Stran 2 od 129 PrvaPrva 1234561252102 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 1282

Tema: Krvna sled

  1. #11
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Ganges je objavil: Pokaži objave
    Je pa lahko prav gotovo in tudi bo problem, če bodo te cene previsoke, ...
    Pa dajmo o cenah. Koliko stane vodnika da spravi psa na nivo, da z njim kvalitetno opravi to storitev? Verjetno malo več kot dobi od povprečne LD za svojo uslugo.
    Sedaj se nam vrača vse tisto pametovanje in komotnost, ki smo si jo lovci privoščili do sedaj. Če bi skrbeli za kinologijo kot se za lovce spodobi, bi imeli dovolj psov vseh uporabnostnih vrst, in bi jih plačevali počasi in pošteno preko vseh možnih oblik nagrajevanja, od priznanja dela vodniku, ki se s psom ukvarja do nagrade na koncu ob opravljenem delu. Razni stroški iskanja samega, npr. potni ipd. so le delček. In priznanje samo tega delčka je milo rečeno nepošteno. Zatorej se bo to prej ko slej plačevalo pošteno s polno ceno, najsi bo preko dobre kinološke politike lovske družine ali direktno vodnikom, ki bodo sami samostojno "delali" pse.

    Glede zatajitve strelov se ne bojim preveč. Pregovorna Slovenska fovšija bo opravila svoje, inšpektorji pa morajo tudi opraviti svoje delo. Tudi javnost vedno bolj gleda pod prste.

    Le dobre družine bodo prebrodile te krize. In dobra družina ima urejeno tudi kinologijo. Vedno več vodnikov, ki imajo pse samo še zase, to mojo tezo potrjuje.

  2. #12

    Privzeto

    Sprašujem zato,ker se je pojavil en nedorečen sklep!
    V družini je bil sprejet sklep, da v primiru uporabe krvosledca plača stroške lovec, ki je divjad zastrelil. Krvosledec in vodnik sta iz naše LD,družina je prispevala tudi za nabavo psa polovico kupnine.Ta lovec je opravil cirka 15 pregledov nastrela in iskanj v naši ld, v lanskem letu, po večini smo ga vprašali za račun vendar ni hotel nič,je pa na koncu leta seštel koliko je naredil km in pregledov,in potegnil skupaj stroške,sedaj pa pride problem,ali je dolžna LD te stroške poravnati,ali bi moral zaračunati posamezniku,glede na sklep,oziroma kdo je obvezen plačati stroške LD ali lovec, ki zastreli.Zanima me pravno,oziroma po PS-ju.
    lp

  3. #13

    Privzeto

    Zelo tipično za slovensko lovsko prakso. Kinologija je bila, je in bo za večino modrijanov nujno zlo. In takšni imajo v LD vse prepogosto še glavno besedo.

    Razmer na tem področju ne bomo uredili vse tako dolgo dokler se v to nesrečno zgodbo ne bo aktivno vključila lovska inšpekcija. Čas je že, da se začne ukvarjati s pravimi stvarmi in ne, da muči nekega lovca, ki je ob nepravem času uplenil nepravega srnjaka in s podobnimi stvarmi ali s tem, da neka LD nekaj dni zamuja s kakšnim vnosom v Lisjaka.

    V mojem širšem okolju je vse manj zanimanja za usposobitev psa za iskanje po krvni sledi. In še tisti, ki imajo psa preizkušenega po krvni sledi, nočejo niti slišati, da bi se dali na spisek iskalcev. Nekateri izkušeni vodniki, ki so ostali brez psov zaradi starosti ali kakega drugega vzroka, niti slišati nočejo več, da bi še enkrat prehodili vso to krvosledniško kalvarijo. Tudi sam spadam med te zadnje.
    Psičko sem usposobil za svoje osebne potrebe in me drugo niti pod razno več ne zanima. Osel gre le enkrat na led, pravi stari pregovor. Dvanajst let izigravanja "osla" je bilo res dovolj.

    Da pa bi uplenitelj moral kriti stroške iskanja, pa je ena največjih neumnosti, ki smo jih sposobni proizvesti v naših LD. To kaže na naš odnos do lovske kinologije. Vpoglejte v finančne bilance LD in primerjajte porabo denarja za lovsko strelstvo in lovsko kinologijo in vse vam bo takoj jasno. Pa nimam nič proti lovskemu strelstvu, ki je pomembna dejavnost in aktivnost lovcev, vendar primerjava namenjenih in porabljenih sredstev med obema dejavnostima pove vse.

    In o lovski kinologiji vedo v LD povedati in tudi odločajo največ tisti, ki v življenju niti pudlja še niso naučili "sedi" ali "lezi".

    Končujem, da me preveč ne zanese in ne zapišem še kaj bolj pikrega.
    Lep pozdrav!

  4. #14
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Sraka je objavil: Pokaži objave
    ... in primerjajte porabo denarja za lovsko strelstvo in lovsko kinologijo in vse vam bo takoj jasno. ...
    Marsikje še tega ne moreš primerjati, ker na nobenem od teh področij ni nič kaj prida. Mogoče bi bilo bolje primerjati, koliko denarja iz lovišča gre za malice, proslave in druge reči, ki se na noben način ne vračajo v lovišče in koliko na drugi strani za kinologijo.

  5. #15
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Jej jej koliko besedičenja okoli tako nepotrebne nadloge kot je krvosledništvo. Še najbolj se je realnosti pribljižal Sraka in za izrečeno kapco dol. Tudi sam se kot veste ukvarjam z krvosledništvom in sem verjetno edini ki za svoje delo lahko izdam uradni račun saj imam registrirano obrt in v opisu del se najde poleg pasje šole še uslužno krvosledništvo. Torej lahko sam uravnavam ceno storitve in se o ceni tudi dogovarjam z naročnikom. Naročnik pa je po pravilu lovec ,ki je žival zastrelil. No vsekakor pa imajo LDji svoje pravilnike in tako rešujejo take stvari. Račun pa je smotrno izstaviti na LD ker je tudi plačilo zaneslivejše. Povedati pa vam moram,da do sedaj še nisem izstavil računa in tudi nisem zahteval drugega plačila kot je povrnitev stroškov za gorivo. V naši LD sem predlani iskal brezplačno,lansko leto pa sem iz izkupička po poslovniku določene vrednosti izkanja kupil svojim psom 15 kg kvalitetnih briketov.
    Pravzaprav mislim,da se vrednosti sploh ne da določiti ker je če izvzamemo stroške goriva in dopusta delo krvosledca preveč plemenito ,da bi ga ovrednotil. Vrednost naj določi lovec ,ki se mu je pač zgodila nevšečnost in verjamem ,da smo vsi iskalci zadovoljni predvsem z vidno olajšannem izrazu obraza strelca,ko se iskanje uspešno zaključi.
    KOt pa pravita Sraka in ZR7 je dejstvo,da so krvosledci verjetno najdražji ,če jih pogledamo iz strani šolanja,vzreje in seveda strani prepirov in fovšije med nami vodniki samimi.

    Povzetek; Vsak naj si sam izračuna koliko mu je vredno,da se zastreljeno divjad najde in ugotovil bo,da je ponujeno plačila praviloma vedno višje od tistega ,ki ga vodniki potem tudi sprejmemo. So pa seveda tudi izjeme na obeh straneh,vendar tako je povsod in ne samo v krvosledništvu.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  6. #16

    Privzeto

    Vse to je res in pridružujem se vam,stvar pa je tako kot sem napisal.Krvoslednik pa vztraja pri tem da ta člen ni pravno sprejemljiv,ne gre se pa za to da bi rad pokasiral. Torej kdo ima prav krvoslednik ki trdi da je ta sklep sporen ,ali ld ki sklep zagovarja!
    Ni pa tukaj govora kdo bo plačal kdo ne gre samo za sklep.
    Pa brez zamere ker sem tečen s tem,gre samo zato da vidim kdo ima prav.
    lp

  7. #17

    Privzeto

    Ali ni logično- če se divjadi ne izsledi ima škodo LD-dobiček od prodane divjačine.

    Po mojem mnenju je stvar jasna LD mora izplačati stroške iskanja vodniku (splošna praksa je taka in tudi zakon to veleva)-ne vem kdo je predlagal in zakaj ste sprejeli tak pravilnik v vaši LD?

  8. #18

    Privzeto

    Hmmmm..tu se pogovarjamo samo o dobičku in o tem, KOMU se splača zastreljeno divjad najti in kdo ima kaj od tega. Kaj pa lovska etika? Odnos posameznika do divjadi? Res je - LD ima, denarno gledano, največ od najdene divjadi. Kaj pa lovec - posameznik, ki je divjad zastrelil? A njemu naj bo pa vseeno, kaj se z živaljo dogaja in če poginja v mukah? Koliko je "vredna" torej moralna obveza lovca ob slabem strelu?

    Sicer odvisno od posameznika in njegovega "dojemanja" lova - ampak zase vem, da ne bi mirno spala, če bi vedela, da sem jaz krivec za zafušan strel in da je nekje žival, za katero ne vem, kaj se z njo dogaja in v kakem stanju je. Zato pa imamo krvosledce! Pa denar gor al dol.

    Ali gre iz mojega žepa ali iz blagajne LD, je čisto vseeno, normalno pa je, da se za njegovo delo pokrije določene stroške. Pri nas krije prvo iskanje v sezoni družina, ostali zapacani streli istega lovca pa bremenijo njegov žep. (naj gre še enkrat nastrelit puško, al pa naj pač plačuje iskanja...).


    Lp, B.
    Last edited by Breza; 10. March 2008 at 16:11.

  9. #19

    Privzeto

    Ker so zadeve glede iskanja po strelu, ko divjad ne pade v ognju in se je brez psa ne najde, pač takšne kot jih tukaj opisujete in ob tem še vsak s svojega zornega kota tudi opravičujete, se pač veliko strelov zamolči in se ne išče. Ali pa se slab strel pokrije z neresničnim izgovorom.
    In vodnik, ki vodi psa po krvni sledi, bi potem še moral razmišljati o tem kdo mu bo kaj dal vsaj za bencin ali pa plačal vsaj pijačo v bližnji krčmi, ker kaj drugega tako v glavnem nikoli v vseh dvanajstih letih nisem dobil. Razen v primerih tujih gostov, ko sem od vseh, razen od Avstrijcev, dobil nagrado, ki ni sramotila uplenitelja in ne mene z moji psičko.
    Kot prvo je za ureditev tega odgovorna LD, kako bo pa potem to uredila znotraj svojih vrst, pa vodnika ne more in ne sme bremeniti. In ker to ni urejeno ter na tem področju vlada v največjem delu LD popolna anarhija, se nam pač dogaja, da se ali sploh ne išče, ali pa se išče z nepreizkušenimi psi in to po možnosti s kar več takšnimi naenkrat. Običajno se seveda sploh ne najde, ker se tudi ne more. Vedno bolj se med lovskimi vodniki psov in velikem delu odgovornih v LD uveljavlja prepričanje, da je moč iskati z vsakim psom, ker ima pač vsak pes nos.

    Enkrat sem že zapisal in bom še enkrat ponovil. Dokler se temu področju ne bolj podrobno posvetila lovska inšpekcija, napredka ni pričakovati. Žal! Nas spametuje le, ko jih dobimo krepko po betici ( beri: denarnici ) ali, ko bomo imeli koncesije, grožnja z njenim odvzemom. Do takrat pa bodo razmere pač takšne kot so in verjetno še slabše.

  10. #20

    Privzeto

    Citat Breza je objavil: Pokaži objave
    Hmmmm..tu se pogovarjamo samo o dobičku in o tem, KOMU se splača zastreljeno divjad najti in kdo ima kaj od tega. Kaj pa lovska etika? Odnos posameznika do divjadi? Res je - LD ima, denarno gledano, največ od najdene divjadi. Kaj pa lovec - posameznik, ki je divjad zastrelil? A njemu naj bo pa vseeno, kaj se z živaljo dogaja in če poginja v mukah? Koliko je "vredna" torej moralna obveza lovca ob slabem strelu?
    To vsekakor
    V tem primiru imajo vsi čisto vest glede tega.
    Ali gre iz mojega žepa ali iz blagajne LD, je čisto vseeno, normalno pa je, da se za njegovo delo pokrije določene stroške. Pri nas krije prvo iskanje v sezoni družina, ostali zapacani streli istega lovca pa bremenijo njegov žep. (naj gre še enkrat nastrelit puško, al pa naj pač plačuje iskanja...).
    Ne ni vseeno-Plača naj tisti katerega last je izsledena divjad.
    Koliko je pri vas lovcev, ki ''falijo'' recimo 3krat na lovsko sezono, in koliko takih, ki zgrešijo samo enkrat-to pa je vprašanje morale.
    Verjemi mi, da je ''zmknjena'' puška eden od najmanj verjetnih vzrokov

Stran 2 od 129 PrvaPrva 1234561252102 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •