PDA

View Full Version : Krajšanje lovnih dob



zober
30. June 2008, 17:45
Pri nas je veljalo skrajšanje lovne dobe za srnjaka po tisti hudi zimi pred leti!

mugo
30. June 2008, 17:50
Ta krajšanja, na katera običajno naletimo, so kot vidim, pogruntavščine brez osnov.

"Kako brez osnov? Če pa včasih so srnjaka s 1.junijem ali še kasneje odprli. A zdaj bi ga pa teli mladi kar s 1. majem. Pa to nikoli ni blo tako. "

Taki nekako so argumenti pri krajšanju lovnih dob.

Nautillus
1. July 2008, 00:56
Lep pozdrav,

ZR7, v naši LD krajšamo, kasneje začnemoz lovom na srnjaka iz čisto preprostega razloga. 1.5. je pri nas srnjak še popolnoma neprebarvan, dosti srnjakov ima roge še v mahu.... To je pri nas že stalna praksa in mnenje celotnega kolektiva LD je da s tem ni nič narobe.

pumpa
1. July 2008, 09:29
Lep pozdrav,

ZR7, v naši LD krajšamo, kasneje začnemoz lovom na srnjaka iz čisto preprostega razloga. 1.5. je pri nas srnjak še popolnoma neprebarvan, dosti srnjakov ima roge še v mahu.... To je pri nas že stalna praksa in mnenje celotnega kolektiva LD je da s tem ni nič narobe.

kar zatrjuješ imaš čisto prav , vendar se s teboj in tvojim kolektivom nebi strinjal, ker tisti srnjaki ki pa imajo rogovje očiščeno že v aprilu , so starost populacije in bi jih bilo smotrno izuzeti iz lovišča.


administratorja pa prosim da poste premakne v temo srnjad in ne jelenjad!

mugo
1. July 2008, 12:51
kasneje začnemoz lovom na srnjaka iz čisto preprostega razloga. 1.5. je pri nas srnjak še popolnoma neprebarvan, dosti srnjakov ima roge še v mahu...

In kaj vas ovira, če je neprebarvan? Resno sprašujem, v čem je tu problem?
Da je maja v mahu je edino zelo mlad srnjak, starine jih spucajo že marca in jih po tem tudi zanesljivo spoznamo. S 1.5. se da še precej lahko priti do šibkih lanščakov (gumbarjev) in mladic, inse pri njihovem ocenjevanju ne moremo zmotiit, saj so lahko še pri stari srni. Kmalu po 1. 5 pa jih srne preženejo, tudi teritorije si srnjaki začnejo določati in kasneje preženejo lanščake.

Nautillus
1. July 2008, 13:18
Mungo, mi smo ena izmed naj severo-zahodnješih družin v Sloveniji. Pač imamo tak interni dogovor, s planom nikoli nimamo težav, zato to nikogar ne moti.
V naših koncih tudi srne polegajo kakšen mesec kasneje, kot pri "ravninskih" družinah. Imamo pač tako naravo in smo se ji prilagodili. Ne vem zakaj ste se tako zapičili v to mojo izjavo.

mugo
1. July 2008, 13:30
Ker me res zanima, kaj je narobe s srnjakom v zimski dlaki, da ga nebi streljali maja? Pri nas je precej jagrov s podobnimi idejami, pa ne vem, zakaj bi si sami sebi jago zapirali? Lepo jagaš od prvega maja, ne pa da čakaš na junij, ko je vse težje. V redu, če plan lahko realizirate, vse lepo. Res, samo zanimalo me je, zakaj je to dobro, kakšni so razlogi za to, ker sam ne razumem, zakaj bi si zapirali jago in ne odpirali? Saj če je odprto, ni treba da prvi dan ustreliš, ampak fajn je, da imaš možnost, če je kaj primernega.

pumpa
1. July 2008, 22:01
mugo a veš zakaj nimajo problemov z planom ker srne postrelijo že septembra ko so še v letni dlaki :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

janez valentic
1. July 2008, 22:15
mugo a veš zakaj nimajo problemov z planom ker srne postrelijo že septembra ko so še v letni dlaki :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
In kaj bi bilo s tem narobe?

pumpa
1. July 2008, 23:16
In kaj bi bilo s tem narobe?


:icon_redface:a sem rekel, da je kaj narobe.:icon_redface::icon_cry:
imajo zanimiv sistem, ker pač nočejo streljati divjadi v zimski dlaki.
nevem pa kako imajo kaj z jelenjadjo in pujsi,ali pa mogoče gamsi.
jih tudi tam moti zimska dlaka:icon_question:

detel
1. July 2008, 23:59
No, konkretno ponekod v Srbiji lovijo srnjaka že aprila, ker ga kasneje ne morejo zaradi visokega žita.

Nautillus
2. July 2008, 11:48
mugo pač imamo taki sistem, mislim da ti s tem nimaš nič in prosim če spoštljivo pišeš in se držiš pravil foruma.

Pumpa z ostalo divjadjo pa nimamo po tvoje takih "težav". Kar pa se tiče planov, smo pa že kar po pravilu med najboljšimi če ne najboljši v celotni gorenjski regiji.
Vse je stvar odlične organizacije in pa pravilnega, pravičnega in pa etičnega pristopa naših lovcev.

Ganges
2. July 2008, 11:48
Srnjaka aprila lovijo tudi že na Madžarskem.

Tudi jaz ne vidim razlogov, da se lovne dobe krajšajo na začetku. Saj je logično, da tistih, ki so še v mahu (z izjemo gumbarjev in majhnih šilarjev) ne bomo streljali. Ogromno lovskih družin postavlja same omejitve na tem in onem področju. Potem pa se sprašujemo zakaj ni podmladka. Pa ne pravim samo za lovne dobe, ampak za vse razno razne bedarije, ki se jih grejo v nekaterih lovskih družinah, samo zato da otežujejo delovanje večini in ščitijo interese manjšine, ki ima besedo in je ponavadi trdno zasidrana v vodstvih LD-jev.

lp

ZR7
2. July 2008, 12:18
Jaz vidim problem drugje. V prekoračitvi pooblastil.

Zakon jasno piše, da je dovoljeno skrajšanje lovne dobe v prid divjadi. In ker takih skrajšanj, ki so kvečjemu v prid posameznikov, najsi bodo privilegiranci v LD ali gostje, ni mogoče tolmačiti kot skrajšanje v prid divjadi, gre tu za prekoračitve, ki znajo LD koštati.

Kako se bo taka LD odzvala, ko bo nekdo v zakonski lovni dobi uplenil divjad, pa to ni po družionskih regelcih, ki so v nasprotju z zakonom. In ko se ta nekdo ne bo pustil in bo zadevo speljal na sodišče. Kaj pa potem?

Nekdo bo odgovoril, da takrat izvajajo lov gostje. Kaj pa, če se bo dalo dokazati, da v tistem obdobju poteka odstrel manj intenzivno kot bi lahko in je posledično podaljšan čas vznemirjanja, ko pa bi bilo lahko že vse zaključeno?
Dober odvetnik lahko fino zaplete stvar in potem boste lahko vsi skupaj odprli tošelčke.

Tudi tu se lovski turizem izkaže škodljiv!

dolgin
2. July 2008, 14:08
Nautilus,iz kerga konca si,oz. kere LD si,da mate vse tako lepo pošlihtan?

JANEZ L
2. July 2008, 14:23
Lp!

Takole nekak: Srnjaka bomo lovili rdečega, gamsa črnega, jelena ne vem kakšnega, merjasca pa pol po petnajstem. Muflon je skoncan in se ga pred decembrom ne strela, po novem letu pa tudi ne več ker so ovce že skor...
Takšne in drugačne ideje so tudi v naši ld, kot je že zapisal spoštovani lovski tovariš mugo. Sam osebno nimam nič proti takim idejam, dokler so le ideje:icon_twisted:.
Sicer pa če nimate problema z realizacijo plana je čisto vaša osebna odločitev kdaj začnete z lovom na srnjaka. Sicer je pa tko "sto ljudi, sto čudi". Se mi pa na tem mestu poraja vprašanje, morebiti bolj ideja, eee bolje, da ne zapišem saj me boste živega... in sem prevelik in težko prebavljiv zalogaj:icon_wink:.

Lovski zdravo
Janez L

mugo
2. July 2008, 17:15
mugo pač imamo taki sistem, mislim da ti s tem nimaš nič in prosim če spoštljivo pišeš in se držiš pravil foruma.
:icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek:

Pravil se držim, brez skrbi, če se jih ne bom me bodo pa na to spomnili moderatorji. Ne vem, od kod taka reakcija,mene zares (brez namena provociranja) zanima:
kaj je narobe s srnjakom v zimski dlaki, da ga nebi streljali maja?


Kar pa se tiče planov, smo pa že kar po pravilu med najboljšimi če ne najboljši v celotni gorenjski regiji.

Uh, zanimivo. Čisto slučajno sem tudi sam si gorenjske, pa me prav zanima za katero ld gre, da za tako še nisem slišal tukaj okrog.


Vse je stvar odlične organizacije in pa pravilnega, pravičnega in pa etičnega pristopa naših lovcev.
A torej razmete sreljanje ali nestreljanje srnjakov v maju kot stvar etike?

janez valentic
2. July 2008, 17:34
Jaz vidim problem drugje. V prekoračitvi pooblastil.

Zakon jasno piše, da je dovoljeno skrajšanje lovne dobe v prid divjadi. In ker takih skrajšanj, ki so kvečjemu v prid posameznikov, najsi bodo privilegiranci v LD ali gostje, ni mogoče tolmačiti kot skrajšanje v prid divjadi, gre tu za prekoračitve, ki znajo LD koštati.


Če se prav spominjam je zakon iz leta 1976 dopuščal skrajševanje lovnih dob raznim lovskim organom , vključno z LD. Veljavni zakon pa mislim da tega ne pozna/dopušča. Če se motim se opravičujem.

detel
2. July 2008, 18:09
Če obstaja za skrajšanje tehten razlog in se za to strinja večina, ne vidim problema.

gamsar
3. July 2008, 19:40
No pri nas smo tudi odpravili skrajšanje, ki je bilo povsem nepotrebno. In sicer smo po starem srnjaka jagal s 1.6., gumbarja s 16.5. zdaj pa oboje s 1. majem naslednje leto. Drugih skrajšanj lovnih dob pa nimamo.

detel
3. July 2008, 20:27
No pri nas pa smo skrajšali lov na zajca za en mesec, na fazana pa en mesec in pol v smislu zaščite in porasta staleža ???:icon_cry::icon_lol:

Prskač
3. July 2008, 23:37
Pri nas pa smo skrajšali lovno dobo na muflona-ovna in ga zapremo z 31.12.

POLH
7. July 2008, 18:34
Pri nas pa lovnih dob nismo nikoli krajšali in upam, da jih tudi ne bomo. Bilo je nekaj idej in napotkov, da naj se vzdržimo lova na mladiče srnjadi v septembru, češ da so še premali, da bodo še pridobili na teži itd.. Pa so se v dobro "mira v hiši" nekateri tega tudi držali. Razultat je bil odstopanje od plana večje od dovoljenega in seveda posledično tudi kazen za LD in starešino (odgovorno osebo). To je idejo o skrajševanju dokončno pokopalo, čeprav smo nekateri že prej dokazovali in prepričevali, da ukrep ni smiseln. Prvič zaradi tega, ker ekonomski interesi društva ne morejo biti pred samim namenom našega delovanja, drugič pa zato, ker smo pri pregledu petletnega povprečja tež odstreljenih mladičev mladičev ugotovili, da je teža odstreljenih mladičev v mesecu septembru in oktobru v povprečju za 1kg manjša kot odstreljenih v mesecu novembru in decembru. Vsi pa vemo kakšni so pogoji lova na srnjad v posameznih mesecih oz. delih leta.
Na žalost ugotavljam oz. pa se sedaj soočamo s podobnimi problemi pri divjem prašiču, saj bi nekateri šparali za pogone...

JANEZ L
7. July 2008, 19:15
Lp!


saj bi nekateri šparali za pogone...

Brez komentarja...:icon_evil::icon_evil::icon_evil:

Lovski zdravo
Janez L

dolgin
7. July 2008, 19:54
saj bi nekateri šparali za pogone...

.........ki pa so v 80% neuspešni,zato ga nikar ne "serite" s krajšanjem dob! Na pogonih pa se odstreli struktura "taka kot se more",a?

lp

vest
27. July 2008, 13:35
Jaz vidim problem drugje. V prekoračitvi pooblastil.

Zakon jasno piše, da je dovoljeno skrajšanje lovne dobe v prid divjadi. In ker takih skrajšanj, ki so kvečjemu v prid posameznikov, najsi bodo privilegiranci v LD ali gostje, ni mogoče tolmačiti kot skrajšanje v prid divjadi, gre tu za prekoračitve, ki znajo LD koštati.

Kako se bo taka LD odzvala, ko bo nekdo v zakonski lovni dobi uplenil divjad, pa to ni po družionskih regelcih, ki so v nasprotju z zakonom. In ko se ta nekdo ne bo pustil in bo zadevo speljal na sodišče. Kaj pa potem?

Nekdo bo odgovoril, da takrat izvajajo lov gostje. Kaj pa, če se bo dalo dokazati, da v tistem obdobju poteka odstrel manj intenzivno kot bi lahko in je posledično podaljšan čas vznemirjanja, ko pa bi bilo lahko že vse zaključeno?
Dober odvetnik lahko fino zaplete stvar in potem boste lahko vsi skupaj odprli tošelčke.

Tudi tu se lovski turizem izkaže škodljiv!


V poslovniku naše LD pri členu, ki narekuje pogoje lova na srnjad med drugim piše tudi:


….odstrel enoletnih srnjakov se prične s 01. julijem v kolikor LD ne določi drugače…….


Lovec v naši LD je letos junija uplenil enoletnega srnjaka (mislil je da je po poslovniku lov dovoljen s 01.junijem). Sedaj ga je UO LD prijavil na disciplinsko komisijo katere predsednik sem.

Kršitelj mi je telefonsko sporočil, da za lovsko leto 2007 plana odstrela enoletnih srnjakov nismo realizirali v celoti in smatra, da bi morala zaradi tega LD oz: UO LD pravočasno spremeniti člen v poslovniku; in v kolikor bi to storila on prekrška ne bi storil, saj je po zakonu lovna doba na srnjaka odprta že meseca maja, razlog za skrajševanje lovne dobe pa tudi ni nikjer podan. Pravi, da se zaveda napake, misli, da bi bilo prav da se napake zaveda tudi tisti (UO LD ) kateri ga je prijavil za omenjeno kršitev.

Kaj naj disciplinska komisija stori, da bo volk sit in koza cela.

Vsako mnenje je več kot dobrodošlo.

teohafy
27. July 2008, 15:03
Pomoje je najboljše, da dobi opomin, za drugo leto pa ukinite omejitev.Pa bo volk sit pa koza cela......

detel
27. July 2008, 15:05
V kolikor ne obstaja tehten razlog za skrajšanje lovne dobe na lanščaka ga ne smete oz. ga ne morete kaznovati. Začeti šele s 1.7. je zame neumnost.

krt
27. July 2008, 17:04
Tudi jaz se pridružujem mnenju teohafyja,da se mu izreče opomin,če je že kršil poslovnik.Verjetno pa je ta člen v poslovniku napisan že veliko prej in ga sedanji UO le upošteva,čeprav je neskladju z zakonom in predvsem nelogičen za ta čas.Zanimivo bi bilo izvedeti,kakšen razlog ste takrat imeli,da ste sprejeli to omejitev.
Gotovo je tudi v vašem poslovniku še kakšen člen,ki bi bil za spremenit,zato papir v roke in s predlogi na dan.

lp

tica
27. July 2008, 19:30
Omejitve odstrela enoletnih srnjakov in omogočanje lova šele dva meseca po zakonskem odprtju, je ena največjih mojstrovin Poslovnikov LD. Ali ne berete strokovne literature, obiščete eno izmed predavanj spoštovanega Blaža Kržeta, pa vam bo jasno, da delate veliko napako. Tudi v potrjenem letnem načrtu lepo piše, da naj se na enoletno srnjad (srnjaki in mladice) intenzivno izvaja lov takoj po 1.5., prav tako na mladiče v začetku septembra.
In zakaj bi naj član dobil kazen? Ker je kršil bedasto omejitev vašega Poslovnika? Jaz na bi šel niti na obravnavo, dobro pa bi se pripravil na pritožbo. In ne nazadnje, to je dobro gradivo za lovskega inšpektorja.

Vešpa
27. July 2008, 19:59
Srnjak s 1.7. ...kaj naj rečem? Bedaki in nič drugega kot bedaki! Zakaj pa s 1.7.? A mogoče zato, da se prefarbajo. A ga boste dali celega našopat? Če ste že zažlajfali do 1.7. potem bi lahko povlekli še tja po prsku avgusta ali pa mogoče celo septembra. Skratka...papeži!

Vest, če imaš jajca potem boste izrekli opomin, ki bo nosil sporočilo UO naj spremeni sklep a verjetno do tega ne bo prišlo ker bi potem padli v nemilost pri članih UO in predsedniku zato boste pojahali raje enega reveža. Kar pa se njegovega zagovora tiče moram reči, da je povsem neumesen in nesmiselen. Pravil se moramo držati pa čeprav so, tako kot v tem primeru, butasta do skrajnosti.

springer
27. July 2008, 23:42
Saj ne moreš vrjet, da je res.
Upam, da bo vaš IO/UO sprevidel, da je omejitev res nesmiselna in da boste naslednje leto spremenili interna pravila, hkrati pa nesrečniku, ki si jih je drznil kršiti preklicali kazen, kakršnokoli bo dobil.

ZR7
28. July 2008, 08:11
...
Vest, če imaš jajca potem boste izrekli opomin, ki bo nosil sporočilo UO naj spremeni sklep a verjetno do tega ne bo prišlo ker bi potem padli v nemilost pri članih UO in predsedniku zato boste pojahali raje enega reveža. ...

Opomin? Zakaj opomin? Opomin je kazen. In kazni ne sme biti, če je določilo poslovnika v nasprotju z zakonom in gojitvenimi smernicami.
Če bi meni dali opomin, ga ne bi požrl, ampak bi se pripravil na pritožbo, lovskega inšpektorja in sodišče.

Edina pametna odločitev bi bila, da disciplinska komisija ugotovi, da so določila poslovnika v nasprotju z zakonom in gojitvenimi smernicami in predlog za uvedbo disciplinskega postopka zavrže in predlaga UO da pripravi spremembe poslovnika, OZ pa jih sprejme.

Sploh so določitve o lovnih dobah v poslovnikih velika prilika da gre kaj narobe, da ne rečem kaj drugače neokusnega.

Vešpa
28. July 2008, 09:44
In kazni ne sme biti, če je določilo poslovnika v nasprotju z zakonom in gojitvenimi smernicami.

V čem je njihovo določilo v nasprotju z zakonom in GS?

ZR7
28. July 2008, 10:47
V čem je njihovo določilo v nasprotju z zakonom in GS?

Zakon določa lovne dobe in navaja, da jih je dovoljeno skrajšati le v dobro divjadi.
Gojitvene smernice in ostala strokovna literatura navajata, da je potrebno odstrel izvršiti čimprej in po domače rečeno divjadi potem dati mir.

Samovoljno premikanje lovne dobe oz. zamikanje začetka lova vnaprej krši lovcu pravice, ki jih daje zakon, zanika strokovnost države (ZGS), ki izdaja GS in ogroža realizacijo plana, kar je spet zakonsko predpisano.

Za povrhu in konec koncev čisto dovolj, premikanje lovnih dob tako da se jaga rdečega srnjaka in črnega gamsa nima nobene zveze z "dobro divjadi", ki je edini dovoljeni vzrok za krajšanje lovnih dob.

main757
28. July 2008, 10:49
ZR7 ta kratko bi potegnil, verjemi. V poslovniku piše 1.7. in to je zakon. Poslovnik zaustruje lovno dobo. Res pa je je ta omejitev za enoletnike verjetno nepotrebna. Iz kakšnega razloga je postavljena ta omejitev pa vejo samo oni.

ZR7
28. July 2008, 10:55
ZR7 ta kratko bi potegnil, verjemi. V poslovniku piše 1.7. in to je zakon. Poslovnik zaustruje lovno dobo. ...

Zaostrovanje ni krajšanje lovne dobe v dobro divjadi! Je le omejevanje pravic lovca. Omejevanje pravic lovca ni nujno širitev pravic živali.
Verjamem, da bi v tej LD potegnil kratko. In se kot je omenil Tica, z njimi sploh ne bi obremenjeval in izgubljal časa. Z odvetnikom, ki bi se dobro pripravil in sodiščem, pa mislim, da bi kar LD začela zbirati denar za kakšen moj izlet na Kamčatko.

Tudi občina, na občinski cesti ne more predpisati, da je potrebno potem, ko se prižge zelena luč, čakati še 5 sekund preden spelješ.

Bor
28. July 2008, 11:35
Zanimiva debata. Do sedaj sem mislil, da lahko občni zbor LD skrajša lovno dobo na katero koli divjad, če ima razlog. To se je pri nas dogajalo redno zaradi gostov ali česa drugega.
Glede na to, da so to le vaša razmišljanja bi bilo zelo zanimivo slišato kompetentno mnenje nekoga iz LZS ali pravnika.

Kar se tiče pa zanikanja strokovnosti ZGS; a je res tako strokovna lovna doba na svinjo. !. 7. je še več kot pol mladičev pri nas težkih 5 kg.

Boris

vest
28. July 2008, 12:25
... Iz kakšnega razloga je postavljena ta omejitev pa vejo samo oni.


Dragi lovski tovariši, omejitev lovne dobe je v tem primeru določena iz enega samega razloga in sicer: enoletni srnjaki imajo meseca maja rogovje še v mahu, pa tudi junija se še kakšen najde, zato se lov lahko začne šele z 01.07.

Mislim, da je ta argument v prid skrajšanja lovne dobe precej na majavih nogah in precej podoben mnenju ZR7.

Drugače pa vsem hvala za razmišljanja in mnenja, bi pa res prišlo prav kakšno pravno mnenje.

Lovski zdravo!

ZR7
28. July 2008, 13:19
...
Glede na to, da so to le vaša razmišljanja bi bilo zelo zanimivo slišato kompetentno mnenje nekoga iz LZS ali pravnika.
...

Iz LZS. Komisije za pravno statutarne zadeve?
Na podlagi kar nekaj cvetk iz preteklega obdobja in glede na sestavo, jaz na tisto mnenje ne bi dal nič.
Pa tudi nič kaj ne bi pomenilo v konkretnem sporu.
Bi bilo pa dobro vedeti, kdo bi bil neodvisni pravni strokovnjak z zadostnim poznavanjem tega področja, da bi ga lahko proglasili za kompetentnega.

Ganges
28. July 2008, 13:21
Zakon določa lovne dobe in navaja, da jih je dovoljeno skrajšati le v dobro divjadi.


Kje piše, da jih je dovoljeno krajšati le v dobro divjadi? Sprašujem ker ne vem ,ampak nisem še slišal za kaj takega. Slišal sem le, da se z internimi ati lahko zakon postroži, omiliti pa se ne sme tako da bi recimo zapisali, da lahko jagamo srnjaka v aprilu.

Sam pa sem proti takim omejitvam, vendar dvomim, da so protizakonite.

lp

ZR7
28. July 2008, 13:23
Kje piše, da jih je dovoljeno krajšati le v dobro divjadi? ...

Na, pa si mi naložil delo.:icon_confused:
Grem brskat, beri "dolžan si pivo"!

Ganges
28. July 2008, 13:29
:icon_lol:

Hvala za trud, ker me res zanima. In če najdeš boš pomagal več lovcem za nazaj in za aprej, ki se srečujejo s tem. Tako, da lahko to delo šteješ kot humanitarno :icon_wink:

lp

ZR7
28. July 2008, 13:46
...Tako, da lahko to delo šteješ kot humanitarno :icon_wink:
lp
Ej, ti ....!!!:icon_twisted:

Duš laudan, prisegel bi, da tako piše v zakonu. Sedaj ne najdem s pomočjo iskalnika, pa tudi dobršen del zakona sem ponovno preletel. Tudi v uredbi o lovnih dobah ni nič.
Dejstvo pa je, da tudi nikjer ne piše, da bi lovska družina lahko omejevala lovne dobe. In ker sedaj za razliko od preteklega sistema velja, da je dovoljeno kar ni prepovedano, bi poanta pravzaprav ostala ista.

No še drugi pobrskajte, saj kot vidim, to ni samo na mojem zelnjiku raslo.

Žejen sem pa še zmeraj!:icon_redface:

Ganges
28. July 2008, 13:52
In ker sedaj za razliko od preteklega sistema velja, da je dovoljeno kar ni prepovedano, bi poanta pravzaprav ostala ista.



Točno to, torej ni prepovedano krajšati lovnih dob, samo v nasprotje z zakonom ne smemo priti, da bi jih recimo daljšali. Ne verjamem, da bi bilo to kje v zakonu zapisano kar si navajal zato nisi našel. Bi pa bilo dobro, če bi bilo, čeprav bi potem lahk bil problem ugotavljanje obrazložitev LD-jev ali je upravičeno in res v dobro divjadi ali ne,...

lp

vest
28. July 2008, 14:00
Povzetek iz:

LETNI LOVSKO UPRAVLJAVSKI NAČRT ZA
III. KOČEVSKO - BELOKRANJSKO
LOVSKO UPRAVLJAVSKO OBMOČJE
ZA LETO 2008

....SRNJAD

Ostale smernice

- omejevanje pričetka lova na srno in mladiče ni dovoljeno;
- loviščem je za +-10% dovoljeno odstopanje od plana po količini in strukturi;
- izjema so dopustna odstopanja realizacije od načrta v razredu mladičev in enoletne srnjadi (lanščak,
mladica). Dopustno odstopanje pri realizaciji odvzema lanščakov ali mladic je v višini ±30%
načrtovane višine odvzema lanščakov ali mladic, ki pa se mora obvezno kompenzirati z višjim ali
nižjim odvzemom mladičev;
- do 25.07. se priporoča odstrel največ 2/3 2 in več letnih trofejnih srnjakov;
- pri odstopanju strukture odvzema od plana nad 3% se izvede pri planu odvzema v naslednjem letu
korekcija strukture plana;
- do konca oktobra se priporoča realizirati vsaj 70% plana srn in mladičev.

Pa še povezava na omenjeni letni lovsko gospodarski načrt:

http://www.zgs.gov.si/slo/delovna-podrocja/gozdne-zivali-in-lovstvo/osnutki-dolgorocnih-lovsko-upravljavskih-nacrtov-za-obdobje-2007-2016/index.html

Ne vem ali zgoraj napisano velja le za srno, kot osebek ž.spola ali nasplošno za srnjad.

ZR7
28. July 2008, 14:06
Točno to, torej ni prepovedano krajšati lovnih dob, samo v nasprotje z zakonom ne smemo priti, da bi jih recimo daljšali. ,...

lp

Da še malo pobluziva.
Ob predpostavki da res nikjer točno ne piše kar sva iskala.
Mislim, da bi se v primeru spora zataknilo pri enakih pravicah do lovskega udejstvovanja.

Ganges
28. July 2008, 14:22
Hmmm... ne vem če bi, saj v društvu potem imajo vsi enako pravico do udejstvovanja in ni razlk. Z vstopom v društvo pa sprejmemo pravice in dolžnosti, ki nam pripadajo. Po celi Sloveniji recimo pa smernice tudi niso enake, zato ne morejo biti tudi vse pravice in dolžnosti enake.

Sem preletel oba zakona in nič našel. Je pa lepo Vest našel v smernicah kjer prepovedujejo samo omejitev lova na mladiče in srne. Mladic, enoletnikov in srnjakov pa ne omenjajo.

lp

tica
28. July 2008, 14:37
Pa naj še jaz malo dodam k tem razmišljanjem. V zakonih ali drugih predpisih verjetno ne bo besedila o spremembha lovskih dob, država jih določi od ..do ..in verjetno ne na pamet temveč na rezulatatih raziskav in dolgoletnih spremljanj populacij. V strokovni literaturi (tudi Zlatorogova knjiga Srnjad) je priporočilo, da se odstrel enoletne srnjadi in mladičev izvrši čim prej, zato je tudi lovna doba mladic od 1.5. dalje. Imel sem priložnost spremlajti strokovno predavanje na temo srnjadi, ki ga odlično poda Blaž Krže in poudarek je na odstrelu mlade srnjadi čim prej in ob pričetku lovne dobe. Saj menda ja ne odstrelimo enoletnega srnjaka gumbarja zaradi trofeje? Za odstrel se preprosto odločimo, ker bi moral v tem času že razviti močnejšo trofejo, biti telesno močnejši in malo je verjetno, da bo zaradi preganjanja bistveno napredoval ali celo preživel zimo. Kot pravi šef, to storimo v korist divjadi in tako razmišljanje je pravo.
In kaj želi doseči veliko vodstev LD s skrajšanjem ali zamikom lovnih dob? V glavnem lepe trofeje za goste in kakšen kg divjačine več ob odstrelu porejenih mladičev v novembru. Temu ne moremo reči gospodarjenje z divjadjo ampak bolj pridobiva na podobi prireje.

Ganges
28. July 2008, 14:43
Tica se popolnoma strinjam s vsem kar si napisal in tudi jaz podpiram čimprejšji odstrel tega razreda. Jaz sem želel samo povedati, da takim LD-jem ki to sprejemajo zakonsko ne moreš očitati kršitve ali jih celo tožiti, če ne upoštevaš aktov in zoper tebe vložijo disciplinski postopek. Lahko pa bi jih mogoče inšpektor, OZUL ali kdo drug opozoril, da to ni vredu.

lp

mugo
29. July 2008, 17:27
Omejevanje lovnih dob s strani LD lahko inšpektor kaznuje, če je to razlog za nedoseganje plana odstrela. Drugače pa nima pristojnosti se vtikati v interne akte LD, če niso v nasprotju z zakonom.

ZR7
30. July 2008, 08:26
Hmmm... ne vem če bi, saj v društvu potem imajo vsi enako pravico do udejstvovanja in ni razlk. Z vstopom v društvo pa sprejmemo pravice in dolžnosti, ki nam pripadajo.

Bi zdržalo, če bi bilo društvo tisto, ki določa lovno dobo.
Pa jo ne. Določila jo je država in jaz to smatram, da tudi velja za celo državo in dopuščam krajšanje le v primeru, da je potrebno zaščititi interes dvjadi, nikakor pa ne profitnega interesa drušva.