Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 43

Tema: Varnostni brezrokavniki na skupnih lovih

  1. #11

    Privzeto

    Citat jagerboss je objavil: Pokaži objave
    Odgovor je Da, divjad opazi odsevni trak tudi če se ne premikaš!
    Razlog je preprost: odbija svetlobo tudi po dnevi in to je divjati vidno! Pred leti ko sem še nosil avtomobilski brezrokavnik z dvemi trakovi sem si ga vedno oblekel narobe, tako da sta bila traka na notranji strani! Kasneje sem jih snel.
    Lp.
    Hvala za koristne informacije. Gre za to, da bi v LD sprejeli splošno obveznost nošnje brezorkavnikov na skupnih lovih za vse, v zameno pa bo brezrokavnike financirala LD. Zdaj pa gre za to, da nabava "cestarskih" je v rangu 200 eur za 50 članov; nabava namenskih lovskih (orange blaze) pa je v rangu 1000 eur in več. Glede "lovskega" izgleda je pripomba na mestu in bi pač dali navodilo, da ko se postavi lovec na svoje mesto, si ga lahko tudi šele v tistem trenutku nadene (da ga pač ostalo prebivalstvo ne zamenja za komunalca);
    Bistven pa je podatek, ali divjad podnevi lahko zazna odboj svetlobe z (mirujočih) odsevnikov kot motečo ali ne. Saj v pogonih je pri nas edino lisica ta vrsta, ki pride v poštev, zato so mi prav izkušnje z lisico in odsevnimi brezrokavniki najbolj pomembni.

  2. #12
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Od lani z novim vodstvom je pri nas brezrokavnik obvezna oprema. Kdor ga nima, lahko gre kar nazaj domov na kavč.

    Varnost je na prvem mestu, pa če nas divjad vidi ali ne.

  3. #13

    Privzeto

    Še bolj varno bi bilo, če pred jago vsem patrone poberete.
    Take pišete, kot bi prej v zelenem samo jagre streljali. Nobena barva ne bo nadomestila discipline in previdnosti. Ali bomo ob prvi nesreči zaradi kakšnega prenapeteža še rotacijsko luč na klobuk zmontirali?
    Last edited by alojz1; 18. September 2015 at 13:04.

  4. #14
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Še bolj varno bi bilo, če pred jago vsem patrone poberete.
    Take pišete, kot bi prej v zelenem samo jagre streljali. Nobena barva ne bo nadomestila discipline in previdnosti. Ali bomo ob prvi nesreči zaradi kakšnega prenapeteža še rotacijsko luč na klobuk zmontirali?
    Alojz, torej ti predlagaš, da je vseeno v kaj smo oblečeni, glavno, da je disciplina in previdnost?

    Ni to že samo po sebi samoumevno, da smo previdni in disciplinirani (tudi, ko izvajamo individualni lov)? Samoumevno pa ni, da je nekdo oblečen v maskirno zeleno barvo, nekdo drug pa v vidna oblačila/svetleč telovnik. Prej pride do usodne napake (kar jih ljudje delamo), če nekje za drevesom stojimo zakamuflirani, kot pa če smo vidni.
    Last edited by PROF.racoon; 18. September 2015 at 13:36.

  5. #15

    Privzeto

    Citat PROF.racoon je objavil: Pokaži objave
    Varnost je na prvem mestu, pa če nas divjad vidi ali ne.
    Citat PROF.racoon je objavil: Pokaži objave
    Alojz, torej ti predlagaš, da je vseeno v kaj smo oblečeni,
    Ne mi podtikat kar nisem napisal. Tu ni nič o previdnosti in disciplini. Samo to si napisal, da pošljete lovca domov, če nima brezrokavnika. Kaj pa signalni trak, ki je ponekod sestavni del jakne ali kapa, ki jo obrneš na oranžno.
    Takšni oblastniki, ki si jemljejo pravico ljudi domov pošiljati, če nimajo brezrokavnika po tvojem okusu (po možnosti z emblemom tvoje LD) me hudo motijo.
    Dobro bi bilo pogledati statistiko nesreč. Daleč največ je padcev puške, nezavarovane in polne, napačno rokovanje itd. Pa tudi oglašanje gonjačev. Dogaja se, da v brezrokavniku hodijo zelo tiho in se pritajijo v kakšni goščavi kjer pričakujejo nalet divjadi. Skozi goščo pa se ne vidi barva. Krogla pa gre.
    Last edited by alojz1; 18. September 2015 at 13:52.

  6. #16

    Privzeto

    LZS je poskrbela za varnost vseh funkcionarjev z lepimi signalnimi brezplačnimi šali. Seveda z emblemom. Saj bi navadni lovci tudi te iste KUPILI, če bi kdo ponudil. Pa še cena bi se pri takšni količini občutno znižala. Meni je všeč. Na lovu ga nosiš zunaj, drugače pa pod jakno.
    Razen tam kjer MORAŠ imeti brezrokavnik.

  7. #17
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Brezrokavnik raje kot trak... Spomnil sem se nesreče izpred dveh let. Italijanski gost ga ni imel,na štantu v grmovju. Nismo vsi enako previdni, stari, zdravi.... vsem pa je dovoljeno iti na lov.

  8. #18

    Privzeto

    Sam podpiram signalne brezrokavnike, saj povečajo varnost. Seveda je še vedno discipliniranost pomembnejša, ampak lažje je doseči nošenje brezrokavnika kot disciplino.

    Moj primer, ki se je k sreči dobro končal, ker nisem oddal strela. Po 10 minutah na stojišču slišim pok veje in šum korakov. Smer odlična, tam je stečina in pogon se je ravno začel. Po kakih dveh minutah med debli zaznam obarvan premik. Dvignem daljnogled in ugledam - pol rumenega brezrokavnika. Ko opazujem dogajanje opazim, da si je sosednji "štantar" razložil stojišče po svoje in se premaknil na "novo" za celih 100m.
    Čez 15 minut je prispela po stečini jelenjad. Košutarija se je ustavila in malo oprezala. Tele za odstrel je stalo v plat. Opazoval sem in užival. Puška je bila usmerjena v tla.
    Če bi pomeril v teleta, bi imel točno za njim "svobodnega štantarja". Če ga zaradi brezrokavnika ne bi opazil ...

    Iz tega sklepam. Najprej disciplina, ampak podprimo jo s signalno barvo.

    Za brezrokavnike pa priporočam tiste, finomrežaste ker se pod njimi manj švica.

  9. #19

    Privzeto

    V obeh primerih bi signalno pokrivalo ali šal imela enako vlogo. Ampak lažje ga je naprej srat in brezrokavnik predpisat. Pa je organizator opran. Jaz bi tistega na drugem štantu domov poslal.
    Pa še nekaj. Divjad je treba videti in oceniti. Kdor človeka zamenja za ozimca naj bo tudi raje doma. Pa če ima pet brezrokavnikov oblečenih.
    Sem za vidnost. Ali bomo tudi gobarjem predpisali signalne cote? Če tole berejo me nič ne čudi, ko se čutijo ogroženi. Saj sami pišete, da nekateri lovci ne vidijo dobro, drugi so prehitri itd.

  10. #20
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Za štantanje na skupnih lovih sem si nabavil kvaliteten brezrokavnik iz flisa, ki je na eni strani zelen, na drugi pa oranžen z Real-Tree vzorci.
    Pa veliko žepov ima
    Pri vsem denarju in času, ki ga sicer zapravim za jago, je tistih 70E kaplja v morje.
    Ko poganjam, pa imam na sebi navaden oranžen varnostni brezrokavnik za 3E, kot ga imam sicer v stranskem predalu avtomobila. Flis je prevroč, pa tudi škoda ga je za v robidovje. Mi je tudi že 2x lisica pritekla pred cev, ko sem poganjal in obležala.

    Ko sem bil pred leti prvič vodja pogona, pa sem vsem udeležencem skupne jage podaril take navadne brezrokavnike, takrat sem jih plačal 30 kosov po 2,29E v Merkurju. Ko so me zasliševali, zakaj sem se tako odločil, sem razložil, da je to najmanj 100x ceneje, kot če koga obstrelim, ker bi ga spregledal.
    In neverjetno: razen 2 ali 3 najbolj zadrtih stričkov, (ki še vedno verjamejo, da ga prašiči v oranžnem vidijo, v zelenem pa ne), zdaj te brezrokavnike na skupnih jagah kar uporabljajo. Pa nisem nobenemu rekel, da mora.
    Last edited by Robert91922; 18. September 2015 at 19:09.

Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •