Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 47

Tema: Gonja

  1. #11

    Privzeto

    Dobro sem prebral Hubertusovo mnenje, in v večini se z njim strinjam.
    Je pa potrebno vedeti, da je pri jazbečarjih nekaj specifike ki sem jo že omenil v prejšnih postih.
    Kolega lovec ima brandel braka, to je prava "prodana duša". Se ne oddaljuje, skoz se nekaj igra, z kakšnim priboljškom ga lahko pripraviš do praktično vsega... tak pes ki bi brez lastnika kar umrl.
    Pri jazbečarjih je zgodba drugačna. So samostojni, z priboljški ga ne moreš "kupiti"... Imajo del karakterja mačke. Saj veste, mačka božaš in ko ima dosti enostavno gre. Ponavadi pes nikoli ne odide ko se z njim igramo, jazbečar si zna nekaj zamisliti in enostavno odide.
    Primer, pridejo obiski, vsi ga želijo pobožati, se z njim igrati..nakaj minut je OK, nato enostavno odide v pesjk. Izgleda da jih ima dosti. Tak karakrer imajo, zato nastanejo težave kot jih je imel Capek in jih imam jaz

  2. #12

    Privzeto

    Hubertus pri mojem nebi rekel, da je bil problem nagona kardela, ker je bil drugače ta negon pri nama zelo dober, pomojem premočan nagon po lovu oz. prehranjevanju.Nevem, če ne gre ne gre pa naredi kar hočeš.Če bi bil problem v nagonu kardela bi po končanem lovu iskal jaz psa ne on mene.

  3. #13
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Jazbec po vsem napisanem je edini možni odgovor ki ti ga lahko dam,da enostavno nisi sposoben obvladati svojega psa ,ker je pač prezahteven karakter in to je to. Edina rešitev je torej ,da si omisliš drugo pasmo lovskega psa ,tako ki ji boš kos. Recimo Brandlja tako kot tvoj kolega. Dejstvo je namreč,da za resastega JAZbečarja(jaz je z velikimi črkami napisano namenoma) potrebuješ veliko kinološkega znanja in ogromno potrpljenja.Odkril si točno tisto,kar že večina vodnikov jazbečarjev ve in tisti ki jih še imajo,so zelooooooooooooooooo močne in karakterno flegmatične osebe. Tisti ,kipa teh značilnosti nimajo ,pa največkrat tudi resastega JAZbečarja ne vodijo več,oziroma JAZbečar vodi njih.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  4. #14

    Privzeto

    Veper, ne predam se tako hitro, bo še treba trenirat, pa kak nasvet dobit pa bo.
    Je pa mogoče to toliko večji izziv. Veliko je že to, da sedaj vem, da nimam samo jaz takega problema. Bi bilo prelepo, če bi vse štimal

  5. #15

    Privzeto

    Jazbec je prosil kaj narediti, da pri takšni situaciji kot jo ima on s svojim psom, isto sem imel jaz s svojim, kaj storiti, da bi skrajšal gonjo.V vseh postih sem zasledil, da nobeden od naju ne zna obvladat svojih psov.A lahko vsi vi, ki ste to napisali odgovorite na njegovo vprašanje in nama poveste kaj storiti, da se gonja skrajša in ne da psov ne obvladama in naj si jazbec kupi drugo pasmo.

  6. #16
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    posavje
    Prispevki
    804

    Privzeto

    Lep pozdrav.. rabim nasvet oz. karkoli mi bo kdo povedal o gonji braka..
    Pes je star 16 mesecev,ce je se moznost,da mu preprecim gonjo srnjadi??
    vedno kadar greva na jago,in ko pride na sled srnjadi ponori..rata ves zivcen.Js ga seveda ne spustim,ker bi verjetno sel kar dalec in tudi boljse je tako,da se odvadi srnjadi---a bi mogoce kdo znal povedat,kako mu preprecim "zanimanje" za srnjad?
    Danes mi je lepo pognal lisico,ampak ga ni bilo nazaj eno urco
    Vceraj pa je bil ze po 15 minutah nazaj,ko sem ga spustil za zajcem..
    Kako naj odreagiram,ce se mi zdi,da je na gonji predolgi?

    hvala.. lp,andrej
    nkol ni tok lepo,da neb mogl bit se lepš..
    ..kr neki ..

  7. #17

    Privzeto

    Jazbec, pes je star 2 leti z izoblikovanim karakterjem kar je zelo težko spreminjat. Fantje so že marsikaj rekli in v glavnem se z njimi strinjam. Napako pri svojem psu si verjetno naredil že v rani mladosti. Premalo doslednosti, preveč čakanja ali pa celo tekanja za njim ima za posledico to kar je sedaj. Namesto, da bi psa skrbelo za tebe, da mu ne bi ušel, je tebe skrbelo za njega. Pes mora paziti na vodnika, da mu ne uide in ne obratno. Vsakokrat, ko se vrača mora priti do tebe, da ga privežeš in ga čez par minut zopet spustiš.
    Če bi to in še marsikaj drugega delal pri mladiču je velika verjetnost, da danes tega problema ne bi imel. Res pa je, da je vsak pes individoum zase.
    Ni istega recepta za vse pse. Z trudom in znanjem se da vsakega psa naučit tistega kar želiš, z potrbežljivostjo tudi tvojega, ampak to bo takrat, ko bo pes spoznal, da on rabi tebe in ne obratno.
    Sicer pa mislim, da pes ni tako hiter, da ga pri gonji ne bi mogel ujeti.

    Veliko uspeha !

    Boris

  8. #18

    Privzeto

    Sem na poti iz službe razmišljal točno to, kar je napisal Capek.
    Ugotovili smo da je bila pri vzogi narejena napaka in pa da ima pes izrazit lovski nagon, je trmast in svojeglav. Kombinacije tega je sedanje stanje.
    Nihče pa ni dal nasveta kako to nezaželeno obnašanje sedaj odpravitil. Vem da ni recepta ki bi to odpravil v trenutku, treba bo veliko dela ampak potrebno je poizkusiti in vztrajati. Najlažje je reči "zamenjaj psa". Poznam lastnika ki je v 10 letih zamenjal 6 terijerjev. Ta 6 je sedaj kot on pravi OK. Ampak to ni način.

  9. #19

    Privzeto

    Bor, na odprtem bi ga mogoče ujel, s tem da bi moral biti primerno obut in brez vsake "lovske" opreme. Težava je v tem, da tudi če ga dohitiš ga ne moreš zagrabit ker je prenizek, skolnjen pa ne moreš teči
    V gozdu pa nimaš šans. To gre skozi podrast kot puščica, podrast ki je za nas neprehodna je za njega dnevna soba. Tako da lovljenje ne pride v poštev. Sem ga pa že uspel prestreči ker vem kam ponavadi gre. Gre pa tja kjer sva že kdaj videla divjad. Pregleda vse pozicije, nato se vrne.Samo traja..traja..

  10. #20

    Privzeto

    Kolega, ki se ukverja z goniči ima taktiko, da ko pes odrašča in začne goniti več kot pol ure vrže na tla polover gre domov in naslednji dan po psa.Pravi, da užge, da mu ne gonijo več kot pol ure.

Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •