PDA

View Full Version : slikanje malo drugače 8)



rahowc
6. October 2008, 16:24
LP
Ker samemu mi ni nikoli "ratalo"slikati divjadi na solnici ko liže sol sem se odločil narediti nekaj podobnega kot uporabljajo modelarji pri slikanju z višine.
Ker sem pa tudi sam "avto modelar" in se mi nekaj odvečne krame potika po kotih delavnice bom to storil tudi sam.
Potreboval bom:
-servo standardne velikosti (lahko je tudi manjsi ali vecji)
-RV napravo z usaj enim delujočim kanalom
-baterije
-stojalo za fotoaparat
-aparat
-nekaj lesa za narediti ohišje pred udarci in podobno

No slike bom prilepil kadar se bom lotil izdelave tega le home made izdelka 8)


Izmirimo velikost aparata D/V/Š
potem naredimo ohišje z lesa za fotoaparat tam, kjer se nahaja pa sprožilec na fotoaparatu pa izvrtamo luknjo malo večjega premera kt je sam sprrožilec.
Na vrh izvrtine pa postavimo servo tako, da bo ročička pritisnila na sprozilec.
Servo povežemo z baterijami (primerne voltaže) ter servo vtaknemo v sprejemnik.
Ko je to narejeno "nastimamo" na RV napravi smer hoda servota in ga "naštimamo" tako ,da pritisne na sprozilec.
Vse najprej sprobamo " na suho" in potem se pa odpravimo v gozt postavimo (v mojem primeru k solnici) na taksno mesto da ne bo preveč opazen ( ce je potrebno fles) in seveda sam foto aparat.
Ko najdemo primerno mesto se odpravimo na skrit kraj kjer vas ne bo divjat zavohljala ali opazila.
Jast se bom odpravil na "prežo", ki je od solnice odaljena cca 20 m in bom čakal dokler ne pride kaksna zival do solnice (tukaj sem sam največ divjadi opazil.
Ko pride blizu solnice pa samo na RV napravi damo ukaz za sproženje in slika je narejena:)

LP
P.S : Vem da je malo čudno toda poskusiti ni greh:)
ko naredim posredujem tudi slike
lp
Klemen Kobal

jazbec
6. October 2008, 17:39
Takšne in podobne zadeve že obstajajo, so boljše in cenejše od tvoje izvedbe.

rahowc
6. October 2008, 17:56
Ja so cenejse sam ce imas vse doma je to se cenejše:)

jazbec
6. October 2008, 18:19
Če imaš vse doma, in znaš vse "zvezat" je to lahko Ok. Težava nastane pri flešu ( aparati za slikanje ljudi imajo drugačen fleš- fleš deluje na drugačen način, to pa zato da na slikah ne mižimo:icon_lol:), potem nastane težava z ostrenjem, AF lučka zna motit divjad.... Tako da je težko sestavit uporaben komplet. Takšna kamera pa se dobi za 150 evrov, torej za ceno enega zelo povprečnega digitalca

rahowc
6. October 2008, 19:51
Hja vse to vem sam sem samo mislil opisati pa se sprobal bom:)
heheh
lp

jereb
6. October 2008, 20:13
Če se gre za 20 m, potem ti že pri kompaktu 12x zoom kar dobro dela. V tvoji pogruntavščini se mi zdi malo kompliciran servo, saj kolikor je meni znano pri sprožanju oddaja rahel šum bzzzzz, ki je totalno nenaraven in ga divjad ne mara (se splaši). Tako da boš moral dobro zvočno izolirati ohišje.
Iz izkušenj ti povem, da je divjad na 20m motil že šum motorčka od objektiva kompakta, pa je pri normalnem dnevnem hrupu v bistvu neslišen, tako da sem vžigal in ugašal aparat prekrit z jopo.
Morda še ena pripomba, fotke divjadi, ki ni na krmišču ali pri solnici, so lepše, divjad je bolj naravna ...
Je pa res, da za fotolov potrebuješ še več vaje in izkušenj glede prikrivanja, vetra, zračnega tlaka!!!!, navad divjadi ... Žal prvi dve leti ponavadi ni dobrih slik :icon_redface:

rahowc
6. October 2008, 20:51
Ja servo oda majhen zvok ja
mogoče bo to problem
ja verjamem da se bo treba bolj potruditi da bodo lepše slike:)

ZR7
7. October 2008, 08:34
Rahowc, ti kar veselo na delo. Lastne izkušnje nas najbolj kalijo.
Veselje je brati ideje, ki jih podajajo tako mladi ljudje, ki že vedo kaj hočejo.
Bravo!

Uštar
7. October 2008, 09:41
Ti kar slikaj, pa če ti ni odveč poslikaj napravo in potek dela..
Me zanima kako bo izgledalo.

rahowc
7. October 2008, 17:12
Ko se bom lotil dela bom prilimal slike
cene bom pa nasel linkpriblizno kako naj bi bilo sam da bo za na RV letalo
lp

jereb
9. October 2008, 22:53
Morda sem malo nerodno napisal, glede tistih prvih dveh let in slabih fotk. Seveda, ti samo slikaj, čim več, samo ne se ustrašit, če ti kako leto ne bo ratala nobena dobra slikca, kakršno si si želel.

Glede solnice in boljšega kadra, pa morda lahko narediš takoimenovano foto-past. Lahko poizkusiš že tako na hitro, ko tvoja napravica še ni čisto dokončana. Postaviš majhen oddajnik (zvočnik) ki rahlo piska (ali pa posnameš miške) in ga ogradiš tako, da mora plenilec (maček, sova, lisica ... )pogledati točno čez "luknjo" ki jo pokriva objektiv tvojega aparata. Ko bo plenilec pogledal pa škloc škloc in imaš slikco za osebno izkaznico. Tako lahko tudi v bližino solnice nastaviš razrezana jabolka (če so jabolka cela, se jih na sliki vidi v gobcu divjadi) in tako divjad privabiš v bistveno boljši kader, kot je pri solnici.
Idej je še mnogo, je premalo strani za napisati ...

Želim ti dobro svetlobo in čim prej kako slikco prilepi.

rahowc
10. October 2008, 15:09
Hvala za te vspodbudne besede ja tudi to bom probal ni slaba ideja
lp
Klemen Kobal

jereb
14. October 2008, 21:50
Še ena malenkost, ki je ne smeš pozabiti. Verjetno že veš, da so objektivi aparata sila zahtevna stvar in kakršnekoli poškodbe, pa čeprav v bistvu očem nevidne, ti pokvarijo sliko in aparat (oziroma samo objektiv, če imaš ohišje -bodi - posebej in objektiv posebej (zrcalno-refleksni)) zato si čim prej omisli zaščito objektiva v smislu filtra. Naj si bo to čisto enostaven UV filter ali kaj več (polarizacijski ...) s katerimi lahko ustvarjaš tudi določene efekte. Tako si boš pri površinskih praskah uničil le filter, ki stane od 20 eur dalje, če pa spraskaš lečo objektiva, pa je stvar bistveno dražja :icon_sad:

rahowc
14. October 2008, 22:13
Mislis da pvc folja bi bila dobra?
lp

ZR7
15. October 2008, 08:08
Mislis da pvc folja bi bila dobra?
lp

Nikakor.
Če ne boš ščitil leče na fotoaparatu z dodanim filtrom, daj vsaj na ohišju steklo.

shadow23
15. October 2008, 15:33
Brez filtra se ne igrati, je neprimerno boljša kvaliteta in poškodbe filtra so posledično cenejše za popravit kot objektiv!:icon_wink:

rahowc
15. October 2008, 17:01
Ok hvala vam kaj to te filtre dobis v vseh trgovinah kjer prodajajo aparate in podobno
lp

ZR7
15. October 2008, 19:54
Ok hvala vam kaj to te filtre dobis v vseh trgovinah kjer prodajajo aparate in podobno
lp

Tako je. Potrebno je le vedeti premer objektiva oz. navoja na objektivu. Najenostavneje je odnesti aparat s seboj. Mislim, da so najcenejši UV filtri.

rahowc
15. October 2008, 20:55
A ha hvala bom odšel no saj to se bom lotil delati enkrat met počitnicami , ki bojo v kratkem:)
Da bo narejeno kot se zagre:)
hehe
lp
Klemen Kobal

CrazyLemon
26. February 2009, 21:35
Rahowc,zadeva,katero opisujes,se mi zdi smiselna in relativno zanimiva,vendar zakaj bi tlacil fotoaparat,ki je velikokrat drazji od obicne modelarske kamere,ki jo sigurno poznas kot modelar!Jaz sem jo imel na svojem avijonu,kupil sem jo v SVAJHOFERJU za borih 60€,imenuje se pa FLYCAM 2!No ja res je,da slike niso ne vem kako lepe,ampak vse se da iz njih razbrati,edino,ce hoces imeti res enkratne slike,v tem primeru te pa razumem!

Na to kamerco lahko slikas ali pa snemas in enako bi naredil na standard servo motor,da jo sprozis!

Kamero imam sicer se nekje doma,vendar v razsutem stanju,ker sem jo skupaj z avijonom poslal v krtovo dezelo,kaj mores,ce je pa crknil sprejemnik,saj poznas to!:icon_confused:

rahowc
27. February 2009, 14:36
ZDRAVO!

Po dolgem času se spet oglašam v tej temi
kar sem obljubil da bom naredil se zdaj nisem,ker ne najdem prostega časa,ker je veliko učenja in se bi lahko našteval:(
upam pa , da bo v kratkem use narejeno kot je treba:)
lp

P.S drugače pa vem kako je z sprejmnikom ko zataji rawno pred kakim mesecem sem razbil auto in je bilo stroškou ajoj:(:)
lp
Klemen Kobal