Stran 3 od 19 PrvaPrva 123456713 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 188

Tema: Recepti in ostalo

  1. #21
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Verjetno si ga že izkožil. Večje komade mesa pusti v hladilniku še 2 do 3 dni, nato ga razrežeš in pakiraš na porcije in daš v skrinjo. Lahko razrežeš tudi na manjše koščke (kocke) že pripravljene za golaž in zamrzneš.

  2. #22
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Citat meho je objavil: Pokaži objave
    Zdravo,

    Janez L mene pa zanima, če imaš mogoče kakšen recept za jazbeca, ker si enkrat omenil na forumu, da boš napisal kako ga ti pripraviš. Pa bi bil zelo vesel, če bi to napisal. Se ne mudi tko, ko boš imel čas.

    Lep pozdrav
    Včasih so pojedli vsakega jazbeca, ker ni bilo izobilja kot danes. Starega jazbeca so izkožili in ga za en dan privezali v tekoči vodi (potok) ali ga obesili v slap. Tako izgubi vonj, ki nekatere moti. Isto je bilo z lisico. Baje, da so mlade lisičke zelo okusne. Ni nevarno za Trihino, ker je termično obdelano.

  3. #23
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Jazbečji golaž

    Lp!

    Tole sem vam obljubil in mi je že malo nerodno, ker toliko časa "motovilim". Vsakega jazbeca damo obvezno pregledati na trihino!!!
    Kako skuhati golaž iz jazbeca in seveda, kako prekriti vonj, bolje kako vonj odpraviti. Prvo kot prvo, jazbeca takoj po uplenitvi sčistimo, ne nosimo domov celega ali še pomožnosti celo noč praznovati uspešen lov. Zjutraj pa, joj kako jazbec smrdi! Po možnosti ga še isto noč izkožimo in pustimo meso obešeno na hladnem prostoru do jutra. Zjutraj meso obesimo v senco in naj nekaj ur čezenj teče hladna voda. Nato meso odcedimo in razkosamo na manjše kose, ki jih za mesec dni ali več zmrznemo. Nato jazbečje meso nima prav nobenega vonja! Nekaj dni pred napovedanim golažem jazbečje meso odmrznemo in nakvasimo. Za kvašo uporabimo: česen, brinove jagode, barvni poper, rožmarin, baziliko, šetraj, marajon, peteršilj, drobnjak, muškatni orešek, malo ostre paprike in malo žefranike. Vse suhe začimbe stremo in jim dodamo stisnjen česen. To maso damo v olivno olje in premešamo. Pustimo stati deset minut, da se okusi premešajo. Nato s to maso natremo meso in ga pokapamo še z limeto in balzamičnim kisom ter vse skupaj v hladilnik za pet dni.
    Na "golaž dan" najprej meso zbrišemo in dobro popečemo na svinjski masti. Nato na svinjski masti razpustimo toliko čebule kot imamo mesa, da se lepše razpusti jo solimo. Ko je čebula razpuščena dodamo meso, olupljene paradižnike, malo narezane paprike. Ker imam rajši bolj goste golaže ne zalijem s toliko vode in nikoli ne gostim z moko! Kuhamo cca. štiri ure, odvisno od starosti uplenjenega jazbeca. Proti koncu kuhe dodamo domač paradižnikov koncentrat in še po okusu dosolimo ter po popramo.
    Zraven postrežemo kruhove cmoke ali polento zabeljeno s kraško panceto, za dekoracijo in piko na i, pa žlička kisle smetane in vejica svežega peteršilja na golaž!

    Sicer so predsodki, a verjemite, da je jazbečje meso odlično, le pripraviti ga je treba znati.

    Pa dober tek!

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  4. #24

    Privzeto

    No še moje mnenje, če bi vsi lovci vedeli, kako odlično meso ima jazbec :icon_: Smo jih že veloko pojedli, v golažu, pečenki probal pa sem že tudi sušenega! Kot šunka, pa je tudi dober, je pa res, da je obvezen pregled na trihino in pa "paca". Pri nas kar dva do tri dni leži v potočku privezan, pa je potem hitro dober. Je pa neizbežno čiščenje na licu mesta, čim prej.

    Zanima pa me informacija o uporabi jezikov divjadi. Sam tudi rad kuham, samo imam manjši problem. Moj okus je vajen tudi vsega divjega, kar drugim ni najbolje. Pa me zanima tako, ker vidim da je Janez pravi mojster, še mnenje o jezikih. Kajti zdi se mi, da premalo izrabimo drobovino, jetrca pa srček sta še na spisku, vranica, pljučka, jezik, morda vampi? ... Kako je kaj s tem?

  5. #25
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Za vranico ti lahko jaz povem, da so odlični vranični cmoki v juhi. Povsem enako dobri kot od domačih živali. Pri nas doma jih naredimo iz vsak e večje divjačinske vranice, najbojše so od jelenjadi.

  6. #26
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Jeziki in ostalo

    Lp!

    Sam jezike pripravim takole. Celo leto jih zbiram in dajem v skrinjo, konec leta pa v salamurjo z njimi in prekadit. Večje od jelenjadi, damjekov in večjih pujsov uporabim za jote, ješprene itd... Manjše od srnjadi, gamsov, muflonarije in manjših pujsov pa kar posušim in nato režem kot salamo. Sem že pripravil solato iz njih in tudi ni slabo.
    Vampi od damjekov in jelenjadi se dajo prav tako pripraviti kot goveji in bi rekel, da so celo boljši.
    Vranica tako kot je zapisal Mugo.
    Pljuča če seveda niso prestreljena se, da uporabiti za pljučno obaro in je zelo okusna.

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  7. #27

    Privzeto

    Hvala obema. Kaj pa iz svežih jezikov, je že kdo kaj skuhal?

    Pa še en recept, da ne bom samo na suho pisal. Za jagrski golaž v jesenskem času. Uporabimo meso srnjadi, ni potrebno pacati, samo v koži naj bo v hladilnici tri do štiri dni (seveda dobro očiščeno) potem pa je že OK. Čebule toliko kot mesa, "klasične" začimbe (majaron, bazilika, šetraj, brinove jagode, lovor, poper in sol), peteršilj, luštrek, korenček, mleta rdeča paprika, paradižnikova mezga (če je trgovinska, potem raje pelate v konzervi) slanina in olje. Čebulo razpustimo na olju (svinjska mast meni ne odgovarja, ker dostikrat preveč po domačem prašiču potegne) - za večjo količino si pomagamo z radensko - dodamo malo slanine, nato meso, naribamo en korenček in dodamo suhe začimbe.
    Kosti, ki so ostale po "auslezvanju" skuhamo za župco. Meso malo zalijemo z župco (ne preveč, drugače bo "ajmoht"), ostalo silno rad poje naš zvesti prijatelj.
    Nekje na polovici kuhanja dodamo mleto papriko (nč šparat) in paradižnikovo mezgo (tudi bit radodarni)
    Ko je meso mehko, dodamo še svež petršilj in luštrek (ne preveč, je močna začimba).

    Opcije izboljšave (pogoj je, da se golaž nato ne shranjuje): jeseni so gobe, tako da kak jurček nima nič proti, če je zraven še boljše pa so lisičke. Vrhunska zadeva pa so mrtvaške ali črne trobente (4-5 kom za 5L golaža je dovolj).

    Za klasike pa malo rdečega vina in smetana

    Ker sam kuham ljubiteljsko po okusu, vam težko povem točne teže začimb ... tako da dajte malo lastnih izkušenj. Sam osebno solim proti koncu, drugače se pokvarijo arome začimb, ker sol nekatere preveč okrepi in se druge izgubijo.

  8. #28
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Jeziki

    Lp!

    No končno še en ljubitelj kulinarike, ki ne misli, da je kuhovnica izključno ženska domena.

    Iz svežih jezikov sem tudi že naredil solato. Skuhaj jih, olupi in nareži na tanke lističe. Čebula, bučno olje, domač jabolčni kis in sol ter poper po okusu. Poskusi, meni in družbi je teknilo. Saj veš, najboljša solata je meso v solati! He, he...

    Jereb nestrpno pričakujemo še kak tvoj recept.

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  9. #29

    Privzeto

    LP

    Hvala še enkrat.

    Pa še ena malenkost. Ker je čas, ko se je pričela polharija (čeprav letos slaba), bi bilo dobro objaviti en hiter recept.
    Polhe (10 polhov na osebo) očistimo v celoti. Glave naj bodo zraven, saj je tam meso, čeprav je na pogled morda malo odbijajoče. Jetrca spražimo na čebuli kot toplo predjed. Potem na čebulo zložimo polhe, jih na hitro opečemo, popopramo in malo zalijemo z vinom (rdeče, ne preveč, ker bo potem vinski "zos"). Posolimo malo, po okusu. Polhovo meso je specifičnega okusa in jaz ga vsekakor nočem prekrivati z raznimi začimbami, zato je to tako enostaven recept.
    Za tiste, ki pa čakajo na papico, ali so jim polhi premajhni, naj si ob ognju z ene strani malo zapečejo kos domačega kruha (da je kot "ribežn") nanj nastrgajo svež česen in na debelo premažejo z zaseko.

  10. #30

    Privzeto

    Hvala Janez!

    Ta prvi jazbec gre na gačenje, naslednji pa v golaž :icon_:

Stran 3 od 19 PrvaPrva 123456713 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •