PDA

View Full Version : 40 S&W za lovsko rabo



Deerhunter
16. September 2008, 19:47
Zanimajo me vaša mnenja o tem kalibru? Ima kdo kakšne praktične izkušnje z njim? Sam sem do zdaj z njim streljal samo na tarčo.

denis jež
17. September 2008, 10:13
Živjo
Zelo močan kaliber,zelo malo zaostaja za 357.mag,sam imam walther p99 v tem kalibru,za na strelišče je boljša 9 mm,manjši odsun,za v praksi sem pa mnenja,da če je že treba je boljši revolver, 357 ali pa 44 mag,useno da več od sebe.
Če bi še enkrat kupoval nebi več kupil 40-ke ampak 9-ko,je veliko cenejše strelivo,za milostni strel je pa ravno tako dovolj.
lp

janez valentic
17. September 2008, 10:26
Lovskih izkušenj s .40 S&W nimam. Na strelišču pa sem dobil vtis da za moj okus preveč buta. Vsekakor pa je v smislu moči lahko primerljiv kaliber s .357 mag ali celo močnejši, še je na voljo dovolj dobro strelivo.
Če primerjaš 9mmLuger+P s ca 650 J in 40 S&W v tovarniški polnitvi s 180 grainsko kroglo ni bistvene razlike. S kakšno lažjo kroglo 135-165 graini pa .40S&W pride skoraj na 800 J.
Vprašanje ali potrebuješ razliko v moči ca 30% tako močno da se splača trpeti večji odsun (če si vezan na tovarniško strelivo) in višjo ceno streliva?

karel
17. September 2008, 13:43
Primerljivost kal. 40 S&W s 357 Mag po moči, me je zbodla v oči in sem malo prelistal Frankonio 07/08. Primerjal sem lahko strelivo znamk Federal, Speer, Fiocchi, Geco in S&B. Naboj 40 S&W "proizvede" od 509 pa tja do 734 J s kroglami od 165 gr do 180 gr. Pri naboju 357 Mag s 158 gr kroglo, pa energija na ustju cevi, dosega od 732 do 1036 J.
Koliko orožje "brcne" v različnih kalibrih, pa je odvisno tudi od teže samega orožja, dolžine cevi, teže izstreljene krogle itd.
Če primerjamo v teh dveh kalibrih najšibkejše in najmočnejše strelivo, pridemo do zaključka, da je kal. 357 Mag za okoli 40% močnejši.

Rok
17. September 2008, 15:52
Hmm to se je tudi meni zdelo malo čudno...
Drugače pa vse lepo in prav, samo jaz osebno bi se odločil za devetko, zaradi cene municije nasploh, mogoče pa nastane tudi problem, če hočeš zadevo prodat, devetko sigurno lažje prodaš.

Deerhunter
17. September 2008, 16:33
Sam imam Glock v tem kalibru. 40 S&W sem pa vzel, ker se mi 9 mm zdi prešibek za kaj drugega kot za na strelišče (OK, mogoče je primeren za kak milostni strel manjše divjadi), kalibri, ki so pa močnejši od 40 pa imajo preveč odsuna, pa tudi revolver kot orožje mi sploh ni všeč, je preveč kavbojski za moj okus.
Razmišljal sem tudi o 10 mm auto, 357 SIG in 45 ACP, pa sem na koncu izbral 40 S&W. Se mi je zdela nekako najboljša kombinacija, med močjo naboja in težo orožja.

denis jež
17. September 2008, 16:47
Sej 10mm auto je praktično ita zadeva kot 40S&w, 45 Auto ima pa usaj po mojih izkušnjah zelo manjši odsun,kot 40 s&w,kar se pa revolverjev tiče so pa veliko bolj uporabni za lov kot pištole,recimo da te napade ranjen merjasec,veliko prej ga bo zaustavila krogla iz revolverja v 44 rem.magnum,kot pa ena "švoh" 40S&w,in bolj natančno boš pomeril kot z pištolo,ker veš da imaš v bobnu 6 nabojev v nabojniku pa 12 recimo,pa sem prepričan da je tistih 12 manj učinkovitih kot 3 iz revolverja.To je moje mnenje,ker imam oboje pištolo in revolver v teh kalibrih,s pištolo sem pa prepričan da nikoli nebi šel iskat ranjenega prašiča,z revolverjem mogoče,najraje pa z repetirko,je po mojem mnenju še vedno najboljša opcija.
l

Deerhunter
17. September 2008, 17:18
10 mm auto (10×25) naj bi bil precej močnejša oz. magnumska različica naboja 40 S&W (10×22) in temu primeren naj bi bil tudi odsun, predvsem iz lažje pištole naj bi bil kar moteč. Tudi 45 ACP ni isto, če ga streljaš iz 1100 g Colt govermenta ali 700 g Glocka.

Teoretično je revolver 44 mag res glede zaustavitve nevarne divjadi najboljši. Druga stvar pa je, ali boš 1300 gramski revolver s tako močnim odsunom, da se večina strelcev bolj boji same pištole, kot pa morebitnega srečanja z nevarno divjadjo, sploh jemal na jago. Moje mnenje je da je boljše imeti za rezervno opcijo v gozdu 600g lahko pištolo v kalibru srednje moči, ki te ne bo motila pri nošenju in se ne boš bal odsuna, kot pa skoraj eno kilo in pol težki kanon, ki pa povprečnemu jagru morda pride prav enkrat v 50 letih. Pa še vedno je boljša varianta, kot rečeno, karabin. Druga stvar so krvosledci, oni naj nosijo težke kalibre v revolverju, ker je veliko bolj verjetno, da jih bodo dejansko rabili.



Sej 10mm auto je praktično ita zadeva kot 40S&w, 45 Auto ima pa usaj po mojih izkušnjah zelo manjši odsun,kot 40 s&w,kar se pa revolverjev tiče so pa veliko bolj uporabni za lov kot pištole,recimo da te napade ranjen merjasec,veliko prej ga bo zaustavila krogla iz revolverja v 44 rem.magnum,kot pa ena "švoh" 40S&w,in bolj natančno boš pomeril kot z pištolo,ker veš da imaš v bobnu 6 nabojev v nabojniku pa 12 recimo,pa sem prepričan da je tistih 12 manj učinkovitih kot 3 iz revolverja.To je moje mnenje,ker imam oboje pištolo in revolver v teh kalibrih,s pištolo sem pa prepričan da nikoli nebi šel iskat ranjenega prašiča,z revolverjem mogoče,najraje pa z repetirko,je po mojem mnenju še vedno najboljša opcija.
l

denis jež
17. September 2008, 18:14
Se opravičujem,sem mislil da je skoraj enak pa res ni sem mal po netu pogledal,pa je res dosti močnejši 10 mm auto,mi je en znanec nekaj tumblal da je skoraj enako pa sem mislil da je.
lp

janez valentic
17. September 2008, 18:38
Primerljivost kal. 40 S&W s 357 Mag po moči, me je zbodla v oči in sem malo prelistal Frankonio 07/08. Primerjal sem lahko strelivo znamk Federal, Speer, Fiocchi, Geco in S&B. Naboj 40 S&W "proizvede" od 509 pa tja do 734 J s kroglami od 165 gr do 180 gr. Pri naboju 357 Mag s 158 gr kroglo, pa energija na ustju cevi, dosega od 732 do 1036 J.
Koliko orožje "brcne" v različnih kalibrih, pa je odvisno tudi od teže samega orožja, dolžine cevi, teže izstreljene krogle itd.
Če primerjamo v teh dveh kalibrih najšibkejše in najmočnejše strelivo, pridemo do zaključka, da je kal. 357 Mag za okoli 40% močnejši.

Podatke za .357 magnum je potrebno spraviti na isti imenovalec - in to pomeni npr. za lov ca. 4 colno cev iz revolverja ali ventilirana testna cev. Podatek o 1000 J je verjetno podatek za Geco, ki pa mislim da podaja balistiko iz testne cevi dolžine 250 mm brez špranje!(Iz puške pride ,357 mag tudi na ca 1700 J)

Realistično primerjavo sem tudi delal (kronometer) pa iz 4 coll s tovarniškega streliva potegneš od 600 do 750 J.

Mogoče res pomemben podatek za v premislek. Artek iz Rimskih Toplic je imel na zalogi 9 mm Luger SPEER 124gr+P in ta zlodej iz G17 dejansko izvleče preko 650 J!

Če bi primerjal jabolko (Glock 22 .40 s&w polne teže ca 940 g in dolžine ca 185 mm) s hruško (revolver .357 dolžine cevi 3", teže ca 1000g poln, dolžine ca 190mm), pač ugotoviš da imata zelo podobno energijo istrelka, da pa je subjektivno občutenje odsuna iz Glocka občutno manjše. Pri tem imaš skoraj 3x več nabojev na voljo, daljšo vizirno linijo, poceni nočne merke, stalno enak način proženje in bistveno enostavnejši od dvojnega delovanja pri revolverju.

Deerhunter
17. September 2008, 19:00
Drugače je moj favorit med pištolskimi naboji 10 mm auto, vendar pa za tako pištolo, kot jo imam jaz (glock 23), ki prazna tehta le 600 g, to premočan kaliber z prevelikim odsunom, kar pa spet potegne za sabo vse negativne lastnosti, se pravi močnejši kaliber - večja pištola - težja pištola. Tako da mislim, da je 40 S&W v 600 g pištoli kar solidna zadeva, glede na razmerje - moč - teža - odsun - priročnost.

Sam sicer ne bi direktno primerjal 40 S&W z 357 mag saj ima slednji iz klasičnega 4 colskega revolverja vsaj 20% ali 30% večjo moč, kot pa pištola kompaktne velikosti 40 S&W.

Bi se pa po moči dalo nekako enačit 10 mm auto in 357 mag, s tem da je prvi zapakiran v polavtomatsko pištolo, ima zaradi tega manjši odsun in večjo kapaciteto nabojnika.

karel
17. September 2008, 19:27
Podatek 1036 J za kal. 357 Mag je za strelivo Fiocchi. Hrušk in jabolk ( jekla in plastike ) res ni potrebno mešat, toda oboje strelja in tudi zadeva. Kako zadeva, pa je največkrat odvisno od tistega, ki sproži. Za pravilen ( točen ) zadetek pri teh stvareh ( milostni strel ), pa je dovolj en sam naboj! Zato ne vidim prednosti 15 in več nabojev v pištoli, proti "samo" 6 nabojem v revolverju. O proženju bi se dalo še mnogo povedati, o nočnih merkih za lov, pa tudi. Kakšna dolžina cevi pri merjenju J ( energije ) je bila uporabljena, ne vem. Sem pa kar prepričan, da ni bila pri 40S&W recimo 4", pri 357 pa pa 10" ali več. Tudi tukaj bi bilo potrebno deliti jabolka od hrušk.

janez valentic
17. September 2008, 20:26
misliti se pravi ...

Jaz sem meril Fiocchi 158 gr TM pa iz 3" ni šlo preko 350 m/s.(dodatna cola pa ne prinese v povprečju več kot 20 m/s).

Balistični podatki ameriških proizvajalcev običajno podajajo rezultate testiranj iz 4 colnih testnih cevi z špranjo, ki "upodablja" režo med bobnom in cevjo pri revolverjih. Tipične hitrosti za 10,2 g krogle so ca 1250 fps (čevljev na sekundo).

jazbec
17. September 2008, 20:55
Za 10mm avto je hudo draga municija, pa še dobi se je ne. Pri nas ima lovec Glocka v tem kalibru, pa mu je žal. Premočan odsun, predraga municija..

Deerhunter
17. September 2008, 21:12
Ja, tako kot sem rekel, če hočeš kaliber, ki je za na strelišče, potem je 9 mm prava izbira, zmeren odsun in poceni municija, če pa hočeš nekaj močnega za v hosto, potem je to 10 mm auto. Ima pa premočan odsun in municija je predraga da bi z njim nabijal v tarčo. Ob srečanju z kakšno nevarno divjadjo pa odsun najbrž ne bo motil :icon_lol:

Jaz pa že dalj časa razmišljam da bi si nabavil ta 10mm kanon, vendar bi raje rad prej sprobal zadevo, da mi ne bo potem žal, tako kot temu lovcu, ki ga ima.

jazbec
18. September 2008, 10:47
Glock ima menjalne cevi, se mi zdi da paše iz 10mm avto na .40SW.
Taka kombinacija je že bolj sprejemljiva. Če bi dobil "kit" v 9mm luger bi bilo pa najbolje

karel
18. September 2008, 11:50
[QUOTE=janez valentic;16738]misliti se pravi ...

Jaz sem meril Fiocchi 158 gr TM pa iz 3" ni šlo preko 350 m/s.(dodatna cola pa ne prinese v povprečju več kot 20 m/s).

Ker sam nimam možnosti za preverjanje, temu podatku ne oporekam, kot ne tistim, ki sem jih prepisal iz kataloga.
Do realne slike pa bi prišlo, če bi naboj kal. 357 Mag streljali iz pištole in kal. 40 S&W iz revolverja.
Še vedno sem prepričan, da je pri enakih pogojih streljanja, naboj v kal. 357 Mag močnejši od naboja v kal. 40 S&W

janez valentic
18. September 2008, 18:31
Glock ima menjalne cevi, se mi zdi da paše iz 10mm avto na .40SW.

To ne drži. Glock v originalnem .40 S&W kalibru ima drugačen zaklep, cev in ročaj (okvir). Možno je dobiti za originalen 10 mm Auto Glock neoriginalno menjalno cev v .40 S&W.

jazbec
18. September 2008, 21:05
Vem samo da misli nabavit menjalno cev, kakšnega izvora bo pa ne vem.

Kakšna je razlika med 9mm luger in 9mm luger+P?

Deerhunter
18. September 2008, 21:49
Ne more se v 40 S&W Glocka preprosto dat cev za 10 mm auto, ker je to toliko močnejši naboj s toliko večjim pritiskom, da ga pištola, narejena za 40 S&W ne bo zdržala. Glock 20 je narejen posebej ojačano, prav za 10 mm auto in se ne da v glock 22 ali 23 kar dat cev za 10 mm auto. Ne vem od kod nekomu taka ideja. Tudi če bi se to morda dalo speljat bi to bilo nevarno početje in najmanj kar bi naredil, bi uničil pištolo, če ne še kaj hujšega.

10 mm auto je toliko močnejši od 40 S&W, da z močnimi polnitvami prekaša 357 magnum...

jazbec
19. September 2008, 08:24
Napisal sem, da bi v pištolo 10mm avto dal cev od .40SW in ne obratno!

janez valentic
19. September 2008, 23:49
Še malce dejstev:

SPEER priročnik za ročno polnjenje nabojev #13.
kaliber testno orožje dolžina cevi (mm) teža krogle(g)maksimalna E (j)
.357 mag S&W 19 152 10,2 750 J
40S&W S&W 4006 102 10 700 J
10 mm Auto S&W 1006 127 11,7 900 J

magnum je francoski izraz za veliko šampanjsko steklenico, glede moči pri nabojih pa gre za zadevo, ki se dobro prodaja (marketinški trik)

janez valentic
20. September 2008, 00:06
Kakšna je razlika med 9mm luger in 9mm luger+P?

9mm Luger je CIP (evropska) oznaka naboja 9 mm Luger (Para),
+P pa je ameriška oznaka, ki kaže strelivo višjega tlaka kot je standarden 9 MM Luger po SAAMI standardu (ameriški).
Gre za strelivo, ki dosega višje tlake in ga je moč (omejeno) uporabljati v kvalitetnih sodobnih pištolah.