Citat Hubertus je objavil: Pokaži objave
Deteljica je skočila čez balkon, brž skočimo tudi mi za njo.
Dej se malo bolj popraskej po glavi in naštudiraj kašno bolj smiselno obrazlago za obstoj PNZjev. Za iszočnico naj ti bo to vprašanje: Kaj sta ti in tvoj pes pridobila s tem, ko sta opravila PNZ?
- Ni treba skakat čez balkon. Tud meni ni bilo treba. Gre namreč za preiskus NARAVNIH zasnov, torej ni treba niti skakat v globino niti delat doktoratov.
Kdor je lovec se mu še odpeljat ni treba nikamor pred preiskusom, da spodbudi "zbujenje" naravnih zasnov, ker pač če vodi psa od začetka sabo so te zasnove že kjer morajo bit ,a ne?
- Kaj sva mideve pridobili?
Ja tu pa je razlika. Z razliko od lovcev vsa pridobili precej več. Namreč tako sem jaz spoznala kako naj bi se pes te pasme vedel, kaj sploh so naravne zasnove pri tej pasmi, navezala sem stike itd. En lovski par pa pridobi to, da se pač mora vodnik vsaj minumum pomujat in psu omogočit da vidi vsa področja. Kar je čist v redu, saj mnogi lovci pozabijo posvetiti psu čas še izven praktične uporabe in se mnogi niti ne pomujajo prebrat standard izgleda in značaja psame, čeprav jo uporabljajo. Kar je nemarno in neresno.
- Predvsem pa pridobi vzreja. Mnogi psi ne grejo na vzrejni preiskus-ker vodniki pač nimajo namena vzrejat ali pa ker ima pes neko izločujočo napako v eksterieru. Takih psov se torej po odhodu iz legla ne vidi več. Zadnji podatek o rezultaih te paritve je bil ogled vzrejnega referenta v leglu - se pravi , ga ni . Kako torej vodit eno smiselno in kvaliteno vzrejno politiko, če nimaš vpogleda v celotno populacijo ? To velja tako za vzreditelje, vzrejne komisije kot kupce.
Zato se meni zdajšnji program PNZ zdi res čisti "eksistenčni minimum" za kvaliteto pasme.