Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 24

Tema: Nevaren naboj

  1. #1
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto Nevaren naboj

    Eno vprašanje za flintologe:

    Že dvakrat se mi je zgodilo, da se mi je krogla pri basanju v cev repetirke pomaknila za kakšen mm nazaj v tulec. Zakaj je to nastalo vem, ne upam pa si s tem nabojem strelat. Kaj menite vi ?

  2. #2

    Privzeto nevaren naboj

    Odgovarjam kot laik.
    Po mojem mnenju, se ta naboj lahko ustreli. Verjetno bo prišlo do malo večjega odsuna, ker se bo s tem, ko se je krogla "vgreznila" v tulec, povečal pritisk ob izstrelitvi. Če pa še vedno obstaja strah, se lahko kroglo z inercijskim kladivom, katerega mora imeti vsak, ki se ukvarja z polnjenjem nabojev, iztolče na pravo mesto.
    Lp

  3. #3

    Privzeto

    Pomoje dolžina krogle ni pomembna, saj različne teže krogel sežejo različno daleč v cev. A si sam polniš, ali imaš serijsko municijo?

  4. #4
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Serijsko.

  5. #5

    Privzeto

    Če misliš da se ti krogla pomakne v tulec potem, ko zapiraš zaklep, pomeni da imaš naboj , ki je predolg za tvoje ležišče. Streljati naboje, kjer je krogla ob vžigu smodnika nabita v vrtež in nima prostega leta je nevarno, saj pride do previsokih tlakov. Če je to tvoj primer, potem to strelivo ni primerno za tvojo puško in je nevarno za uporabo.

    Če prihaja do krajšanja naboja, pa ti krogla leze v tulec zaradi poškodbe v magazinu (npr. pri odsunu) ali ko ti zaklep pobira naboj pri repetiranju, potem tako strelivo ni primerno za tvoje orožje.


    O kakšni puški je govora in kakšnem strelivu (proizvajalec, kaliber, tip krogle, teža)?

  6. #6
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Janez, strinjam se s tvojim odgovorom. Tak naboj je nevaren !!!! Patrona je RWS, 7x64, H-mantel, 11,5 g. Krogla je topa in dolga.
    Levi naboj v magazinu zdrsne lepo v cev, desni gre pod kotom in se pač lahko zgodi kar se je meni. Naboj je zadnji in ga ne bom uporabil. Dobro, da sem v škatli opazil, da je krajši od drugih. Mogoče sem kakega takega že izstrelil . Z ostalimi krajšimi, lažjimi ali bolj koničastimi kroglami pa res nimam problemov.

  7. #7

    Privzeto

    To se je tudi meni dogajalo pri kroglah, ki niso na koncu koničaste. So se zatikale v ležišče, če je nisem s prstom dol popravil. Če je to kak milimeter dlje zabito noter ne bi smelo biti nevarno, če pa si jo daleč noter zabil pa ga raje zavrži.

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  8. #8

    Privzeto

    7x64 ima običajno zelo dolg prehoden konus, tako da je malo verjetno da bi se krogla tiščala vrteža pri popolnoma zaprtem zaklepu. Če sem prav razumel se krogla pomakne v tulec na poti naboja v ležišče ,ne pa da se stiska v vrtež. V tem primeru (kar bi bilo potrebno 100% ugotovit) tlaki ob strelu ne porastejo zelo.
    Ziher je ziher.

  9. #9
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Ja, na poti iz magazina v cev, zatakne se na začetku cevi.

  10. #10

    Privzeto

    Ta naboj lahko brez strahu ustreliš v tarčo, da ne bi imel preveč negativnih misli pri strelu na žival in jo zaradi tega zgrešil ali pa ranil. Po pregledu nekaj literature, sem našel podatek za 308 Win. Od dolžine naboja 74,4 mm do 68 mm, se je pritisk zelo malo razlikoval. Večja razlika nastane, ko je naboj izpostavljen večji ali manjši temperaturi zraka.

Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •