Stran 4 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 58

Tema: Obnova kopita

  1. #31
    Član od
    Mar 2008
    Lokacija
    jagoda
    Prispevki
    334

    Privzeto

    Ce so praske manjse potem se komot uporabi vosek za zapiranje por. Vsaka tislerska delavnica jih premore. Dobi se jih v barvnih oddtenkih. Cez to se da kristalizator kateri vosek zatrdi, ta pa ne pusca flekov ali podobnih reci.

    Glede brusenja bi pa najprej predlagal kaksno "cihklino" ali bolj po slovensko strgala razlicnih oblik. Z strgalom takoj vidis koliko si porezal materijala. Z papirjem je malo drugace. Ce nisi vesc svojih rok potem mimogrede naredis kaksno novo udrtino katero je tezko popraviti.... No potem pa po granulacijah brusnega papirja naprej od 180 da si ne naredis preglobokih raz in tja do 800... kar je pa naprej pa samo za skoraj sijaj vendar je potem potrebno se polirati ali pa ponovno mazati... naj vas ne nese, ce je premaz mat varijante boste sijaj z njim tezko dosegli ce pa se ze ga je flekast. Ce bi radi sijaj naj se uporabljajo premazi sijaj. (med menjanjem papirja je potrebno les ocistiti "spihati" da ne brusis z delci prejsne granulacije in se cudis zakaj ti dela raze)

    Za zadostno gladkost se lahko po vsaki granulaciji les samo navlazi cisto na fino in potem pobere vzdignjena vlakna z naslednjim papirjem...
    BTW firnezovo olje je ena najstarejsih in najboljsih zascit lesa... Res pa je ce si prehud se predolgo susi... in ima svoj vonj.

    Dolocene zadeve niso nic skrite, tisti kateri skrivajo mislijo da samo oni znajo.

  2. #32
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Dolenjska
    Prispevki
    82

    Privzeto

    Glede brusenja bi pa najprej predlagal kaksno "cihklino" ali bolj po slovensko strgala razlicnih oblik. Z strgalom takoj vidis koliko si porezal materijala. Z papirjem je malo drugace. Ce nisi vesc svojih rok potem mimogrede naredis kaksno novo udrtino katero je tezko popraviti.... No potem pa po granulacijah brusnega papirja naprej od 180 da si ne naredis preglobokih raz in tja do 800... kar je pa naprej pa samo za skoraj sijaj vendar je potem potrebno se polirati ali pa ponovno mazati... naj vas ne nese, ce je premaz mat varijante boste sijaj z njim tezko dosegli ce pa se ze ga je flekast. Ce bi radi sijaj naj se uporabljajo premazi sijaj. (med menjanjem papirja je potrebno les ocistiti "spihati" da ne brusis z delci prejsne granulacije in se cudis zakaj ti dela raze)
    Spomladi se bom lotil obnove enega kopita in bom verjetno star premaz odstranjeval kar z lavacolom, torej kemičnim odstranjevalcem. Z brusnim papirjem je treba biti res zelo previden, ker lahko tudi ob uporabi klade oziroma nečesa podobnega pride do neravnine. Tako da bom šmirglal samo na koncu z res fino granulacijo, pa še to zelo pozorno.

  3. #33

    Privzeto

    Kolikor je bilo debat, vsi pravite, da je potrebno staro zaščito zbrusit dol, kar pa če se zakoplješ v različne internetne strani ljudje večinoma odsvetujejo...

    Veliko je napisanega o postopkih z odstranjevalci stare zaščite, da se naredi kopel za odstranjevanje, itd...
    http://www.youtube.com/watch?v=p21MKDi3r8o

    Nato z likalnikom s paro in eno staro rjuho odstranjevanje še tiste zaš?ite, ki ostane v kopitu, nato les zgleda čisto surov
    http://www.youtube.com/watch?v=F_Z_h76Sd1w

    Mene drži, da bi probal na ta način...

    Ima kdo kakšne izkušnje s takšnim postopkom?

    Kaj bi bilo primerno vzet za odstranjevanje stare zaščite pred likanjem?

  4. #34
    Član od
    Mar 2008
    Lokacija
    jagoda
    Prispevki
    334

    Privzeto

    Likalnik pa para.. to ni za zadeve katere so dodane v les... to se uporablja pri udrtinah in praskah.
    lp MAj

  5. #35

    Privzeto

    Drži, tudi za to...

    A isti princip s paro se lahko uporabi, da čisto dokončno ven spraviš prvotno zaščito, po tem ko jo z odstranjevalcem našpricaš in z gobico lepo očistiš, skrtačiš narahlo, itd. in še kaj ostane...

    Tudi tu je primer:
    http://www.youtube.com/watch?v=BkIDm_2lN1c

    Zanima me pa ravno to, s kakimi odstranjevalci se lahko odstrani prvotna zaščita, ki je vpita v les in sicer brez šmerglanja, v konkretno tem videu so uporabili citrstrip striping gel, v nekaterih drugih simple grain, krud kutter, itd...

    Razredčilo?
    Aceton?
    Terpentin?
    Različni odstranjevalci laka in barv?

  6. #36
    Član od
    Mar 2008
    Lokacija
    jagoda
    Prispevki
    334

    Privzeto

    No sem na hitro preletel video kateri si dodal.., pa se naslednjega.
    Clovek uporablja LAVO za odstranjevanje lakov... itd. Dobi se jo v mavrici. Pred uporabo likalnika se je zgleda preprical da je bil njegov bukov rocaj popajcan z vodnim pajcom. Ko je z paro napadel kopito je pajc shlapel... Vodno luzilo ali "pajc" je drugace prah zmesan z vodo. Pri nas bos redko prisel na bukove rocaje kateri so brez luzenja beli...
    lp MAj

  7. #37

    Privzeto

    Doma imam nekaj robe iz 1.sv.v., ki se mi je nabrala z leti pešačenja po gozdu. Med njimi sta tudi ti 2 puški. Odločil sem se, da bi jih spravil v mal boljše stanje.
    Sicer se mi nikamor ne mudi, ker bom trenutno vložil denar v pravo puško, ampak vseeno me zanima, kako naj začnem. Kolega mi je svetoval, naj jih dam za nekaj časa v nafto, da se mi bo razljahljal zaklep.
    Seveda sledi temeljito čiščenje in nazadnje še izdelava kopita. Mogoče kdo ve vsaj pribl. ceno, koliko pride izdelava takega provizoričnega kopita, ker sam nimam predstave o teh cenah?

    Na sliki sta pa 2 puški+2 menjalni cevi + del skrajšane puške, ki je najverjetnej služila za raušvic

  8. #38
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    75

    Privzeto

    http://forum.prohereditate.com/

    Tukaj boš našel vse kar te zanima.

  9. #39
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    Citat bumbum je objavil: Pokaži objave
    Doma imam nekaj robe iz 1.sv.v., ki se mi je nabrala z leti pešačenja po gozdu. Med njimi sta tudi ti 2 puški. Odločil sem se, da bi jih spravil v mal boljše stanje.
    Sicer se mi nikamor ne mudi, ker bom trenutno vložil denar v pravo puško, ampak vseeno me zanima, kako naj začnem. Kolega mi je svetoval, naj jih dam za nekaj časa v nafto, da se mi bo razljahljal zaklep.
    Seveda sledi temeljito čiščenje in nazadnje še izdelava kopita. Mogoče kdo ve vsaj pribl. ceno, koliko pride izdelava takega provizoričnega kopita, ker sam nimam predstave o teh cenah?

    Na sliki sta pa 2 puški+2 menjalni cevi + del skrajšane puške, ki je najverjetnej služila za raušvic
    Zgleda da je bil tud naš ata raubšic , jaz nisem kompliciral, peskanje in mazanje in na steno. provizorij kopito pride nekje 100 eur, ali pa ga narediš sam. Meni je bilo ljubše direkt iz zemlje na steno.

  10. #40
    Član od
    Feb 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    362

    Privzeto

    aron, pa saj puška na tvoji sliki ni nič krajšana...ali pač?

    bumbum, upam, da veš, da ti vsi bajoneti ne pašejo k cevem. Je pa pr takem stanju po moje brezveze delat kopita. Raje čimbolj očisti železo, odstrani rjo in jo zaščiti. Na koncu pride tudi to lahko prav lep eksponat

Stran 4 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •