Stran 18 od 19 PrvaPrva ... 8141516171819 ZadnjiZadnji
Rezultati 171 do 180 od 189

Tema: 30-06 ali 308.

  1. #171

    Privzeto

    Bravo Denis

  2. #172

    Privzeto

    Je mogoce kdo od vas meril za koliko odstopajo podatki iz tovarniske skatle z realnostjo.

  3. #173

    Privzeto

    Ja v 308 win mi je tovarniška municija ob kratki cevi 50 cm praviloma odstopala za okrog 40 - 50 m\s, kar je precej. Je pa ta cev dajala odlične hitrosti ob uporabi lažjih krogel 130 in 150 gr ter uporabi hitrejših dvobaznih smodnikov. Varno se je dalo doseči ali preseči tovarniške podatke.
    Pri 8×57 je bila hitrost nižja pri 55 cm cevi enako okrog 40-50 m\s, najmanjša izmerjena izguba hitrosti tukaj pa je bila 20 m\s.
    Skratka sploh ob kratkih ceveh in počasnejših smodnikih zna biti izguba občutna. Večina proizvajalcev navaja podatke merjene iz 60 ali celo 65 cevi, lovske so pa vemo še 60 cm redke, zdaj je vse 51 ali 56 cm.
    Last edited by Deerhunter; 13. October 2018 at 16:37.

  4. #174

    Thumbs up

    Citat denis jež je objavil: Pokaži objave
    Ne se preveč sekirat glede podatkov in kaj piše na škatli. Če imaš 308 win je več kot dovolj za vsakega medveda,ki ga lahko najdeš v naših gozdovih. važno je da imaš tršo kroglo,ki bo zagotovo prebila in da bo strel tam kot mora bit. Recimo naboji,ki so zagotovo dobri za večjo divjad v kalibru 308Win
    - Sako powerhead 2 s ttsx kroglo
    -rws hit z enako kroglo
    -hornady GMX
    -Tudi FOX bo zagotovo opravil svoje

    Kater koli monolitka v 308 win bo bolje oddelala svoje kot veliko težja svinčenka v kakšnem drugem močnejšem kalibru,čeprav ji na papirju mogoče manjka kakšen Joul energije.

    Ko boš kupoval raje kot eno škatlo vzemi dve in eno popokaj na papir.
    Vaja dela mojstra.če mojster dela vajo.
    Pa tudi kak Nosler Partition, pa pa Swift A-Frame/ Scirocco II, Interbond, Accubond, pa še kaj bi se našlo... in bi ravno tako dodelalo svoje...

  5. #175

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Ja v 308 win mi je tovarniška municija ob kratki cevi 50 cm praviloma odstopala za okrog 40 - 50 m\s, kar je precej. Je pa ta cev dajala odlične hitrosti ob uporabi lažjih krogel 130 in 150 gr ter uporabi hitrejših dvobaznih smodnikov. Varno se je dalo doseči ali preseči tovarniške podatke.
    Pri 8×57 je bila hitrost nižja pri 55 cm cevi enako okrog 40-50 m\s, najmanjša izmerjena izguba hitrosti tukaj pa je bila 20 m\s.
    Skratka sploh ob kratkih ceveh in počasnejših smodnikih zna biti izguba občutna. Večina proizvajalcev navaja podatke merjene iz 60 ali celo 65 cevi, lovske so pa vemo še 60 cm redke, zdaj je vse 51 ali 56 cm.
    Obrazloži mi kako veš, da si varno presegal tovarniške podatke in da nisi čez CIP normo? Ni bila netilka sploščena, odsun še normalen, zaklep se je normalno odprl...te zadeve se še ne pojavljajo, pa si recimo že 300Barov čez CIP; ko se ti pa pojavijo si že dosti, dosti čez....
    Edina točna meritev, ki bi razblinila dvome bi bilo merjenje na način kot merijo tlake pri tovarniškem strelivu. Ker tlak v ceveh niha, tudi proizvajalci streliva praktično nikoli ne napolnjeno naboja na CIP normo, ampak vsaj 250-300 barov pod njo, in s tem zagotovijo, da v bilo kateri puški se znajde njihov naboj, bo zadeva še vedno varna...

    Ko sem meril hitrosti tovarniškega streliva CDP 8x68S, je bil hitrost na ustju cevi 890-900m/s (cev dolga 65 cm, efektivni del cevi pa 62,5 cm), v primerjavi s nazivni tovarniško hitrostjo 950m/s... torej izmerjena je bila dobrih 5% nižja od tovarniške.

    lp

  6. #176

    Privzeto

    Citat Andrej Z. je objavil: Pokaži objave
    Je mogoce kdo od vas meril za koliko odstopajo podatki iz tovarniske skatle z realnostjo.
    Jaz sem pred leti objavil teste za okrog 20 znamk. Najbolj točne meritve so imeli češki, najmanj pa italijanski. Nobena izmerjena hitrost pa ni bila večja kot v podatkih na škatli.

  7. #177

    Privzeto

    Imaš prav. Zato so tovarniški vedno nekoliko bolj v nižjih hitrostih, da ni problemov. Je pa veliko odvissno tudi od smodnika. Niti ni treba presegati tabel, da določen smodnik včasih da boljšo hitrost, kot tovarniški naboj. Kot sem rekel, v ZDA očitno 308 win polnijo tovarniške naboje nekoliko bolj močno, vsaj po balističnih tabelah na škatlah sodeč, saj praviloma vsi presegajo 3000 J na 100m. Evropski gredo bolj na okoli 2700 J na 100 m. Od evropskih proizvajalcev dostikrat Norma dela kakšne bolj konkretne polnitve. V 308 win gredo od Vulkana in Oryxa, ki sta tik pod 3000 J na 100 m do recimo Nosler Partition, ki naj bi imel čez 3200 J na 100 m.
    Po drugi strani pa v ZDA polnijo zelo nežne polnitve recimo pri 6,5×55, ker je tam še vedno poplava starih švedskih mauserjev in norveških kragov. Ali pa 8×57, zaradi zmede pri diametru krogle 318 in 323, ker je še vedno v obtoku nekaj pušk s starimi cevmi z diametrom 318. In tudi sami po forumih pišejo, če želiš v 6,5×55 ali 8×57 full power polnitve, se obrni na evropske proizvajalce.

    In vsekakor drži, vsaka monolitka 150 gr v 308 win bo na medvedu oddelala svoje, samo balistične podatke pazite, da ne gredo pod 3000 J na 100m. Kot tudi druge krogle ki jih je naštel Tine. Tukaj je treba pazit, da v kolikor so svinčenke, morajo biti čez 11 g in spet 3000 J na 100 m. Je pa takih tovarniških loadov več kot dovolj. Res da ne v vsaki trgovini, ampak kdor išče ta najde. Do zdaj sem še vsako stvar na koncu izbrskal.

    Citat Tine01 je objavil: Pokaži objave
    Obrazloži mi kako veš, da si varno presegal tovarniške podatke in da nisi čez CIP normo? Ni bila netilka sploščena, odsun še normalen, zaklep se je normalno odprl...te zadeve se še ne pojavljajo, pa si recimo že 300Barov čez CIP; ko se ti pa pojavijo si že dosti, dosti čez....
    Edina točna meritev, ki bi razblinila dvome bi bilo merjenje na način kot merijo tlake pri tovarniškem strelivu. Ker tlak v ceveh niha, tudi proizvajalci streliva praktično nikoli ne napolnjeno naboja na CIP normo, ampak vsaj 250-300 barov pod njo, in s tem zagotovijo, da v bilo kateri puški se znajde njihov naboj, bo zadeva še vedno varna...

    Ko sem meril hitrosti tovarniškega streliva CDP 8x68S, je bil hitrost na ustju cevi 890-900m/s (cev dolga 65 cm, efektivni del cevi pa 62,5 cm), v primerjavi s nazivni tovarniško hitrostjo 950m/s... torej izmerjena je bila dobrih 5% nižja od tovarniške.

    lp
    Last edited by Deerhunter; 15. October 2018 at 11:50.

  8. #178

    Privzeto

    Eden izmed razlogov zakaj je .308win, v Evropi in Amerki različno polnjen, je verjetno tudi razlika v normah. Pri nas dovoljuje CIP norma 4150 barov, v Ameriki pa SAMI norma dovoljuje za ta isti naboj 4300 barov....

  9. #179

    Privzeto

    Ja. Tukaj je kot smo že rekli na koncu treba upoštevati še, velika večina proizvajalcev navaja podatke merjene iz 65 cm cevi, nekateri iz 60 cm cevi, za določene posebne primere, kot je 6,5×55, pa se najdejo tovarniški podatki merjeni celo iz 74 cm cevi in več...
    Seveda so potem tudi smodniki optimizirani za daljše cevi, ob kakšni kratki cevi pa zna biti nato izguba hitrosti občutna.
    Zato menim, da je trend krajšanja cevi nesmotern. Še posebej za kalibre, ki ne prenašajo kratkih cevi. Danes pa se že vse da kupiti z 51 cm cevjo. Zelo dober kompromis za standardne kalibre je 56 cm cev. Hitrosti so še vedno zadostne, pok in odsun je znosen, puška pa razmeroma kratka. So tudi kalibri kot 308 win, kjer se tudi ob 51 cm cevi da izvleči več kot dovolj energije za zadostno ubojnost kalibra in to celo ob normalno znosnem odsunu ampak takih kalibrov je malo. Večina zahteva za kalibru primerne hitrosti in normalen pok in odsun vsaj 56 cm cev. Jaz sem imel puške s cevmi vse od 60 cm do 50 cm. Odsvetujem prekratke ekstreme zaradi prevelikih izgub hitrosti in premočnega poka in odsuna, ter priporočam kot neko ustrezno vmesno varianto 56 cm cev.
    Last edited by Deerhunter; 15. October 2018 at 12:33.

  10. #180
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Citat jan31 je objavil: Pokaži objave
    Imam 308 win. Strelivo je RWS evolution 11.9g / 184 gr. Po normativih je to za medveda dovolj ampak a bo res ali potrebujem kaj močnejšega?
    To strelivo sem enkrat že meril s kronografom, streljal sem iz lovskega polavtomata Heckler&Koch P7, cev dolžine 50 ali 52cm. Kolikor se spomnim, je bila izmerjena energija 4m od ustja cevi 3.000 Joulov, Je pa hudo pokalo in rukalo, tudi kronograf sem moral premaknit iz običajnih 3m na 4m od cevi, ker so plini motili meritev. Sklepam, da je to strelivo optimizirano za precej daljšo cev.
    Še direkten odgovor na vprašanje: "Da, glede na pravilnik potrebuješ kaj močnejšega".
    Glede na ZKP pa ne rabiš, če boš na 50m dobro zadel tega medota. Verjetno tudi na škatli od tega streliva piše, da na 100m še ima 3.000J. Če je podatek manj, si priskrbi kaj močnejšega, vsaj škatlo za pokazat
    Last edited by Robert91922; 16. October 2018 at 14:01.

Stran 18 od 19 PrvaPrva ... 8141516171819 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •