Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 1282

Tema: Krvna sled

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Privzeto Krvna sled

    Imam vprašanje,ali kje v zakonu navajajo,kdo je plačnik opravljenega krvnega pregleda nastrela ob domnevnem zastrelu?Torej ko pride vodnik in krvosledec pregledati nastrel in najti zastreljeno divjad,a je dolžan to plačati lovec, ki je zastrelil ,ali LD,in pa kakšna je tarifa?
    lp

  2. #2
    Član od
    Feb 2008
    Lokacija
    Slovenija
    Prispevki
    54

    Privzeto

    Nisem popolnoma prepričan, da ta sklep še velja, ker 1998.leta so že kar dalač za nami, pa vendar le osnova je, če pa kdo ve kaj več pa prosim

  3. #3

    Privzeto

    Če mogoče kdo ve, če še kje v kakih pravilih,ali pravilnikih to piše, naj to navede.
    Ajde vodniki krvosledcev!

  4. #4
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Ne vem od kje LZS pravica da bi določala na kakšen način se povračajo ti stroški. Tu gre za odnos med LD ali lovcem samim (odvisno kako imajo urejeno v LD) na eni strani in vodnikom krvosledca na drugi. Vsi ostali, kamor pa bi štel le kakšno cehovsko združenje vodnikov krvosledcev ali eventuelno LKD in njihove zveze pa lahko izdajajo kvečjemu kakšno priporočilo.
    Stari časi in stara "pravila igre" so mimo, z omejevanjem (v tem primeru neupravičenim in nelegitimnim) pa se naredi več škode kot koristi.

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Citat zajec je objavil: Pokaži objave
    ...... kje v kakih pravilih,ali pravilnikih to piše, naj to navede.....
    Zakon pravi:

    43. člen

    (2) Minister predpiše vrste, moč lovskega orožja ter minimalno moč izstrelkov, s katerimi je dovoljeno loviti posamezne vrste divjadi in način zasledovanja ranjene ali zastreljene živali s psom krvoslednikom.

    77. člen

    Z globo od 100.000 do 300.000 tolarjev se kaznuje za prekršek posameznik:

    6. ki ne poišče ranjene ali zastreljene divjadi s psom krvoslednikom v skladu s predpisom ministra ali pri lovu na malo poljsko divjad ne uporablja vsaj enega lovskega psa (drugi in četrti odstavek 43. člena);
    Pravilnik pravi
    P R A V I L N I K
    o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena
    s protipravnim lovom
    6. člen

    (način zasledovanja divjadi in velikih zveri)

    (1) Upravljavec lovišča mora poskrbeti, da se po vsakem strelu na parkljasto divjad ali veliko zver, ki ni padla na mestu ali v vidnem polju strelca, opravi pravilen in temeljit kontrolni pregled nastrela. Pri tem se mora v vseh primerih uporabiti izšolanega in preizkušenega psa krvoslednika, v skladu s predpisi, ki urejajo področje kinologije.
    (2) Upravljavec lovišča mora poskrbeti, da se po vsakem strelu na ostalo divjad, ki ni padla na mestu ali v vidnem polju strelca, opravi pravilen in temeljit kontrolni pregled nastrela. Pri tem se mora v vseh primerih uporabiti izšolanega in preizkušenega psa, v skladu s predpisi, ki urejajo področje kinologije.
    (3) Za iskanje obstreljenih ali ranjenih velikih zveri je dovoljeno uporabljati le tiste pse, pri katerih so poleg dela po krvnem sledu preverjene tudi njihove vedenjske lastnosti na sledu velikih zveri v skladu s predpisi, ki urejajo področje kinologije.
    (4) Če lovska organizacija nima lastnih psov in vodnikov, usposobljenih za delo po krvnem sledu, mora za iskanje obstreljene ali ranjene divjadi in velikih zveri najeti vodnike s preizkušenimi psi v delu po krvnem sledu. Stroške je v primeru najema dolžna poravnati lovska organizacija, ki nima lastnih psov in vodnikov, usposobljenih za delo po krvnem sledu.
    (5) Vodniki iz prejšnjega odstavka zasledujejo obstreljeno ali ranjeno divjad in velike zveri tudi preko meja matičnega lovišča. Vodnik je v tem primeru v sodelovanju z upravljavcem lovišča dolžan pred prestopom lovske meje obvestiti vodstvo lovišča, v katerega namerava vstopiti. Če to iz objektivnih razlogov ni izvedljivo, mora o tem vodstvo vstopnega lovišča obvestiti takoj, ko je to mogoče. Upravljavec lovišča, kamor je obstreljena ali ranjena divjad ali velika zver vstopila, mora dovoliti iskanje in nuditi potrebno pomoč vodnikom s preizkušenimi psi v delu po krvnem sledu.
    (6) Upravljavec lovišča, kjer je bila divjad ali velika zver prvotno streljana, po uspešnem iskanju obstreljene ali ranjene divjadi ali velike zveri postane lastnik celotne uplenjene divjadi ali velike zveri.
    (7) Upravljavec je dolžan o iskanjih obstreljene ali ranjene divjadi in velikih zveri letno obveščati inšpektorat, pristojen za lovstvo, na obrazcu, ki je sestavni del letnega poročila o izvajanju koncesij.
    Marko Gorše, Nadlesk

  6. #6
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Kot vidimo Pravilnik pozna vodnika domorodca in najetega vodnika. Domorodec se sam zmeni z upravljalcem kako in kaj, Najeti vodnik pa je upravičen do stroškov, ki jih lahko prikaže (kilometrine, dnevnice...)

    Obstajajo tudi Pravilniki posameznih LKD-jev. Pri nas konkretno iz leta 1986, ki pravi da je vodnik krvosleda opravičen, do 20% teže najdene divjadi, vendar pravilnik zaradi tega ker se nanaša na bivši lovski zakon ni več v veljavi.
    Marko Gorše, Nadlesk

  7. #7
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Krpan je objavil: Pokaži objave
    Kot vidimo Pravilnik pozna vodnika domorodca in najetega vodnika. Domorodec se sam zmeni z upravljalcem kako in kaj, Najeti vodnik pa je upravičen do stroškov, ki jih lahko prikaže (kilometrine, dnevnice...)
    ...
    Ne vem zakaj bi bili tu le stroški, ki jih lahko prikaže. Pravilnik piše "Stroške je v primeru najema ..." Gre za stroške najema, v katerem pa so lahko všteti še drugi elementi in ne le tisti, ki jih bi lahko prikazal z računom iz Petrola ipd. Lahko gre za izstavljen račun firme, ki se ukvarja s krvno sledjo in je v njej zajeto tudi še marsikaj. Ne nazadnje izraba sredstev, znanje ipd. Tudi tu prihaja v veljavo trg! Tisti, ki do sedaj niso in tudi sedaj ne skrbijo za kinologijo v svojih vrstah, naj se kar pripravijo za poračun in verjetno tudi povečan nadzor inšpektorjev.

  8. #8
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,840

    Privzeto

    Dve leti bo kar je na lep poleten večer prijatel streljal srninega mladiča ( 7x57r in brineke tig krogla) poklical me je ker je vedel,da sem v bližini,češ da potrebuje pomoč,mladiča ni našel.Res sem prišel na pomoč.Na nastrelu je bilo nekaj kapelj krvi,ob robu goza kjer naj bi mladič obležal pa je bilo neverjetno veliko krvi (Slik na žalos nimam več),malo sva še pogledala v okolici,in takoj sem mu naročil,da naj pokliče vodnika psa krvosledca.Ni mi bilo jasno,toliko krvi kot bi klal prašiča komada pa nikjer.Vodnik in prijatelj sta se dobila naslednje jutro in pes je delal kot zmešan,vedno do makadamske ceste potem pa nikamor.Po gozdu je bilo toliko krvi da si jo z lahkoto opazil,na tleh,na podrastjumna vejah in deblih.Pes ni našel,meni pa ni dalo miru,poklical sem prijatelja in prišel je z svojim usposobljenim psom.Spet ista pesem do makadamske ceste je pes vlekel kot zmešan,pri cesti nikamor,sled se je tu tudi izgubila.Prišli smo do ugotovitve,da je mladiča nekdo ob cesti videl in spravil v avto.To je bila edina razlaga.

    1 november,lovil sem v bližini,ker je imela srnjad prehod s polja v gozd.Opazim čudnega mladiča,strogo sprednji del prsi je bil dobesedno odbit,hraste vidne s prostim očesom,vlekle so se na sprednje noge,srnjak pa je za hranjenje potreboval počepniti.Takoj sem vedel,da ta mladič pripada iskanemu mladiču,nisem pa verjel kako je preživel do jeseni,glede na vročino,muhe in poškodbo.Mladiča sem takrat videl zadnjič,upleniti ga nisem moral ker se je pasel v neposrednji bližini hiš.

    Marsi kaj neverjetnega sem videl,samo tole mi bo pa ostalo v spominu do konca dni.Kolega tetrixs dodaj slike če jih še imaš....
    Bolj ko se ukvarjaš z oslom,bolj si mu podoben!

  9. #9
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Pri Lovcu v Ljubljani sem videl usnjen sledni jermen. V preseku je bil okrogel in ne ploščat, kar mi je bilo všeč, izdelan pa iz enega kosa. Dolg je bil 15 m. Meni bi povsem zadostoval 10 meterski (prodajalec je rekel, da ga lahko odrežem). Saj bi ga vzel, pa mi je bila cena nekako "to much"- 69€.

    Ve kdo za kakšno cenejšo varianto (lahko mi piše na ZS), ali je to to?

  10. #10
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Hunter fovšija v kinologiji je še večja kot kjer koli drugje.Zanima pa me predvsem kaj bi moral Alojz1 prijaviti inšpektorju,saj jaz nisem našel nepravilnosti ampak samo statistiko iskanj določenim osebam. No ne bom se vmešaval v to debato ker je moje videnje drugačno in tudi izkušnje so drugačne kot pa jih vidi in nima kot je sam napisal mprimož. Kakor koli že tudi umazano perilo lahko perete vendar samo toliko časa dokler ni direktno žaljivo kar pa zgornji posti že skoraj so ali bolje rečeno se sprehajamo po ostrini nožiča ki meji že na tisto kar ni zaželjeno. Trdim pa da kdor ima preizkušenega psa in najde vse kar sprejme za iskat ima hudičevo srečo ali pa je podpisal pakt z hudičem največkrat pa je hakeljc v tem,da sprejme samo tista iskanja za katera ve ,da bo divjad ležala nekaj metrov od nastrela.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •