Citat mugo je objavil: Pokaži objave
Zanimajo me izkušnje drugih o naslednji zadevi.
In sicer delovanje monolitov pri različnih hitrostih, z vidika povzročanja podplutb. Po mojih izkušnjah so monolitne krogle s tega vidika najboljše, povzročajo najmanj škode na mesu. Zadevo pripisujem razliki v hitrosti. Zanima me, če je že kdo ugotavljal oz. ima izkušnje, do katere hitrosti ni obsežnih podplutb?
Preizkušal sem FOX v kalibru 6,5x55: 100gr z V0 815m/s, 123gr z V0 780m/s ter 123gr z V0 900m/s.
Uplenil sem 24 kos srnjadi. Nobenega kosa nisem izkoževal, tako da o podplutbah lahko sodim samo po ranah, ki so bile vidne od zunaj in znotraj prsnega koša. rekel bi, da je bila največja razlika med 100gr in 123gr kroglo, manj pa med 123gr kroglama z različno hitrostjo. S 100gr kroglami so bile izhodne rane očitno manjše od 123gr.

Pred FOX sem 2 leti uporabljal 120gr Hornady GMX (ki je menda zelo podobna TTSX), z V0 860m/s. Dejstvo je, da so bile z njo izhodne rane najmanjše, ampak več primerov slabe krvne sledi in daljši pobeg v primerjavi s FOX. Na podlagi tega se pridružujem mnenju, da je FOX "mehkejša", čeprav so vse najdene krogle GMX in FOX podobno deformirane. Streljal pa sem samo srnjad, tako da na drugi nimam izkušenj.

Koristne bi bile fotografije izkožene uplenjene divjadi; pa predvsem lega zadetka; če je prijelo rebro ob vstopu, če je zadelo polno srce, če je izstop skozi pleče,... To še največ vpliva na izstopne slike.