Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 44

Tema: Odnos Lovec - mladi (javnost)

  1. #1
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Odnos Lovec - mladi (javnost)

    Lp!

    Za to temo sem se odločil, ker me "žuli" kaj berem v našem glasilu Lovec. V rubriki mladi pišejo je moč prebrati kako pride lovec v vrtec ali šolo, seboj prinese nekaj dermoplastičnih preparatov in malčkom razloži kako lovci streljamo le bolno in poškodovano divjad, drugače pa zanjo samo skrbimo in jo "ujčkamo". Ko berem takšne članke se mi pritisk močno dvigne in malo "zabentim". Kaj nam je tega treba, da se ovijamo v "celofan" in nekaj leporečimo ko pa je v realnosti drugače. Si predstavljate ko ta malček odrase, s takšno predstavo, in nekega dne v kakšni gostilni posluša debato, kakšnega močnega srnjaka je nekdo uplenil in potlej vpraša, a je bil bolan in ga lovci začudeno pogledajo, kaj mu je:"Ja "fest" je bil ne, se glasi odgovor. Se ni čuditi, da ta človek v hipu izgubi predstavo o nas in ne, da nas ima samo za "morilce", tudi "lažnivci" izpademo.
    Osebno sem mnenja, da je potrebno lovsko delo predstavljati realno in nič leporečiti. Pove naj se zakaj odstrel, zakaj v takem številu, zakaj naključno izbrani in ne le bolni, poškodovani..., povedati je seveda tudi treba druge dejavnosti lovcev. Biotehniške ukrepe v loviščih tojest kaj vse lovci storimo za ohranitev okolja same divjadi (sečnja travnikov, vzdrževanje grmišč, remiz, kaluž, krmne njive, krmišča...) Vse naše dejavnosti je treba predstaviti celovito, da najmlajši dobijo pravi vtis in kasneje ne doživijo neprijetnega šoka. S tako predstavitvijo se nam tudi ni treba bati za nove, mlade člane. V otroško dušo se take stvari lažje "uležejo" s časoma prekalijo in ko je čas dozorijo. Saj veste na mladih svet stoji in tudi lovstvo ni nikakršna izjema.
    Seveda je to, na kratko za začetek teme, le moje skromno mnenje. Me zanima tovariši lovci kaj si mislite vi o tem, kaj bi vi spremenili če bi kaj.

    Lovski zdravo
    Janez L

  2. #2
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    O tej temi smo govorili ene dva ali tri forume nazaj.
    Problem, je da lovci velikokrat še sami nimamo razčiščenih pojmov in kako naj jih potem predstavljamo drugim.
    Marko Gorše, Nadlesk

  3. #3
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Odnos Lovec - mladi (javnost)

    Lp!

    Ja če pa nimamo razčiščeno, pa poskušajmo to storiti sedaj, da si razjasnimo pojme lovec in o lovu. Ne vem če to ni ena od prioritet slovenskega lovstva znati se predstaviti javnosti, potem pa mi oprostite, da sem sploh to temo načel.

    Lovski zdravo
    Janez L

  4. #4
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Janez, ni kaj oproščati. Tema je zanimiva in nedvomno se bo nanjo razvila debata. Kot praviš smo si to dolžni storiti, ker je to dolžnost in prioriteta Slovenskega lovstva.
    Če ne bomo zmožni v svoje delo prepričati javnosti, v prvi vrsti otroke, nam bodo prej ko slej odvzeli pravico to početi.
    Ali imamo pravico biti pasivni pri tem problemu? Mar nismo živalim dolžni potreti tudi ta oreh?

  5. #5
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Odnos Lovec - mladi (javnost)

    Lp!

    Ja ZR7 se mi je zdelo, da bo tema kar primerna in tudi sam upam, da se bo lepo razvila.

    Lovski zdravo
    Janez L

  6. #6
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Na Robu
    Prispevki
    438

    Privzeto

    Bi bilo treba prej zastaviti precej širše – v celotni družbi – ma dvomim da je mogoče – ni interesa – v šoli se gredo drugače - zadnjič mi je sinko prinesel domov knjigo za »eko« bralno značko, ki govori o drevesu – kako se je zasadilo, vzklilo, zraslo...lepo in prav, ma potem ti pa pride del ko začne drevo nuditi zavetje živalim – ptički ni problema, miške, veverice isto – vsi zastonj, ali lisica – e ta pa ne, razen če ne obljubi da ne bo lovila in jedla veveric in mišk...in to je 4. razred OŠ, ne vrtec! Danes otroci ki ne živijo na podeželju nimajo nobenega pristnega stika z naravo in procesi v njej – mnogi verjamejo da mleko in zrezki rastejo v trgovini, medved pa je ista žival ki jo imajo za v posteljo – malo večji sicer - ma isti, srnce so bambiji ki vohajo rožice, pujski pa bežijo pred hudobnim volkom itd.

    Zdaj pa razloži lov na tako osnovo.

  7. #7
    ZR7 Guest

    Privzeto

    No, če vidimo napake v dejanjih in razlagah drugih, to verjetno pomeni, da smo mi sami premalo prodorni. S tem, da krivimo druge za napačno pojmovanje narave in odnosov v nji, nismo naredili nič.
    Kaj menite, kje je potrebno začeti in kako, da to situacijo spremenimo?

  8. #8

    Privzeto

    Živjo
    Po moje ni nič narobe z nami ampak je šolstvo v dreku, namesto da bi mlade kaj več naučili o naravi in bi jo potem znali mogoče bolj ceniti in varovati, je bolj pomemben en sinus in kosinus pri matematiki ,kot pa biologija in ostali naravoslovni predmeti, potem pa ni čudno, da je srna bambi in podobno
    lp
    Ko svizec zavije čokolado v folijo:icon_smile:

  9. #9
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat denis jež je objavil: Pokaži objave
    Živjo
    Po moje ni nič narobe z nami ampak je šolstvo v dreku,...
    Jaaaa, sevedaaaa, mi smo najlepši in nič krivi, celi svet je grdi, grdi.
    Kdo se je zavezal skrbi za divjad? Smo prisegali in podpisovali lovski kodeks s figo v žepu in z mislijo le pri pobijanju divjadi?

    Res je, morali se bomo podrediti zahtevi družbe, četudi se odloči narobe. A pred tem smo dolžni delovati tako, da dosežemo prav vse kar je mogoče, da naravo, živali in svojo dejavnost pokažemo v pravi luči. In v prvi vrsti moramo to početi z dobrim vzgledom, nato pa še s trdim delom pri informiranju in izobraževanju javnosti. Pišmevritovsko obračanje glave vstran problema ne bo rešilo in se nam bo še kako maščevalo.

    Nooo, če gre tole težje kot debata o špricerjih, pa začnimo pri temeljih.
    Kako se vključujete v izobraževanje otrok v vrtcih in v šolah in kaj se vam zdi napačno pri svojih ali predstavitvah drugih lovcev. Kaj bi izboljšali, kaj bi potrebovali, da bi to nalogo kvalitetnejše opravili ipd.?

  10. #10
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Odnos Lovec - mladi (javnost)

    Lp!

    Miš93 se tega sam pre dobro zavedam, da je problem širši, ker je bilo mnogo let izgubljenih. Od osamosvojitve dalje smo se lovci preveč ukvarjali sami s sabo in spali na lovorikah bivše "Juge", kjer je lovec nedvomno imel visok ugled. Teh let, vem ni mogoče popraviti, ampak se mi zdi, da nekaj moramo storiti. Vem pa tudi, da smo polni idej. Vsak nekaj ve, ima misel, ki bi temu koristila in iz skupka dobrih idej, ki bodo prišle na to temo si lahko sestavimo "plonk cegelc", da bomo vsi govorili enako, ne pa za nameček še en drugega črtili in da se nebi slišal glas 22.000 glave množice, to pa je nemogoče. Samo tovariši lovci ne vrzimo puške v koruzo, češ se ne da nič narediti. Tovariši lovci voz idej smo že malo porinili še malo in začel se bo premikati v pravo smer in ko nam to uspe so razni Begani in ne vem kakšni zbegani preteklost. Ne pustimo se "komandirati" dvem kombijem samo oklicanih naravovarstvenikov, saj EDINI PRAVI NARAVOVARSTVENIK JE LOVEC. Ob tem mi pride na misel pesem našega največjega:" Apel podobo na ogled postavi......le čevlje sodi naj Kopitar."

    Lovski zdravo
    Janez L

Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •