Stran 2 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 53

Tema: Kaliber za lov na divje prašiče

  1. #11

    Privzeto

    Pozdravljen.

    Jaz imam tudi 308w, ter 30-06 za pogone v jesenskem in zimskem času.
    Po moje, kaj pa boš, če ti pride na čistini nekje do 180m jelenjad. Po moje je boljši 30-06.

    Kar se tiče prašičev. Jaz sem ga v mesecu aprilu 50kg streljal na 70m v gozdu, ga zadel za plečko malo bolj visoko z municijo Norma Vulkan 12,7g. Prašič padel po 20m.
    Je pa res, da imam kratko cev 51cm in v to nikakor ne paša kugla v teži 9,7g, saj mi jo malo razmetava "krog 5 cm". S težko in bolj počasno kroglo pa tega problema nimam.

    Povem ti pa, da ti vsi svetujemo po svojih najboljših močeh in izkušnjah. Odločit pa se boš moral le sam.

    Ob nakupu nove puške pa srečno in dober pogled.

  2. #12

    Privzeto

    Wolf1,
    od kod pa je potem dobri (odlični) stari 8x57 IS?

  3. #13

    Privzeto

    Gebirgsjaeger, najbolje je potem vzeti .700NE, mogoče pobegne slon iz živalskega vrta.
    Tudi na 180m bo 8x57 nareil svoje, samo zadet je treba.
    Navijam za 8x57, sigurno eden izmed najboljših nabojev vseh časov

  4. #14
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Freeland
    Prispevki
    421

    Privzeto

    Citat kuglaabc je objavil: Pokaži objave
    Wolf1,
    od kod pa je potem dobri (odlični) stari 8x57 IS?
    Imaš prav moja napaka!!!

    Naboj 7,92x57 izvira iz začetkov 20. stoletja in je v bistvu le izboljšan naboj 8x57 IS, od katerega se razlikuje le po lažji, zašiljeni in malce ožji krogli. Po svetu se je razširil s priljubljenimi repetirkami znamke Mauser, kasneje pa se je uporabljal za različne mitraljeze, puškomitraljeze in polavtomatske puške. Po drugi svetovni vojni je skoraj povsem izginil iz vojaške uporabe, ohranil se je le pri orožju jugoslovanske proizvodnje (ostrostrelna puška M-76) in je tudi še v oborožitvi SV.

    V civilnem oziroma lovskem orožju pa je še vedno zelo razširjen, saj sodi med močnejše naboje in je kot tak primeren za lov na visoko divjad.
    Ni zmagovalec tisti, ki zmeraj zmaga in nikdar ne pade.
    Zmagovalec je tisti, ki nikdar ne odneha in zmeraj vstane!

    [SIGPIC][/SIGPIC]

  5. #15

    Privzeto

    Wolf1, če sva že natančna "in očitno sva" je predhodnik 8x57 I (infanteri)
    in je nekaj desetink ožji kot v različici IS. Zato tudi ni priporočljiva medsebojna zamenjava naboja. Pa predhodnica je bila OP M69.
    Bolj za hec Wolf1, vidim da stvar poznaš.

  6. #16
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Ja Wolfi dobri stari 8x57is je nekaj kar zlepa ne zavije s svoje poti pa čeprav je vmes kakšna ovira kot so veje in listje,pa trave ,včasih tudi tanjše drevo. Ne davno tega sem zaustavil 80 kg težkega ranjenega pujsa skozi 15 cm debelo smreko na kakšnih 20 m. Seveda sem v bistvu zgrešil cilj vendar je res težko streljati če za prešičem tečeš nekaj sto metrov.Sicer se pa takega tekanja spomniš kaj ne
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  7. #17

    Privzeto

    Jaz jagam samo z eno puško (7x64), v lovišču je srnjad, d.prašič, padla sta tudi po dva jelena in gamsa. V nobenem primeru do sedaj ni bilo problemov, da nebi divjad obležala najdalj 50m od nastrela.

  8. #18
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Več pušk v različnih kalibrih ima ponavadi za posledico eno zoprno stvar, namreč da na lov vedno vzameš napačno puško. Greš na srnjaka s ta lahko, pa se srečaš s ščetinarjem - a boš šel domov po drugo puško? Smo šli enkrat v goste na prašiče. Kolega je imel s sabo muserco, ko pa je iz žepa vzel naboje, pa bi mu zamalo skozi cev ušli.
    Zagovarjam univerzalen kaliber in .308 je prav to. En kaliber tudi bolje obvladaš kot več različnih. Pri tem, da lahko izbiraš različne konstrukcije in teže krogel.
    Sam imam 7×65R, pa si ne želim prav ničesar drugega, saj je dovolj močan. Včasih je tudi ta nepotrebno premočan - takrat pa sprožim iz vložne cevi.

  9. #19
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Ljubljana
    Prispevki
    54

    Privzeto

    Ti povem eno modrost našega starega jagra...

    ..."ni važn kalibr, tut če z kamnov dobr zedeneš žvau pade"....

    eto čisto dobesedno pa moram rečt da se strinjam z njem. Kar sem dobro pociljal je vse padlo, kar pa ne pa ni kriv kaliber ampak jaz...

    ah ja jagam pa z bokarco 7x65r / 12

  10. #20
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    mozirje
    Prispevki
    592

    Privzeto

    po zakonu 6,5 ti pa kupi kar ti je želja saj vidiš da vsi soje kalibre hvalimo, pa brez zamere

Stran 2 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •