Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 19

Tema: Uvoz orožja iz Hrvaške

  1. #1

    Privzeto Uvoz orožja iz Hrvaške

    Ali kdo mogoče ve kakšen je postopek za uvoz orožja v Slovenijo iz države, ki ni članica EU? Ali je kaj bolj komplicirano kot uvoz iz drugih članic EU? Kakšne papirje potrebujem jaz in ali kakšne papirje potrebuje prodajalec? Gre pa za nakup od zasebnega prodajalca in ne kakega podjetja.

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  2. #2

    Privzeto

    Postopek je naslednji:
    Pridobitev nabavnega dovoljenja pri pristojnem upravnem organu, ker gre za nakup od fizične osebe je potrebno skleniti kupoprodajno pogodbo overjeno pri notarju države prodajalca. Tako pridobljeno orožje je potrebno na meji prijaviti in predložiti zgoraj navedene dokumente.
    Carinske dajatve so odvisne od vrste orožja (gladka cev, risanica, kombinirka) in od države iz katere se orožje uvaža. V vsakem primeru se plača 20% DDV.
    Če mi poveš za kakšno orožje gre, ti sporočim višino carine. Dajatve se izračuna takole: vrednost orožja + carina je osnova za izračun DDV. Seštevek carine in DDV pa ti dajo končne dajatve. V carinsko in davčno osnovo gredo še stroški prevoza cca 50 EUR.

  3. #3

    Privzeto

    Gre za risanico. A se računa na podlagi cene, ki je zapisana v pogodbi? Je pa hecno, da je orožje bilo pred kakim letom uvoženo iz Slovenije na Hrvaško,... Keremu carinskemu organu moram dati papirje: slovenskemu ali hrvaškemu? V katerem jeziku dobi papirje od mene prodajalec, da odjavi orožje pri svojem organu? A je bolj eda se daljnogled sname z orožja, bo cena carine manjša?

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  4. #4

    Privzeto

    Za risanice uvožene iz Hrvaške ni carine. Torej se plača samo DDV od vrednosti orožja, povečane za stroške prevoza.
    Praviloma je potrebno na Hrvaškem tako pridobljeno orožje izvozno ocariniti na podlagi priložene pogodbe. To carinjenje je preko hrvaškega špediterja dolžnost prodajalca in jo lahko carini v notranji ali mejni carinarnici. Če se carini na notranji carinarnici, je potrebno tako izvozno deklaracijo potrditi pri hrvaški mejni carini, da ima prodajalec dokaz, da je orožje res zapustilo državo.
    Na naši strani (najboljše na meji) se orožje prijavi in preko našega špediterja uvozno ocarini. Seveda je treba računati tudi na stroške špediterja na obeh straneh. Pravično je, da izvozne krije prodajalec, uvozne pa kupec.
    Priporočam, da se o kompletnem postopku obvesti prodajalca in da kasneje ne pride do komplikacij.
    Na prvi pogled izgleda komplicirano, se pa da vse postopke opraviti v enem dnevu na obeh straneh.

  5. #5

    Privzeto

    Najlepša hvala Lectograjski, si mi res kar pomagal. To mi je tudi glavno kar si napisal, da se da vse urediti v enem dnev, saj sem že mislil, da bom nevem koliko krat moral letati sem in tja.

    Me pa še samo nekaj malenkosti zanima. A se vrednost orožja ceni po tistem kar je zapisano v podogbi ali oni gledajo kake druge cene? Kaj je mišljeno pod stroški prevoza? Kakšnega prevoza? In pa zakaj je potrebno carinjenje na Hrvaški strani?

    Hvala za vse odgovore do sedaj.

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  6. #6

    Privzeto

    Aja, še to. Torej lahko jaz kar takoj dam vlogo za nabavo orožja v tretji državi (Hrvaški) na UE in ostale zadeve urejam kasneje?

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  7. #7

    Privzeto

    Opisal sem pravilni postopek. Seveda je več možnosti, ki to niso. Lahko greš mimo hrvaške carine in postopek izvedeš samo v Sloveniji, samo potem bo lahko kasneje imel probleme prodajalec.
    Priporočam, da se prodajalec pozanima pri Hrvaški špediciji o celotnem izvoznem postopku. To pa zato, ker imajo lahko Hrvatje pri izvozu orožja kakšne posebnosti, za katere jaz ne vem.
    Kar se tiče vrednosti, se praviloma za carinsko osnovo vzame vrednost na pogodbi, če le ta ni pretirano nizka in povzroči dvom pri cariniku. Načeloma pa cariniki niso ne vem kakšni strokovnjaki za oceno vrednosti orožja.
    Strošek prevoza se mora všteti k vrednosti, taka je praksa. Je pa to vrednost porabljenega goriva za osebni avto. Špediterji ga pavšalno vračunavajo odvisno od oddaljenosti kraja prevzema orožja do meje. (cca 20-50 EUR)
    Če je vrednost orožja npr. 500 EUR + 50 EUR prevoz = 550 EUR x 20% =110 EUR dajatev.

  8. #8

    Privzeto

    Če misliš orožje kupiti, takoj vloži prošnjo za izdajo nabavnega dovoljenja na UO. In seveda navedi, da gre za orožje, ki bo kupljeno na Hrvaškem. Ne vem, kakšne podatke zahteva obrazec prošnje.

  9. #9

    Privzeto

    Danes sem končno po preverjanju dobil nabavno dovoljenje za uvoz, ampak mi je nekaj čudnega, saj sem skoraj prepričan, da nekaj manjka. Dobil sem samo papir, ki je prilepljen spodaj (v bistvu 3, ki pa so del istega dokumenta). Na prvem papirju je del, ki govori, da mi dovoli uvoz tega in tega orožja v Slovenijo, na drugi strani je žig in podpis z Upravne enote, tretji list pa je list, ki ga izpolnijo na carini ob uvozu. NIsem pa dobil nič drugega. A ne bi moral dobiti še nekega papirja, ki bi ga pustil prodajalcu, da on potem lahko odjavi orožje? Nič nisem dobil v 2 izvodih ali podobno. V Sloveniji je en papir za prodajalca, en papir pa za kupca, jaz pa sem dobil samo to.

    lp in hvala za odgovore
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  10. #10

    Privzeto

    Hrvaški prodajalec si s slovenskim nabavnim dovoljenjem ne more dosti pomagati, ker gre za uradni papir druge države. Orožje bo odjavil s izvoznimi carinskimi listinami (pogodba, izvozna deklaracija).
    Nabavno dovoljenje je hkrati dovoljenje za nabavo in uvoz orožja. Zato mora biti priloženo pri uvozu že na SLO meji.
    Ganges, bodi pozoren na podatke v kupoprodajni pogodbi. Navedeni morajo biti vsi podatki o orožju (kaliber, tip, reg. številka) in seveda cena, tajko da se da orožje ob vsakem času identificirati.

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •