Stran 26 od 129 PrvaPrva ... 162223242526272829303676126 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 251 do 260 od 1282

Tema: Krvna sled

  1. #251
    ZR7 Guest

    Privzeto

    V opomin naj zapišem mojo zadnjo svežo izkušnjo.

    Strel na dobrih 100m s kalibrom .222 rem. krogla S&B SP.
    Plen, lanščak srnjak povprečne teže in rasti.

    Lovec, ki je streljal, je strel natančno oddal v srnjaka, ki je stal kot narisan na šolski tabli. Kot smo kasneje videli, je bil tudi zadetek enako šolski.

    Ob strelu je srnjak visoko odskočil, pristal, obrnil in stekel v dobrih 10m oddaljeno goščavo ločja, praproti in robide.
    Mladica, ki se je pasla ob njem je tudi odskočila in nekoliko dlje tudi zavila v isto kritje. Čez nekaj kratkih sekund sem videl en kos teči v hrib, drugi pa je po moji presoji ostal v goščavi.

    Torej gremo plen po nekaj minutah samo še pobrat.

    Na nastrelu je najti nekaj svetle krvi, po prvi laični presoji pljučne.
    Glede na to in obnašanje sva s strelcem prepričana da bo zgodba v nekaj minutah zaključena. Kakšna zmota!

    Plena v goščavi ni najti in kmalu uvidiva, da bo potreben krvosledec. Seveda sva priznala, da sva prepričana v uspeh potacala sled.

    Drugo jutro bavarka brez uspeha presledi celotno področje goščave. Vodnik pa po natančnejšemu pregledu nastrela zatrdi, da ne gre za plučno kri, temveč maščobo pomešano z nekaj svetle krvi. Posumimo v strel v grodnico, vendar nikjer ni najti za tak primer značilne strižine. Niti sledu ni bilo o kakršnikoli dlaki.

    Po neuspešni prvi fazi se odločimo za sistematičen pregled širšega okolja. S strelcem obkroživa širše področje in iščeva morebitne znake po blatni poti v strmini. Vodnik s psom pa nadaljuje od goščave navzven.

    Tik preden smo se po nekaj urah odločili prenehati, pes potegne v naslednji graben in hitro pokaže plen oddaljen cca 400m od nastrela.
    Prestreljen šolsko skozi prsni koš tik za plečko. Tudi iztrel je bil običajen. A razen krvi na nastrelu, je kasneje ni bilo. Vsa je bila v prsni votlini, kjer nas je čakalo še večje presenečenje. Notranji organi so bili nepoškodovani. Le na pljučih je bilo zaznati udarnino, a raztrgana niso bila. Krogla je čudežno zgrešila vse organe, pri vstopu prebila eno, pri izstopu pa šla med dvemi rebri.

    Zadetek popolnoma identičen zadetku istega strelca dan poprej, ko je lanščak obležal 10m od nastrela.

    Sedaj pa bodi pameten, če si lahko....

  2. #252
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Tudi z močnejšim kal. se to dogaja .

  3. #253
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Zanimivo! Meni se kaj takega ob takem zadetku še ni pripetilo. Nekako do 100m ja, dlje pa ne. Se pa spomnim, da je enkrat Pernat v naši družini iskal srnjaka, ki je bil ravno tako prestreljen skozi rebra (med rebri) s 7 mm kroglo. Psa sta ga morala še goniti, da sta ga dobila.
    To je slaba stran ti. "kuhinjskih" strelov - meso je sicer manj poškodovano, je pa večkrat treba iskat. Srnjad še pomerim tako, prašiča pa če se le da v pleče. Krogla mu poškoduje tudi prednje noge in običajno ostane kar na nastrelu.

  4. #254
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Zgodi se, da pri strelih med rebri ne pride do poškodbe večjih žil, zato je treba žival še iskati ali celo loviti. Meni je plečet pri pujsu res škoda. Jagermaister, pa pomeri za plečko pa malo niže (velike žile).

  5. #255

    Privzeto

    Jazbec,
    edino pametno ravnanje s tvoje strani, ko si poklical gospodarja da sta pregledala nastrel s njegovim psom in našla srnjaka, pa čeprav je ležal 20m stran.
    Pa še to, nikoli do sedaj nisem zamenjal, pljučno kri, s krvjo(mozeg) noge, če kdo zamenjuje, je znak neizkušenosti.
    Koliko v vaši družini(vrhnika) odstreljujete letno srnjadi?

  6. #256
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Black je objavil: Pokaži objave
    ...
    Pa še to, nikoli do sedaj nisem zamenjal, pljučno kri, s krvjo(mozeg) noge, če kdo zamenjuje, je znak neizkušenosti.
    ...
    Drži! Zato se učimo. A tudi za mozeg ni šlo. Strel je bil skozi prsni koš.

  7. #257

    Privzeto

    Naj opišem današnji primer iskanja srnjaka.
    Sinoči me pokliče znanec in pravi, da je njihov lovec pred mrakom streljal srnjaka ki je odskočil in zbežal. Na nastrelu ni nič, dalje pa ni iskal. Dogovorila sva se , da se zjutraj oglasim zaradi kontrole nastrela.
    Zjutraj me ponovno kliče in pravi, da je iskanje nesmiselno (celo noč in zjutraj je padal močan dež) in, da je srnjak verjetno zgrešen. Ker sem že bil na poti sem rekel naj me vseeno počaka. Odšli smo v lovišče, kjer je psica sama našla nastrel in tako potrdila zadetek. Z gotovostjo je nato vodila v gosto praprot in robido (kjer bi bilo iskanje brez psa nesmiselno). Kmalu mi je pokazala srnjaka zadetega nizko v mehko.
    Pogoji za iskanje so bili danes skoraj idealni (vlažnost, primerna temperatura, brez vetra). To sem napisal zato, ker večina lovcev misli, da dež spere krvno sled in zato iskanje opustijo.

  8. #258

    Privzeto

    Alojz
    Imaš popolnoma prav.Zelo velika napaka nekaterih lovcev je, da mislijo, da dež spere krvno sled. V poletnem času vlaga pospeši razpadanje krvi kar povzroči še boljšo sled za pasji nos. Dež pa tako in tako ne more sprati krvi prav globoko v zemljo. Večji problem nastane v suhem vremenu in visokih temperaturah, ko se kri na hitro posuši, ali pri nizkih temperaturah, ko kri zmrzne. Taka sled pa je, zlasti za mladega neizkušenega psa zelo težavna, za izkušenega psa pa tudi taka izšusena sled ne sme predstavljati nobenega problema. Sam sem že imel primer ko mi je pes brezhibno poiskal obstreljeno košuto po sledi, ki jo je ponoči prekrila 30 cm debela snežna odeja.

  9. #259
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Že nekajkrat smo tukaj govorili o iskanju ponoči in bili zelo različnih mnenj. No včeraj je lovski tovariš streljal divjega prašiča kleče na pet metrovv trenutku ko je prašič stopil na vlako. Vsi vemo kako lahko in prepogosto na take razdalje zgrešimo saj so pogoji nemogoči namreč skozi povečavo streljnega daljnogleda vidimo bore malo ali nič,potem je tu največkrat nekaj lovske mrzlice in ne nazadnje se strelec v takem položaju največkrat preveč nasloni na puško in strel je nizek in po navadi zamujen torej pade nizko v mehko. Na nastrelu ne najdemo nič in tudi po sledi največkrat ni niti kapljice krvi do samega plena. V mehko zadeta žival se bo vlegla v prvem kritju in tam do jutra v miru poginila in tako ne bo problema z izsleditvijo. Če pa hodimo po domnevni sledi in iščemo na svojo roko brez psa seveda žival dvignemo in le ta se ustavi šele takrat ko pogine stoje med begom.Lovski tovariš ki je v čeraj streljal pa je reagiral pravilno in ni naredil niti koraka z vlake ,lepo poklical pomoč krvosledca in se umaknil. Glede na vse zgoraj napisano se nisem odločil za iskanje ponoči ampak sva z Dikom z delom pričela šele danes zjutral ob 6 uri in dejansko nisva na celotni sledi našla niti kaplje krvi .Dik me je sicer kmalu po nastrelu z ovohavanjem mlade bukvice v višini kakih 50 cm opozoril da je prašič zadet vendar videti ni bilo nič. Po sledi je vlekel suvereno vendar po nekaj deset metrih dvignil glavo in sledil delno z niskim in delno z visokim nosom vendar kot sem že napisal zelo suvereno in brez popravkov. Proti koncu sledi pa je pokazal pravidnost in jaz temu v šali pravim "kung fu položaj" torej pripravljen se je bil spopasti za plen in še sreča ,da je vsiljivec ,ki je ponoči plen poiskal sam in ga delno odnesel delno pa odvlekel popustil in odpetal novim dogodivščinam naproti seveda z polnim trebuhom prašičjih zadnjih nožic.To je tisti problem ,ki ga imamo vodniki krvoskledcev na področju stalnih velikih zveri.Povezava 4661

    Povezava 4662
    Prašiča oziroma kar je ostalo od njega bo seveda odpeljal higienik in zgodba je zaključena. Vsekakor pa moram povdariti,da tudi če bi šel iskat ponoči se zaradi tega ker na nastrelu ni bilo znakov zadetka nebi odločil za iskanje in stvar bi bila ravno tako realizirana šele danes zjutraj.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  10. #260
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Ne rečem, da ni prav pustiti žival, da se do jutra umiri. Pri nas v tem času bi šli takoj za njim s psi, ker do jutra bi bil za konfiskat, tako kot ta vaš

Stran 26 od 129 PrvaPrva ... 162223242526272829303676126 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •