Stran 30 od 47 PrvaPrva ... 2026272829303132333440 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 291 do 300 od 468

Tema: Polnjenje krogelnih nabojev

  1. #291
    Član od
    Apr 2014
    Lokacija
    Med Jadranom in Triglavom
    Prispevki
    43

    Privzeto

    Citat MLikar je objavil: Pokaži objave
    Hvala za odgovore. Zelencem kljub 100x preverjanju po tabeli pomaga in da korajže še kakšen nasvet.
    Danes sem testiral 3 strele s polnitvijo 38,5grs VV 140. Dobil sem povprečno hitrost 680m/s (2231fps). Dva zadetka se dotikata eden mi je odtaval dober palec vstran. Cev 22" vrtež 1:10"
    Naslednjič bom dvignil še za grain in dva, da vidim kaj bo bolje.
    Pri trenutni polnitvi mi je bil všeč malenkosten odsun.

    LP
    Pozdravljen,

    Sam sem osebno menenja in Program tudi prikazuje, da je tvoja prej omenjena polnitev na kritično niski točki in zelo brizu točki Explozije. To izkazuje sam tlak ob vžigu smodnika ter nizka hitrost zrna. Sam bi na tvojem mestu obvezno dvignil nivo smodnika v tulcih.

    l.p

  2. #292

    Privzeto

    Citat borzon je objavil: Pokaži objave
    Pozdravljen,

    Sam sem osebno mnenja in Program tudi prikazuje, da ...
    Tudi mene so presenetile nizke hitrosti, saj bi po tabelah morale biti višje.
    Teh podatkov o tlakih ne najdeš v vseh tabelah in kot pišeš ti jih pokaže neki program. Ali omogoča vnos podatkov o vrtežu, dolžini cevi ipd?
    Ker gre po logiki in očitno za pomembne podatke o pritiskih, me zanima kateri program uporabljaš in kje ga dobiti.

    LP
    --------------------------------------------------------
    Vesel sem, ko me ljudje opravljajo za hrbtom. Takrat vem, da sem korak pred njimi.


  3. #293
    Član od
    Apr 2014
    Lokacija
    Med Jadranom in Triglavom
    Prispevki
    43

    Privzeto

    Pozdravljen,

    To je program QuickLoad, katerega naročiš iz nemskih spletnih trgovin. Stane okgog 150-200EUR (na črnem trgu ga ni mogoče najti - Preverjeno). Samega programa se ti ne izplača kupovati za lovske namene, ker je predrag in je bil izdelan za razvijanje load-a za tekmovalne strelce. Bolje je, da nekoga ki že ima program in ga "obvlada" zaprosiš če ti preveri podatke v tem programu. Sam program ni 100%, in ti ne izdela točne polnitve do grama natancno ampak ti poda območje iskanja optimalnega loada za določen kaliber z določenim smodnikom in določeno kroglo. To pomeni, da ko izdeluješ optimalni load, ne boš iztrelil 40 nabojev da dobil optimalni load, ampak mogoče samo 5 ker bo točno vedel v katerem območju je potrebno iskati najboljšo polnitev.
    Pri iskanju optimalne polnitve je potrebno vedeti točno dolžino cevi, s pomočjo katere potem najdeš OBT čas. To je čas, v katerem ti ob iztelu zaniha puškina cev (da zrna zapustijo ustje cevi vedno na isti višini nihaja). Dolžina cevi, je tudi pomembna zaradi nastalega tlaka ob strelu, ter podatku o izgorelosti smodnika v cevi ...
    Pri samem programu je tako, ČE GA NE ZNAŠ UPORABLJAT LAHKO NAREDIŠ VEČJO "NEUMNOST" KOT ČE GA NIMAŠ !.

    Skratka o tem bi se dalo razpravljat in pisat še zelo zelo veliko časa...

    l.p
    Last edited by borzon; 15. July 2014 at 13:18.

  4. #294
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Dobil si povsem normalno hitrost za tako polnitev. Na www.vihtavuori.com imaš reloading podatke in z n140 za 200grain kroglo je hitrost pri 41,2gr smodnika 712m/s iz 24" cevi.
    Tudi Quickload ne izračuna vedno natančnih podatkov, sploh hitrosti se v praksi lahko pošteno razlikujejo(tudi po 30m/s).

  5. #295
    Član od
    Apr 2014
    Lokacija
    Med Jadranom in Triglavom
    Prispevki
    43

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Dobil si povsem normalno hitrost za tako polnitev. Na www.vihtavuori.com imaš reloading podatke in z n140 za 200grain kroglo je hitrost pri 41,2gr smodnika 712m/s iz 24" cevi.
    Tudi Quickload ne izračuna vedno natančnih podatkov, sploh hitrosti se v praksi lahko pošteno razlikujejo(tudi po 30m/s).
    Z napisanim se deloma strinjam, ampak si pozabil dopisat da program črpa vse podatke iz istih tabel ki si jih ti navedel v linku. Proizvajalci krogel in smodnika itdelajo datoteke, ki jih pošiljajo na QuickLoad podjetje. Za podatke ki niso enaki podatkom v tabeli oziroma katerih program ne najde v tabeli, pa glede na težo krogle in faktor upora po fizikalnih stališčih izračuna optimalno vsrednost smodniške polnitve.

    Hočem napist, da teža zrna in oblika ni eden in edini podatek za primerjavo hitrosti večih krogel med seboj. Prav tako je t tlakom ob vžigu smodnika... Ne moreš enačit dveh enako težkih krogel med seboj...
    Last edited by borzon; 15. July 2014 at 13:38.

  6. #296
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Svoj prejšnji post sem napisal preden sem videl tvoj post glede QuickLoada. Očitno res obvladaš zadevo, za razliko od dosti reloaderjev in strelcev nasploh, ki jim je nihanje cevi španska vas in se čudijo, zakaj lahko težja krogla na npr. 100m prileti višje v tarčo kot lažja

  7. #297

    Privzeto

    RWS, Borzon, hvala za informacije.
    Vse tole sem sicer že ob nastanku prebral, sedaj pa mi je praksa nakazala, kaj naj bi to pomenilo. Vsaj predvidevam tako in se naprej učim.
    Namreč prejšnji teden sem imel spet čas in priliko in sem na strelišču z isto puško preizkusil tri različne polnitve.
    Šlo je za 150 grs Mego, 180 grs Sierra GameKIng in 200grs Mego. Vse v 308Win 22" cev twist 1:10".
    Po predvidevanjih so bile lažje krogle hitrejše od težjih. Laično bi pomislil, da bodo zadetki lažjih in hitrejših krogel višje od težjih. Sem bil kar pošteno začuden, ko je bila 200grs najpočasnejša Mega najvišje na tarči.
    Sedaj začenjam razumevati nihanje cevi.

    Sem na pravi poti?
    --------------------------------------------------------
    Vesel sem, ko me ljudje opravljajo za hrbtom. Takrat vem, da sem korak pred njimi.


  8. #298
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Nisi navedel polnitve.

  9. #299

    Privzeto

    Tole nihanje cevi prav priročna zadeva. Vse čudne zadetke pripišejo nihanju. In bog ne daj, da bi se potrudili razumeti.
    Težja krogla ima večji odsun. Sila reakcije deluje nazaj v smeri cevi. Torej nad kopitom. Ker je kopito oprto v ramo POD silo reakcije (odsun) je logično, da cev spredaj dvigne. Zato pa imajo vsi kompenzatorji luknje tako razporejene, da tiščijo cev navzdol.
    Težja je krogla, večji je odsun. Večji odsun bolj dvigne cev.
    Saj vem. Nekdo bo napisal, da je takrat krogla že v tarči. NE. Gibanje cevi se začne hkrati z gibanjem krogle.

  10. #300

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Tole nihanje cevi prav priročna zadeva. ...
    Seveda Alojz, se strinjam. In nikakor nisem pozabil na ta element zakopiščka, le malo še zlagam tole pomankljivo znanje vkup..
    Je pa vseno zanimivo raziskovanje teh zadev in spoznavanje kako zelo je pravzaprav zapleteno vse to dogajanje ob strelu. Včasih sem to jemal dosti bolj enostavno.
    Torej to nihanje cevi lahko omejimo na samo bolj ali manj široko grupo zadetkov, saj cev niha v vse smeri ne samo vertikalno? Ko pa se cela grupa premika vertikalno pa bo to najverjetneje to kar omenjaš.
    --------------------------------------------------------
    Vesel sem, ko me ljudje opravljajo za hrbtom. Takrat vem, da sem korak pred njimi.


Stran 30 od 47 PrvaPrva ... 2026272829303132333440 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •