Stran 10 od 10 PrvaPrva ... 678910
Rezultati 91 do 98 od 98

Tema: 222rem ali 223rem?

  1. #91

    Privzeto

    Pozdravljen Projc, uporaba je dovoljena in ni v nasprotju z zakonom, tako da se ni potrbno obremenjevat z dokazovanjem.
    Je pa v kalibru 5,6 najbolj primeren 5,6x52 R Savage saj je krogla gram težja in tudi za 100m/s ali več počasnejša s tem pa tudi podpludb praktično ni, divjad pa naredi največ 10 do 20 korakov preverjeno!

  2. #92

    Lightbulb

    niso prenekateri strokovnjaki brezveze namensko izdelovali še bolj švohne kalibre za srnjad...
    in ti mali rezantni kalibri so idealni za sprobat bakrene krogle, imho.

  3. #93
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    Če še jaz dodam svoje mnenje in izkušnje glede na to da imam tudi sam ta kaliber...

    Kaliber kot sam je čisto uredu za srnjad, vendar je daleč od idealnega... V osnovi je smisel takega kalibra izredno visoka hitrost in hidro šok, ki ga naredi na divjadi, posledica so podpludbe, zato je najbolj primeren za odstrel manjše divjadi(lisica, svizec...) Sem pa tudi sam uplenil nekaj srnjadi s tem kalibrom, krogle FMJ 3,6g z hitrostjo 1000m/s. Srnjad je v večini primerov padla v ognju oz v neposredni bližini... Je pa vedno velika podpludba...

    Osebno sem uporabo tega kalibra opustil izključno zato, ker imamo v lovišču prašiče in jelenjad, tako da grem na jago raje z kakim večjim kalibrom in sem brez skrbi.

  4. #94

    Privzeto

    citat: [QUOTE Sem pa tudi sam uplenil nekaj srnjadi s tem kalibrom, krogle FMJ 3,6g z hitrostjo 1000m/s. Srnjad je v večini primerov padla v ognju oz v neposredni bližini... Je pa vedno velika podpludba...
    [/QUOTE]
    Pa smo tudi pri tem vprašanju.
    Tudi sam mislim, da je zakonska prepoved FMJ krogel vprašljiva. V cal. 8mm srnjad sicer zbeži čeprav je dobro zadeta. V hitrejših nabojih pa dela dobro (zelo dobro), smo pa v prekršku.
    In zopet smo pri izkušnjah, sposobnostih itd.

  5. #95
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    [/QUOTE]
    Pa smo tudi pri tem vprašanju.
    Tudi sam mislim, da je zakonska prepoved FMJ krogel vprašljiva. V cal. 8mm srnjad sicer zbeži čeprav je dobro zadeta. V hitrejših nabojih pa dela dobro (zelo dobro), smo pa v prekršku.
    In zopet smo pri izkušnjah, sposobnostih itd.[/QUOTE]

    Ja osebno sem z .223 samo fmj streljal, kljub temu, da sem vedel da sem v prekršku... Je efekt tapravi ker je hidrošok tako močen zaradi hitrosti.

    Sicer pa mislim da je prepoved FMJ krogel za lov kr na mestu, ker ravno kot si reku npr pri 8mm divjad gre kljub natančnemu zadetku. Roko na srce pa večina jagrov, če krvi na nastrelu ne najde ne gre niti pregledovat s psom... In spet večina jagrov, ki uporablja FMJ uporablja stare vojaške zaloge 7,9 in je po moje kar nekaj izgubljenih kosov, saj o nekem krvnem sledu ne moremo govorit... Naj me kdo popravi če se motim...

  6. #96

    Privzeto

    citat: In spet večina jagrov, ki uporablja FMJ uporablja stare vojaške zaloge 7,9 in je po moje kar nekaj izgubljenih kosov, saj o nekem krvnem sledu ne moremo govorit... Naj me kdo popravi če se motim...[/QUOTE]

    Točno. Če kdo, potem smo iskalci tisti, ki vemo kako dela kakšna krogla.
    Čeprav strelec zatrjuje, da ni zadel ker ni nič krvi, je plen po 100m. Gladek prestrel z polno kroglo 8mm.

  7. #97
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    0.223 ali 0.222 ali 0.308 pomeni dimenzijo v premera cevi ali premera krogle v palcih (po angleško "inch") En angloameriški palec pa je 25,40000508 mm, in še obe številki skupaj pomnožimo dobimo mere v milimetrih torej:25,40000508 x 222 je 5,63880112776 mm
    0.223 palca pa je 5,66420113284 mm

    Energijo izstrelka pa izračunamo tako da hitrost kvadridamo pomnožimo z težo in delimo z dve. Če uporavljamo osnovne enote (meter, sekunda, kilogram dobimo ven Joule (J)

    Primer pri .223:
    (((1000 m/s)^2)x 0.0032 kg)/2 = 1600 (m^2 x kg)/s^2 = 1600J
    Marko Gorše, Nadlesk

  8. #98
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Kalibri...

    Lp!

    Sam nimam .223 rem, imam pa 5,6x50rMag, nekoliko rezantnejša kroglica. Uporabljam RWS 3,24 gramski TMS. Kakor je Muzikant zapisal, vedeti je treba kam pomeriti in seveda tam tudi zadeti... Do sedaj vedno bil prestrel in močna krvna sled, razen v enem primeru, mladice, kjer je kroglo obrnilo in je končala v kolenu prve desne noge. Zadeta po šolsko, a je rebro kroglo obrnilo, na izstopni strani in je potovala pod kožo, do kolena prve desne noge. Za podpludbe pa tako...če veš kam pomeriti in seveda tudi tam zadaneš, so le te zanemarljive. Puška je res natančna in dejansko nese "luknjo" v "luknjo". So pa to kalibri za odprt, pregleden teren, ker najmanjša ovira spremeni krogli pot. Čeravno jo jaz tak isto uporabljam za lov po hosti, samo treba je biti malo strpen in najti "luknjo", skozi katero spustiš strel... Za prvo puško jo pa vseeno odsvetujem...

    Jutri pa premestim temo, kamor spada, edino če me kak drug ne prehiti. Sedaj moram sčistiti železje, ker sem ravno z Gore... Ena frata, trije srnjaki in dve srni...ja v Gori vidiš marsikaj, pa še sam sem tam, ker naši "vele" lovci se drenjajo po dolini, po prežah, no vsaj sedaj, ko so padli lanščaki in se je sporostil odstrel 2+ srnjakov... No pa jih bo itak veselje po dveh dneh minilo in bo spet mir v lovišču in bom zopet edini na lovu...hehehe...Matr je to fajn!!!

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

Stran 10 od 10 PrvaPrva ... 678910

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •