Stran 6 od 9 PrvaPrva ... 23456789 ZadnjiZadnji
Rezultati 51 do 60 od 83

Tema: Rezbarija kopit

  1. #51
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Sašo, za ribje luske se uporabljata dve dleti. Eno za "zaris" oblike luske v navpični smeri, kar naredimo najprej. No, pojdiva po vrsti. Tako kot pri diamantnemu napilu ali drugih načinih okraševanja najprej izdelaš okvir v katerem boš delal luske, napil ipd. Ta okvir ali prostoročno ali preko šablone zarišeš na kopito. Okvir daje omejitve, do kje režeš okrasje. Pri napilu v naslednji fazi zarišeš nekje v sredini dve liniji v kateri se reže napil. z bolje rečeno se pili, saj uporabljamo posebne pilice. Torej samo dve liniji, ker v nadaljevanju s pilicami, ki so dvo ali triredne zarisujemo naslednjo vrsto. Pri luskah pa je najbolje izrisati vse linije, torej vrste kjer bodo luske. Ker kopito in sploh pištolski ročaj ni ravna površina, te linije niso čisto vzporedne temveč nekje bolj stisnjene, drugje razmaknjene. Temu se potem prilagajamo pri navpičnem vrezovanju tlorisne linije lusk.
    Dleto, ki ga uporabimo mora izrisovati krog. Katero številko, torej velikost, je stvar odločitve posameznika kakšne luske želi imeti. Nekaterim so všeč večje, drugim drobnejše.
    Ko smo zaključili navpično zarezovanje in imamo zarisane, pravilneje zarezane vse vrste lusk, je potreben še skoraj vodoraven rez s katerim izmečemo površino luske in tako damo končni izgled. Za to uporabljamo le rahlo ukrivljeno dleto, skoraj ravno. Poleg lusk v celotni obliki imamo na koncu vrst vsaj v vsaki drugi vrsti še polovične luske, saj so vrste med seboj zamaknjene za polovico. Za navpični zaris teh lusk uporabljam manjše dleto z istim lokom kot ga ima tisto glavno.
    Ko so vse luske izmetane, ostanejo v globini, v tistem ostrem kotu še nekakšne trskice, katere je potrebno očistiti z dletom v obliki noža ali tehničnim nožem, tistim pravim špičastim, da ne bo kdo na olfa nože pomislil.

    Izdelava lusk je čisto obrtniško delo. Zanj ne potrebujemo nobenega talenta, temveč le spretnost in občutek za delo z lesom.
    Dostikrat se namreč zgodi, da stranka prinese za obdelavo popolnoma neprimeren kos lesa, ki mu niti kopito ni moč reči ali pa luksuzno kopito polno grč. V tak les se lusk ne da delati. Za luske se potrebuje homogen les čim bolj pravilne rasti. Vsaj na tistem delu kjer se bodo delale luske. Tudi na področju kjer rezbarimo sliko delajo grče ali nehomogen les dokajšnje težave. Imel sem primere, ko so se v globini skrivale luknje črvovine ali puhel les. Ko naročate izdelavo kopita je potrebno že vnaprej vedeti ali želimo tudi luske in sliko in odbrati primeren les.

    To nekako so osnove. Detalji, nove še nevidene oblike, različne obrobe ipd pa so stvar domišljije in poguma.
    Kdor ima voljo in željo izdelovanja lusk, mora najprej žrtvovati kakšen kos ravnega orehovega lesa in poskusiti. Ko bo zadovoljen z izdelkom pa v napad na prvo kopito. Najboljši je od kakšnega "dobrega" prijatelja

    Ob priliki se moram spomniti pa ta proces malo pofotkati. Obljubim pa še ne, da me ne bo kdo za jezik vlekel. Sem malo len na tem področju zadnje čase.

  2. #52

    Privzeto

    Hvala za to informacijo zr7 ali mi lahko mogoče poveš kje se nabavi taka dleta za zarisovanje.

    hvala.

  3. #53
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat saso1 je objavil: Pokaži objave
    Hvala za to informacijo zr7 ali mi lahko mogoče poveš kje se nabavi taka dleta za zarisovanje.

    hvala.
    Jaz uporabljam Stubai dleta, ki jih lahko nabaviš v Borovljah v tisti trgovini na vrhu klančka. Mislim, da je nekakšna zadruga oz. tehnična trgovina z orodjem in stroji. Nekakšen mali Merkur ali Metalka. Verjetno bo kdo od naših gorenjskih forumašev vedel kako se reče trgovini?!

  4. #54

    Privzeto

    Ali so mogoče to ta dleta ali so drugačna.

  5. #55
    ZR7 Guest

    Thumbs up

    Sašo, sicer si prilepil neke male sličice, na podlagi katerih ne morem za gotovo trditi, a zdi se mi, da si našel prave.
    Oni bolj ravni je zagotovo pravi, le ta okroglega bi mogoče preizkusil malo bolj zaprtega. Mislim, da je št. 10 pravi.
    Vsekakor vzemi s seboj v nakup deščico, na kateri boš preizkusil

  6. #56

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Sašo, sicer si prilepil neke male sličice, na podlagi katerih ne morem za gotovo trditi, a zdi se mi, da si našel prave.
    Oni bolj ravni je zagotovo pravi, le ta okroglega bi mogoče preizkusil malo bolj zaprtega. Mislim, da je št. 10 pravi.
    Vsekakor vzemi s seboj v nakup deščico, na kateri boš preizkusil
    Hvala.

  7. #57
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Sašo, pazi!
    Šele sedaj sem opazil, da je levo dleto nekam čudno z kratko klino.
    Daj napiši sem gori povezavo od kjer si snel te slike, da malo preverim!

    LP

  8. #58

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Sašo, pazi!
    Šele sedaj sem opazil, da je levo dleto nekam čudno z kratko klino.
    Daj napiši sem gori povezavo od kjer si snel te slike, da malo preverim!

    LP
    Evo to je povezava do strani na kateri sem našel ta dleta.

    http://rek.si/popup.aspx?src=images/.../large/226.jpg
    Last edited by JANEZ L; 2. August 2010 at 18:16.

  9. #59
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Sašo, uporabljam zgolj ravna dleta.
    Vidim, da ravno št. 10 ni v izboru. 11 pa je definitivno preveč "zaprta".

  10. #60

    Privzeto

    Ali so katera od dlet primerna za rezbarijo ribjih lusk na tej strani in če so katera meniš, da bi bila primerna.

    LP.

Stran 6 od 9 PrvaPrva ... 23456789 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •