Rezultati 1 do 10 od 22

Tema: Izbira noža!

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ZR7 Guest

    Privzeto Izbira noža!

    http://lov.mojforum.si/lov-about1009-0.html

    Citat Bassa je objavil:
    Zanima me kakšne nože kaj uporabljate za odpiranje trupa ter nato eventuelno še za odiranje divjadi! Sam imam nekaj nožev in nisem z nobenim zadovoljen (večino sem jih dobil kot dar) kajti enostavno ne držijo ostrine ko enkrat zadeneš ob kost. Sicer pa tudi ni nobeden kaka zveneča znamka. Tako da sem se odločil da si nabavim en dober nož (najraje preklopni nož-britev) ki bo kolikor toliko vsestranski. Zanima me kaj mi priporočate?
    Citat janez valentic je objavil:
    Mogoče se bo slišalo skromno, ampak eden najbolj uporabnih "lovskih" nožev je victoryinox preklopni z žagico. Stane cca 23 EUR in dela - od paštete do istrebitve jelena.Mislim da boš slišal kar nekaj podobnih mnenj.
    Za izstrebitev ni potrebno "drezati v kosti", se pa da prerezati medenično kost pri do 1,5 letni srnjadi.
    Ostrine ne drži ne vem kako dolgo, ga je pa (zato) lahko brusiti. Izstrebiš lahko nekaj kosev zapored, ko pa je potrebno odrezati noge, glavo imaš pa pri roki brus (npr. v avtu).
    Mislim da obstajata dve varijanti, ena z stransko blokado kline (gumb na platnicah), ena pa z notranjo blokado, ki je bolj stabilna.
    Verjetno se tole sliši, kot da bi jih jaz prodajal (pa jih ne, ampak se res obnese.
    Citat Igoman je objavil:
    Zanima me če je ta nož uporaben tudi za lov. Nož sem nabavil kot ljubitelj, rad pa bi ga imel tudi pri lovu, pa me zanima vaše mnenje. Nož drži ostrino.

    http://www.agrussell.com/knives/by_m...er_sheath.html
    Citat davidson je objavil:
    Lahko potrdim Janezov odgovor-sm namreč zadovoljen uporabnik.
    Ingoman ta nož bi bil bolj primeren za ameriške staroselce(indiance)-skupaj s tomahawkom bi bil perfect match-šalo na stran. Ne vem pomoje bi bil bolj za v zbirko. Pri nožu je važno da ima kvalitetno jeklo katero dobro ohranja ostrino:wink:
    Citat Igoman je objavil:
    Ja nož že ohranja ostrino, samo ne vem ali je prevelik.
    Citat veper je objavil:
    Še nikoli nisem uporabil drugega noža kot sta "oba Švicarja" Victory inox in seveda Wenger. Oba sta na preklop,imata žagico,rezilo za odpiranje trebušne votline,izvijač in nožič za odpiranje pločevink.

    Prvega vic.inox sem dobil pred cca 20 leti in ga imam še danes in ga tudi redno uporabljam,drugega pa sem si kupil pred kakimi 5 leti in ga uporabljam občasno. Torej z Vic.inox sem očistil preko 100 kosov jelenjadi ,preko 50 kosov divjih prašičev in vsaj 300 kosov srnjadi inje še vedno uporaben,čeprav je rezilo že do dobra zmanjšano zaradi brušenja. Veliko kosov divjadi sem z tem nožem tudi izkožil in precej salam in slanine razrezal za malico. Ja da ne pozabim tudi nekaj lisic sem izkožil in kakega zajca tu in tam očistil.

    Torej v tem pogledu se z Janezom tokrat popolnoma strinjam. :wink:
    Citat Krpan je objavil:
    Tudi jaz sem za švicarja. Ima vse kar imajo veliki in če nekaj več- ni ti hudo če ugotoviš, da ga nimaš več. Greš enostavno po drugega. Poleg tega da ga uporabljam na lovu sem ga več kot 12 let uporabljal pri skavtih. Z njim sem napravljal les, rezbaril, lupil krompir, čistil ribe, rezal vse živo od plastenk do pločevink in če vedno je kot nov. Zato si je zaslužil častn naziv McGiver. Ostali, ki so si za pas obešali razne rambovske nože so slej ko prej ostali razočarani. McGiver forewer!!!
    Citat janez valentic je objavil:
    Citat Igoman je objavil:
    Zanima me če je ta nož uporaben tudi za lov. Nož sem nabavil kot ljubitelj, rad pa bi ga imel tudi pri lovu, pa me zanima vaše mnenje. Nož drži ostrino.

    http://www.agrussell.com/knives/by_m...er_sheath.html
    Za lov- za univerzalno lovsko britev je predolg (18cm klina), ni praktičen pa še urezeš se zlahka.
    Citat ZR7 je objavil:
    Citat janez valentic je objavil:
    Za lov- za univerzalno lovsko britev je predolg (18cm klina), ni praktičen pa še urezeš se zlahka.
    Je pa idealen za izsekavanje robide in grmovja, v kateren se lahko kaj hitro znajdeš. :twisted:
    Citat kurare je objavil:
    Se strinjam z predhodniki glede uporabnosti in kvalitete lovskega "švicarja". Večina "tahudih" jagrov - praktikov, ki jih poznam ima takšnega "švicarja".
    Sam vedno nosim Leathermana (Charge Xti), ki ima poleg klasičnega rezila še valovito rezilo z kljukico, pa žago in pilo in pa KLEŠČE , ki jih precej uporabljam (pri lovu in pri ribolovu), poleg tega pa še komplet nastavkov z imbusi s katerimi lahko "šravfam" lok ali kaj drugega.
    Imam še Fallkniven H1, ki pa sem ga namenil bolj za odiranje in kot pripomoček pri razkosavanju uplenjene divjadi.

    Leatherman je moj "švicar".

    Janez
    Citat kurare je objavil:
    Citat janez valentic je objavil:
    Za izstrebitev ni potrebno "drezati v kosti", se pa da prerezati medenično kost pri do 1,5 letni srnjadi.
    Ker ima nož žagico je izredno enostavna in elegantna rešitev da medenično kost enostavno prežagaš - z "švicarjevo" žagico brez problema prežagaš medenično kost vsake naše divjadi.

    Janez
    Citat Ahiles je objavil:
    Se pridružujem mnenju vseh imetnikov "švicarjev". Sicer pa pri nožih velja, da se s vsakim nožem da narediti vse. razlika je le v tem, kako natančno ter kako hitro (no ja....pa varno tudi). nož, ki ga imaš trenutno v zbirki gotovo ni najbolj praktičen za iztrebljanje divjadi, še manj za odiranje. tega vrži v predal v avtu, pa ga imej za "svaki slučaj", ker ti zna še kdaj priti prav. če nimaš drugega pri sebi oziroma tistega izgubiš/zlomiš bo odlično nadomestilo. pri nas so mnogo bolj primerni preklopni noži z dobrim rezilom na zaporo in z žagico. kot so pisali predhodniki. taki hunter noži, ki se jih nosi v toku in so po možnosti še dolgi, so bolj primerni za safari tipe lovov. pa še tam bolj za varnost in dejansko izsekavanje grmičevja.
    Priporočam pa ti, da kupiš Victorinox, ki so v splošnem nekoliko bolj kvalitetni in trdni kot Wenger. sicer pa so tudi slednji zadovoljivi. tudi sam ti garantiram, da bo delal brezhibno (ob primernem brušenju in mazanju) dokler ga ne boš izgubil. podariti ga tako ali tako ne boš hotel komu :D
    Citat main757 je objavil:


    Main757 pa uporablja takšnega in ga zadovoljuje v vseh potrebah :wink:
    Citat Ahiles je objavil:
    tudi sam imam podobnega. in sicer čeha Mikov. tudi dobro dela. dobra žaga, vredu rezilo. je pa res da malo slabše drži ostrino. pač nabrusiš po vsaki uporabi, ko maš čas.

  2. #2
    ZR7 Guest

    Privzeto

    http://lov.mojforum.si/lov-about1009-0-asc-15.html
    Citat merjas je objavil:
    Ste res zadovoljni s češkim Mikov nožem?
    Jaz sem ga uporabljal eno sezono in ga zamenjal iz istega razloga kot ga je omenil Ahiles, to je, da slabo drži ostrino kljub temu, da sem ga nabrusil na kamen. Ko sem čistil srnjaka sem ga preklel po dolgem in po čez. Tudi žagica se ne more primerjat s švicarskim Victorinoxom. No, sedaj imam "švicarja", ki je super nož in orodje obenem, "čeha" pa zgolj kot pripomoček za rezanje odojka po občnem zboru :pujs:
    Citat main757 je objavil:
    Dva ali pa tri komade očistim ,potem pa spet na poliršajbo :D
    Citat Ahiles je objavil:
    ja nekako tako. sam ga bolj ali majn uporabljam za lupljenje lisic. sicer je pa to nož, ko z njim opravljaš tista "umazana" dela, ki jih z drugim nožem ne bi rad.
    Citat jernejm je objavil:
    Z janezom se strinjam. Napake Leathermana sem navedel skoraj enake tudi sam. Ampak imam drugačen model, ki razen teže in čiščenja nima nobene od ostalih napak. 4 rezila se odpre in zapre z uporabo samo ene roke(!!!!!), česar nima noben švicar, res izjemen patent! Ostali "ključki" pa so dostopni vsaj po mojih izkušnjah mnogo enostavneje kot pri kateremkoli konkurenčnem orodju.

    Spremenili so tudi ohišje, ki je grobo nasekano, tako da klešče ne drsijo iz rok niti ko lije kot iz škafa.

    Če pa imaš gor gumijaste rokavice, k so ceče krvave, jo pa najbrž ni stvari ki ti nebi drsela....
    Še link: http://www.leatherman.com/products/t...Ti/default.asp

    Orodje sem kupil v Novogoriški trgovini (sej vemo a ne :wink: ) in sem dal zanj 125 ojrov. Najboljša naložba kar sem jih kdaj storil.

    Čeprav imam sam model Charge Xti je tale na sliki enak kot moj...vsaj za videt. Edino klešč nima.
    Citat janez valentic je objavil:
    Hvala za informacije. Očitno gre svet naprej in Leatherman tudi.

    V binarnem zapisu obstajata le dva impulza:
    1 Več ljudi več ve.
    0 Več ljudi - večja čreda ovac.
    Citat kurare je objavil:
    Tudi jaz imam Charge XTi. Sem zelo zadovoljen z njim.

    Janez
    Citat orlova6 je objavil:
    ahiles za lupljenje lisic si nabavi skalpele, veliko bolj rezilne in bolše, pa pazi, da se ne urežeš, so ostre ko hudič.
    Citat main757 je objavil:
    Čiščenje srnjadi, rezanje klobase, čiščenje trofeje... :D
    Lisice pa se brez rokavic ne dotaknem :wink:
    Citat Ahiles je objavil:
    tudi jaz lupim s službenimi rokavicami kirurgov :D
    no ja, do skalpela priti, je pa bolj težko. mogoče bi šlo s staro britvijo.
    Citat jernejm je objavil:
    Tukaj se bom pa pridružil tistim ki imajo Leathermana!

    Ko enkrat imaš Leathermana, ne gledaš več nožev po trgovinah. To ni zgolj "multitool", tega imajo že vse firme, vsaka kitajska firma ki dela ponve dela tudi multitool klešče.

    Leatherman je narejen iz boljših materialov in na neprimerno boljši način.
    Edini so, ki dajo 25 let garancije na material in izvedbo.

    Primer, ki mu ne boste verjeli:
    Pred leti, ko smo imeli še ta prve Leatherman klešče, ta enostavne, classic, je kolega, podkrepljen z litrom ali dvema ob ognju vtaknil žagico v kamen ter jo z velikim naporom zlomil. Namenoma.
    Čez nekaj dni je rekel, da bo uveljavljal garancijo. Ker v sloveniji ni zastopnika (ali ga pa takrat ni bilo, ne vem) ga je poslal direktno v ZDA. Z obrazložitvijo da je žagal sugo vejo in je žagica počila.
    Noben ni verjel da mu bo ratalo. Čez 3 tedne je dobil domov nove klešče ter opravičilo podjetja, ki se mu zahvaljuje za izkazano zaupanje ter da upajo, da tista nesrečna žagica ni omajala njegovega zaupanja v Leatherman proizvode.
    Nismo mu verjeli, dokler ni povlekel ven pisma in nam ga pokazal... :lol:

    Resno, pejte v katerokoli trgovino pa poglejte izdelke od leathermana, al pa kar po internetu! Ko ga enkrat imaš, ne rabiš 25+let nič drugega :wink:

    P.S.
    Da ne bo kdo mislil da jih prodajam...jih ne...prodajam smrekce...jih pa rad hvalim :wink:
    Citat janez valentic je objavil:
    letherman je multitul, ga imam 9 let, ampak za jago pa res ni.
    Citat jernejm je objavil:
    No res, pr jagi je pri meni sam en problem - mal težje ga je spucat.
    Če ga orenk zapacaš, se je treba mal pomatrat da ga sčistiš kokr se spodobi.

    No ja, mogoče tud teža ni glih zanemarljiva, ampak sej roke lovca niso glih harfe vajene :wink:

    Tle povem mojo prakso, meni sede z njim delat, ker je vsestranski. Drgač mam še Waltherjev lovski nož, ampak je mal prevelik za čiščenje. Pride bolj prov kasneje :D
    Citat kurare je objavil:
    Citat janez valentic je objavil:
    letherman je multitul, ga imam 9 let, ampak za jago pa res ni.
    Isto bi pred 30 leti rekli za "švicarja" :lol:


    Janez
    Citat janez valentic je objavil:
    gre za to da ne omogoča dobrega oprijema, moker je spolzek, težko je izvleči kline, zamuden je za čiščenjei, je pretežak. Ko sem to rekel sem mislil nekaj takega:

    http://www.leatherman.com/products/t...re/default.asp


    Ker pa dela Letherman tudi bolj ergonomske stvari in nože dopuščam se lahko motim.

  3. #3
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Pri izbiri noža je dobro vedeti iz kakšnega materiala je narejen.
    Nekateri trgovci in proizvajalci ponujajo nekakšne oznake, npr. AISI 420, 410 ipd.

    Kaj te oznake pomenijo?

  4. #4

    Privzeto

    zdravo

    a slučajno kdo ve kateri noži ne spadajo pod hladno orožje
    in da jih je možno uvoziti iz ZDA brez problemov na carini...

    zanima me za ta nož
    http://images.google.si/imgres?imgur...%3Dsl%26sa%3DN

    Lp!

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,059

    Privzeto

    Kolkr jest vem, tegale pomoje lahko prneseš sm.

    Sem meu en nož, pa mi je od sestre mož, k je policaj, reku da če me dobijo s tem nožem, da dobim sodnika za prekrške, saj gre za nož narejen za vbod -na obeh straneh kline ima rezilo, namenjeno lažjemu vbodu... to je pomoje hladno orožje.
    Na 2. slikci je precej podobn takmu nožu....
    Last edited by Kolovski; 2. March 2008 at 00:40.

  6. #6

    Privzeto

    Mislim, da je za naročanje iz ZDA v nekaterih trgovinah omejitev dolžine rezila 3 cole (nisem pa povsem prepričan). Če greš npr. na Cabelas.com in pogledaš nože imaš pri vseh tistih, ki jih ne pošiljajo v Evropo rdeč napis "Some restrictions may apply". Multitooli pa npr. po njihovi klasifikaciji ne spadajo pod nože ampak pod orodje. Sam sem multitool brez problema naročil iz Cabelasa medtem ko majhnega Buck preklopnega noža nisem mogel naročiti. Mogoče imajo druge trgovine in zasebniki drugače urejeno. Falkniven a mi je poslala fizična oseba in ni bilo nobenih težav pa je klina dolga 10 cm.

    Janez

  7. #7

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Pri izbiri noža je dobro vedeti iz kakšnega materiala je narejen.
    Nekateri trgovci in proizvajalci ponujajo nekakšne oznake, npr. AISI 420, 410 ipd.

    Kaj te oznake pomenijo?
    Te oznake pomenijo npr. AISI 420 je pod standardom DIN označen z DIN X46Cr13, W.Nr. 1.4034! To je material z 0.5 % ogljika in spada v skupino orodnih jekel. Njegova trdota po toplotni obdelavi je okrog 52 -54 HRC kar je sorazmerno veliko, če gledamo da imajo orodja za preoblikovanje tudi tako trdoto. V katalogu o tem jeklu ter 410 piše pa naslednje citiram:
    AISI 420 is applied for components which require high tensile strength and moderate corrosion
    resistance. AISI 420 has better mechanical properties than AISI 410 and AISI 14/4PH.

    Bolj trdo jeklo iz strojniškega vidika je 440 C DIN X105CrMo17 ima čez procent ogljika in je po toplotni obdelavi še bolj trdo okrog 60 HRC! Uporablja se za ležajne kroglice itd. čeprav so omenjeni tudi noži. Sam osebno pa menim, da mogoče pa nastane ob tej trdoti problem brušenja!
    Več o podobnih matrialih pa na spodnjem linku:
    http://www.metalravne.com/index.php?...=51&Itemid=146

  8. #8

    Privzeto

    Mislim, da preveč vsi diskutirate o znamki nožev. To vsekakor ni zadosti. Večina proizvajalcev nožev ima v svoji ponudbi izdelke višjega in tudi nižjega razreda, kar se tudi vidi glede na ceno.
    Pri izbiri noža je vedno važna kvaliteta jekla za rezilo.
    O tem sem nekaj napisal v Lovcu, nekaj številk nazaj.
    Iz mojih izkušen nekaj sigurno drži. Če ne na rezilu, ne na etiketi ali "navodilih" ni navedena kvaliteta jekla boste pri uporabi tega noža sigurno razočarani.
    V zadnjem času sem s tega področja zbral kar nekaj podatkov in tudi nabavil več nožev. Vse sem preizkusil tudi v praksi. Amerika in Japonska sta v zadnih letih naredili ogromen korak naprej. Imam občutek, da so tu Nemci krepko zaostali. Če kogar kaj zanima naj pokliče mogoče bova našla odgovor!

  9. #9
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Nisem izbirčen pri nožih. Več jih imam doma in ležijo v predalu. S seboj v žepu nosim malega na preklop z lesenim ročajem. Odpre tudi prašiča , ostalo pa že rešim doma. Dober nož na pasu takoj izgubiš, vsaj jaz.

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •