadovoljen.

Sva z mentorjem (z njegovim repetirko 308) uplenila dva srnina mladiča. Oba zadetka čista 10-tka. Kar se tiče natančnosti puška izjemno natančna.

Ko pa sva živali odrla pa na mestu vhodne in izhodne rane izjemno veliki podpludbi...

Prosil bi, da mi nekdo malo razjasni te zadeve.

dolgin
18. October 2008, 18:20
Evidma!
Ali bo povzročalo podplutbe ali ne ni odvisno toliko od kalibra kot od municije! Ne vem s kakšno municijo si streljal (Norma?,RWS tug) da ti dela podplutbe,ti pa svetujem,da si nabaviš nekoliko težje krogle (nad 10g)! Zaradi tega ti divjadi tudi ne bo trgalo ali kej podobnega!
Sam imam ta kaliber že 6 let,z njim sem uplenil večino divjadi v adnjih letih,pa je bil podplut samo en prašič,pa še to ato,ker je bil streljan v pogonu in je od mene tekel še kakih 10 metrov (:icon_lol:) pa se je potem metal.... tist je bil podplut ko hudič,drugo pa nič.

lp

Deerhunter
18. October 2008, 18:20
Prej je problem v vrsti krogle kot samem kalibru. S kakšno kroglo sta streljala?

evidma2
18. October 2008, 18:23
Municija je bila Norma..

andrej win
18. October 2008, 19:59
Odvisno je tudi od situacije (preplasenost divjadi,...) in od tega,ali divjad pade v ognju,takojsen sok (pade v ognju) ali se zbezi naprej u grmovje..:icon_confused:
Seveda tudi krogla (hitrost,zgradba,teza) zelo vpliva na obsežnost potpludb..moral si bos pač najti ustrezno kroglo za ta kaliber,ki je v primerjavi z drugimi rezantnejšimi kalibri še kar dosleden glede potpludb.
Je skoraj ni krogle,ki nebi naredila "strdka krvi" na v in iz-strelni rani:icon_redface:
Mene osebno to ne moti,če ni v preobširnem delu,le z krpo al pa nožem enostavno potegnes to stran pa je stvar rešena:icon_wink:

lp

janez valentic
19. October 2008, 11:44
Najprej bi povdaril da sem nov na tem forumu.
Kar nekaj tem sem že prebral, vendar nisem zasledil, na kaj vse morarš biti v spolšnem pozoren pri nakupu puške? Kateri so tisti najbolj tipični podatki?
Katere oznake mora puška vsebovati?

Lp, Primož

Zastavil si zelo splošno vprašanje. Povej vsaj kakšno divjad boš lahko lovil, ali se pogovarjamo o kombiniranem orožju ali večcevnem orožju, kakšni so pogoji v lovišču (visokogorje npr, goščave), ali bo šlo za lov ponoči, ali so pogosti uspešni pogoni...., koliko denarja si misli dati za lovsko opremo

Podatki:
vrsta kopita (sintetično,les,laminat ...)
protikoroziska zaščita
dolžina
teža, premer risane cevi/moč naboja = odsun
termostabilnost - enaka lega zadetkov pri topli cevi
vrsta sprožilca
montaža - ali potrebuješ snemljivost in ponovljivost
optika - PRVA ODLOČITEV
modularnost (možnost menjave cevi itd)

primozsu
19. October 2008, 15:37
Zastavil si zelo splošno vprašanje. Povej vsaj kakšno divjad boš lahko lovil, ali se pogovarjamo o kombiniranem orožju ali večcevnem orožju, kakšni so pogoji v lovišču (visokogorje npr, goščave), ali bo šlo za lov ponoči, ali so pogosti uspešni pogoni...., koliko denarja si misli dati za lovsko opremo

Podatki:
vrsta kopita (sintetično,les,laminat ...)
protikoroziska zaščita
dolžina
teža, premer risane cevi/moč naboja = odsun
termostabilnost - enaka lega zadetkov pri topli cevi
vrsta sprožilca
montaža - ali potrebuješ snemljivost in ponovljivost
optika - PRVA ODLOČITEV
modularnost (možnost menjave cevi itd)

Ta odgovor sem potreboval. Prosil bi še semo za drugi del vrašanja kakšne oznake mora puška vsebovati (standardi,...). Sam nisem lovec in sem nepoznavalec na tem področju, to sprašujem tudi za drugo osebo. Glede vrašanja mislim na splošno in ne za določen tip puške, ...

Lp, Primož

janez valentic
19. October 2008, 19:02
Najmanj kar mora imeti po zakonodaji o orožju je:
1. kaliber:
2. znak preskuševalnice(žig) da je orožje bilo preskušeno in kakšen preskus je bil opravljen

Lahko pa najdeš na puški še drugačne oznake:
proizvajalec
model
razvojna varijanta (markI, II ...)
blagovna znamka
številka patenta, datum patenta,
državne žige ali žige skladišč
napisi kot so "pred uporabo preberi navodilo o uporabi.."
gravure, inicialke, praske kar tako itd.