Stran 66 od 129 PrvaPrva ... 165662636465666768697076116 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 651 do 660 od 1282

Tema: Krvna sled

  1. #651

    Privzeto

    Uspešnost iskanj je slaba odkar število vseh iskanj dvigujejo tudi kontrole nastrelov.
    Moje mnenje je, da kontrole lahko izvajajo le starejši, preizkušeni psi. Mlajše lahko hitro pokvarimo ko jih "nalažemo" z ukazom "išči kri", potem pa ni ne krvi, ne plena.

  2. #652
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Uspešnost iskanj je slaba odkar število vseh iskanj dvigujejo tudi kontrole nastrelov.
    Moje mnenje je, da kontrole lahko izvajajo le starejši, preizkušeni psi. Mlajše lahko hitro pokvarimo ko jih "nalažemo" z ukazom "išči kri", potem pa ni ne krvi, ne plena.
    Ne boš verjel, tukaj se strinjam s tabo.
    Mogoče bi namesto preizkušeni raje rekel rutinirani psi s tovrstnimi iskušnjami.
    Pa vendar se mora tudi začetniški tandem po nekaj uspešnih lažjih iskanjih soočiti s kontrolo nastrela. Ali bi se pes počutil manj "nalaganega", če bi ga na nastrel privedel na navadnem povodcu, kasneje, v primeru, da nam nakaže, da je divjad ranjena pa bi mu nadel sledno ovratnico in nadaljeval s sledenjem?

  3. #653

    Privzeto

    To sem že enkrat napisal.
    Na kontrolo nastrela psa privedite prosto in ga opazujte. Če začne slediti v določeno smer greste počasi za njim. Ni nujno, da je kri. Dokler niste sigurni, da je divjad ranjena, ga ne vzpodbujajte.
    Seveda bo kakšnega psa zavedla tudi zdrava sled. Zato je pomembno, da gremo v kontrolo šele po 4 urah. Pri mlajših je težava tudi to, da še nima točno izoblikovanega vzorca obnašanja in ga ne prepoznamo, če res nismo veliko z njim.

  4. #654

    Privzeto

    Da bolj natančno pojasnim.
    Psička bavarka v drugem letu še ni narejena, čeprav ima opravljen preizkus.
    Ko je v tvoji LD lovec streljal zajca, me je po koncu lova prosil, če ga skušam poiskati. Nastrel mi je nakazala vendar jo ni pretirano zanimal, ker zajca ni poznala. Vedeti je treba, če je dlaka, je zadetek pri šibrah. V tem primeru je treba ukazati, da začne slediti. Po okrog 300m, ko sem videl, da intenzivno sledi sem jo spustil. Dvignila je zajca in ga gonila okrog 15 minut. Potem se je vrnila in nakazala, naj grem z njo. Po 1200m sva bila pri zadavljenem zajcu. Tako sem iskal tudi lisice, kune in jazbece.
    Psa in njegovo govorico telesa je treba le dobro poznati.

  5. #655
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto

    Tudi sam sem mnenja, da psu ne bi smelo škoditi, če gremo z njim na nastrel male divjadi. Pač ena iskušnja več.

  6. #656

    Privzeto

    Citat Sraka je objavil: Pokaži objave
    ... Drugo kar pri tem pogrešam je primerjava s kakšno tujo podobno analizo ( recimo nemško ali avstrijsko ). Sam sem pred leti v neki nemški reviji nekaj podobnega videl in tam so zapisali, da je v povprečju zgrešenih strelov nekje med 10 do 15 odstotkov ali celo tja do 18 %. ...
    Ravno to je že napisal Miš93 in sem jaz poudaril nekaj objav nazaj.
    Zato sedaj, ko je nekdo le vklopil možgane, še malo dodajam:
    Osredotočil se bom na srnjad.
    Odstrela: 38885
    Iskanja: 1872, kar je enako 4,81%

    Pustimo za sedaj na strani uspešnost iskanj, ki je glede na celoten odstrel srnjadi 2,11%.
    Posvetimo se dejstvu, da je iskanja pri nas v primerjavi z evropskimi državami 3 do 4x manj (3 x 4,81% = 14,43%)

    Torej 3x premalo se išče, iz česar lahko sklepamo, da 3x toliko divjadi kot se najde, zgnije v lovišču! Moja mala sršenja pamet mi pravi, da je za rešitev te težave potrebno na evropsko raven dvigniti število iskanj, torej, da je treba iskati vsaj 3x toliko kot sedaj. In ker od obstoječih krvosledcev ni pričakovati, da bodo kar naenkrat toliko povečali svojo dejavnost, je po mojem potrebno poskrbeti, da se poveča število krvosledcev. Seveda ti ne bodo takoj postali odličnjaki in marsikdo bo odpadel kot slab, a večina se bo izboljševala in iskanost, posledično pa tudi število najdene zastreljene divjadi se bo zviševala.

    Kljub tem jasnim številkam in logiki, pa dobivamo nazaj odgovore, ki nasprotujejo širjenju baze krvosledcev z izgovorom, da bo ta širša baza prinesla samo šlamparijo.
    Verjetno so oni od vsega začetka odličnjaki, ki jim nihče drug ne bo nikoli dosegel do kolen.
    Dokler bo tako razmišljanje med krvosledci, kar seveda ni izjema med lovskimi kinologi nasploh, bomo poročila s takimi številkamo brali še naprej!

    Pa naj povem še bolj direkt in čisto po domače:
    Če vso ostalo divjad do predvidenih "evropskih" 15% (torej preostalih cca 4.000 kosov srnjadi) iščejo "šalabajzerji" in ne najdejo niti enega kosa, to zadeve ne spremeni. Če pa najdejo en sam kos, bo to kos najden več kot je sedaj!
    Last edited by Sršen; 8. April 2012 at 16:28.
    Verum justicia quod parilitas!

  7. #657

    Privzeto

    Citat mprimoz je objavil: Pokaži objave
    Tudi sam sem mnenja, da psu ne bi smelo škoditi, če gremo z njim na nastrel male divjadi. Pač ena iskušnja več.
    Praksa kaže, da tako kot se ptičarja nauči prav vsega lovsko pasjega dela (ok, za jamarit je malo neroden), se tudi goniča lahko nauči recimo za vodno delo.
    Pes je lovčev spremljevalec in pomočnik in je voljan početi vse, kar mu vodnik omogoči. Nekaj bolj, drugo manj, kar mu nagonsko bolj leži.
    A kaj, ko se ravno lepo navadi, pa postane star.
    Verum justicia quod parilitas!

  8. #658

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    A kaj, ko se ravno lepo navadi, pa postane star.
    Zakon narave. Tudi pri nas.
    Zato bi pričakoval, da se na tečaj za vodnike krvosledcev prijavljajo mladi.
    Pa praksa zadnjih let kaže, da predvsem starejši, ki že imajo določene izkušnje z psi in želijo to znanje nadgraditi. Mladi pa največkrat le pokličejo in vprašajo, če lahko naslednji dan po tečaju že samostojno iščejo. To pove vse.
    V majskem Lovcu bo razpis. Mogoče bo letos drugače.
    Last edited by alojz1; 8. April 2012 at 17:11.

  9. #659
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    Verjetno so oni od vsega začetka odličnjaki, ki jim nihče drug ne bo nikoli dosegel do kolen.
    Dokler bo tako razmišljanje med krvosledci, kar seveda ni izjema med lovskimi kinologi nasploh, bomo poročila s takimi številkamo brali še naprej!
    Kot mladega vodnika tudi mene takšno razmišljanje zelo jezi. Pa kaj si moremo. K sreči sem v svoji kratki kinološki dobi uspel najti nekaj iskušenih kinologov, ki so pripravljeni deliti nasvete mlajšim, predvsem pa cenim pri njih to, da znajo priznati lastne napake in občasno nemoč v kinološki praksi.

  10. #660

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    Torej 3x premalo se išče, iz česar lahko sklepamo, da 3x toliko divjadi kot se najde, zgnije v lovišču! Moja mala sršenja pamet mi pravi, da je za rešitev te težave potrebno na evropsko raven dvigniti število iskanj, torej, da je treba iskati vsaj 3x toliko kot sedaj. In ker od obstoječih krvosledcev ni pričakovati, da bodo kar naenkrat toliko povečali svojo dejavnost, je po mojem potrebno poskrbeti, da se poveča število krvosledcev. Seveda ti ne bodo takoj postali odličnjaki in marsikdo bo odpadel kot slab, a večina se bo izboljševala in iskanost, posledično pa tudi število najdene zastreljene divjadi se bo zviševala.
    Mislim, da se vsi strinjamo, da je premalo iskanj. Na to problematiko, se vse skozi opozarja Komisijo za kinologijo pri LZS, VK za barvarje in tudi OLZ (saj našo), z analizami iskanj tekočega leta v primerjavi s predhodnimi leti. Za našo OLZ lahko zapišem, da imamo izdelane analize iskanj za vse upravljavce lovišč (LD), za vse vodnike krvosledcev, ki so iskali, uspešnost iskanja itd. Bolj podrobno, kot je objavljena analiza na internetni strani LZS. Analiza je pokazala, da imajo v nekaterih loviščih evidentirano samo eno iskanje, odstrel velike divjadi pa ima to lovišče preko 100, potem je nekaj takšnih, ki imajo odstrel velike divjadi poreko 150, iskanj pa samo dva ali tri. Vsak upravljavec lovišča (LD oz. njen član) ima vsaj enega krvosledca, nekatera lovišča tudi tri ali več, tako da v naši OLZ v povprečju prideta dva preizkušena psa po krvni sledi na lovišče. Število iskanj na psa je od ena do 15, v povprečju na psa je manj kot 5. Pri pregledu drugega odvzema iz lovišča, pa se tudi da ugotoviti, da je v tistih loviščih, kjer je manj iskanj večji drugi odvzem z oznako »neznano«. Ne bom trdil, da so opustitev iskanja po krvni sledi in najdeni kadavri velike divjadi v loviščih povezani, lahko pa iz izkušen iz lastnem lovišču povem, da dokler nismo zagotovili kontrolne preglede nastrelov in iskanje, smo vsako leto našli od 5 do 10 kosov poginule srnjadi, za katere je bil vzrok pogina neznan.

    Da bi na v našem LUO izboljšali iskanje po krvni sledi, smo pripravili sestanek z upravljavci lovišč in predstavili ugotovitve. Sestanka so se udeležili tisti upravljavci, ki imajo evidentiranih največ iskanj, ostalih žal ni bilo.

    To sem zapisal zato, ker Sršen, ugotavlja, da je premalo iskanj, problem bi rešil s povečanjem števila krvosledcev. Pristop k reševanju te problematike je lahko različen, odvisno od lovišča do lovišča, iz podatkov, ki sem jih navedel za našo OLZ, bi bilo bolje, da bi »pristopili« k reševanju problema na način, ki ga je predlagal Sraka, s kaznijo in odvzemom koncesije upravljavcu lovišča, saj imamo dovolj (lahko bi rekli preveč) preizkušenih krvosledcev, le upravljavci lovišča ne naredijo vsega, kar predpisujejo predpisi. Upravljavci lovišča so dolžni poskrbeti za pregled nastrela in iskanja ranjene divjadi in če bi ti odigrali svojo vlogo, da bi od svojih članov lovcev zahtevali prijavo vseh strelov in »zgrešenih« strelov na veliko divjad ter da bi se po strelu »opravilo to, kar se po zakonu mora«, bi se stanje na tem področju spremenilo na bolje. Svojo vlogo bo morala odigrati tudi Komisija za kinologijo pri LZS in tudi lovski inšpektor.

Stran 66 od 129 PrvaPrva ... 165662636465666768697076116 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •