PDA

View Full Version : Maskirna obleka



ZR7
23. October 2007, 14:15
http://lov.mojforum.si/lov-about505.html

Ko sem malo brskal po netu sem opazil, da lovci z lokom uporabljajo najrazličnejše maskirne obleke. Iz zbranih informacij se mi zdi, da je najboljša kamuflaža ghillie suit. Le da trakci po mojem mnenju ovirajo pot tetive. Vojaške kamuflaže je izredno malo. Uporabljaja se predvsem treebark, mossyoak in ASAT. ASAT naj bi bil najboljši maskirni vzorec. Zanima me ali ima kdo izkušnje z maskirnimi vzorci?


Osebno uporabljam ASAT 3D Leafy obleko. Ta obleka je zgolj kamuflaža saj so na mrežasto tkanino našiti kosi blaga in lahko pod njo nosiš samo kratke hlače in makico (poleti) pozimi pa debelo bundo,... Vzorec deluje odlično navkljub svoji "nedopadljivosti" za človeške oči. Tako sem lani uplenil damječjo košuto z plezalne preže, ki je gledala naravnost vame (sicer je bila s telesom obrnjena bočno) z razdalje 7 m. Košuta ni "pogruntala" ko sem napel lok in pomeril kljub temu, da je gledala naravnost proti meni (z 7 m!). No, to je bila njena napaka, ko sem sprožil puščico in jo prestrelil se je prekucnila 10 m nižje.

ASAT deluje!

p.s. Paziti moraš kje nosiš tako obleko. sam npr. si raje ne predstavljam kako bi gledali v lovski družini , če bi na jago prišel v ASAT-u :lol: :lol: :lol:

Janez


Porodila se mi je zanimiva ideja. Lov z lokom ima mnogo skupnega s fotolovom ali kam drugam. Mogoče je za nadaljno debato bolj primeren "oddelek" fotolov. Pa naj o tem presodi moderator??? :lol:
Pri lovu z lokom in fotolovu ( če nimaš metrske optike) se je potrebno približati divjadi.
Ali je ASAT narejen izključno za lov na jelenjad? Naj utemeljim. Srnjad in jelenjad ne zaznava barv, torej je zanje okolica sivo-bela. V takem primeru se barve prelevijo v odtenke sive barve. Vzorec na ASAT-u v sivi barvi razbije silhueto lovca in tako deluje.
Kako pa deluje v primeru ko imamo opravka z živalmi ki zaznavajo barve. Ali se ti je kdaj zgodilo, da so šoje opozorile na tvojo prisotnost??
Na prvi pogled ASAT ni barvno skladen z okolico ( v njem ni zelene barve). Je pa res, da preko evolucije tudi živali ne uporabljajo zelene barve za mimikrijo ( razen žuželke, katerih velikost je manjša od listov, bilk).


Lisjak28,
kako vidi divjad ve edino ona sama. Pravijo, da ASAT odlično deluje tudi pri lovu na divje purane za katere naj bi bilo dokazano, da razlikujejo barve oz. odtenke. ASAT je točno to kar reklamirajo, torej All - Season - All - Terrain, glavni trik ASATa je da ni podoben ničemur - ni detajlov pač pa samo velik vzorec ki razbije silhueto.
Če ti na ASAT vzorcu primanjkuje zelene barve bi ti bila morda zanimiva Enigma (www.enigmacamo.com) katere avtor je tudi avtor ASATa (prodal je licenco ASAT). Enigma deluje na enakem principu kot ASAT vendar je vzorec manj izrazit. Enigma je na voljo zgolj v "2D" izvedbi in sicer na odlični Wolfskin tkanini. Enigma obleka iz Wolfskina je skoraj še enkrat cenejša od dosedanjih izdelkov iz Wolfskina. Zaenkrat je to po mojem eden najboljših nakupov (če ti ni všeč ASAT 3D :D )

Janez


Janez zdravo,
Zdi se mi, da se nisem mogoče pravilno izrazil. Vzorec na ASATu me ne moti, napisal sem le svoje razmišljanje ob primerjavi različnih vzorcev. Razmišljanje o zeleni barvi pa je nastalo iz izkušenj z barvo lovskih in vojaških oblek. Po naravi sem tak, da ne "nasedem" takoj na vse kar proizvajalci reklamirajo. Navadno hočem stvar malo raziskati, se pozanimati....
Moram pa reči, da so tile v ZDA res polni idej.

Brez zamere in lep pozdrav!


Kje v slo se lahko kupi obleko na kateri je natisnjeno listje. Mislim, da gre za ameriškega proizvajalca....


Po mojem imaš v mislih Realtreejev vzorec "Advantage"

http://www.realtree.com/patterns/images_patterns/classic_c_detail.jpg

Kvalitetne maskirne obleke iz modernih materialov, ki so namenjene lovu prodajajo v lokokstrelski trgovini Vreček Agro v Kranju.

Janez


Janez,

Ali si ASAT obleko dobil kje pri nas ali si jo naročil iz tujine. :?:


ASAT obleko (kamuflaža) sem naročil iz ZDA, lahko jih kontaktiraš na njihovi spletni strani in naročiš.
Če bi se odločal zdajle in bi imel dovolj denarja bi verjetno vzel Enigmo, pa ne zato ker bi mislil da je vzorec boljši temveč zato, ker je Enigma obleka (iz super materiala za lov) + kamuflaža medtem, ko je ASAT 3D le kamuflaža (za čez obleko) kar ima sicer svoje prednosti (spodaj si lahko oblečen kot klovn, pa nima veze - komot lahko jagaš :ok: )

Lep pozdrav!

Janez


Med topoli v Srbiji:

http://www.moj-album.com/slike/2154947/hTPfE0vws_ivENln.v.jpg

Lep pozdrav!

Janez