Stran 1 od 19 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 188

Tema: Recepti in ostalo

  1. #1
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Recepti in ostalo

    Lp!

    Dovolil sem si, da odprem novo temo v kateri bomo lahko zapisali recepte za razne jedi, takšne in drugačne.

    Ni pogoj, da so iz divjačine.

    Res bi prosil, da ne ugotavljamo ali so jedi dobre ali slabe, ker je to odvisno od okusa posameznika. Dobrodošel je pa komentar, kaj jaz naredim drugače...

    Tudi opis dekoracij posameznih jedi in prilog je dobrodošel.

    Tudi fotografije jedi in končnih dekoracij so dobrodošle, kaj dobrodošle, zaželjene.

    Zahvaljujem se tistim, ki podo pisali, tistim, ki bodo recepte uporabljali v praksi želim veliko sreče in gurmanskih užitkov.

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  2. #2
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Svizec v kulinariki

    Lp!

    Bom, kar sam zapisal in otvoril temo. Ne vem zakaj sem izbral ravno svizca. Najbrž zato, ker je njegovo odlično meso veliko premalo cenjeno. Lovci, ki uplenijo svizca ponavadi meso zavržejo v bistvu pa ne vejo, kakšno kvalitetno meso so zavrgli.

    Dobro uležanega svizca razrežemo na manjše kose: stegna, plečeta, rebra, hrbet na nekaj delov.

    Meso damo v kvašo, ki jo pripravimo nekako tako. V glinen lonec zložimo kose mesa in jih natremo s česnom, posujemo po okusu z marajonom, rožmarinom, baziliko, šetrajem, strtimi brinovimi jagodami (3), strtim barvnim poprom, malo ostre paprike. Dodamo nasekljan svež petršilj. Vse skupaj z rokami pregnetemo, da se začimbe lepo oprimejo mesa. Pokapamo s sokom ene limete in balzamičnim kisom. Vse skupaj še enkrat pregnetemo in zalijemo z olivnim oljem. Posodo pokrijemo in jo za pet dni postavimo v hladilnik.

    Ko napoči dan D si dogodki sledijo nekako takole. Najprej pripravimo vso potrebno zelenjavo za dušenje. Razrežemo: različne vrste paprik, pol ostrega feferona (ni pogoj je lahko sladki), paradižnik (najbolje, da ga olupimo), čebulo, brokoli, brstični ohrovt (če ga imamo) in bučke.

    Meso vzamemo iz kvaše in ga do suhega zbrišemo. V teflonski kozici, na olivnem olju, na hitro opečemo kose mesa, da zlato zarumenijo. Nato meso prestavimo v namaščen glinen pekač in ga obložimo z vso zelenjavo, vsa skupaj po okusu solimo. Pekač pokrijemo in meso pri temperaturi 180oC pečemo, bolj dušimo, nekako štiri do pet ur. Odvisno od starosti živali. Meso redno zalivamo z jušno osnovo. Ko je meso mehko, ga zložimo v posodo in pokrijemo, da ostane toplo. Zelenjavi dodamo kislo smetano, da pripravimo prilogo.

    Zraven postrežemo pražen (restan) krompir in dušen riž z jurčki.

    Vse skupaj dekoriramo z rezino pomaranče in limete ter dodamo vejico svežega petršilja.

    Pa dober tek!

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  3. #3
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Nadevani zrezki

    Lp!

    Vzamemo zrezke jelenjega teleta ali enoletne živali, lahko tudi divji ali domač prašič. Zrezke pod cunjo potolčemo iz obeh strani, jih pokapamo z sokom limete in pustimo v hladilniku eno uro. Med tem pripravimo nadev. Na drobno zrežemo jetra in srček od purana ali piščanca. Na olivnem olju jih popražimo. Nato v posodi zmešamo z sirom s plemenito plesnijo (sam dam regina blu, ker ima blag okus, da ne prevlada), sladkim mletim čilijem, mletim črnim poprom, petršiljem in marajonom. Maso zmešamo in pustimo stati 10 minut. Nato zrezek posolimo iz notranje strani in nadevamo z nadevom. Zrezek zavijemo in povežemo ali prepikamo po robovih z zobotrebci. Še od zunaj ga pokapamo s sokom limete.

    V teflonski posodi, ga na močno segretem olivnem olju popecimo iz obeh strani. Paziti moramo, da ga ne prepečamo ampak samo spečemo, tako, da maksimalno dve minuti iz vsake strani.

    Kot prilogo ponudimo pražen krompir in omako iz jurčkov. Dekoriramo z lističi kumare, rezino pomaranče in vejico svežega petršilja.

    Pa dober tek!

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  4. #4
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Fazanja pašteta

    Lp!

    Fazana oderemo in pokapamo s sokom limete. V hladilniku pustimo stati čez noč. V lonec damo fazana in dodamo vso jušno zelenjavo, po popramo in solimo ter dodamo ostale jušne začimbe. Korenja naj bosta dva dokaj velika saj ju bomo dodali pašteti.
    Ko je juha skuhana meso odcedimo, juho pa precedimo. Juhe ne zavržemo saj je čudovita in paše k nedeljskemu kosilu.
    Ves meso ločimo od kosti in pustimo, da se ohladi, prav tako ohladimo korenje. Meso in korenje damo v multipraktik in ga spasiramo, dodamo pet slanih inčunov, pet narezanih kaper, dve kisli kumarici, nekaj v slanico vloženih zrn zelenega popra, tri stroke česna, dve žlici gorčice, dve žlički sladke ali ostre paprike (odvisno od okusa) za konec pa tri ali štiri žlice Rame, za boljšo mazljivost. Zmes dobro premešamo in pustimo stati v hladilniku čez noč.
    Postrežemo jo na pečenem toastu z margarino. Po vrhu rezina kuhanega jajca in vejica svežega petršilja.
    Na podoben način se, da pripraviti tudi račjo pašteto. Nekateri dodajo še malo jeter, a sam tega ne delam.
    Takšna pašteta je zelo primerna za pred jed ali jed po večerji, ko steče pristna lovska debata o zgodah in nezgodah na zelenih stečinah.

    Vam povem, osebno mi je domača fazanja pašteta boljša od tatarskega biftka in je nekaj gurmana v meni, zato bi vsem, ki imajo možnost priti do fazana, res toplo priporočil, da naredijo iz njega pašteto.

    Pa dober tek!

    Lovski zdravo
    Janez L
    Last edited by Ganges; 21. June 2008 at 11:17.
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  5. #5

    Privzeto

    Naj dodam še sam en recept, ki ga že vsa leta uporabljam pri pripravi cvrčka (jetrca, srček). Recimo mu divjačinska jetrca na lovski način.

    Divjačinska jetrca in srček zrežemo na tanke rezine. Na maščobi popražimo čebulo, dodamo česen in narezano drobovino. Ko se drobovina popraži zalijemo s črnim vinom. Sam uporabljam vina z manj kisline (Cabernet suvignon ali frank, dalmatinska vina) Teran, merlot, barbera so za moj okus malček prekisla.
    Počakam, da se vino pokuha in izhlapi. Dodam 0,3 domačega žganja, ter začinim (sol, poper, piment). Premešam in dodam sladko smetano. Ko se pokuha in malo zgosti dodam še petršilj. Jed je pripravljena. Priloga je po izbiri.

    Seveda vaja dela mojstra, zato nisem pisal količin, saj naj vsak recept prilagodi svojemu okusu.

    Pa dober tek!

  6. #6

    Privzeto golaž iz prašiča lanščaka

    Lp!
    Dijana mi je naklonila srečo in v torek sem uplenil divjega pujska-lanščaka.
    Kot pripravnik sem še zelooo zelen na področu kulinarike iz divjačinskega mesaProsil bi nekoga,ki to stvar obvlada,če mi zaupa dober recept.

  7. #7
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Pujsek

    Lp!

    Lovro to pa je odstrel in pol, predvsem okusen Povezava 971. Sem malo počakal, da bi videl če bo kdo drug kaj zapisal a ni, sedaj si gotovo že nestrpen in naj zapišem kako se lotim jaz tega. Še prej bi ti priporočil, da iz stegen lepo narediš zrezke, krače spečeš posebaj, rebra in hrbet tudi. Za golaž daj plečeta in ostanke stegen.
    Meso zrežem na kocke nekako za pol oreha velike in ga zložim v posodo. Za kvašo uporabim: petršilj, majaron, baziliko, timijan, šetraj, rožmarin, muškatni orešček, barvni poper, črni poper, brinove jagode, ostro papriko, česen. Začimb daj po okusu. Sam se držim načela, da od viška ne boli glava. Meso NIKOLI ne soli, posoli ko daš golaž kuhat. Ko si meso in začimbe dobro premešal pokapaj z limeto in balzamičnim kisom ter vse skupaj zalij z olivnim oljem. Na meso lahko za pet dni pozabiš, seveda postavi ga v hladilnik če ne, se boš nanj hitro spomnil.
    Na dan D meso lepo odcedi. V lonec daj narezano čebulo po načelu kolikor mesa toliko čebule plus še malčk več. Čebulo na zmernem ognju razpusti na svinjski masti, da se lepše razpusti jo jaz posolim. Ko je čebula O.K. dodaj meso in ga dobro prepraži, dodaj lovorjev list, olupljen paradižnik cca 4-5 in posoli. Sam nisem ljubitelj redkih (gostilniških) golažev tako, da zalijem z zelo malo količino vode. Na zelo zmernem ognju kuhaj kakšno uro in pol do dve.
    Zraven postrezi polento zabeljeno s kraško panceto ali kruhove cmoke. Za dekoracijo in boljši okus dodaj na golaž, ko bo že v krožniku žlico kisle smetane.

    Pa dober tek!

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  8. #8

    Privzeto

    LP!
    Uf! Janez L! Že ko sem bral so se mi sline cedile!! To pa bo košta za v hosto za drva napravljat! Z mesom sem naredil podobno kot si mi svetoval in je že navarnem v zmrzovalni skrinji.
    Najlepša ti hvala za recept. Ko mi bo uspelo golaž realizirati ti pa sporočim kako je bilo.

  9. #9
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Če nas družba preseneti!

    Lp!

    Čas kislih kumaric je, tako, da se tudi na forumu pozna. Ni kakšne prave aktivnosti in tudi debate so nekako zamrle. Sam imam službo in sem hočeš nočeš prikovan pred računalnik. Naj vam zapišem en recept če pridejo lovski tovariši nenapovedano in jim tako ob pivu nekaj ponudiš, namesto čipsa, da lažje zdržijo do glavne jedi.
    Zazvoni zvonec na vratih in pred hišo nekaj nasmejanih lovskih tovarišev. Srnjaka imajo in so že prav prešerni, tako, da po stisku roke uplenitelju in ogledu plena ter obveznemu komentarju na odstrel, družbo brž povabim v lovsko, jim postrežem pivo, na mizo postavim steklenico "valdmaistra" + "štamprle", sam pa v kuhinjo, brž, da kaj pripravim, da mi tovariši prerano ne opešajo. Kaj sedaj? Poglej poglej nekaj "pujčeka" je v skrinji in zrezki jelenjega teleta, nekaj srnjega mladiča je še tudi, prima fajn... Vse skupaj v mikrovalovno, da se hitro odtali. Sam ta čas pripravim papriko in s tovariši spijem pivo na lovski blagor. Ko je mesek odtaljen toliko, da kose spravim narazen, ga narežem na dva centimetra široke trakove, jih potolčem s kladivom in malo začinim. Čili, majaron, petršilj, česen, poper in sol. Vse skupaj pokapam s sokom limete in prelijem z olivnim oljem, postavim v hladilnik in imam čas še za eno pivo s tovariši. Uff se je prilegel, sedaj pa brž nazaj v kuhinjo. V teflonsko posodo nalijem malo olivnega olja in ga močno segrejem. Mini zrezke na brzino zlato rumeno popečem in jih odcedim na pack papirju. Postrežem jih v skledi tako kot čips. Zraven dodam še narezano papriko in paradižnik ter kruh. Vam povem, se noben ne zmrduje in res lepo "sede" zraven piva. Pridobim si pa tudi čas, za pripravo glavne jedi, saj veste zraven pijače se mora tudi dobro jesti, če ne, ne gre. A o glavni jedi "na brzino" drugič.

    Pa dober tek!

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  10. #10
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Janez, a si opravil kak kuharski tečaj ? Res si Jack .

Stran 1 od 19 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •