Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 24

Tema: Nevaren naboj

  1. #11

    Privzeto

    Po pregledu nekaj literature, sem našel podatek za 308 Win. Od dolžine naboja 74,4 mm do 68 mm, se je pritisk zelo malo razlikoval.
    Ne vem,če bi se lahko strinjal s tabo! Imaš namreč naboje kateri imajo krajšo kroglo (ponavadi lažje gramaže) in so zaradi tega krajši,ne pa zaradi tega ker bi bila krogla porinjena bolj ali manj v tulec! Krogla mora v tulcu lepo "sedeti" oziroma mora biti dobro fiksirana - nekateri športni strelci sicer samo "postavijo kroglo v tulec,tako da je prosta,pa jim vseeno rata in to baje bolj precizno kot pa če je krogla zatisnjena v tulcu!
    Bom mal poslikal doma in probal prlimat slikce da boš videl kaj je pravzaprav mislil.

    lp
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  2. #12
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Karel, mogoče imaš prav, a strah je strah. Ne bi rad dobil kaj v nos (imam kar velikega) .

  3. #13

    Privzeto

    Podatek sem našel v katalogu ( brošuri ), kjer so kompletne tabele o polnjenju nabojev s smodnikom VIHTAVUORI. Pred tabelami pa je napisano nekaj navodil, katerim pa jaz kar verjamem. Omenjena je 11,0 g krogla z enako polnitvijo. Zakaj bi si moral nekaj izmišljati, če so na tem že delali strokovnjaki. Ko sem se na to temo prvič oglasil, sem omenjal inercijsko kladivo. Z njim se da to "lepotno" napako čisto enostavno odpraviti. Sicer pa zaradi enega naboja...

  4. #14

    Privzeto

    sem omenjal inercijsko kladivo. Z njim se da to "lepotno" napako čisto enostavno odpraviti. Sicer pa zaradi enega naboja...
    Popolna resnica!!!!!
    Sej jest ne pravim,da nimaš prav! Jaz bi tak naboj brez slabe vesti ustrelil,razen če gre za tak primer,kot ga je opisal Janez! Takrat pa - čimdalje stran od njega!!!!

    lp
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  5. #15

    Privzeto

    Ne vem če prav razumem, ob repetiranu ti kroglo potisne v tulec, s kakšno silio pa repetiraš. Krogla je kar vtisnjena v tulec, moraš jo kar "zabit" v oviro, da se pomakne v tulec???
    Če repetiraneje ne teče gladko je sigurno nekaj narobe...a ne

  6. #16

    Privzeto

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    Ta naboj lahko brez strahu ustreliš v tarčo, da ne bi imel preveč negativnih misli pri strelu na žival in jo zaradi tega zgrešil ali pa ranil. Po pregledu nekaj literature, sem našel podatek za 308 Win. Od dolžine naboja 74,4 mm do 68 mm, se je pritisk zelo malo razlikoval. Večja razlika nastane, ko je naboj izpostavljen večji ali manjši temperaturi zraka.
    Karel, kot sem že napisal imaš prav, da če primerjaš srednje velike naboje za risanice (.308 Win) napolnjene z enako kroglo in polnitvijo in krogle vstavljaš čedalje globje, ne bo prišlo da zelo povečanih tlakov. Ena raziskava, ki jo je delala DEVA govori o največ 400 barih povečanja tlaka.

    Popolnoma druga stvar pa je, če imaš kroglo potegneno ven na maksimalno dolžino - da jo imaš zabito v vrtež. Tam pa lahko pride do občutno povečanih tlakov.

    Ker ne morem 100% vedeti kaj točno je res pri projektu s katerim se ukvarja detel (projekt z budžetom velikostnega ranga 2 EUR) mu toplo priporočam naj naboj neškodljivo uniči - ven naj potegne kroglo in smodnik, netilko v tulcu naj poči v puški in da naj industriji odpadno surovino (DINOS) - tulec(ali pa ga pokloni v dobre namene prijatelju, ki polni).

  7. #17

    Privzeto

    Janez, s teboj se popolnoma strinjam, čeprav o krogli, zabiti v vrtež cevi, jaz nisem nič pisal. Kot sem razumel, je Detel z malo preveliko silo, kot je potrebna, ko se je nekje zataknilo, potisnil namesto naboj v ležišče cevi, kroglo v tulec tega istega naboja. Omenja nekaj mm. Dosti več tudi ni moglo iti, ker, če se ne motim, je v tulcu tudi smodnik, na katerega je krogla hočeš nočeš nasedla. Obstaja pa tudi možnost, da se je vrat tulca zvil in sedaj ta naboj izgleda preveč klavrno, da bi se ga kazalo naokoli. Detel, naslednjič več nežnosti pri "nabijanju" in bo naboj zdrsnil v ležišče sam od sebe ( "kot ata na mamo" ).

  8. #18
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    A sem res taka mona, da vam ne morem obrazložiti kaj se je zgodilo ?

    Še enkrat: Pri potiskanju municije, ki sem jo že opisal (GLEJ NAZAJ) v cev, levi naboj iz magazina lepo zdrsne v cev, ker gre ravno. Desni naboj iz magazina gre pod kotom in pri tej municiji se zakači v rob pred vhodom v cev. Repetiram po MOŠKO. Prase v diru me ne bo čakalo, .... kaj ? No, pri takem repetiranju se je omenjena krogla pomaknila v tulec za kakšen mm. Sklepam, da je nevarno streljati s tako municijo a je nimam več. Rekel sem, da je krogla topa in dolga, težka 11.5 g. Puška ni nič kriva. Tak naboj mi je prvič izpravil prijatelj, ki sam polni in bo tudi tega ali pa ga bom zabrisal v jezero. Razliko v dolžini naboja sem opazil v škatli. Vidi se razlika v dolžini, ker ja tak naboj v škatli bolj globoko.

    A sem sedaj jasen,...porka putana ?

  9. #19

    Privzeto



    Saj sem ti rekel, da razumem, ker se je meni isto dogajalo pri nabojih, ki niso bili koničasti. So se mi zatikali nekje na poti do svojega ležišča in če sem preveč močno potisnil je krogla zlezla nekoliko noter. Po mojem pri takem naboju ni strahu, razen mogoče če si ga res daleč zabil v tulec. Po moje pa ga ti nisi kritično predaleč zaril, saj bi drugače že na oko opazil, da je precej krajši kot sem jaz ene 2 krat. Če pa si šele v škatli pa si za kak mm.

    lp
    Last edited by Ganges; 20. May 2008 at 18:31.
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  10. #20

    Privzeto

    Živjo
    Detel a si mogoče s primorske doma,ker pri nas na primorskem tud včasih slišim rečt od kakšnega starejšega človeka porka putana?

Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •