Stran 56 od 129 PrvaPrva ... 64652535455565758596066106 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 551 do 560 od 1282

Tema: Krvna sled

  1. #551
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto prva umetna krvna sled

    Naj vam opišem včerajšnjo anekdoto z mojo še ne enajst mesečno balkanko.
    V torek zjutraj, ko sem se vrnil z lova, sem se odločil, da ponovno odidem na teren in položim prvo "krvno" sled za balkanko. Uporabil sem parkelj divjega prašiča, ki sem ga prejšnji dan vzel iz skrinje in ga pritrdil na palico. Pri polaganju nisem uporabil krvi. Položil sem cca 200 m rahlo vijugaste sledi. S polaganjem sem zaključil ob 8. uri. S psičko sem nameraval iti na sled v popoldanskih oziroma večernih urah. A glej ga zlomka, ravno popoldne je pričelo deževati, zato sem sledenje brisal s plana opravil za ta dan. V mislih sem imel, da bom moral pač položiti novo sled, saj nima smisla, da psičko, ki je popolni začetnik spuščam na sled starejšo od 24 ur. Včeraj dopoldne, ko sem prijatelju med pitjem kavice omenil ta pripetljaj s sledjo, mi je predlagal naj pa vseeno psičko preizkusim na način, da jo enostavno na povodcu popeljem na nastrel in opazujem njeno obnašanje. In ravno tako sem tudi storil. Včeraj ob 20. uri (natanko 36 ur stara sled), ko sva s hčerko zaključila popoldanski ringaraja na dvorišču pred hišo, sem s psičko odšel na sled. S seboj sem za vsak slučaj vzel tudi sledni jermen in ovratnico. Vse do mesta nastrela je vse potekalo kot običajen sprehod. Počasi sva se približala nastrelu, kjer sem se ustavil in brez povelja pričel opazovati psičko. Ta je takoj spustila smrček na nastrel in ga z zanimanjem ovohavala. Z govorico telesa (greben na hrbtu) mi je nakazala, da je na sledi živali pri kateri je zdravo upoštevati pravšnjo mero spoštovanja in previdnosti. Z mesta nastrela je s počasnimi koraki nadaljevala po sledi, po cca 5 metrih se je ustavila, dvignila glavo in z visokim nosom pričela loviti vonjave s smeri pravokotno na položeno sled. Za tem je spustila smrček na tla in pravokotno na sled cca 10 metrov preverila okolico. Ugotovila je, da tam ni nič zanimivega, zato se je vrnila na sled in nadaljevala z natančnim "branjem" sledi v kratkih počasnih korakih. Na začetku je na vsakih 5-10 m napravila korak ali dva v stran, za trenutek postala, natančno ovohala teren (kot bi preverjala ali je žival mogoče napravila kljuko) in se vrnila na sled ter nadaljevala po njej. Po cca 50 m izdelani sledi je to preverjanje opustila in vse do položenega parklja nadaljevala z neverjetno natančnostjo in umirjenostjo korak za korakom. Vse to me je tako fasciniralo, da sem ji pozabil zamenjati povodec za sledni jermen in ovratnico. Ob prihodu do "plena" je le tega temeljito ovohala, zgrabila v gobec in ga kot ptičar "aportirala" vso pot do doma (na povodcu). Seveda na koncu sledi ni manjkala pohvala za opravljeno delo.

    Sedaj pa vas izkušene vodnike krvosledcev prosim za mnenje (ob upoštevanju dejstev, da je bila to prva sled za psičko, da nisem uporabil krvi, da je bila sled stara 36 ur in da jo je dva dni spiral dež) ali ima psička zadovoljiv "talent" za učenje na krvni sledi in ali sem na sledi napravil kakšno napako?

  2. #552
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Nadaljuj
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  3. #553
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto

    Citat Veper je objavil: Pokaži objave
    Nadaljuj
    Hvala, te bom ubogal.

  4. #554
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    Če nimaš boljšega, je super odlično.
    Takšne treninge lahko izvajaš tudi na svežih jelenskih in prašičjih sledovih, psički čez nekaj sto metov rečeš "ne, zdravo!" ali kaj podobnega, vendar jo navadi na isto besedo, in jo odpelješ na sled, katero si sam postavil. Na sled pa le pokapaj vsaj par kapljic krvi in jo utrjuj na KRVNI SLEDI, da se bo naučila ločevati sled zdrave divjadi od "kao" ranjene. Umetne sledi pa izdeluj čedalje daljše, do 300, 500, 800 korakov, potem boš pa nadaljeval. Glede starosti sledi boš pa videl, če ti bo "komot" izdelovala 12-15 ur stare sledi, ji podaljšaj, če ne pa skrajšaj-jasno.
    Drugače pa, kot ti je napisal Veper- kar nadaljuj!

  5. #555
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto

    Citat jež je objavil: Pokaži objave
    Če nimaš boljšega, je super odlično.
    Kaj čem, takle materijal so mi podtaknili južni bratje.
    Drugače pa hvala za nasvete.

    Še nekaj me zanima, in sicer pri polaganju krvne sledi ne želim uporabljati parkljev srnjadi, ker mi psička do danes ob morebitnem prečkanju sveže sledi srnjadi ni pokazala zanimanja zanjo, nad čimer sem še posebno navdušen, zato je ne bi rad po domače povedano "zafural". Ali menite, da bi lahko imela psička zaradi tega težave na UP, kjer sledi najpogosteje polagajo s parklji od srnjadi?

  6. #556
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    Citat mprimoz je objavil: Pokaži objave
    Kaj čem, takle materijal so mi podtaknili južni bratje.
    Drugače pa hvala za nasvete.

    Še nekaj me zanima, in sicer pri polaganju krvne sledi ne želim uporabljati parkljev srnjadi, ker mi psička do danes ob morebitnem prečkanju sveže sledi srnjadi ni pokazala zanimanja zanjo, nad čimer sem še posebno navdušen, zato je ne bi rad po domače povedano "zafural". Ali menite, da bi lahko imela psička zaradi tega težave na UP, kjer sledi najpogosteje polagajo s parklji od srnjadi?
    Sem ti že omenil, mora se naučiti ločevati sledi ranjene od zdrave divjadi, ne glede na to, kaj sledi-čeprav polža. Kako pa misliš, da boš kasneje iskal ranjeno srnjad(?).

  7. #557
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Na Robu
    Prispevki
    438

    Privzeto

    mprimoz - pamet v roke (bistven del opreme pri tem poslu ). Kar bom napisal je moje osebno mnenje in nima nobene veze z mnenji drugih predvsem pa nobene zveze z "uradnimi" stališči komisij, zborov in drugih organov...

    1. Ne podcenjuj psice - verjemi da z lahkoto loči sled zdrave (žive) srnjadi od sledi ki jo naredi človek s parkljem (mrtve) srnjadi.

    2. Pri polaganju daljših sledi ki jih boš pustil čez noč bo slej ko prej te sledi prečkala zdrava divjad - od velike najbolj verjetno srnjad. Ne pozabi - to ni težava ampak priložnost! Priložnost da psa naučiš in utrjuješ v BISTVU vsakega sledenja - sledozvestosti - da zaključi le tisto sled ki jo je začel. Več "problemov" je preprosto več priložnosti.

    3. Dokler ti psica brez težav izdeluje sled parklja brez krvi, ne izgubljaj časa in ne kompliciraj s krvjo

    a. psica je ne rabi
    b. tudi na naravni sledi te bodo rabili predvsem takrat ko krvi ne bo - tisto kar vidijo bojo "znalci" če že ne našli pa vsaj poizkusili poiskati sami pri tem pa naredili tak "mess" s tisto krvjo ki je še bila da ni vse skupaj vredno počenega groša.

    Sam sem vsa šolanja svojih psov zaključil s sledenjem samo parklja - danes vem da je bilo polaganje krvi povsem odveč - sploh če nimaš krvi istega kosa divjadi s čigar parkljem je položena sled oz. je položen na koncu sledi...verjemi da pes točno loči vse sestavine sledi. Bistvo je sledozvestost - pa naj gre za iskanje divjadi ali pa sodnika na UP...samo natančno delo vodi do konca. Predvsem pa predlagam da greš s psico na kakšen tečaj, kajti takile nasveti brez vpogleda v celo sliko so lahko popolnoma zgrešeni...zato za vse zgoraj napisano velja - ne poizkušajte tega doma

  8. #558
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Citat miš93 je objavil: Pokaži objave
    mprimoz - pamet v roke (bistven del opreme pri tem poslu ). Kar bom napisal je moje osebno mnenje in nima nobene veze z mnenji drugih predvsem pa nobene zveze z "uradnimi" stališči komisij, zborov in drugih organov...

    1. Ne podcenjuj psice - verjemi da z lahkoto loči sled zdrave (žive) srnjadi od sledi ki jo naredi človek s parkljem (mrtve) srnjadi.

    2. Pri polaganju daljših sledi ki jih boš pustil čez noč bo slej ko prej te sledi prečkala zdrava divjad - od velike najbolj verjetno srnjad. Ne pozabi - to ni težava ampak priložnost! Priložnost da psa naučiš in utrjuješ v BISTVU vsakega sledenja - sledozvestosti - da zaključi le tisto sled ki jo je začel. Več "problemov" je preprosto več priložnosti.

    3. Dokler ti psica brez težav izdeluje sled parklja brez krvi, ne izgubljaj časa in ne kompliciraj s krvjo

    a. psica je ne rabi
    b. tudi na naravni sledi te bodo rabili predvsem takrat ko krvi ne bo - tisto kar vidijo bojo "znalci" če že ne našli pa vsaj poizkusili poiskati sami pri tem pa naredili tak "mess" s tisto krvjo ki je še bila da ni vse skupaj vredno počenega groša.

    Sam sem vsa šolanja svojih psov zaključil s sledenjem samo parklja - danes vem da je bilo polaganje krvi povsem odveč - sploh če nimaš krvi istega kosa divjadi s čigar parkljem je položena sled oz. je položen na koncu sledi...verjemi da pes točno loči vse sestavine sledi. Bistvo je sledozvestost - pa naj gre za iskanje divjadi ali pa sodnika na UP...samo natančno delo vodi do konca. Predvsem pa predlagam da greš s psico na kakšen tečaj, kajti takile nasveti brez vpogleda v celo sliko so lahko popolnoma zgrešeni...zato za vse zgoraj napisano velja - ne poizkušajte tega doma
    Ja Miš 93 tole pa z lahkoto podpišem
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  9. #559
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto

    Citat miš93 je objavil: Pokaži objave
    Pri polaganju daljših sledi ki jih boš pustil čez noč bo slej ko prej te sledi prečkala zdrava divjad - od velike najbolj verjetno srnjad. Ne pozabi - to ni težava ampak priložnost! Priložnost da psa naučiš in utrjuješ v BISTVU vsakega sledenja - sledozvestosti - da zaključi le tisto sled ki jo je začel. Več "problemov" je preprosto več priložnosti.
    Jež in miš93, hvala.

    Prosim za nasvet kako ravnati v primeru, ko psa na položeni sledi "zapelje" sled zdrave divjadi, ki je prečkala položeno sled, da pri tem dosežeš pravi učinek (prosim za natančnejši opis)?

  10. #560
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Na Robu
    Prispevki
    438

    Privzeto

    Ti še enkrat povem - ne zbiraj mnenj in nasvetov na ta način ker imajo lahko popolnoma napačen in tudi škodljiv učinek...poišči strokovno pomoč "v živo"...to niso kuharski recepti.

Stran 56 od 129 PrvaPrva ... 64652535455565758596066106 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •