Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 47

Tema: Gonja

  1. #1

    Privzeto Gonja

    Kako skrajšati gonjo psa. Imam resastega jazbečarja ki ko začne gonit ne zna nehat. Ko goni divjad je sledoglasen, tako mu lahko slediš ,vendar ko se oddalji da izgubiš kontakt z njim.
    Potem še malo "preskoči" iz ene sledi na drugo in že ga ni več. Saj pride nazaj, samo lahko traja tudi nekaj ur.
    Kaj narediti?

  2. #2

    Privzeto

    Dobro vprašanje, to sem pri svojem isto resastem jazbečarjem študiral dolgo in probal vse, ter spoznal, da ga ne ustavim oziroma odpokljičem drugače kot s kroglo.Druge variante pri mojem ni bilo.Se spomnim enkrat, ko sem nastavljal koruzo za prašiče, pri krmišču sem ga odvezal in mu dal prostor, ko jo je ocvrl.Dobre pol ure sem ga čakal, ko je gonil, nato se odpravil proti avtu.Ko sem hodil proti avtu sva se srečala, ko je gonil mimo mene na dobrih 10m, vpil sem na njega kolikor sem mogel in me še pogledal ni, pa veliko psov sem izšolal, tega nisem mogel pogruntati, čakal sem ga najmanj dve uri zmeraj pa to je bilo hitro, če se je vrnil v tem času.Pa odvadit ga nisem mogel, da če sem kaj uplenil ali če sva iskala komade, da nebi renčal na mene.Tri krat me je ugriznil, drugače prijazen kuža, stanujem v bloku, imam štiri leta starega sina vse vredu, samo ko sva šla na jago se mu je v glavi vse obrnilo, pa bi mu lahko naredil kaj hočeš, ko je naslednjič delal isto, dobro je vedel, da dela napake, pa mu je bila trma več kot graja.No na koncu so ga pa jazbeci vred spravili,no malo preveč, tako da ga ni več.

  3. #3

    Privzeto

    Glede gonje je tako kot bi pisal o mojem psu. Zgodi se tudi to, da teče mimo mene kot da me ni, tako je zatopljen v gonjo.
    Občutek imam kot da ima pes 2 osebnost. Ena je tista prijazna, ko nimam pripomb ( od vožnje v avtu, higijene v stanovanju, odnosa do otrok, streloplašnosti..) do tiste druge ko je na sledi.
    Sva trenirala zajca, ga je pognal in glasno gonil, a kaj ko je naletel na fazan..pa na srnjad...in se je gonja nadaljevala v nedogled..
    Sam sem preizkusil vse možne stvari ki sem se jih spomnil, vendar brez uspeha.
    Zanimivo je to, da ko pride nazaj ve da je "zajebal", priplazi se kot glista, največkrat gre sam takoj v pesjak
    Last edited by jazbec; 22. April 2008 at 23:13.

  4. #4
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat jazbec je objavil: Pokaži objave
    ...
    Zanimivo je to, da ko pride nazaj ve da je "zajebal", priplazi se kot glista, največkrat gre sam takoj v pesjak
    Na osnovi predavanj kako dolg je pasji spomin in čas v katerem je smiselno psa kaznovati za napako, bi prej rekel, da se priplazi, ker mu dela pogojni refleks kazni ob samostojnem prihodu domov.

    Pes mora vedno z veseljem k gospodarju in domov. Ne pravim, da je z mojim tako, tudi jaz sem ga pošteno po..al pri vzgoji, a tako naj bi menda bilo.

    No, naj drugi kinologi to povedo. Mogoče bi celo odprli svojo temo za take nasvete?

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Jazbec, tvoj pes, tako kot pes, ki ga je imel Capek, lovijo zase. Ali z drugimi besedami povedano oni so vodje lova, vidva pa tekata za/ob njima kot enakovredna ali celo podrejena člana krdela.
    Kje ste ga polomili je težko reči je pa razlog za dolgo gonjo zagotovo v tem, kar sem navedel. Dokaz več je dejstvo, da se vam pes po nekem času približa, potem pa jo spet oddurha po svoje. Prišel je namreč pogledat, če ste še tam in če ga še čakate kot en lolek, da potem on lahko svobodno nadaljuje svoje početje.
    Pes mora v vas videti vodjo lova in imeti interes slediti vam tudi na lovu. Odzivati se mora krdelnemu nagonu, kar pomeni da, sodeluje z ostalimi člani krdela in da v njem seveda ne zasede mesta vodje.
    Kako to doseči je odvisno od vsakega psa posebej in seveda naveze, ki jo vzpostavi s svojim vodnikom. Nek pes, ki pri nekom dolgo goni lahko po zamenjavi vodnika povsem spremeni vedenje, kar pomeni, da v novem vodniku vidi vodjo krdela.
    Ena napaka, ki si jo privoščimo v odnosu do psa v običajnem življenju se nam lahko močno maščuje kasneje pri delu v lovišču, še posebej če gre za psa, ki ves čas skuša dominirati ostale člane krdela. To, da psu dajemo hrano med kosilom z mize je že lahko ena izmed njih. Ali pa da čez psa stopimo ali se mu umikamo, namesto da bi ga odgnali, ko nam je pod nogami v napoto. Ne verjamete...a to so razlogi za dolgo in neobvladljivo gonjo.
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  6. #6
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Pa še to v razmislek...

    vodja krdela v krdelu volkov ali divjih psov, podrejenim članom prepreči samostojni lov brez uporabe besed ali povodca. Mi pa moramo imeti psa privezanega na jermen pa še deremo se nanj, on pa še vedno po svoje.....
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  7. #7

    Privzeto

    Strinjam se z teorijo da vsak pes poizkuša postati vodja krdela, pa naj si bo to nad sovrstniki ali pa v družini v kateri živi.
    Že zelo zgodaj se je pokazalo, da se je pes "postavil" na drugo mesto v družini. Zgodilo se je, da ni nikogar spustil na kavč ko sem odšel od doma, ležal je na sredini in renčal na vsakega ki je prišel mimo. Ko sem prišel domov se je vedenje v trenutku spremenilo.
    Pomemben je še podatek, da je tudi njegov oče bil zelo problematičen glede "potepanja". Tudi če mi kdo zameri bom zapisal, da je lastnica očeta kinološka sodnica, ki je sigurno vedela v kaj se spušča (to ni bilo prvo leglo v tej kombinaciji), apak nekateri lahko počnejo vse.
    Zavedam se, das sem tudi sam lahko naredil kakšno napako, vendar je osnova osnove to da se pes vrne po določenem času. Pa če nikoli ne jagam z njim, vračat se more ker v nasprotnem primeru je pes nauporabem za vsakdanje
    življenje.
    Zato je treba najti način, da ga odvadi te navade.

    Jazbečarji, terijerji..so v osnovi namenjeni za samostojno delovanje, v rovu ne morejo računati na pomoč od zunaj, zato so po naravi trmasti in svojeglavi. Zanašajo se samo na sebe, so samostojni in zato ne čutijo potrebe po skupinskem lovu. Vsi smo jim odveč.

  8. #8

    Privzeto

    Imel sem podobne probleme s terierjem.
    Koliko pa je star pes?
    Pri mladem psu se to rado dogaja sploh če je malo preoster. No pri meni je pomagalo predvsem to da se je pes večkrat zgubil in ga ni bilo po 1 do 3dneve in ko sm ga kasneje prišel iskat v kako vas ali pa reševat iz kake skalne police se mu je skoraj zmešalo od zadovolstva.
    Moram rečt da mi zdaj dela ko ura in se vrača po vsaki gonji, goni samo do strelske linije redko kdaj dalje.
    Tudi to da je gonil 10m mimo mene (srnjad) in da sem vpil na vse grlo ni pomagalo da bi ga vstavil.
    No kasneje sem to rešil z leskovko s tem ko sem ga prestregel in mu jih ene par naložu (al pa da ga primeš za vrat in strešeš malo-seveda to velja le za manjše pse).Vendar ga kljub temu ustavim le v radiusu 100m (kadar gre za srnjad seveda).Sicer nisem pristaš take vzgoje vendar včasih ne gre drugače-sploh pri terierju.
    To da ti pa pes renči na domače bi bilo pa vsaj zame nedopustno. Zna se namreč zgoditi da ti nekega dne ugrizne otroka. To boš moral rešit na nek način (zlepa al pa zgrda)-je napaka pa že v tem da mu sploh pustiš na kavč.
    Sicer ti je pa že hubertus povedal nekaj o kardelni ureditvi. Pes je zgleda zelo dominanten in kot kaže boš imel še kar nekaj problemov
    Pa veliko sreče pri nadalnji vzgoji:icon_:

  9. #9

    Privzeto

    Pes je star slabi 2 leti, sedaj ni agresiven do nobenega člana družine, takrat ko je malo renčal iz kavča je bil star 6 mesecev.
    Druače je pes kar malo preoster. Gonil bi vse po vrst, samo da ima dlako, ne ustraši ne nikogar. Pred časom se je "obesil" zlatemu prinašalcu na vrat, da ga je ta kar malo nosil okoli...samo spustiti pa ni hotel..

  10. #10

    Privzeto

    Citat jazbec je objavil: Pokaži objave
    Pes je star slabi 2 leti, sedaj ni agresiven do nobenega člana družine, takrat ko je malo renčal iz kavča je bil star 6 mesecev.
    Druače je pes kar malo preoster. Gonil bi vse po vrst, samo da ima dlako, ne ustraši ne nikogar. Pred časom se je "obesil" zlatemu prinašalcu na vrat, da ga je ta kar malo nosil okoli...samo spustiti pa ni hotel..
    No, sej.....

    Zdaj pa še enkrat preberi, kar je napisal Hubertus.

Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •