Se strinjam in sem napisala že par strani nazaj, da je fino vedet več različnih načinov/pristopov, vendar me neskončno moti, da se apriori govori o lovskih psih kot o nevzgojenih ščenetih, ki jim samo vrata odpreš in jih potem dva dni čakaš, da pridejo nazaj...ali pa tudi ne. Ker to preprosto ne drži. Ne rečem, da ni tovrstnih vodnikov (med nelovci je takšnih še vsaj nekajkrat več).

Psi, ki so nevodljivi, neobvladljivi, nevzgojeni in sploh celi norci, niso lovski psi, s katerrimi se dobro jaga. Takih se v bistvu vsi izogibamo. Tudi vsak dober gonič točno pozna zvok roga in ve, v katero smer se pogon giba in kje je linija strelcev oz zborno mesto. Pes, ki trajba v tri krasne je neuporaben. Za ostale pse, ki delajo bolj "pod puško" pa sploh velja, da morajo biti absolutno vodljivi, z dobrim odnosom do vodnika in tudi do drugih psov in ljudi.

Ne morem pozabit (pri)znane reševalke, ki mi je nekoč razlagala, da bi bila njena labradorka odlična za lovce, ker jo sploh ne more ustavit, ko zagleda srne. Me je skoraj kap. Potem pa še njo, ko sem ji razložila, da je tak pes čisto navadna neuporabna ?ukela in da je to daleč od lovskga psa.

Zato pa pravim, da prav z veseljem povabim ljudi, ki so prepričani v podivjane pse in nesposbne vodnike, da se nam pridružiijo na kaki jagi. Ker je brez veze, da razlagam, da to ni res - kajti ko je nekdo prepričan v svoj prav, ga ne premakneš niti za milimeter. Tudi če vidi, da ni vse tako črno belo.

Je pa to stalen problem, ki izhaja nelovskih vod. Mi je kar nekaj tečanjikov povedalo, da so jim priznani (športni) inštruktorji npr rekli, da je od lovskega psa brez veze pričakovat, da se bo ulegel (kot povelje prostor) zunaj, ker ima preveč nagona in se tega ne da dosečt. Nekateri (prav tako znani) kar po vrsti zavračajo na tečajih lovske pse, ker so itak pretrmasti za vsakršno šolanje. Da ne naštevam še mali miljon nekih bučk...

Še najbolj zanimivo pa je, da večina tistih, ki lovskim psom kar po vrsti očitajo neposlušnost, nima prav dobro izšolanih svojih lastnih psov. Nekateri od teh inštruktorjev (oz. inštruktoric, da sem natančna!) so celo imeli pse lovskih pasem, pa jih niso znali vzgojit. Ampak to je pač njihov problem - nesposobnost pa po zakonu ni kazniva.