Stran 1 od 9 12345 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 83

Tema: Jelen/srnjak A kategorije

  1. #1

    Privzeto Jelen/srnjak A kategorije

    Mi lahko prosim kdo pojasni kaj so jeleni ali srnjaki A kategorije. Predvidevam, da obstaja tudi kategorija B in morda C.

    Sprašujem zato, ker imamo v naši LD omejitve na odstrel jelenov in srnajkov A kategorije. Kaj oziroma kakšni so in kako jih prepoznaš pa ne najdem nikjer.

    Morda se bo to vprašanje zdelo starejšim lovcem smešno, vendar v novejši literaturi te razdelitve ni ali pa je jaz ne najdem.

  2. #2

    Privzeto

    najbolje da vprašaš vašega gospodarja, ker si te zadeva določa vsaka LD po svoje...katera si jih.

  3. #3
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Citat Hubert je objavil: Pokaži objave
    Mi lahko prosim kdo pojasni kaj so jeleni ali srnjaki A kategorije. Predvidevam, da obstaja tudi kategorija B in morda C.

    Sprašujem zato, ker imamo v naši LD omejitve na odstrel jelenov in srnajkov A kategorije. Kaj oziroma kakšni so in kako jih prepoznaš pa ne najdem nikjer.

    Morda se bo to vprašanje zdelo starejšim lovcem smešno, vendar v novejši literaturi te razdelitve ni ali pa je jaz ne najdem.
    Tam kjer imate zapisano to omejitev, mora biti tudi katagorizacija A, B, C oziroma vezava na merodajen dokument (načrt LUO).

    Ponavadi "strokovnjaki" gledajo obliko in velikost rogovja.

  4. #4
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Citat Hubert je objavil: Pokaži objave
    Mi lahko prosim kdo pojasni kaj so jeleni ali srnjaki A kategorije. Predvidevam, da obstaja tudi kategorija B in morda C.

    Sprašujem zato, ker imamo v naši LD omejitve na odstrel jelenov in srnajkov A kategorije. Kaj oziroma kakšni so in kako jih prepoznaš pa ne najdem nikjer.

    Morda se bo to vprašanje zdelo starejšim lovcem smešno, vendar v novejši literaturi te razdelitve ni ali pa je jaz ne najdem.
    Ne najdeš jih zato , ker letni načrt lovišča nikjer ne opredeljuje srnjadi in jelenjadi na kategorijo A in B . So posledica " zahojenosti " nekaterih LD in jih opredeljujejo interni akti LD in to z telesno maso in maso rogovja ( npr. telesna masa večja od 21 kg in masa rogovja večja od 290 gramov - srnjak A kategorije ) Ker je ocenjevanje telesne teže in teža rogovja pri živi živali lahko zelo varljivo , boš ugotovil kam spada uplenjeni srnjak šele ob kategorizaciji ( torej v začetku Januarja 2013 ) In potem " užgi po siromaku " oz uplenitelju.
    Moje skromno mnenje je , da takšna delitev srnjadi ( srnjakov ) nima nobene veze s stroko in so posledica nepravilnega razmišljanja lokalnih šerifov , ki sedijo v UO LD.
    Zelo pomembno : ker imate omenjene kategorije opredeljene v internih aktih vaše LD se jih boš moral pač držati, sicer boš v prekršku.
    errare humanum est - motiti se je človeško

  5. #5

    Privzeto

    Citat cviček je objavil: Pokaži objave
    Zelo pomembno : ker imate omenjene kategorije opredeljene v internih aktih vaše LD se jih boš moral pač držati, sicer boš v prekršku.
    In smo spet tam kot pri preizkusu orožja.
    Na vsaki njivi, travniku ali hribu veljajo drugačna pravila.

  6. #6

    Privzeto

    Citat cviček je objavil: Pokaži objave
    Ne najdeš jih zato , ker letni načrt lovišča nikjer ne opredeljuje srnjadi in jelenjadi na kategorijo A in B . So posledica " zahojenosti " nekaterih LD in jih opredeljujejo interni akti LD in to z telesno maso in maso rogovja ( npr. telesna masa večja od 21 kg in masa rogovja večja od 290 gramov - srnjak A kategorije ) Ker je ocenjevanje telesne teže in teža rogovja pri živi živali lahko zelo varljivo , boš ugotovil kam spada uplenjeni srnjak šele ob kategorizaciji ( torej v začetku Januarja 2013 ) In potem " užgi po siromaku " oz uplenitelju.
    Moje skromno mnenje je , da takšna delitev srnjadi ( srnjakov ) nima nobene veze s stroko in so posledica nepravilnega razmišljanja lokalnih šerifov , ki sedijo v UO LD.
    Zelo pomembno : ker imate omenjene kategorije opredeljene v internih aktih vaše LD se jih boš moral pač držati, sicer boš v prekršku.

    Letni načrt lovišča odvzema po A, B itd kategorij ne vsebuje, kategorije pa vsebuje evidenca odvzema velike divjadi v aplikaciji Lisjak, zato so po vsej verjetnosti LD (LGB) sprejeli merila za kategorije in jih vodijo.
    Pogosto se za temi kategorijami "skrivajo" omejitve pri odstrelu, zato se morajo sami v LD dogovoriti glede pogojev za odstrel velike divjadi, saj te omejitve na podlagi kategorij so interna stvar LD oz. so pogruntavščina LD.

  7. #7

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    In smo spet tam kot pri preizkusu orožja.
    Na vsaki njivi, travniku ali hribu veljajo drugačna pravila.
    Ne. V vsaki LD. In po svoje je prav tako. Kjer hočejo te "šerife", pa naj jih kar imajo. In največkrat znajo ravno ti povedati, da stroka, ki sedi v ZGS pojma nima, ker le oni vedo kaj je v hosti. To seveda znajo povedato izza kavča ali šanka. So pa med njimi tudi "sposobnejši", ki znajo razne omejitve vriniti tudi v lovsko gojitvene plane, čeprav jih stroka in država ne zahtevata in potem inšpektorji veselo pišejo globe, ki jih sicer ne bi. Ravno te "A klase" so tak primer. Juhuhu, Budalistan, moja dežela!
    Verum justicia quod parilitas!

  8. #8
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    In smo spet tam kot pri preizkusu orožja.
    Na vsaki njivi, travniku ali hribu veljajo drugačna pravila.
    Da se razumemo. Nič nimam proti internim aktom posameznih LD, če so povezani s specifiko posamezne LD oz. imajo svoj pozitiven namen . Žal pa je realnost drugačna . Določene omejitve pri lovu povezane z internimi akti so največkrat posledica neznanja , velikokrat pa tudi vsem nam znane " fovšije ". Interni akti - pa naj si bodo na nivoju LD ali OZUL so dokaz mojega razmišljanja . Ob sprejemanju internih aktov se vse premalo zavedamo, da jih bo potrebno spoštovati ....- v nasprotnem primeru steče disciplinski postopek , posledično špetir in zamere med lovci. Če to ni dovolj člani vmešajo še lovsko ribiškega inšpektorja , ki seveda primer ustrezno "obdela " in izreče določeno kazen. Na koncu takšne zgodbe je ravno inšpektor glavni krivec za nastalo situacijo. Pa je res ????!!!!!!!
    Včasih imam občutek , kot da žagamo vejo na kateri sedimo.
    errare humanum est - motiti se je človeško

  9. #9
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat cviček je objavil: Pokaži objave
    Včasih imam občutek , kot da žagamo vejo na kateri sedimo.
    A samo včasih????
    Jaz sem to že sprejel kot dejstvo. Se ne sekiram več kaj dosti. Pač čakam da se samo vase sesuje.

    Kar se pa kategorij A in B in nevem kaj tiče, so pa ostanek časa, ko so divjad "gojili". Ko so bile živali pod oznako A prespektivne bojda zaradi dobrih genov in jih je bilo potrebno šparati, da bi te svoje dobre gene delile naprej. V praksi pa je to zgledalo tako, da je A pomenil rdečo piko - se pravi sankcijo za uplenitelja - oziroma A je pomenil - fovš smo ti te trofeje, B pa je pomenil - kar imej to revščino. Tak sistem "gojitve" glede na skozi rešpetin določeno dedno zasnovo ni prinesel nobenih dokazanih izboljšanj "kvalitete trofej". Je pa ponekod ostal kot mehanizem v "znanost" zavitega utelešanja fovšije.
    Vsekakor pa mora LD vkolikor se poslužuje teh kategorij tudi povedati, kakšna so merila za njihovo določanje.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  10. #10

    Privzeto

    V večini LD je odstrel gumbarjev do plana neomejen.
    Pa poglejmo kriterije za gumbarja.
    -lanščak (čeprav je lahko tudi starejši), teža do 12kg ali dolžino rogov do 20cm skupno (oba).
    Kako je to na drugi strani hriba???

Stran 1 od 9 12345 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •